*

Αποστολέας Θέμα: Προς τους επιτυχοντες του ΑΣΕΠ  (Αναγνώστηκε 17587 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος PPE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1208
    • Προφίλ
Απ: Προς τους επιτυχοντες του ΑΣΕΠ 2006 και 2004
« Απάντηση #14 στις: Νοέμβριος 28, 2018, 04:29:35 μμ »
Είμαι κι εγώ στους επιτυχόντες ΑΣΕΠ 2006 κι έχω ήδη κινηθεί με ομαδική προσφυγή στο δικηγόρο ΦΧ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Προς τους επιτυχοντες του ΑΣΕΠ 2006 και 2004
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:16:48 »

Αποσυνδεδεμένος ερατοσθένης

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 87
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Προς τους επιτυχοντες του ΑΣΕΠ 2006 και 2004
« Απάντηση #15 στις: Νοέμβριος 28, 2018, 07:32:29 μμ »
Σε κάθε περίπτωση εκκρεμεί ενώπιον του ΣτΕ η έφεση για το εκπρόθεσμο των ΑΣΕΠ 2004, 2006 και 2008. Εκείνοι μάλιστα που υπέβαλλαν αίτηση ακύρωσης έως τον Ιούνιο του 2008, βάσει της νομολογίας του ΣτΕ δεν μπορούν να θεωρηθούν εκπρόθεσμοι εφόσον είναι εντός προθεσμίας (2-2,5 έτη) μετά την πρώτη ακυρωτική απόφαση τον Ιανουάριο του 2006. Και το ερώτημα που προκύπτει είναι το εξής: Αν το ΣτΕ κρίνει ως έννομο το συμφέρον διορισμού των επιτυχόντων των τριών τελευταίων ΑΣΕΠ τότε το Υπουργείο δε θα πρέπει να συμμορφωθεί με τις δικαστικές αποφάσεις; Αυτό πρακτικά σημαίνει ότι στο νέο σύστημα που ετοιμάζει, δεν μπορεί προκαταβολικά να αποκλείσει κανέναν από τους τρεις προηγούμενους διαγωνισμούς μέχρι να τελεσιδικήσει το πράγμα. Συνεπώς η όποια νομοθέτηση πριν την οριστική γνωμάτευση του ΣτΕ είναι παρακινδυνευμένη. 
Καλότυχοι εκείνοι που δε γνώρισαν τον εαυτό τους, ανδρείοι εκείνοι που αποσιώπησαν την αθωότητα τους, μα ευλογημένοι αυτοί που τα δώσανε όλα κι ύστερα κοίταξαν έν' άστρο.
Τάσος Λειβαδίτης (1922-1988)

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Προς τους επιτυχοντες του ΑΣΕΠ 2006 και 2004
« Απάντηση #16 στις: Νοέμβριος 28, 2018, 07:41:41 μμ »
Σε κάθε περίπτωση εκκρεμεί ενώπιον του ΣτΕ η έφεση για το εκπρόθεσμο των ΑΣΕΠ 2004, 2006 και 2008. Εκείνοι μάλιστα που υπέβαλλαν αίτηση ακύρωσης έως τον Ιούνιο του 2008, βάσει της νομολογίας του ΣτΕ δεν μπορούν να θεωρηθούν εκπρόθεσμοι εφόσον είναι εντός προθεσμίας (2-2,5 έτη) μετά την πρώτη ακυρωτική απόφαση τον Ιανουάριο του 2006. Και το ερώτημα που προκύπτει είναι το εξής: Αν το ΣτΕ κρίνει ως έννομο το συμφέρον διορισμού των επιτυχόντων των τριών τελευταίων ΑΣΕΠ τότε το Υπουργείο δε θα πρέπει να συμμορφωθεί με τις δικαστικές αποφάσεις; Αυτό πρακτικά σημαίνει ότι στο νέο σύστημα που ετοιμάζει, δεν μπορεί προκαταβολικά να αποκλείσει κανέναν από τους τρεις προηγούμενους διαγωνισμούς μέχρι να τελεσιδικήσει το πράγμα. Συνεπώς η όποια νομοθέτηση πριν την οριστική γνωμάτευση του ΣτΕ είναι παρακινδυνευμένη.
Ακριβώς, παρακινδυνευμένη και άτοπη, αφού θα πρέπει να διοριστούν πρώτα όσοι θα δικαιωθούν από το ΣτΕ και μετά να τεθεί σε ισχύ το όποιο νέο σύστημα διορισμών έρθει από τη σημερινή Κυβέρνηση.
Επομένως, πολλά είναι ακόμη "ανοιχτά" και τίποτε δεν έχει προαποφασιστεί!
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος ερατοσθένης

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 87
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Προς τους επιτυχοντες του ΑΣΕΠ 2006 και 2004
« Απάντηση #17 στις: Νοέμβριος 28, 2018, 07:54:11 μμ »
Ακριβώς, παρακινδυνευμένη και άτοπη, αφού θα πρέπει να διοριστούν πρώτα όσοι θα δικαιωθούν από το ΣτΕ και μετά να τεθεί σε ισχύ το όποιο νέο σύστημα διορισμών έρθει από τη σημερινή Κυβέρνηση.
Επομένως, πολλά είναι ακόμη "ανοιχτά" και τίποτε δεν έχει προαποφασιστεί!
Σαφώς και είναι έτσι. Το ΣτΕ θα αποφανθεί πρώτα και κατόπιν η πολιτική ηγεσία οφείλει να νομοθετήσει ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑ ΤΗΣ ΑΠΟΦΑΣΗΣ ΤΟΥ ΣτΕ. Αυτό το γνωρίζουν στο υπουργείο γι΄αυτό και καθυστερούν.  Ο,τιδήποτε άλλο θα καταπέσει ως αντισυνταγματικό.
Καλότυχοι εκείνοι που δε γνώρισαν τον εαυτό τους, ανδρείοι εκείνοι που αποσιώπησαν την αθωότητα τους, μα ευλογημένοι αυτοί που τα δώσανε όλα κι ύστερα κοίταξαν έν' άστρο.
Τάσος Λειβαδίτης (1922-1988)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Προς τους επιτυχοντες του ΑΣΕΠ 2006 και 2004
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:16:48 »

Αποσυνδεδεμένος origenis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 659
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προς τους επιτυχοντες του ΑΣΕΠ 2006 και 2004
« Απάντηση #18 στις: Νοέμβριος 29, 2018, 11:31:40 πμ »
Σαφώς και είναι έτσι. Το ΣτΕ θα αποφανθεί πρώτα και κατόπιν η πολιτική ηγεσία οφείλει να νομοθετήσει ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑ ΤΗΣ ΑΠΟΦΑΣΗΣ ΤΟΥ ΣτΕ. Αυτό το γνωρίζουν στο υπουργείο γι΄αυτό και καθυστερούν.  Ο,τιδήποτε άλλο θα καταπέσει ως αντισυνταγματικό.
Οι δίκες στο ΣτΕ θα κερδιθούν, γιατί στο εφετείο υπήρξε σαφής πολιτική παρέμβαση. Ο επιμένων νικά!

Αποσυνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2887
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Απ: Προς τους επιτυχοντες του ΑΣΕΠ 2006 και 2004
« Απάντηση #19 στις: Νοέμβριος 29, 2018, 11:40:54 πμ »
Να σημειώσω ότι στη δικαιωτική όπου έχω στα χέρια μου η απόφαση απόρριψης των εμπρόθεσμων '04 και '06 δεν υπήρξε ομόφωνη. Αναφέρεται ρητά πως συγκεκριμένος δικαστής (λέει και τ' όνομα) διαφώνησε θεωρώντας πως έπρεπε να δικαιωθούν και του '04 με '06 καθώς η 527 αναφέρεται στην αντισυνταγματικότητα των 30μήνων 24μήνων και 40% συνολικά για όλα τα χρόνια που εφαρμόστηκαν οι νόμοι που καταβίαζαν το Σύνταγμα. Και πέρασε η απόρριψή τους κατά πλειοψηφίαν.

Αποσυνδεδεμένος proypiresia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1291
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προς τους επιτυχοντες του ΑΣΕΠ 2006 και 2004
« Απάντηση #20 στις: Νοέμβριος 29, 2018, 11:42:45 πμ »
μην μπερδευετε το συστημα διορισμων με τη θεμελιωση δικαιώματος αναδρομικού διορισμού των προσφυγεντων ασεπ 04,06 και 08. ΤΟ ΣΤΕ θα πει μέχρι πότε μπορουσε να κάνει κάποιος προσφυγη. Εκλαϊκευτικά ,αν πει έπρεπε να είχατε πάει μέχρι το καλοκαιρι του 2017, πχ. οι μετά από το χρονικό αυτό σημείο δεν διοριζονται. Επίσης δεν σημαινει πως όσοι έχουν ασεπ 04,06, 08 μπορουν να πουν φτιάξε συστημα με παλαιόθεν επιτυχίες ασεπ διοτι δεν συγκρινονται επιδοσεις απο διαφορετικες εξεταστικές διαδικασιες...Ειναι άλλα τα επιδικα ζητηματα και δεν υπάρχει ανάλογο έννομο συμφέρον...κοινός νους

Αποσυνδεδεμένος origenis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 659
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προς τους επιτυχοντες του ΑΣΕΠ 2006 και 2004
« Απάντηση #21 στις: Νοέμβριος 29, 2018, 11:55:32 πμ »
Να σημειώσω ότι στη δικαιωτική όπου έχω στα χέρια μου η απόφαση απόρριψης των εμπρόθεσμων '04 και '06 δεν υπήρξε ομόφωνη. Αναφέρεται ρητά πως συγκεκριμένος δικαστής (λέει και τ' όνομα) διαφώνησε θεωρώντας πως έπρεπε να δικαιωθούν και του '04 με '06 καθώς η 527 αναφέρεται στην αντισυνταγματικότητα των 30μήνων 24μήνων και 40% συνολικά για όλα τα χρόνια που εφαρμόστηκαν οι νόμοι που καταβίαζαν το Σύνταγμα. Και πέρασε η απόρριψή τους κατά πλειοψηφίαν.
Δεν τα λες καλά!Η εισηγήτρια διαφώνησε.Αυτό σηαμίνει πως η εισήγηση ήταν να γίνει αποδεκτό το αίτημα. Όταν το έμαθε το υπουργείο έβαλε λυτούς και δεμένους να ανατρέψει την εισήγηση. Η πλάκα είναι πως για να γίνει αυτή η ανατροπ, πίεσαν να επέμβει το υπουργείο στην δίκη, αυτοί που εδώ διαμαρτύρονται για επεμβάσεις στην δικαιοσύνη! Όταν τελειώσει η ιστορία ευχαρίστως να σου πω και τα ονόματα, αν και όσοι γνωρίζουν, καταλαβαίνουν σε ποιούς αναφέρομαι. Στο μεταξύ ασχολήσου λίγο με πολεμικές τέχνες!

Αποσυνδεδεμένος origenis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 659
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προς τους επιτυχοντες του ΑΣΕΠ 2006 και 2004
« Απάντηση #22 στις: Νοέμβριος 29, 2018, 11:57:36 πμ »
μην μπερδευετε το συστημα διορισμων με τη θεμελιωση δικαιώματος αναδρομικού διορισμού των προσφυγεντων ασεπ 04,06 και 08. ΤΟ ΣΤΕ θα πει μέχρι πότε μπορουσε να κάνει κάποιος προσφυγη. Εκλαϊκευτικά ,αν πει έπρεπε να είχατε πάει μέχρι το καλοκαιρι του 2017, πχ. οι μετά από το χρονικό αυτό σημείο δεν διοριζονται. Επίσης δεν σημαινει πως όσοι έχουν ασεπ 04,06, 08 μπορουν να πουν φτιάξε συστημα με παλαιόθεν επιτυχίες ασεπ διοτι δεν συγκρινονται επιδοσεις απο διαφορετικες εξεταστικές διαδικασιες...Ειναι άλλα τα επιδικα ζητηματα και δεν υπάρχει ανάλογο έννομο συμφέρον...κοινός νους
Χαιρετίσματα στον Κολλύρη!!!

Αποσυνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2887
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Απ: Προς τους επιτυχοντες του ΑΣΕΠ 2006 και 2004
« Απάντηση #23 στις: Νοέμβριος 29, 2018, 12:06:20 μμ »
Η εισηγήτρια που λες (αποκάλυψες και το φύλο, εγώ δεν το επεδίωξα) είναι, λοιπόν, το μέλος του δικαστηρίου που προανάφερα στη δικαιωτική που διαφώνησε και πέρασε η απόρριψη του '06 και '04 κατά πλειοψηφία. Ότι ήτο συγκεκριμένα η εισηγήτρια δεν το εγνώριζα. Δεν τ' αναφέρει το έγγραφο στην αρχή παρά μόνον ως μια απ' τους δυο εφέτες και τον πρόεδρο φυσικά. Το παρασκήνιο των πιέσεων δεν το γνωρίζω το σχετικό κι ούτε μπορώ να το γνωρίζω άλλωστε. Η ουσία είναι πως δεν απερρίφθησαν τα παιδιά ομόφωνα και τώρα θα κρίνει το ΣΤΕ και θα δικαιωθούν, γιατί αλλιώτικα καταστρατηγείται η ίδια η 527 που έβγαλε το ΣΤΕ. Αυτό που λες ότι κάποιοι ζητούσαν τότε παρέμβαση και τώρα σεβασμό στα δικαστήρια δεν το κατάλαβα. Για κάντο πιο πενηνταράκια να το πιάσω. Κι αυτό με το καράτε δεν κατάλαβα, αλλά γουατέβα. Μάλλον εννοείς εδώ ότι μέχρι να διοριστούμε θα σφαλιαριζόμαστε με συμβούλους κι υπουργούς.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 29, 2018, 01:45:26 μμ από ΛΕΩΝ21 »

Αποσυνδεδεμένος origenis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 659
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προς τους επιτυχοντες του ΑΣΕΠ 2006 και 2004
« Απάντηση #24 στις: Νοέμβριος 29, 2018, 02:09:49 μμ »
Η εισηγήτρια που λες (αποκάλυψες και το φύλο, εγώ δεν το επεδίωξα) είναι, λοιπόν, το μέλος του δικαστηρίου που προανάφερα στη δικαιωτική που διαφώνησε και πέρασε η απόρριψη του '06 και '04 κατά πλειοψηφία. Ότι ήτο συγκεκριμένα η εισηγήτρια δεν το εγνώριζα. Δεν τ' αναφέρει το έγγραφο στην αρχή παρά μόνον ως μια απ' τους δυο εφέτες και τον πρόεδρο φυσικά. Το παρασκήνιο των πιέσεων δεν το γνωρίζω το σχετικό κι ούτε μπορώ να το γνωρίζω άλλωστε. Η ουσία είναι πως δεν απερρίφθησαν τα παιδιά ομόφωνα και τώρα θα κρίνει το ΣΤΕ και θα δικαιωθούν, γιατί αλλιώτικα καταστρατηγείται η ίδια η 527 που έβγαλε το ΣΤΕ.Αυτό που λες ότι κάποιοι ζητούσαν τότε παρέμβαση και τώρα σεβασμό στα δικαστήρια δεν το κατάλαβα. Για κάντο πιο πενηνταράκια να το πιάσω. Κι αυτό με το καράτε δεν κατάλαβα, αλλά γουατέβα. Μάλλον εννοείς εδώ ότι μέχρι να διοριστούμε θα σφαλιαριζόμαστε με συμβούλους κι υπουργούς.
Να στο εξηγήσω,συνάδελφε. Βγαίνουν εκπρόσωποι συλλόγων αναπληρωτών και λένε πως στο θέμα των διορισμών πρέπει να δοθεί πολιτική λύση, γιατί τα δικαστήρια δεν κρίνουν αντικειμενικά. Το σύνηθες είναι να λένε πως δεν υπάρχει κράτος δικαίου. Οι ίδιοι λοιπόν οι εκπρόσωποι αυτοί με 1 εξαίρεση έχουν προσφύγη δικαστικά και έχουν χάσει την δίκη. Οι ίδιοι αυτοί είναι που τρέχουν στο Υπουργείο και ρωτάνε για τις δικές σας δίκες. Οι ίδιοι είναι που έμαθαν που θα δικαιωθούν και οι υψηλόβαθμοι επιτυχόντες παλαιότερων διαγωνισμών. Τι έκαναν λοιπόν; Αυτό που κατηγορούσαν! Έτρεξαν στο Υπουργείο Παιδείας και ζήτησαν παρέμβαση στην δίκη στο εφετείο, για να μην βγει η απόφαση υπερ σας. Βέβαια δεν ήταν δυνατόν να χαθεί η δίκη, αλλά ήθελαν να κερδίσουν χρόνο, για να διοριστούν με σύστημα επετηρίδας και να δημιούργησουν τετελεσμένα. Έτσι λοιπόν οι συνήγοροι του Υπουργείου έπεισαν τους δικαστές πως το θέμα είναι σοβαρό και έπρεπε να πάει στο ΣτΕ. Επειδή όμως ξέρουμε μετά απο τόσα χρόνια να χειριζόμαστε δύσκολες καταστάσεις, η υπόθεση πήγε στο ΣτΕ, αλλά όπως θέλαμε εμείς: με τρόπο που δεν επιτρέπει σε κανένα να δημιουργήσει τετελεσμένα σε βάρος σας. Κάνε υπομονή μέχρι την δίκη και θα δεις τι έχει να γίνει. Πάντως, εσύ θα διοριστείς!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 29, 2018, 02:14:43 μμ από origenis »

Αποσυνδεδεμένος proypiresia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1291
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προς τους επιτυχοντες του ΑΣΕΠ 2006 και 2004
« Απάντηση #25 στις: Δεκέμβριος 03, 2018, 06:08:44 μμ »
Σήμερα σε δδε αναπληρωτρια αγγλικων: πήγα να κάνω προσφυγη σε φχ για αναδρομικό και μου ειπε πως ειμαι εκπρόθεσμη...αλλά ο ΄ίδιος ο δικηγορος μου είπε, πως μπορω να κάνω ένσταση σε άλλους δικαιομένους αν είναι χαμηλά από εμένα
συμπέρασμα ο ίδιος ο δικηγορος που σε διοριζει ο ίδιος σε απολύει

Αποσυνδεδεμένος kosgian

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 478
    • Προφίλ
Απ: Προς τους επιτυχοντες του ΑΣΕΠ 2006 και 2004
« Απάντηση #26 στις: Δεκέμβριος 06, 2018, 05:16:20 μμ »
Γνωριζουμε πλεον τον αριθμο των δικαιωθεντων ...ειναι περιπου 500 οπως γραφονταν?

Αποσυνδεδεμένος maritina35

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 304
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προς τους επιτυχοντες του ΑΣΕΠ 2006 και 2004
« Απάντηση #27 στις: Δεκέμβριος 06, 2018, 05:41:48 μμ »
Σήμερα σε δδε αναπληρωτρια αγγλικων: πήγα να κάνω προσφυγη σε φχ για αναδρομικό και μου ειπε πως ειμαι εκπρόθεσμη...αλλά ο ΄ίδιος ο δικηγορος μου είπε, πως μπορω να κάνω ένσταση σε άλλους δικαιομένους αν είναι χαμηλά από εμένα
συμπέρασμα ο ίδιος ο δικηγορος που σε διοριζει ο ίδιος σε απολύει
Δεν σε απολυει καθολου, σου ειπε αν θελεις κανεις γιατι οχι, ουτε σου ειπε πως θα κερδισεις αν κανεις ενσταση! Καθενας κανει ο,τι θελει απο και περα ο,τι κερδισει!! Δε μου φαινεται αντιφατικο κατι τετοιο. Εκπροθεσμοι παντως τωρα λογικα ειναι..

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159768
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 336
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 3
Επισκέπτες: 234
Σύνολο: 237

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.12 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.