*

Αποστολέας Θέμα: Πρόβλημα με γονείς  (Αναγνώστηκε 5999 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Μαρία.96

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Πρόβλημα με γονείς
« στις: Ιανουάριος 06, 2019, 05:56:44 μμ »
Καλησπέρα σε όλους.

Διορίστηκα πρόσφατα για παράλληλη στήριξη ενός παιδιού γυμνασίου στην Κρήτη, και αντιμετωπίζω τεράστια δυσκολία με την μητέρα του παιδιού. Με παίρνει τηλέφωνο σε καθημερινή βάση, λέγοντας μου πως δεν θα έπρεπε να βρίσκομαι κοντά στον γιο της και να παραιτηθώ, ενώ συχνά καταλήγει και να με βρίζει. Δεν ξέρω τι να κάνω, να απευθυνθώ κάπου; Να την μιλήσω; Φοβάμαι πως θα τα κάνω χειρότερα. Το παιδί πάντως δεν φαίνεται να έχει κάποιο πρόβλημα μαζί μου

Γενικά είναι πρώτη μου φορά σε δημόσιο σχολείο, πριν απο αυτό δούλευα σε ιδιωτικά και δεν είχα ποτέ πρόβλημα. Αγαπάω την δουλειά μου, και δεν θεωρώ πως κάνω κάτι λάθος, αλλά αν συνεχίσει έτσι θα αναγκαστώ να παραιτηθώ.

Αν έχει κάποιος κάποια συμβουλή ή έχει περάσει κάτι παρόμοιο, παρακαλώ να μου το πει.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πρόβλημα με γονείς
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:48:06 »

Αποσυνδεδεμένος proypiresia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1291
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με γονείς
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 06, 2019, 06:17:45 μμ »
ενημερωσε διευθυντη σχολειου και σύμβουλο παιδιαγωγικής ευθύνης μην παραιτηθείς

Αποσυνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2884
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με γονείς
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 06, 2019, 06:35:34 μμ »
Μάλλον η μάνα χρειάζεται την παράλληλη στήριξη. Απευθύνθηκες στο διευθυντή του γυμνασίου;

Αποσυνδεδεμένος Daidalos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 772
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02 Επιστήμη ποιητική ευδαιμονίας
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με γονείς
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 06, 2019, 08:43:01 μμ »
Κλασική προβληματική περίπτωση μητέρας. Μην δίνεις σημασία, συνέχισε τη δουλειά σου. Πιθανόν να ζηλεύει κιόλας. Απόλυτη αδιαφορία. Μάλλον θέλει ψυχολογική υποστήριξη η μητέρα.  ;)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πρόβλημα με γονείς
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:48:06 »

Αποσυνδεδεμένος GregX

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 175
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με γονείς
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 07, 2019, 12:05:49 μμ »
Ποιο είναι το πρόβλημα που έχει μαζί σου έχει γίνει κάποιο περιστατικό άξιο αναφοράς? Την παράλληλη στήριξη τη ζητάνε δεν τους φορτώθηκες με το έτσι θέλω. Αν θέλουν μπορούν και να τη διακόψουν και να επιστρέψεις στη διάθεση της πρωτοβάθμιας και να πας μετά σε άλλο σχολείο. Επίσης πως βρήκε το προσωπικό σου τηλέφωνο εσύ της το έδωσες?

Αποσυνδεδεμένος AssaVolos

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 111
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με γονείς
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 07, 2019, 12:30:18 μμ »
Καθαρα εμπειρικη αποψη
Παιδια με δυσκολιες στη συγκεντρωση- αυτισμο κτλ εχουν και γονεα με παρομοιο θεμα
10 τηλ τη μερα στη δασκαλα , 10 ποστ στο φμπ κτλ

Αποσυνδεδεμένος Μαρία.96

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με γονείς
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 07, 2019, 09:27:15 μμ »
Ποιο είναι το πρόβλημα που έχει μαζί σου έχει γίνει κάποιο περιστατικό άξιο αναφοράς? Την παράλληλη στήριξη τη ζητάνε δεν τους φορτώθηκες με το έτσι θέλω. Αν θέλουν μπορούν και να τη διακόψουν και να επιστρέψεις στη διάθεση της πρωτοβάθμιας και να πας μετά σε άλλο σχολείο. Επίσης πως βρήκε το προσωπικό σου τηλέφωνο εσύ της το έδωσες?

Απολύτως τίποτα δεν έχει γίνει, όχι. Και αυτό είναι το δεύτερο ζήτημα, κάποιος της το έδωσε στο σχολείο. Διευθυντής, υποδιευθύντρια, δεν το γνωρίζω. Για αυτό και διστάζω να απευθυνθώ στην διέυθυνση, αν ένιωσαν πως είχαν το δικαίωμα να δώσουν το τηλέφωνο μου χωρίς τη συγκατάθεση μου, δεν νομίζω να αποτελούν και την λύση στο πρόβλημα.

Το αλλο που σκέφτηκα να κάνω είναι να την μπλοκάρω, κατά πόσο όμως είναι σωστό αυτό ή τι επιπτώσεις μπορεί να έχει, δεν το γνωρίζω.

Γενικά δεν ξέρω αν είναι λόγω του νεαρού της ηλικίας μου. Ίσως για αυτό νιώθουν όλοι πως έχουν το δικαίωμα να μου φέρονται έτσι. Θέλω να κάνω κάτι, αλλά δεν θέλω να έχει αρνητική επίπτωση στη δουλειά μου.


Αποσυνδεδεμένος Μαρία.96

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με γονείς
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 07, 2019, 09:30:04 μμ »
Κλασική προβληματική περίπτωση μητέρας. Μην δίνεις σημασία, συνέχισε τη δουλειά σου. Πιθανόν να ζηλεύει κιόλας. Απόλυτη αδιαφορία. Μάλλον θέλει ψυχολογική υποστήριξη η μητέρα.  ;)

Ψυχολογική υποστήριξη θέλει σίγουρα.. δεν είναι λογικά αυτά που μου λέει, απόλυτη παράνοια. Αλλά και το να μην δίνω σημασία λίγο δύσκολο, ίσως πάρει λίγο καιρό απλά..

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3368
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με γονείς
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 07, 2019, 10:33:50 μμ »
Πρώτη φορά ακούω τέτοια περίπτωση. Συμφωνώ ότι πρέπει να ενημερώσεις. Το τηλέφωνο υποθέτω ότι το έδωσε ο διευθυντής ή ο υποδιευθυντής και κακώς, χωρίς να σε ρωτήσει. Από κοντά έχετε βρεθεί ή μόνο από το τηλέφωνο τα λέει αυτά; Κάνω και μια άλλη σκέψη. Μήπως ήθελε άλλον για παράλληλη και έφεραν εσένα και τα κάνει αυτά ως ψυχολογικό πόλεμο;

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με γονείς
« Απάντηση #9 στις: Ιανουάριος 08, 2019, 09:16:12 πμ »
Το ότι είσαι καινούρια ή αναπληρώτρια δεν λέει τίποτα, να είσαι σκληρή και απαιτητική πρώτα από όλα απέναντι στο διευθυντή ή όποιον έδωσε το τηλέφωνο σου. Ευγενικά, αλλά ξεκάθαρη. Όχι απλά θα αναφέρεις το γεγονός, αλλά θα δηλώσεις και ενοχλημένη για το γεγονός ότι η μητέρα απέκτησε το τηλέφωνο σου, χωρίς να ερωτηθείς από αυτόν που το έδωσε. Θα το αναφέρεις επίσης στο σύμβουλο σου και αφού ενημερώσεις άπαντες θα ξεκαθαρίσεις στη μητέρα ότι δεν έχει δικαίωμα να σου τηλεφωνεί και αν θέλει οτιδήποτε σε σχέση με το παιδί της θα έρχεται στο σχολείο τις ώρες που βρίσκεσαι εκεί. Όλα αυτά ήρεμα και ψύχραιμα αλλά αποφασιστικά. Σε όλους έχει τύχει όταν ήμασταν αναπληρωτές ή νεοδιόριστοι, είτε κάποιος γονιός, είτε κάποιος παλιότερος συνάδελφος να παρεξηγήσει κάποια πράγματα. Δεν θα παραιτηθείς εσύ εξαιτίας της. Η δουλειά σου σου ανήκει και κανείς δεν έχει δικαίωμα, ούτε να σε προσβάλλει, ούτε να σου δημιουργεί αυτό το στρες.

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3643
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με γονείς
« Απάντηση #10 στις: Ιανουάριος 08, 2019, 11:44:57 πμ »
Θα ξεκαθαρισεις στη μαμα οτι δεν μιλας για επαγγελματικα απο το τηλεφωνο. Θα της πεις να ερχεται στο σχολειο. Αν συνεχισει να σε παιρνει, απλα δεν απαντας.
Επισης ξεκαθαριζεις και στο σχολειο οτι πολυ κακως δοθηκε το τηλεφωνο σου.
Ηρεμα, αυστηρα, αποφασιστικα και χωρις φωνες
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος GregX

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 175
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με γονείς
« Απάντηση #11 στις: Ιανουάριος 08, 2019, 12:05:31 μμ »
Αυτά που γράψαν τα παιδιά βασικά + η όποια επικοινωνία θα γίνεται μόνο στο γραφείο των δασκάλων ή του Διευθυντή. Να έχεις πάντα και άλλους συναδέλφους κοντά σου δηλαδή. Πολύ κακώς έδωσε το τηλέφωνο σου όποιος το έδωσε επιεικώς απαράδεκτος.

Αποσυνδεδεμένος Μαρία.96

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με γονείς
« Απάντηση #12 στις: Ιανουάριος 09, 2019, 10:34:44 μμ »
Πρώτη φορά ακούω τέτοια περίπτωση. Συμφωνώ ότι πρέπει να ενημερώσεις. Το τηλέφωνο υποθέτω ότι το έδωσε ο διευθυντής ή ο υποδιευθυντής και κακώς, χωρίς να σε ρωτήσει. Από κοντά έχετε βρεθεί ή μόνο από το τηλέφωνο τα λέει αυτά; Κάνω και μια άλλη σκέψη. Μήπως ήθελε άλλον για παράλληλη και έφεραν εσένα και τα κάνει αυτά ως ψυχολογικό πόλεμο;

Απο κοντά την είχα δει μια φορά στην αρχή, ήταν ψυχρή μεν αλλά δεν μου είπε και τίποτα, απλά συστηθήκαμε. Ποιός ξέρει τι άλλαξε απο εκεί και πέρα. Ενδέχεται να είναι και αυτό που λες

Αποσυνδεδεμένος Μαρία.96

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με γονείς
« Απάντηση #13 στις: Ιανουάριος 09, 2019, 10:45:48 μμ »
Το ότι είσαι καινούρια ή αναπληρώτρια δεν λέει τίποτα, να είσαι σκληρή και απαιτητική πρώτα από όλα απέναντι στο διευθυντή ή όποιον έδωσε το τηλέφωνο σου. Ευγενικά, αλλά ξεκάθαρη. Όχι απλά θα αναφέρεις το γεγονός, αλλά θα δηλώσεις και ενοχλημένη για το γεγονός ότι η μητέρα απέκτησε το τηλέφωνο σου, χωρίς να ερωτηθείς από αυτόν που το έδωσε. Θα το αναφέρεις επίσης στο σύμβουλο σου και αφού ενημερώσεις άπαντες θα ξεκαθαρίσεις στη μητέρα ότι δεν έχει δικαίωμα να σου τηλεφωνεί και αν θέλει οτιδήποτε σε σχέση με το παιδί της θα έρχεται στο σχολείο τις ώρες που βρίσκεσαι εκεί. Όλα αυτά ήρεμα και ψύχραιμα αλλά αποφασιστικά. Σε όλους έχει τύχει όταν ήμασταν αναπληρωτές ή νεοδιόριστοι, είτε κάποιος γονιός, είτε κάποιος παλιότερος συνάδελφος να παρεξηγήσει κάποια πράγματα. Δεν θα παραιτηθείς εσύ εξαιτίας της. Η δουλειά σου σου ανήκει και κανείς δεν έχει δικαίωμα, ούτε να σε προσβάλλει, ούτε να σου δημιουργεί αυτό το στρες.

Μίλησα σήμερα στον διευθυντή. Αυτός έδωσε το τηλέφωνο, γιατί του είπε ότι το θέλει 'για να μου πει κάποια πράγματα και ιδιαιτερότητες που έχει το παιδί'. Μου ζήτησε συγγνώμη. Είπε ότι θα την καλέσει να της μιλήσει, και μου ζήτησε να μην το πω πουθενά αλλού να μην γίνει θέμα.. αλλά σήμερα πάλι με πήρε αυτή τηλέφωνο και άρχισε να λέει τα δικά της, οπότε είτε δεν της έχει μιλήσει ακόμα, είτε το έκανε και δεν παίρνει αυτή χαμπάρι. Όπως και να'χει, θα δω πως θα πάει μέσα στην εβδομάδα και θα ξαναμιλήσω στον διευθυντή αν συνεχιστεί. Ευτυχώς τουλάχιστον εκεί υπήρξε κάποια συννενόηση. Όταν μίλησα σε αυτήν και της είπα ότι δεν είναι σωστό αυτό που κάνει και ό,τι πρόβλημα έχει μπορεί ,τεκμηριωμένα, να το αναφέρει στο σχολείο, μου είπε πως δεν αναλαμβάνω τις ευθύνες μου και πως τέτοια 'σκυλομούρα' θα έπρεπε να την έχουν πάρει χαμπάρι και να την διώξουν απο το σχολείο. Θα το βάζω σαν άσκηση στο παιδί να μου πει τι θέλει να πει ο ποιητής, πλέον πέρα απο κουραστικό έχει καταντήσει και αστείο.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159540
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 262
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 235
Σύνολο: 237

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.074 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.