*

Αποστολέας Θέμα: Πίνακας μηδενικής προϋπηρεσίας και ειδικές κατηγορίες ΠΕ02  (Αναγνώστηκε 13266 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Ana4

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Καλημέρα! Ανήκω στην ειδική κατηγορία στον πίνακα μηδενικής προϋπηρεσίας. Στις τελευταίες προσλήψεις παρατήρησα ότι ενώ υπήρχαν τριτεκνοι ανάμεσα στους προσληφθεντες απο τον Γ πίνακα, δεν υπήρχε κανένας από την ειδική κατηγορία. Υπάρχει περίπτωση να πάρουν άτομα και απο ειδική κατηγορία ή οχι?
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 06, 2019, 11:17:52 πμ από Stelios »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πίνακας μηδενικής προϋπηρεσίας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:39:21 »

Αποσυνδεδεμένος smaroula

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 249
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πίνακας μηδενικής προϋπηρεσίας
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 30, 2018, 10:31:36 πμ »
Όχι, γιατί αυτοί που προσλήφθηκαν από τον πίνακα Γ είναι τριτεκνοι για τους οποίους ισχύει το 20% σε κάθε φάση προσλήψεων. Αυτό δεν ισχύει για ειδικές κατηγορίες.

Αποσυνδεδεμένος Ana4

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: Πίνακας μηδενικής προϋπηρεσίας
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 30, 2018, 10:42:34 πμ »
Ναι γνωρίζω για το 20%. Για τους αναπληρωτές ειδικής κατηγορίας δεν ισχύει κάποιο ποσοστό επί των προσλήψεων?

Αποσυνδεδεμένος smaroula

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 249
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πίνακας μηδενικής προϋπηρεσίας
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 30, 2018, 10:45:47 πμ »
Ναι γνωρίζω για το 20%. Για τους αναπληρωτές ειδικής κατηγορίας δεν ισχύει κάποιο ποσοστό επί των προσλήψεων?
Όχι, για ειδική κατηγορία ισχύει ότι προτάσσονται στον πίνακα που βρίσκονται. Αν αποκτησεις έστω 0.1 μορια προϋπηρεσίας θα προταχθεις στον πίνακα Β, κάτω από τους υπόλοιπους της ειδικής κατηγορίας βεβαια

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πίνακας μηδενικής προϋπηρεσίας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:39:21 »

Αποσυνδεδεμένος Ana4

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: Πίνακας μηδενικής προϋπηρεσίας
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 30, 2018, 10:50:25 πμ »
Δυστυχώς συνειδητοποιώ ότι κάτι τέτοιο δε θα γίνει ποτέ. Δε δίνεται καμία ευκαιρία...

Αποσυνδεδεμένος Vassom1988

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
    • Προφίλ
Απ: Πίνακας μηδενικής προϋπηρεσίας
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 25, 2018, 01:07:50 μμ »
Καλησπέρα και Χρόνια πολλά!  Έχω τελειώσει φιλολογια και κάθε χρόνο κάνω τα χαρτιά μου για αναπληρωτρια.. Είμαι στους πίνακες μηδενική προϋπηρεσίας, υπάρχει περίπτωση όσοι είμαστε σ αυτούς τους πίνακες να μας πάρουν ποτέ ως αναπληρωτες;  και τι μπορούμε να κάνουμε για να αυξήσουμε τις πιθανότητες; φαντάζομαι να δηλώσεις παραμεθοριο  είναι μια λύση... επίσης, έχω σκεφτεί κ την περίπτωση ενός  μεταπτυχιακου.. Αλλά δεν ξέρω αν θα βοηθήσει και τι μεταπτυχιακό θα βοηθούσε.. Κ από θέμα μορίων φυσικά αλλά κ επαγγελματικης διέξοδου. . Ευχαριστώ  εκ των προτερων

Αποσυνδεδεμένος Ekpaideutikos18

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 143
    • Προφίλ
Απ: Πίνακας μηδενικής προϋπηρεσίας
« Απάντηση #6 στις: Δεκέμβριος 25, 2018, 01:25:29 μμ »
Καλησπέρα και Χρόνια πολλά!  Έχω τελειώσει φιλολογια και κάθε χρόνο κάνω τα χαρτιά μου για αναπληρωτρια.. Είμαι στους πίνακες μηδενική προϋπηρεσίας, υπάρχει περίπτωση όσοι είμαστε σ αυτούς τους πίνακες να μας πάρουν ποτέ ως αναπληρωτες;  και τι μπορούμε να κάνουμε για να αυξήσουμε τις πιθανότητες; φαντάζομαι να δηλώσεις παραμεθοριο  είναι μια λύση... επίσης, έχω σκεφτεί κ την περίπτωση ενός  μεταπτυχιακου.. Αλλά δεν ξέρω αν θα βοηθήσει και τι μεταπτυχιακό θα βοηθούσε.. Κ από θέμα μορίων φυσικά αλλά κ επαγγελματικης διέξοδου. . Ευχαριστώ  εκ των προτερων

Χρόνια πολλά!

Αν το σύστημα έχει τη μορφή που προτείνεται, δυστυχώς οι εκπαιδευτικοί που δεν έχουν προϋπηρεσία αποκλείονται εκ των πραγμάτων από τη διεκδίκηση θέσης μόνιμου εκπαιδευτικού. Με δεδομένο ότι είναι μεγάλος ο αριθμός των αναπληρωτών με προϋπηρεσία και κάποια από τα προτεινόμενα ακαδημαϊκά προσόντα, οι νεότεροι θα πρέπει να αρκεστούν για πολλά χρόνια στη διεκδίκηση θέσεων αναπληρωτών στην καλύτερη περίπτωση. Αυτή, πιστεύω ότι είναι μία σοβαρή αδυναμία του συστήματος που προτείνεται. Αποκλείονται, σε αντίθεση με ό,τι λέει το Σύνταγμα, από τη διεκδίκηση μόνιμων θέσεων πολλοί εκπαιδευτικοί, που θα πρέπει να αποκτήσουν και άλλους τίτλους σπουδών μόνο και μόνο για να ελπίζουν σε μία θέση αναπληρωτή.

Αποσυνδεδεμένος Ana4

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: Πίνακας μηδενικής προϋπηρεσίας
« Απάντηση #7 στις: Δεκέμβριος 26, 2018, 12:23:28 μμ »
 Χρόνια Πολλά και Καλή χρονιά σε όλους μας!!! Δυστυχώς όσοι έχουμε πάρει πτυχίο μετα το 2008 και δε μας δόθηκε η ευκαιρία να λάβουμε μέρος σε διαγωνισμό ΑΣΕΠ έχουμε εγκλωβιστεί στον πίνακα μηδενικής προϋπηρεσίας. Μόνο όσοι είχαν καταφέρει με μέσον να προσληφθούν για ενισχυτική διδασκαλία ( γιατί μέχρι το 2010-2011 ίσχυε αυτό) έχουν ξεμπλοκαριστει. Ενδεικτικά θα αναφέρω ότι ανήκω σε ειδική κατηγορία και φέτος δήλωσα για αναπληρώτρια σε όλη την Ελλάδα. Ούτε με πήραν ούτε θα με πάρουν. Από μεταπτυχιακά αυτό που θα βοηθούσε ίσως να ήταν της ειδικής αγωγής. Το κόστος όμως είναι αρκετά μεγάλο....

Αποσυνδεδεμένος Vassom1988

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
    • Προφίλ
Απ: Πίνακας μηδενικής προϋπηρεσίας
« Απάντηση #8 στις: Δεκέμβριος 26, 2018, 07:25:58 μμ »
Μάλιστα.. Δύσκολα τα πράγματα για όλους μας τελικά...

Αποσυνδεδεμένος ElisaPDE

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 238
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πίνακας μηδενικής προϋπηρεσίας
« Απάντηση #9 στις: Ιανουάριος 05, 2019, 12:27:02 μμ »
Να ρωτήσω και εγώ κάτι; Έχω τελειώσει ιστορικό αρχαιολογικό.. Είμαι στον πίκανα μηδενικής προυπηρεσίας και τώρα με κάλεσαν να εργαστώ στην εφορεία αρχαιοτήτων (άσχετο το ξέρω) το ερώτημά μου είναι εάν υπάρχει περίπτωση αυτή η προυπηρεσία επειδή είναι στο δημόσιο και σχετίζεται με το πτυχίο μου να μπορώ να την χρησιμοποιήσω ως προυπηρεσία ως εκπαιδευτικός.
Το ξέρω ότι είναι άσχετο αλλά επειδή πολλά παραθυράκια έχει το ελληνικό σύστημα μου πέρασε από το μυαλό μήπως τυχόν ισχύει κάτι τέτοιο..

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Πίνακας μηδενικής προϋπηρεσίας
« Απάντηση #10 στις: Ιανουάριος 05, 2019, 12:32:15 μμ »
Αν προσληφθείς ως αναπληρώτρια, η προϋπηρεσία που έχεις στο δημόσιο θα μετράει για το μισθολογικό κλιμάκιο.

Αποσυνδεδεμένος ElisaPDE

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 238
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πίνακας μηδενικής προϋπηρεσίας
« Απάντηση #11 στις: Ιανουάριος 05, 2019, 12:41:26 μμ »
Μάλιστα, άρα μόνο μισθολογικά.. Εγώ εννοούσα να πάρω μόρια προυπηρεσίας για τους πίνακες..

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Πίνακας μηδενικής προϋπηρεσίας
« Απάντηση #12 στις: Ιανουάριος 05, 2019, 12:52:44 μμ »
Η επαγγελματική προϋπηρεσία δεν μοριοδοτείται στο υπουργείο παιδείας. Την μοριοδοτεί η προκήρυξη των ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ.

Αποσυνδεδεμένος ElisaPDE

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 238
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πίνακας μηδενικής προϋπηρεσίας
« Απάντηση #13 στις: Ιανουάριος 05, 2019, 12:57:17 μμ »
Ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση. :)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159768
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 372
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 340
Σύνολο: 348

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.057 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.