*

Αποστολέας Θέμα: Νέες προσφυγές επιτυχόντων ΑΣΕΠ (κίνηση μετά τον διορισμό των ήδη δικαιωθέντων)  (Αναγνώστηκε 117035 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gard

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 188
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Οι αποφάσεις δεν μπορούν να εφεσιβληθουν καθώς έχουν καταστεί αμετάκλητες .

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Νέες προσφυγές επιτυχόντων ΑΣΕΠ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:33:04 »

Αποσυνδεδεμένος trikie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 790
    • Προφίλ
Νέες προσφυγές επιτυχόντων ΑΣΕΠ
« Απάντηση #449 στις: Μάιος 12, 2019, 04:46:42 μμ »
Γνωρίζει κανείς αριθμό στο περίπου όσων έχουν προσφύγει για παράλειψη διορισμού έως σήμερα στο περίπου;
Επίσης οι 39 νηπιαγωγοί που δικαιώθηκαν πότε θα διοριστούν, πότε θα βγουν οι τοποθετήσεις τους, γιατί μόνο τις αιτήσεις τους έχει βγάλει το υπουργείο.

Αποσυνδεδεμένος geohap

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 81
    • Προφίλ
Ρωτωντας τον Σπυριδωνιδη για συμπεριληψη... 8)

« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 12, 2019, 05:18:21 μμ από geohap »

Αποσυνδεδεμένος proypiresia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1291
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Οι αποφάσεις δεν μπορούν να εφεσιβληθουν καθώς έχουν καταστεί αμετάκλητες .
για ποιες αποφάσεις μιλάς; εμείς μιλάμε για όσους προσφύγουν με σκοπό την συμπερίληψη αν βγουν δικαιωτικές ...μπορεί το κράτος να τις εφεσιβάλει;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Συνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2888
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Η συμπερίληψη αφορά, κατ' αρχήν, ενέργεια απευθυνόμενη στο υπουργείο. Δεν είναι προσφυγή στο Εφετείο βάσει της 527.

Αποσυνδεδεμένος maritina35

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 304
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Η συμπερίληψη αφορά, κατ' αρχήν, ενέργεια απευθυνόμενη στο υπουργείο. Δεν είναι προσφυγή στο Εφετείο βάσει της 527.
δυσκολο να το δεχθει το υπουργειο τοτε ετσι απλα...

Συνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2888
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
δυσκολο να το δεχθει το υπουργειο τοτε ετσι απλα...
Αυτό, όντως, είναι δύσκολο. Δεν ξέρω, φυσικά, τι νομικές ενέργειες θ' ακολουθηθούν μετά από ενδεχόμενη απόρριψη. Όλων μας οι προσφυγές στο Εφετείο έγιναν μετά την απόρριψη αίτησης διορισμού μας στο υπουργείο. Θεωρώ ότι πρώτα θα παραταθεί το εύλογο και θ' ανοίξουν οι πίνακες '04-'06. Οπότε οι προσεχείς δικαιωτικές θα 'ναι απ' εκεί.

Αποσυνδεδεμένος maritina35

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 304
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Αυτό, όντως, είναι δύσκολο. Δεν ξέρω, φυσικά, τι νομικές ενέργειες θ' ακολουθηθούν μετά από ενδεχόμενη απόρριψη. Όλων μας οι προσφυγές στο Εφετείο έγιναν μετά την απόρριψη αίτησης διορισμού μας στο υπουργείο. Θεωρώ ότι πρώτα θα παραταθεί το εύλογο και θ' ανοίξουν οι πίνακες '04-'06. Οπότε οι προσεχείς δικαιωτικές θα 'ναι απ' εκεί.
Μακαρι να παραταθει το ευλογο και να δικαιωθουν και οι παλιοι ασεπ!!! Στη συμπεριληψη μπηκαμε βεβαια εδω που φτασαμε οπως και να εχει. Μαλλον ακολουθουν νομικες ενεργειες μετα την απορριψη του υπουργειου. Προσωπικα δεν εχω ξεκαθαρισει αλλα εμπιστευομαι το δικηγορο. Θ αργησει βεβαια αυτη η ιστορια. Γενικα ειμαστε αισιοδοξοι!

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2851
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Αυτό, όντως, είναι δύσκολο. Δεν ξέρω, φυσικά, τι νομικές ενέργειες θ' ακολουθηθούν μετά από ενδεχόμενη απόρριψη.

Ο δικηγόρος είπε ότι θα προσφύγουμε κατά της απορριπτικής απάντησης του Υπουργείου να μας συμπεριλάβει ( η οποία αρνητική απάντηση θεωρείται απ'οτι καταλαβαίνω σχεδόν δεδομένη)

Αποσυνδεδεμένος ΡΕΑ.Τ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2226
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Είμαι επιτυχούσα του ΑΣΕΠ 2006, ΠΕ. Έχω ήδη προσφύγει μέσω  της ΠΕΕΑ για προσβολή του νέου συστήματος διορισμών. Το δικηγορικό γραφείο όμως ξεκαθάρισε ότι διεκδικούμε μόνο τα μόρια που δεν αναφέρεται ότι θα προστεθούν στους πίνακες. Έτσι βέβαια δεν κερδίζουμε τίποτα μετά την υπερμοριοδότηση μεταπτυχιακών, διδακτορικών κλπ θα βρεθούμε τελευταίοι στους πίνακες κατάταξης. Πιστεύω ότι επιτυχόντες 2004-6-8 πρέπει να διεκδικήσουμε μαζικά το διορισμό μας. Σε ποιό δικηγορικό γραφείο έχετε αποταθεί;
ΡΕΑ ΤΣΑΚΟΥΛΙΑ

Συνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2888
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Είμαι επιτυχούσα του ΑΣΕΠ 2006, ΠΕ. Έχω ήδη προσφύγει μέσω  της ΠΕΕΑ για προσβολή του νέου συστήματος διορισμών. Το δικηγορικό γραφείο όμως ξεκαθάρισε ότι διεκδικούμε μόνο τα μόρια που δεν αναφέρεται ότι θα προστεθούν στους πίνακες. Έτσι βέβαια δεν κερδίζουμε τίποτα μετά την υπερμοριοδότηση μεταπτυχιακών, διδακτορικών κλπ θα βρεθούμε τελευταίοι στους πίνακες κατάταξης. Πιστεύω ότι επιτυχόντες 2004-6-8 πρέπει να διεκδικήσουμε μαζικά το διορισμό μας. Σε ποιό δικηγορικό γραφείο έχετε αποταθεί;
ΡΕΑ ΤΣΑΚΟΥΛΙΑ
Συναδέλφισσα, να σου πω τι συμβαίνει. Πράγματι η προσφυγή που 'καμες αφορά την απαίτηση για προσμέτρηση των μορίων ΑΣΕΠ στο νέο σύστημα. Τώρα για διορισμό που λες. Προς το παρόν διορίζουνται οι εμπρόθεσμοι του '08. Οι εκπρόθεσμοι του '08 κι οι εμπρόθεσμοι των '04-'06 αναμένουν τις αποφάσεις ΣτΕ για παράταση ευλόγου κι άνοιγμα των παλαιότερων πινάκων. Εσύ, όπως βλέπω και τα λες, δεν έχεις προσφύγει βάσει της 527. Επειδή είσαι του '06 η συμπερίληψη η τωρινή δε σε περιλαμβάνει. Αυτή τη στιγμή δεν ημπορεί να γίνει κάτι. Οι δικηγόροι που λες είναι πολλοί. Εργατολόγοι βασικά και ν' ασχολούνται κυρίως με διαγωνισμούς ΑΣΕΠ. Για μαζικότητα ό,τι ημπορεί να γίνει είναι μέσω της ΠΕΕΕΑΣΕΠ.

Αποσυνδεδεμένος ΡΕΑ.Τ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2226
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Έχω προσφύγει  και εγώ με βάση την απόφαση 517/2015 του ΣτΕ. Το δικηγορικό του Χ...Η ΔΕΝ δέχεται ότι μπορούμε και του 2006 να διεκδικήσουμε διορισμό από το ΔΕΑ.

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2851
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Έχω προσφύγει  και εγώ με βάση την απόφαση 517/2015 του ΣτΕ. Το δικηγορικό του Χ...Η ΔΕΝ δέχεται ότι μπορούμε και του 2006 να διεκδικήσουμε διορισμό από το ΔΕΑ.

Λογικό. Αφού το ΔΕΑ αποφάνθηκε  ότι ο ΑΣΕΠ του '06 έχει κλείσει. Αν αλλάξει  αυτό θα αλλάξει απο το ΣτΕ. Γι' αυτό τον λόγο και οι προσφυγές που κάναμε με τον συγκεκριμένο δικηγόρο κατά του νέου συστήματος διορισμών αφορούν την μη προσμέτρηση των μορίων του ΑΣΕΠ του  '08 και όχι παλαιότερων ΑΣΕΠ.

Συνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2888
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Έχω προσφύγει  και εγώ με βάση την απόφαση 517/2015 του ΣτΕ. Το δικηγορικό του Χ...Η ΔΕΝ δέχεται ότι μπορούμε και του 2006 να διεκδικήσουμε διορισμό από το ΔΕΑ.
Τότε αναμένεις την απόφαση του ΣτΕ για ξεκλείδωμα των πινάκων. Η δίκη των εμπρόθεσμων '04 και '06 ήδη έχει γίνει. Τ' αποτέλεσμά της είναι που θ' ανάψει το πράσινο φως και για σένα ως εκπρόθεσμη. Επίσης κι η (πρώτη) δίκη για το εύλογο έγινε ακόμη πιο πριν. Οπότε αναμένομε τις αποφάσεις. Μόνο που δε μπορείς να κάμεις τώρα συμπερίληψη γιατί οι διορισμοί αφορούν το '08.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159834
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 572
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 543
Σύνολο: 552

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.106 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.