*

Αποστολέας Θέμα: Μεταθέσεις 2019  (Αναγνώστηκε 110977 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος edesta

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 354
  • Έκπληξη
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2019
« Απάντηση #434 στις: Μάρτιος 30, 2019, 12:51:35 πμ »
Πωωωωωω ρε φίλεεεεε!!! 2 ολόκληροι ΠΕ86!!! Τσσσσσσσσσσσσ!!!!!!!!!!
Αυτοί που δεν μπορούν να πάρουν μετάθεση φεύγουν με μετατάξεις.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2019
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:57:01 »

Αποσυνδεδεμένος KROKOS

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 47
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2019
« Απάντηση #435 στις: Μάρτιος 30, 2019, 08:03:38 πμ »
καλημέρασε όλους.Όσο εμείς περιμέναμε τις περιβόητες μεταθέσεις ο Κορδής ο αιρετός εκθείαζε με φώτο στο προσωπικό του λογαριασμό τη ΡΕΝΑ ΔΟΥΡΟΥ!!Ας ξυπνήσουμε επιτέλους.....ερώτηση;;ισχύει ότι από φέτος όσα σχολεία δίνουν 10 μόρια δυσμενών διπλασιάζουντη μοριοδότηση εφόσον υπηρετήσεις 2 συναπτά έτη αδιαλέιπτως;;γιατα11 και πάνω το ξέρω...για το 10 ρωτάω...ευχαριστώ.

Leviathan

  • Επισκέπτης
Απ: Μεταθέσεις 2019
« Απάντηση #436 στις: Μάρτιος 30, 2019, 10:04:44 πμ »
Αυτοί που δεν μπορούν να πάρουν μετάθεση φεύγουν με μετατάξεις.

ΣΩΣΤΑ!!!!


Και όχι μόνο αυτό...εδώ μιλάμε για LARGE ΚΥΣΠΕ έτσι...

Με ένα κενό το πρωί 5 μεταθέσεις το απόγευμα σε βαρβάτες περιοχές!!! Και χωρίς καραμπόλες (και χωρίς μπλάνκο και στυλό)!!! Αυτά περί οργανικών θέσεων στην εκπαίδευση που δημιουργούνται από κενά στα σχολεία και άλλα ΑΣΤΕΙΑ!!!

@PASAS123

Υπάρχουν σελίδες στο ιντερνετ που σου κάνουν pdf to excel
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 30, 2019, 10:23:49 πμ από Leviathan »

Leviathan

  • Επισκέπτης
Απ: Μεταθέσεις 2019
« Απάντηση #437 στις: Μάρτιος 30, 2019, 10:37:50 πμ »
προς glemon και γενικά
Αληθινά πιστεύεις ότι για τις μεταθέσεις φταίει ο σύριζα; Πιστεύεις δηλαδή όταν θα βγει η Ν.Δ (ή όποιος άλλος)  θα αυξηθούν οι μεταθέσεις; Υπάρχει κάποιος που να πιστευει πραγματικά ότι με οποιαδήποτε κυβέρνηση θα ασχοληθούν με τα προβλήματα των εκπαιδευτικών που είναι μακριά από τα σπίτια τους; Θέλω να μάθω αν υπάρχει κάποιος που να πιστεύει κάτι τέτοιο;

Οπως η τωρινή κυβέρνηση βολεύει τους δικούς της, το ίδιο πιστεύουν για τις επόμενες.
Γι αυτό κάποιοι γράφουν μόνο για να χτυπήσουν τα ¨λάθη¨ της τωρινής κυβέρνησης, ξεχνώντας τα αντίστοιχα των παλιότερων δικών τους.
Σε κάλυψα;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2019
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:57:01 »

Αποσυνδεδεμένος edesta

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 354
  • Έκπληξη
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2019
« Απάντηση #438 στις: Μάρτιος 30, 2019, 01:01:54 μμ »
ΣΩΣΤΑ!!!!


Και όχι μόνο αυτό...εδώ μιλάμε για LARGE ΚΥΣΠΕ έτσι...



Εννοούσα σε άλλες υπηρεσίες και Υπουργεία. Ισχύει και αυτό που λες.

Αποσυνδεδεμένος glemon

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 39
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2019
« Απάντηση #439 στις: Μάρτιος 30, 2019, 02:14:27 μμ »
  Καλημέρα συναδέλφισσες/συνάδελφοι.
Απαντώ στον Platona.
Πλάκα κάνεις .... και φυσικά ο ΣΥΡΙΖΑ ευθύνεται για το χάλι στις μεταθέσεις στην Δευτεροβάθμια  τα τελευταία χρόνια και οι ΣΥΡΙΖΑΙΟΙ συνδικαλισταράδες.
Ευτυχώς στην πρωτοβάθμια το παλέψανε και είχε αποτελέσματα, διότι ίσως να μην ήταν τόσο κομματικοποιημένοι;
Στην Δευτεροβάθμια εκπαίδευση επί ΣΥΡΙΖΑ έχει εφαρμοστεί το πιο σκληρό μνημόνιο , από όλο τον Δημόσιο τομέα , τί να πρωτοθυμηθώ: αύξηση ωραρίου, συμπλήρωση σε 5 σχολεία, υπολογισμός κενών με απλή διαίρεση ωρών με αριθμό υπηρετούντων, αλλαγή ωρολογίων προγραμμάτων με εξάλειψη αντικειμένων και αντικατάστασή τους με δημιουργικές εργασίες και Project, θέσεις που δεν καλύπτονται και δεν τρέχει τίποτα (στο περσινό μου σχολείο δεν ήρθε ποτέ θεολόγος , στο σημερινό Μουσικός) .
Το πρώτο κολπάκι για να μας ρίξουν στάχτη στα μάτια ήταν οι προσλήψεις των συναδέλφων που είχαν βγει σε  διαθεσιμότητα (σημείωση : οι περισσότεροι είχαν απορροφηθεί σε άλλο τομέα του δημοσίου , τότε ήμουν σε ΕΠΑΛ , και τα ξέρω από πρώτο χέρι ) και το δεύτερο κολπάκι είναι ο μανδύας της συνεχούς ενημέρωσης που εγκαινίασαν οι συνδικαλιστές του ΣΥΡΙΖΑ.
Σε ενημερώνω συνεχώς , για τα πάντα, σε βομβαρδίζω , ώστε να νομίζεις ότι όλα γίνονταν καλώς.
Τρίχες ...... έχουν διαλύσει την εκπαίδευση , έχουν διαλύσει τους εκπαιδευτικούς.....
Φίλε PLATONA πλάκα με κάνεις , όπως λέμε στην βόρεια Ελλάδα;;;;;;;;



Leviathan

  • Επισκέπτης
Απ: Μεταθέσεις 2019
« Απάντηση #440 στις: Μάρτιος 30, 2019, 02:30:15 μμ »
  Καλημέρα συναδέλφισσες/συνάδελφοι.
Απαντώ στον Platona.
Πλάκα κάνεις .... και φυσικά ο ΣΥΡΙΖΑ ευθύνεται για το χάλι στις μεταθέσεις στην Δευτεροβάθμια  τα τελευταία χρόνια και οι ΣΥΡΙΖΑΙΟΙ συνδικαλισταράδες.
Ευτυχώς στην πρωτοβάθμια το παλέψανε και είχε αποτελέσματα, διότι ίσως να μην ήταν τόσο κομματικοποιημένοι;
Στην Δευτεροβάθμια εκπαίδευση επί ΣΥΡΙΖΑ έχει εφαρμοστεί το πιο σκληρό μνημόνιο , από όλο τον Δημόσιο τομέα , τί να πρωτοθυμηθώ: αύξηση ωραρίου, συμπλήρωση σε 5 σχολεία, υπολογισμός κενών με απλή διαίρεση ωρών με αριθμό υπηρετούντων, αλλαγή ωρολογίων προγραμμάτων με εξάλειψη αντικειμένων και αντικατάστασή τους με δημιουργικές εργασίες και Project, θέσεις που δεν καλύπτονται και δεν τρέχει τίποτα (στο περσινό μου σχολείο δεν ήρθε ποτέ θεολόγος , στο σημερινό Μουσικός) .
Το πρώτο κολπάκι για να μας ρίξουν στάχτη στα μάτια ήταν οι προσλήψεις των συναδέλφων που είχαν βγει σε  διαθεσιμότητα (σημείωση : οι περισσότεροι είχαν απορροφηθεί σε άλλο τομέα του δημοσίου , τότε ήμουν σε ΕΠΑΛ , και τα ξέρω από πρώτο χέρι ) και το δεύτερο κολπάκι είναι ο μανδύας της συνεχούς ενημέρωσης που εγκαινίασαν οι συνδικαλιστές του ΣΥΡΙΖΑ.
Σε ενημερώνω συνεχώς , για τα πάντα, σε βομβαρδίζω , ώστε να νομίζεις ότι όλα γίνονταν καλώς.
Τρίχες ...... έχουν διαλύσει την εκπαίδευση , έχουν διαλύσει τους εκπαιδευτικούς.....
Φίλε PLATONA πλάκα με κάνεις , όπως λέμε στην βόρεια Ελλάδα;;;;;;;;

To 2013 κυβερνουσε ο Συριζα;

https://www.alfavita.gr/ekpaideysi/99238_metatheseis-b/bathmias-ekpaideysis-i-egkyklios-kenon-kai-pleonasmaton

ΥΓ. Να κανω μια ερωτηση γενικη; Οταν γραφετε καποιοι σε φορουμ εκπαιδευτικων, πιστευετε οτι οι εκπαιδευτικοι εχουν ΙQ πενταχρονου;
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 30, 2019, 02:33:40 μμ από Leviathan »

Αποσυνδεδεμένος glemon

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 39
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2019
« Απάντηση #441 στις: Μάρτιος 30, 2019, 02:47:23 μμ »
 Επειδή η κουβέντα γυρίζει σε τσάι κα συμπάθεια και πολιτική κουβέντα , που δεν οδηγεί πουθενά ,δηλαδή πετάμε την μπάλα στην εξέδρα.
Μήπως να ακούγαμε και κάποιες προτάσεις για το πως θα αντιμετωπίσουμε αυτή την κατάσταση που διαμορφώνεται στις μεταθέσεις της Δευτεροβάθμιας;


Αποσυνδεδεμένος glemon

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 39
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2019
« Απάντηση #442 στις: Μάρτιος 30, 2019, 02:49:09 μμ »
Όσο για το IQ των εκπαιδευτικών , νομίζω άλλοι πιστεύουν ότι είναι πολύ χαμηλόοοο....
Αυτό φάνηκε ξεκάθαρα μετά τις θετινές μεταθέσεις στην δευτεροβάθμια!!!!!!!!!

Leviathan

  • Επισκέπτης
Απ: Μεταθέσεις 2019
« Απάντηση #443 στις: Μάρτιος 30, 2019, 02:58:04 μμ »
Επειδή η κουβέντα γυρίζει σε τσάι κα συμπάθεια και πολιτική κουβέντα , που δεν οδηγεί πουθενά ,δηλαδή πετάμε την μπάλα στην εξέδρα.
Μήπως να ακούγαμε και κάποιες προτάσεις για το πως θα αντιμετωπίσουμε αυτή την κατάσταση που διαμορφώνεται στις μεταθέσεις της Δευτεροβάθμιας;

Ξεμεινε η Πειραιως απο προτασεις και εχουν βγει καποιοι/καποιες στη γυρα; Μην αγχωνονται η συνταγη γνωστη σε ολους και διακομματικη. Προτασεις αξιοκρατιας για την πλεμπα και οι δικοι μας απο τα παραθυρακια. Συνεχιστε καποιοι να γραφετε εδω μεσα ωστε να μου λυθει η απορια, ποιοι ειναι οι υποτακτικοι που βαρανε παλαμακια στις συγκεντρωσεις των εθνοσωτηρων η λαοσωτηρων...

Αποσυνδεδεμένος glemon

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 39
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2019
« Απάντηση #444 στις: Μάρτιος 30, 2019, 03:04:48 μμ »
Εγώ έχω να κάνω μια πρόταση και απευθύνομαι στους εκπαιδευτικούς τους ακομμάτιστους , αυτούς που ματώνουν στην τάξης κάθε μέρα και δεν έχουν μπάρμπα στην Κορώνη.
Ήρθε η ώρα να αντιδράσουμε δυναμικά .
Ποιος μας εγγυάται ότι αυτοί που μπαίνουν σε ειδικές κατηγορίες έχουν πραγματικά σοβαρό πρόβλημα, φέτος τα ονόματα αυτών που μπήκαν σε ειδικέ κατηγορίες δεν δημοσιοποιήθηκαν πουθενά , άλλωστε και ποτέ μέχρι τώρα.
Οι τέσσερις από αυτούς πήραν το 50% των θέσεων στους φιλολόγους της Α΄Θεσσαλονίκης.
Νομίζω ένα εξώδικο στο ΥΠΠΕΠΘ θα μας πληροφορούσε αρκετά...
Δεύτερων τα οργανικά κενά υπολογίζονται με παράνομο και αντισυνταγματικό τρόπο (αριθμός ωρών προς αριθμό εκπαιδευτικών).
Σε καμιά εργασία δεν γίνεται αυτό π.χ στους δήμους δεν λένε ποτέ θέλουμε έναν κηπουρό για 24 ώρες , 12 στο 1ο δημοτικό διαμέρισμα και δέκα στο 2ο  δημοτικό διαμέρισμα, λένε θέλουμε 2 κηπουρούς.
Έτσι θα ήταν και ο σωστός τρόπος υπολογισμού στην Δευτεροβάθμια, υπάρχουν 12 ώρες πρώτης ανάθεσης σε ένα σχολείο , υπάρχει οργανικό κενό , ανεξάρτητα με το πόσες ώρες υπάρχει στο διπλανό .
Νομίζω πως πρέπει να προσφύγουμε σε διοικητικό δικαστήριο άμεσα επί την ευκαιρία των φετινών μεταθέσεων.
Το κόστος είναι περίπου 1500-2000 ευρώ , σχεδόν τίποτα , εάν συγκεντρωθούμε αρκετοί.
Περιμένω δήλωση συμμετοχών .... φτάνει πια η μοιρολατρία .
και όπως έλεγαν κάποτε και οι ΣΥΡΙΖΑΙΟΙ :
 Venceremos
(Θα νικήσουμε) εάν ενεργήσουμε (το τελευταίο δικό μου)
 

Αποσυνδεδεμένος glemon

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 39
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2019
« Απάντηση #445 στις: Μάρτιος 30, 2019, 03:10:37 μμ »
και για να σου λυθεί η απορία αγαπητέ συνάδελφε Leviathan, γιατί για μένα εδώ μέσα είμαστε μόνο συνάδελφοι και τίποτε άλλο .
Στις τελευταίες εκλογές , ψήφισα ΣΥΡΙΖΑ , έτρεξα για τον ΣΥΡΙΖΑ και ποτέ δεν ψήφισα εγώ ή οικογένειά μου Ν.Δ.
Είδες που τα φαινόμενα απατούν .
Μήπως να σκεφτείς και εσύ σοβαρά την πρότασή μου  και να βγάλεις τη κομματικοκρατία από το μυαλό σου ;;;;;;

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2019
« Απάντηση #446 στις: Μάρτιος 30, 2019, 03:20:49 μμ »
Εγώ έχω να κάνω μια πρόταση και απευθύνομαι στους εκπαιδευτικούς τους ακομμάτιστους , αυτούς που ματώνουν στην τάξης κάθε μέρα και δεν έχουν μπάρμπα στην Κορώνη.
Ήρθε η ώρα να αντιδράσουμε δυναμικά .
Ποιος μας εγγυάται ότι αυτοί που μπαίνουν σε ειδικές κατηγορίες έχουν πραγματικά σοβαρό πρόβλημα, φέτος τα ονόματα αυτών που μπήκαν σε ειδικέ κατηγορίες δεν δημοσιοποιήθηκαν πουθενά , άλλωστε και ποτέ μέχρι τώρα.
Οι τέσσερις από αυτούς πήραν το 50% των θέσεων στους φιλολόγους της Α΄Θεσσαλονίκης.
Νομίζω ένα εξώδικο στο ΥΠΠΕΠΘ θα μας πληροφορούσε αρκετά...
Δεύτερων τα οργανικά κενά υπολογίζονται με παράνομο και αντισυνταγματικό τρόπο (αριθμός ωρών προς αριθμό εκπαιδευτικών).
Σε καμιά εργασία δεν γίνεται αυτό π.χ στους δήμους δεν λένε ποτέ θέλουμε έναν κηπουρό για 24 ώρες , 12 στο 1ο δημοτικό διαμέρισμα και δέκα στο 2ο  δημοτικό διαμέρισμα, λένε θέλουμε 2 κηπουρούς.
Έτσι θα ήταν και ο σωστός τρόπος υπολογισμού στην Δευτεροβάθμια, υπάρχουν 12 ώρες πρώτης ανάθεσης σε ένα σχολείο , υπάρχει οργανικό κενό , ανεξάρτητα με το πόσες ώρες υπάρχει στο διπλανό .
Νομίζω πως πρέπει να προσφύγουμε σε διοικητικό δικαστήριο άμεσα επί την ευκαιρία των φετινών μεταθέσεων.
Το κόστος είναι περίπου 1500-2000 ευρώ , σχεδόν τίποτα , εάν συγκεντρωθούμε αρκετοί.
Περιμένω δήλωση συμμετοχών .... φτάνει πια η μοιρολατρία .
και όπως έλεγαν κάποτε και οι ΣΥΡΙΖΑΙΟΙ :
 Venceremos
(Θα νικήσουμε) εάν ενεργήσουμε (το τελευταίο δικό μου)
Χαίρομαι πολύ πάντως που κι άλλες κατηγορίες εκπαιδευτικών σκέφτονται σοβαρά (ή έχουν αποφασίσει) να κινηθούν δικαστικώς, προκειμένου να βρουν το δίκιο τους!
Έτσι, για να αποδείξουν ότι οι εκπαιδευτικοί δεν είναι μόνο λόγια στο pde και το fb κι ότι δεν έχουν χαμηλό IQ!
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Leviathan

  • Επισκέπτης
Απ: Μεταθέσεις 2019
« Απάντηση #447 στις: Μάρτιος 30, 2019, 03:54:28 μμ »
και για να σου λυθεί η απορία αγαπητέ συνάδελφε Leviathan, γιατί για μένα εδώ μέσα είμαστε μόνο συνάδελφοι και τίποτε άλλο .
Στις τελευταίες εκλογές , ψήφισα ΣΥΡΙΖΑ , έτρεξα για τον ΣΥΡΙΖΑ και ποτέ δεν ψήφισα εγώ ή οικογένειά μου Ν.Δ.
Είδες που τα φαινόμενα απατούν .
Μήπως να σκεφτείς και εσύ σοβαρά την πρότασή μου  και να βγάλεις τη κομματικοκρατία από το μυαλό σου ;;;;;;

Και τώρα που δεν πήρες αυτό που ήθελες από το ΣΥΡΙΖΑ πιθανώς θα πας στη ΝΔ που θα είναι λογικά η επόμενη. Λέμε κάτι διαφορετικό; Αν θες να αλλάξεις κάτι καλό είναι όταν αναφέρεσαι στο παρελθόν να ξέρεις και ποιος έκανε τι. Και αυτό απαιτεί διάβασμα και ενημέρωση. Όσο για τους δικηγόρους μάλλον λάθος επάγγελμα διάλεξα. Εδώ φταίω εγώ. Μετανάστες γιατρούς και μηχανικούς και άλλους επιστήμονες θα έχουμε... Δικηγόρους ποτέ! Μέχρι και κοστολογιο βγάζετε εδώ μέσα. Έχει γούστο να δουλεύετε σε δικηγορικά γραφεία κάποιοι ως γραμματείες. Γιατί για παραπάνω μάλλον δεν το βλέπω...

ΥΓ. Κλασικό χαρακτηριστικό ενός Έλληναρα που θεωρεί τον εαυτό του υπεράνω ολων, μιας και είναι ο τέλειος παρτακιας, είναι στις εκάστοτε εκλογές να δηλωνει ΟΦΑ. Όπου φυσάει ο άνεμος. Αν θέλετε να ψαρέψετε πελάτες κάποιοι το επόμενο θέμα συζήτησης που θα έχει σουξέ θα είναι αποσπάσεις 2019. Μεταφερθηκαμε απέναντι!
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 30, 2019, 04:01:03 μμ από Leviathan »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159833
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 505
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 492
Σύνολο: 502

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.113 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.