*

Αποστολέας Θέμα: Μεταπτυχιακό στη Διδασκαλία της Ελληνικής ως Δεύτερης/Ξένης Γλώσσας  (Αναγνώστηκε 9926 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος smaroula

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 249
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Καλησπέρα! έκανα το μεταπτυχιακό που προσφερόταν από το ΑΠΘ, από τον τομέα Γλωσσολογίας. Η εισαγωγή ήταν με εξετάσεις και ήταν δωρεάν. Πριν πολλά χρόνια αυτό, το 2002 μπήκα. Μόνο καλά λόγια έχω να πω και κρίμα που δεν διενεργείται εδώ και πολλά χρόνια. Ήταν διατμηματικό με υποχρεωτικές παρακολουθήσεις. Το επίπεδο των μαθημάτων ήταν πολύ υψηλό και ουσιαστικό! Κέρδισα πολλά και σε επιστημονικό/γνωστικό επίπεδο αλλά και εργασιακά. Από τότε που ήμασταν φοιτητές είχαμε τη δυνατότητα να συμμετέχουμε σε διάφορα ερευνητικά προγράμματα που γίνονταν, με αμοιβή και μετά, ως απόφοιτοι, σε διάφορα προγράμματα πανεπιστημίων π.χ. Εκπαίδευση μουσουλμανοπαίδων, Εκπαίδευση αλλοδαπών και παλλινοστούντων μαθητών κά. Επίσης, εργάστηκα σε προγράμματα Δήμων για εκμάθηση ελληνικών, στο ΙΝΕΔΙΒΙΜ. Επίσης, εργάστηκα στο Σχολείο Νέας Ελληνικής του ΑΠΘ. Τα μαθήματα διδακτικής που κάναμε με βοήθησαν πολύ και στα μαθήματα που έκανα αργότερα ως αναπληρώτρια σε σχολεία γενικής με όλους τους μαθητές, γηγενείς και αλλόφωνους.
Έχοντας το μεταπτυχιακό αυτό, το οποίο ονομαζόταν "Γλωσσική επικοινωνία και διδασκαλία της ελληνικής ως δεύτερης/ξένης γλώσσας" δεν πριμοδοτήθηκα παραπάνω στον ΑΣΕΠ08, πήρα 2 μόρια, ωστόσο με βοήθησε να γράψω 95 στη διδακτική, χωρίς κάποιο φροντιστήριο.
Τώρα, εσύ μάλλον αναφέρεσαι σε κάποιο από αυτά που προσφέρονται επί πληρωμή. Έχω ακούσει ότι είναι πολύ καλό και διδάσκουν και κάποιοι που τους είχα κι εγώ καθηγητές κια γνωρίζω τη δουλειά τους, αυτό που προσφέρεται σε συνεργασία με το Κεντρο Ελληνικής Γλώσσας και κάποιο Πανεπιστήμιο. Νομίζω ότι κάπου το έχω δει.
Αν μπορείς να ανταπεξέλθεις στο κόστος του μπτχ, κάντο! Τίποτα δεν πάει χαμένο. Κανένα πλέον μεταπτυχιακό δεν μπορεί να προσφέρει άμεση πρόσβαση στη δημόσια εκπαίδευση, ειδικά στον κλάδο των φιλολόγων, γιατί τα πράγματα είναι ασφυκτικά πλέον.
Καλή επιτυχία σε ό,τι αποφασίσεις!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος maria_f

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 63
    • Προφίλ
Καλημέρα! Γνωρίζετε αν το μεταπτυχιακό αυτό που πραγματοποιείται από το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας έχει εγκριθεί από το ΔΟΑΤΑΠ; Δεν βρίσκεται στη λίστα των αναγνωρισμένων. Προσπάθησα να επικοινωνήσω με το ΔΟΑΤΑΠ αλλά άκαρπες οι προσπάθειες... Γνωρίζει κάποιος αν απόφοιτοι έχουν περάσει τη διαδικασία και απορρίφθηκαν;

Αποσυνδεδεμένος zoek

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 142
    • Προφίλ
Καλησπέρα! Ενδιαφέρομαι για το συγκεκριμένο μεταπτυχιακό. Έχει κάνει κανείς το εν λόγω μεταπτυχιακό από το παν. Λευκωσίας? Είναι αναγνωρισμένο από τον ΔΟΑΤΑΠ ? Ρώτησα γι αυτό στο συγκεκριμένο  Πανεπιστήμιο μέσω  email αλλά δεν μου έχουν απαντήσει.. 

Αποσυνδεδεμένος apc

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 21
    • Προφίλ
Θα παρθούν αποφάσεις περί ΔΟΑΤΑΠ εντός Δεκεμβρίου. Καλύτερα να περιμένετε ως τότε......

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος zoek

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 142
    • Προφίλ
Σας ευχαριστώ πολύ!

Αποσυνδεδεμένος paraskaevi

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 161
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Καλησπέρα! έκανα το μεταπτυχιακό που προσφερόταν από το ΑΠΘ, από τον τομέα Γλωσσολογίας. Η εισαγωγή ήταν με εξετάσεις και ήταν δωρεάν. Πριν πολλά χρόνια αυτό, το 2002 μπήκα. Μόνο καλά λόγια έχω να πω και κρίμα που δεν διενεργείται εδώ και πολλά χρόνια. Ήταν διατμηματικό με υποχρεωτικές παρακολουθήσεις. Το επίπεδο των μαθημάτων ήταν πολύ υψηλό και ουσιαστικό! Κέρδισα πολλά και σε επιστημονικό/γνωστικό επίπεδο αλλά και εργασιακά. Από τότε που ήμασταν φοιτητές είχαμε τη δυνατότητα να συμμετέχουμε σε διάφορα ερευνητικά προγράμματα που γίνονταν, με αμοιβή και μετά, ως απόφοιτοι, σε διάφορα προγράμματα πανεπιστημίων π.χ. Εκπαίδευση μουσουλμανοπαίδων, Εκπαίδευση αλλοδαπών και παλλινοστούντων μαθητών κά. Επίσης, εργάστηκα σε προγράμματα Δήμων για εκμάθηση ελληνικών, στο ΙΝΕΔΙΒΙΜ. Επίσης, εργάστηκα στο Σχολείο Νέας Ελληνικής του ΑΠΘ. Τα μαθήματα διδακτικής που κάναμε με βοήθησαν πολύ και στα μαθήματα που έκανα αργότερα ως αναπληρώτρια σε σχολεία γενικής με όλους τους μαθητές, γηγενείς και αλλόφωνους.
Έχοντας το μεταπτυχιακό αυτό, το οποίο ονομαζόταν "Γλωσσική επικοινωνία και διδασκαλία της ελληνικής ως δεύτερης/ξένης γλώσσας" δεν πριμοδοτήθηκα παραπάνω στον ΑΣΕΠ08, πήρα 2 μόρια, ωστόσο με βοήθησε να γράψω 95 στη διδακτική, χωρίς κάποιο φροντιστήριο.
Τώρα, εσύ μάλλον αναφέρεσαι σε κάποιο από αυτά που προσφέρονται επί πληρωμή. Έχω ακούσει ότι είναι πολύ καλό και διδάσκουν και κάποιοι που τους είχα κι εγώ καθηγητές κια γνωρίζω τη δουλειά τους, αυτό που προσφέρεται σε συνεργασία με το Κεντρο Ελληνικής Γλώσσας και κάποιο Πανεπιστήμιο. Νομίζω ότι κάπου το έχω δει.
Αν μπορείς να ανταπεξέλθεις στο κόστος του μπτχ, κάντο! Τίποτα δεν πάει χαμένο. Κανένα πλέον μεταπτυχιακό δεν μπορεί να προσφέρει άμεση πρόσβαση στη δημόσια εκπαίδευση, ειδικά στον κλάδο των φιλολόγων, γιατί τα πράγματα είναι ασφυκτικά πλέον.
Καλή επιτυχία σε ό,τι αποφασίσεις!




    Γεια σου. και γω είμαι φιλόλογος και ενδιαφέρομαι τωρα που έχουμε την καραντίνα να παρακολουθήσω εξ αποστάσεως το συγκεκριμένο μεταπτυχιακό απο το πανεπιστημίο Λευκωσίας για την διδασκαλία της ελληνικής ως  2η ξένη γλώσσα, θα ήθελα να σε ρωτήσω για το Σχολείο Νέας Ελληνικής Γλώσσας του ΑΠΘ πως μπήκες, ήσουν ωρομίσθια πλήρους ωραρίου?  εγω ξέρω την αντιπρόερδο του τμήματος και έστειλα και μειλ στο ΣΝΕΓ ΑΠΘ για τον τρόπο που γίνονται οι προσλήψεις και τώρα περιμένω απάντηση να δω τι θα μου πουν.

Αποσυνδεδεμένος paraskaevi

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 161
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Γεια σας. Έχει ξεκινήσει κανείς το μεταπτυχιακό ''Διδασκαλία της Ελληνικής ως Δεύτερης/Ξένης Γλώσσας'' στο Πανεπιστήμιο Λευκωσίας, ώστε να μας δώσει περαιτέρω πληροφορίες (μαθήματα, καθηγητές);


 εγω σκεφτομαι να το ξεκινησω απο τον ερχομενο σεπτεβρη. το παρακολουθεις πως σου φαινεται?

Αποσυνδεδεμένος paraskaevi

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 161
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Αφορά φιλολόγους μόνο;

   Γειά σας παιδιά. Είμαι φιλόλογος και σκέφτομαι τον Σεπτέβρη να ξεκινήσω μεταπτυχιακό εξ αποστάσεως στην Κύπρο στην εξειδίκευση: Διδασκαλία της Ελληνικής σαν 2η ξένη γλώσσα, έχω ενημερωθεί πως αναγνωρίζεται απο τον ΔΟΑΤΑΠ οκ μέχρι εδώ, απλά βλέπω οτι μετα την ολοκλήρωση του προγράμματος οι απόφοιτοι μπορούν να απασχοληθούν σε εστίες διδασκαλίας σε Ελλάδα και εξωτερικό.  Μιάς και με ενδιαφέρει το εξωτερικό έψαξα και στις χώρες τις ευρωπαικής ένωσης που έχουν εστίες διδασκαλίας πως μπορώ να έρθω σε επαφή με αυτούς τους  φορείς-ιδρύματα? τι θα πρέπει να κάνω να βρω δουλειά και στις ελληνικές κοινότητες του εξωτερικού, μίλησα με δυο-τρεις και μου είπαν πως δέχονται μόνιμους εκπαιδευτικούς αποσπασμένους απο το Υπουργείο Παιδείας οπότε δύσκολο μίας και δεν έχω προυπηρεσία ή είμαι μόνιμη. Επίσης είδα και για τα αντίστοιχα προξενεία της κάθε χώρας.  Τι άλλο μπορώ να κάνω με το θέμα που να κοιτάξω εξτρά ? ευχαριστώ περιμένω τα σχόλιά σας.  ενημερώστε με που να κινηθώ...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158546
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 23
Επισκέπτες: 335
Σύνολο: 358

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.102 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.