*

Αποστολέας Θέμα: Βιβλία εκμάθησης ισπανικών  (Αναγνώστηκε 3166 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος droopy

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Βιβλία εκμάθησης ισπανικών
« στις: Νοέμβριος 03, 2018, 10:50:46 μμ »
Χαίρετε. Ενδιαφέρομαι για βιβλία εκμάθησης ισπανικών, αλλά δε βρίσκω κάποια σειρά, που να έχει και companion στα ελληνικά, όπως τα βιβλία των αγγλικών, με αποτέλεσμα να καθίσταται πολύ δύσκολη η αυτοδιδασκαλία. Το "Μάθε μόνος σου ισπανικά" του Ματσούκα δεν με ικανοποίησε. Θέλω μια σειρά βιβλίων που διδάσκονται στα φροντιστήρια, αλλά να έχει αυτό που στα αγγλικά λέγεται companion. Υπάρχει κάτι;
NA ΓΙΝΟΥΝ ΤΑ ΓΥΜΝΑΣΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΛΥΚΕΙΑ ΟΛΟΗΜΕΡΑ!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βιβλία εκμάθησης ισπανικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:31:01 »

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5692
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία εκμάθησης ισπανικών
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 04, 2018, 12:14:51 πμ »
Δεν είμαι καθηγήτρια της ισπανικής. Θα σου πω απλώς την εμπειρία μου, επειδή κι εγώ πέρσι αποφάσισα να μάθω μόνη μου ισπανικά και είχα το ίδιο πρόβλημα με εσένα.

Από τα βιβλία που βρήκα, τελικά το μόνο που μου άρεσε ήταν το "Βarron's 501 spanish verbs". Έχει πίνακες κλίσης των ρημάτων, αλλά πέρα από αυτό, έχει και μια εισαγωγή στα αγγλικά που αναφέρεται στην προφορά των φθόγγων και των λέξεων και έχει και διάφορα κεφάλαια της γραμματικής σε σχέση με το ρήμα ( π.χ σχηματισμό των χρόνων, χρήση των εγκλίσεων και της παθητικής φωνής). Επίσης, έχει και ασκήσεις που συνοδεύονται από τις σωστές απαντήσεις.
Τα υπόλοιπα κεφάλαια της γραμματικής (π.χ αντωνυμίες, επίθετα) και του συντακτικού (π.χ υποθετικοί λόγοι) τα αναζήτησα στο διαδίκτυο. Υπάρχουν σελίδες με αγγλικά σχόλια.

Ως προς το λεξιλόγιο, αγόρασα ένα εικονογραφημένο ισπανο-ελληνικό λεξικό των εκδόσεων Πατάκη, το οποίο έχει λεξιλόγιο ανά θεματικές κατηγορίες (πχ αριθμοί, μέρες, εποχές, φρούτα, σχολείο, ταξίδια, υγεία).
Για οποιαδήποτε μεμονωμένη λέξη, ανατρέχω στη google (https://translate.google.com/).

Από άποψη κειμένων, διαβάζω ισπανικές εφημερίδες που υπάρχουν on line. Αυτός ήταν και ο βασικός λόγος εξ αρχής που ήθελα να μάθω ισπανικά. Είχα διαπιστώσει τυχαία ότι καταλάβαινα αρκετά από τα άρθρα τους (λόγω και των γαλλικών που ξέρω) και ήθελα να μάθω περισσότερα.
Έχει ενδιαφέρον γιατί, πέραν του ότι έτσι μαθαίνεις αρκετά για τη νοοτροπία των Ισπανών και τα προβλήματά τους, κάθε μέρα οι εφημερίδες έχουν νέο υλικό και μάλιστα σε γλώσσα σχετικά βατή αφού απευθύνονται σε ευρύ κοινό. Επίσης, βοηθά στην κατανόησή τους ότι κάποια νέα μπορεί να τα ξέρεις και από άλλες πηγές.
Θα βρεις αρκετές on line. Σου αναφέρω ενδεικτικά κάποιες που θεωρώ σημαντικές, ποικίλων πολιτικών αποχρώσεων:
https://www.elmundo.es/
https://elpais.com/
https://www.eldiario.es/
https://www.lavanguardia.com/ (αυτή είναι καταλανική, αλλά είναι γραμμένη στα καστιλιάνικα)
https://www.elconfidencial.com/

Επίσης, μπορεί να ακούγεται αστείο, αλλά εμένα με βοηθά να παρακολουθώ ισπανικές σειρές στην τηλεόραση, γιατί συνήθως τα ισπανικά τους είναι απλά.

Ελπίζω να βοήθησα λίγο. Οι καθηγητές της ισπανικής φαντάζομαι ότι θα σου προτείνουν περισσότερα.  :)

......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

Αποσυνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2313
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία εκμάθησης ισπανικών
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 04, 2018, 11:55:06 πμ »
Απ'όσο γνωρίζω, δεν υπάρχει κάποια μέθοδος με αυτό που λέγεται companion στα ελληνικά.

Η μεγαλύτερη αγορά αυτή τη στιγμή για βιβλία εκμάθησης ισπανικών είναι η αμερικανική. Μπορείς να βρεις αρκετά ενδιαφέροντα βιβλία, όπως η σειρά του Barron's που ανέφερε η apri, πολλά από τα οποία είναι κατάλληλα για αυτομελέτη και είναι δίγλωσσα: έχουν δηλαδή το λεξιλόγιο και τους γραμματικούς κανόνες στα αγγλικά. Οι εκδοτικοί οίκοι της Ισπανίας προσανατολίζονται περισσότερο σε επικοινωνιακές μεθόδους διδασκαλίας, οπότε δεν ενδείκνυνται για αυτομελέτη.

Για λεξικά, δυστυχώς τα ισπανοελληνικά που έχουμε είναι αρκετά μέτρια, οπότε προτείνω το wordreference, πάλι ισπανοαγγλικό. Είναι καλό, έχει παραδείγματα - βασικό για μένα για ένα λεξικό. Έχει επίσης conjugador, το οποίο έχει αποδειχθεί σωτήριο. Το εικονογραφημένο του Πατάκη είναι πάρα πολύ καλό, αλλά υστερεί πολύ στις αφηρημένες έννοιες.

Υπάρχει επίσης η σειρά Vocabulario της Anaya, από A1 έως B2, η οποία νομίζω πως προσφέρεται για αυτομελέτη, γιατί έχει οργανωμένο το λεξιλόγιο ανά θεματικές ενότητες και πολύ καλό ευρετήριο στο τέλος. Μπορείς να ρίξεις μια ματιά εδώ: https://www.anayaele.es/es/html/index.php?menu=menu_eleen,vocabulario . Δυστυχώς όμως δεν έχει μετάφραση των λέξεων σε κάποια άλλη γλώσσα.

Ελπίζω να βοήθησα.  :)
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 04, 2018, 11:57:17 πμ από elranna »

Αποσυνδεδεμένος droopy

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία εκμάθησης ισπανικών
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 04, 2018, 03:04:41 μμ »
Έχει βγει μια σειρά, που λέγεται Protagonistas. Αυτή η σειρά έχει το λεξιλόγιο των βιβλίων στα ελληνικά, αλλά δεν εξηγεί κάποια γραμματικά και συντακτικά φαινόμενα. Μπορώ βέβαια να αγοράσω μια γραμματική. Έχουν και πολύ καλή τιμή. Σκέφτομαι να τα αγοράσω. Για όσους έχουν ασχοληθεί με τα ιταλικά, το nuovo progetto italiano έχει πολύ καλό supplemento, δηλαδή βοήθημα στα ελληνικά. Κάτι τέτοιο θα ήθελα και για τα ιταλικά. Κάποια μου είπε ότι το παλιό AULA είχε βοήθημα στα ελληνικά. Για το καινούργιο δεν γνωρίζει. Γνωρίζει κανείς εδώ;
NA ΓΙΝΟΥΝ ΤΑ ΓΥΜΝΑΣΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΛΥΚΕΙΑ ΟΛΟΗΜΕΡΑ!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βιβλία εκμάθησης ισπανικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:31:01 »

Αποσυνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2313
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία εκμάθησης ισπανικών
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 04, 2018, 03:34:31 μμ »
Οι σειρές αυτές, όπως το Protagonistas, έχουν επικοινωνιακό προσανατολισμό και δεν ενδείκνυνται για αυτομελέτη. Η εκμάθηση της γλώσσας γίνεται κατά κύριο λόγο εμπειρικά, με ελάχιστη έμφαση σε κανόνες και πολύ μεγάλη έμφαση στην επικοινωνία. Πρόκειται για σειρές σχεδιασμένες για τάξη και όχι για αυτομελέτη. Επίσης, δε θα βρεις κάποια σειρά που να σε καλύπτει στα πάντα, ούτως ή άλλως θα χρειαστείς βιβλίο γραμματικής χωριστά. Κατά τη γνώμη μου, οι σειρές αυτές δεν έχουν αρκετά κείμενα και όσα έχουν είναι υπερβολικά μικρά, οπότε θα χρειαστεί να κάνεις ανάγνωση και κειμένων έξω από τα βιβλία.

Και το παλιό Gente είχε βοήθημα στα ελληνικά, αλλά πλέον οι σειρές αυτές είναι παρωχημένες και κυκλοφορούν μόνο οι καινούριες τους εκδόσεις.

Κατά τη γνώμη μου, δεν έχει νόημα να πάρεις σειρά που διδάσκεται σε φροντιστήριο και να την χρησιμοποιήσεις για αυτομελέτη. Επιμένω να ψάξεις τους αμερικανικούς οίκους, στους οποίους θα βρεις βιβλία ειδικά σχεδιασμένα για αυτό που ψάχνεις. Δες και τη σειρά Practice Makes Perfect, ίσως σε βοηθήσει. Μπορείς να τα βρεις σε ηλεκτρονική μορφή επίσης και οι τιμές τους δεν είναι ιδιαίτερα υψηλές.

Αποσυνδεδεμένος droopy

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία εκμάθησης ισπανικών
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 04, 2018, 04:09:09 μμ »
Είδα ότι και το AULA το καινούργιο έχει βοήθημα πάντως. Τα αμερικάνικα που αναφέρεις, δεν είναι δύσκολο να τα μελετήσω μέσω αγγλικών; Είναι απλά αγγλικά;
NA ΓΙΝΟΥΝ ΤΑ ΓΥΜΝΑΣΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΛΥΚΕΙΑ ΟΛΟΗΜΕΡΑ!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159540
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 266
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 253
Σύνολο: 254

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.227 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.