*

Αποστολέας Θέμα: Υποχρεωτική διάθεση των καθηγητών Δ/θμιας στα ΙΕΚ  (Αναγνώστηκε 1682 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος jfk1976

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 249
    • Προφίλ
Υποχρεωτική διάθεση των καθηγητών Δ/θμιας στα ΙΕΚ
« στις: Οκτώβριος 26, 2018, 10:57:29 μμ »
Από το 2015 (διατάξεις του άρθρου 6, παρ. 6, του Ν.4327/2015 (ΦΕΚ 50/τ.Α΄/14-05-2015) «Επείγοντα μέτρα για την Πρωτοβάθμια, Δευτεροβάθμια και Τριτοβάθμια Εκπαίδευση και άλλες διατάξεις») οι εκπαιδευτικοί της Δευτεροβάθμιας διατίθενται υποχρεωτικά για την κάλυψη του υποχρεωτικού ωραρίου τους στα ΙΕΚ της περιοχής αρμοδιότητας του ΠΥΣΔΕ.

Μέχρι τότε εαν ήσουν καθηγητής στην Δευτεροβάθμια και ήθελες να δουλέψεις σε ΙΕΚ έπρεπε να κάνεις αίτηση.

Ομως τώρα σε στέλνουν υποχρεωτικά.

Δεν είναι όμως εύκολο για έναν καθηγητή πχ Πληροφορικής να διδάξει όλα τα μαθήματα μιας ειδικότητας ΙΕΚ.  Πιστεύω ότι είναι καλύτερα πχ να προσληφθεί ένα άτομο που έχει ειδικευθεί ή δουλεύει σε αντικείμενα όπως προγραμματισμός, κατασκευή ιστοσελιδών , στήσιμο και διαχείριση δικτύων. Παλαιότερα νομίζω ήταν καλύτερα που αναλόγως σε τι είχες ειδίκευση σε προσλάμβαναν να διδάξεις και το αντίστοιχο αντικείμενο..

Τώρα όμως για να μην κάνουν προσλήψεις ωρομισθίων τοποθετούν υποχρεωτικά σε ΙΕΚ καθηγητές Δευτεροβάθμιας.
(Υπάρχει και διαφορετικό εργασιακό καθεστώς μιας και στο ΙΕΚ πρέπει να γίνουν οι ώρες αν πχ αρρωστήσει ο καθηγητής)

Οι υποψήφοι εκπαιδευτές στα ΙΕΚ πρέπει να αντιδράσουν και να ζητήσουν να μην διατίθενται υποχρεωτικά οι καθηγητές Δευτεροβάθμιας αλλά να προσλαμβάνονται ωρομίσθιοι με βάση την εργασιακή και μορφωτική τους εξειδίκευση

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Υποχρεωτική διάθεση των καθηγητών Δ/θμιας στα ΙΕΚ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:18:41 »

Αποσυνδεδεμένος JimP

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 297
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτική διάθεση των καθηγητών Δ/θμιας στα ΙΕΚ
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 27, 2018, 04:12:07 πμ »
Το ζήτημα που θέτεις είναι σοβαρό και έχει ξανασυζητηθεί. Το πρόβλημα απορρέει κατά τη γνώμη μου από το γεγονός ότι ενώ η Ελλάδα σαν χώρα της ΕΕ, λαμβάνει χρήματα μέσω του ΙΝΕΔΙΒΙΜ για να τρέξει την Εκπαίδευση Ενηλίκων ως ξεχωριστό τμήμα της εκπαίδευσης, ουσιαστικά δεν το κάνει. Από τη μια τα ΙΕΚ και τα ΣΔΕ είναι κάτι σαν υβρίδια με πιστοποιημένους εκπαιδευτές ενηλίκων και αποσπασμένους καθηγητές δευτεροβάθμιας μη πιστοποιημένους που υποβαθμίζουν το εκπαιδευτικό έργο, όντας με τη νοοτροπία του "κάνω ότι θέλω, τα ξέρω όλα και εσείς θα πρέπει να με φοβάστε", και από την άλλη η Μαθητεία των ΕΠΑΛ που τόσο πολύ αγαπάει το Υπουργείο, που ενώ πρόκειται για Εκπαίδευση Ενηλίκων και θα έπρεπε σε αυτή να διδάσκουν μόνο πιστοποιημένοι εκπαιδευτές, αντί για αυτό διδάσκουν οι μόνιμοι και οι αναπληρωτές των ΕΠΑΛ...Δεν ξέρω αν αυτές τις παλινωδίες τις γνωρίζουν στην ΕΕ, αλλά μήπως θα έπρεπε να σταλεί μια επιστολή στα αρμόδια όργανα για την πραγματική κατάσταση που επικρατεί ως προς την Εκπαίδευση Ενηλίκων; Τι λέτε; Εγώ είμαι μέσα πάντως.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 27, 2018, 04:14:39 πμ από JimP »

Αποσυνδεδεμένος πεννυ

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτική διάθεση των καθηγητών Δ/θμιας στα ΙΕΚ
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 27, 2018, 11:26:37 πμ »
 Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου! τι μπορούμε να κάνουμε;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32278
  • Τελευταία: Parask
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158534
  • Σύνολο θεμάτων: 19198
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 499
Σύνολο: 515

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.082 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.