*

Αποστολέας Θέμα: Προκήρυξη για νέους πίνακες διορισμών/προσλήψεων Ειδικής Αγωγής 2019  (Αναγνώστηκε 661121 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος math.efi

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 146
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Την αποψή μου την έχω καταθέσει παραπάνω και με επιχειρήματα να μην επαναλαμβανόμαστε. Ούτως ή άλλως ότι και να πούμε τίποτα δεν περνάει από το χέρι μας. Μακάρι να το σκεφτούν καλά και να αποφασίσουν δίκαια και χωρίς σκοπιμότητες.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος yannismath

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 295
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Την αποψή μου την έχω καταθέσει παραπάνω και με επιχειρήματα να μην επαναλαμβανόμαστε. Ούτως ή άλλως ότι και να πούμε τίποτα δεν περνάει από το χέρι μας. Μακάρι να το σκεφτούν καλά και να αποφασίσουν δίκαια και χωρίς σκοπιμότητες.

Λοιπόν συνάδελφε το δίκαιο για την κοινωνία είναι οι μόνιμες προσλήψεις να γίνουν σε νησιά κ χωριά. Με αυτό τον τρόπο ενδυναμώνει το κράτος τις τοπικές κοινωνίες από κάθε άποψη έτσι ώστε να μην αργοπεθαίνουν. Το δίκαιο για τους αναπληρωτές είναι οι μόνιμοι να πάνε όλοι άγονες γραμμές γιατί έτσι κι αλλιώς πληρώνονται όλο το χρόνο έχουν εργασιακά δικαιώματα κλπ κλπ. Το δίκαιο για τον νέο διορισθεντα είναι να πάει δίπλα στο σπίτι του γιατί αυτό τον συμφέρει. Οπότε το δίκαιο που λες είναι σχετικό! Ελπίζω όλα τα παιδιά να πάνε όπου θέλουν!

Αποσυνδεδεμένος Jackb

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 183
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Αν το κρατος ενδιαφεροταν για το δικαιο που λετε θα ειχε φροντισει να συσταθουν οργανικες στην Πρωτοβαθμια για τις κοινες ειδικοτητες. Τωρα ακομα και οσοι εχουν εργαστει ως αναπληρωτες σε ειδικα δημοτικα στα νησια ή στην περιφερεια και θελουν να παραμεινουν εκει θα αναγκαστουν να μετακομισουν στις πολεις. Εκει υπαρχουν οργανικες. Αρα ας τα δωσει ολα να παει ο καθενας στην πολη που θελει να τελειωνει η υποθεση.

Αποσυνδεδεμένος Alexandra_Gly

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Το βάζω και εδώ μήπως το δουν περισσότεροι: Παρακαλώ οι συνάδελφοι του κλάδου ΠΕ04 που εργάζονται στην ειδική αν μπορούν να συμπληρώσουν το ερωτηματολόγιο της διπλωματικής μου: 
https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSeE-phlBXEvRpoMtE9nl6CHIX5iblf3v0XHqOk6nSLoeh4Itg/viewform?usp=sf_link
Ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος JURE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1017
    • Προφίλ
Κάποιος γνωστός- άγνωστος σας έκανε αναφορά! Απλώς μη δίνετε σημασία. Όσον αφορά τη "διαμάχη" για τις οργανικές θέσεις, εφόσον υπάρχουν πολλές, θα έπρεπε να δοθούν όλες. Είναι ευθύνη της Πολιτείας το γεγονός ότι δεν υπάρχουν τόσοι μόνιμοι όσες θέσεις και κανενός άλλου. Δεν θα το χρεωθεί ο εκπαιδευτικός αυτό. Από την άλλη η αρχή της αναλογικότητας, θα συμφωνήσω ότι έχει μια λογική. Τελικά ο καθένας κρίνει με τα δεδομένα του και τις προτεραιότητές του. Σε κάθε περίπτωση σίγουρα κάποιοι για τους δικούς τους λόγους δεν θα αποδεχτούν τον διορισμό τους. Κρίμα. Θα αλαφρύνουν οι πίνακες της γενικής. Όσο περισσότεροι διοριστείτε τόσο το καλύτερο. Καλές αποφάσεις. Όλες πάντα δύσκολες.

Αποσυνδεδεμένος yannismath

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 295
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Κάποιος γνωστός- άγνωστος σας έκανε αναφορά! Απλώς μη δίνετε σημασία. Όσον αφορά τη "διαμάχη" για τις οργανικές θέσεις, εφόσον υπάρχουν πολλές, θα έπρεπε να δοθούν όλες. Είναι ευθύνη της Πολιτείας το γεγονός ότι δεν υπάρχουν τόσοι μόνιμοι όσες θέσεις και κανενός άλλου. Δεν θα το χρεωθεί ο εκπαιδευτικός αυτό. Από την άλλη η αρχή της αναλογικότητας, θα συμφωνήσω ότι έχει μια λογική. Τελικά ο καθένας κρίνει με τα δεδομένα του και τις προτεραιότητές του. Σε κάθε περίπτωση σίγουρα κάποιοι για τους δικούς τους λόγους δεν θα αποδεχτούν τον διορισμό τους. Κρίμα. Θα αλαφρύνουν οι πίνακες της γενικής. Όσο περισσότεροι διοριστείτε τόσο το καλύτερο. Καλές αποφάσεις. Όλες πάντα δύσκολες.

Μα φυσικά και θα ελαφρύνουν οι πίνακες και η ελπίδα θα αναζωπυρωθεί ότι κάτι μπορεί να αλλάξει! Ελπίζω κανένας συνάδελφος να μην αρνηθεί θέση. Ξέρει κανείς ποτέ θα γίνει το κάλεσμα για να δηλώσουν περιοχές; Για να δούμε τελικά τι θα γίνει

Αποσυνδεδεμένος math.efi

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 146
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Λοιπόν συνάδελφε το δίκαιο για την κοινωνία είναι οι μόνιμες προσλήψεις να γίνουν σε νησιά κ χωριά. Με αυτό τον τρόπο ενδυναμώνει το κράτος τις τοπικές κοινωνίες από κάθε άποψη έτσι ώστε να μην αργοπεθαίνουν. Το δίκαιο για τους αναπληρωτές είναι οι μόνιμοι να πάνε όλοι άγονες γραμμές γιατί έτσι κι αλλιώς πληρώνονται όλο το χρόνο έχουν εργασιακά δικαιώματα κλπ κλπ. Το δίκαιο για τον νέο διορισθεντα είναι να πάει δίπλα στο σπίτι του γιατί αυτό τον συμφέρει. Οπότε το δίκαιο που λες είναι σχετικό! Ελπίζω όλα τα παιδιά να πάνε όπου θέλουν!
  Πράγματι οι κοινωνίες στα νησιά και χωριά αργοπεθαίνουν. Αυτός είναι κατά τη γνώμη μου ένας επιπλέον λόγος να πάνε εκεί αναπληρωτές και όχι μόνιμοι. Οι αναπληρωτές είναι κατά κύριο λόγο πιό νέοι και θαμπορούν πιο εύκολα να ενσωματωθούν με την τοπική κοινωνία , πολλοί απ' αυτούς ισως να κάνουν σχέσεις εκεί και συνεπώς να παραμείνουν ανανεώνοντας τις τοπικές κοινωνίες. Η ανανέωση της κοινωνίας γίνεται μέσω των νέων ανθρώπων.Αντιθέτως οι μόνιμοι που είναι συνήθως μεγαλύτερης ηλικίας με υποχρεώσεις με την πρώτη ευκαιρία και αφού συμπληρώσουν τη διετία θα φύγουν και η  επαρχία θα συνεχίσει να αργοπεθαίνει. Το μόνο που θα επιτευχθεί με τον τρόπο αυτό θα είναι όπως το βλέπω εγώ η ταλαιπωρία αυτού που διορίζεται. Οσο για το τι ειναι δίκαιο και τι όχι υπάρχει το συμφέρον μου και το συμφέρον σου αλλα πέρα απ αυτό ενας λογικός ανθρωπος μπορεί διαβάζοντας προσεκτικά και αξιολογώντας όλα όσα έχουν ειπωθεί να βρεί το σωστό. Και το σωστό ειναι πάντα αντικειμενικό.

Αποσυνδεδεμένος mpakias33

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Εγώ πάλι νομίζω ότι οι αρνήσεις
θα είναι άπειρο ελάχιστες. Σε κάποιες ειδικότητες
ίσως και μηδενικές. Σε κάθε περίπτωση εύχομαι σε όλους
καλή τοποθέτηση.
 Στην 2εα για την πρόσκληση αν δε κάνω λάθος, χρειάστηκε κάνα 20ημερο.

Αποσυνδεδεμένος nikolopol

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3425
  • ΠΕ 4.01
    • Προφίλ
  Πράγματι οι κοινωνίες στα νησιά και χωριά αργοπεθαίνουν. Αυτός είναι κατά τη γνώμη μου ένας επιπλέον λόγος να πάνε εκεί αναπληρωτές και όχι μόνιμοι. Οι αναπληρωτές είναι κατά κύριο λόγο πιό νέοι και θαμπορούν πιο εύκολα να ενσωματωθούν με την τοπική κοινωνία , πολλοί απ' αυτούς ισως να κάνουν σχέσεις εκεί και συνεπώς να παραμείνουν ανανεώνοντας τις τοπικές κοινωνίες. Η ανανέωση της κοινωνίας γίνεται μέσω των νέων ανθρώπων.Αντιθέτως οι μόνιμοι που είναι συνήθως μεγαλύτερης ηλικίας με υποχρεώσεις με την πρώτη ευκαιρία και αφού συμπληρώσουν τη διετία θα φύγουν και η  επαρχία θα συνεχίσει να αργοπεθαίνει. Το μόνο που θα επιτευχθεί με τον τρόπο αυτό θα είναι όπως το βλέπω εγώ η ταλαιπωρία αυτού που διορίζεται. Οσο για το τι ειναι δίκαιο και τι όχι υπάρχει το συμφέρον μου και το συμφέρον σου αλλα πέρα απ αυτό ενας λογικός ανθρωπος μπορεί διαβάζοντας προσεκτικά και αξιολογώντας όλα όσα έχουν ειπωθεί να βρεί το σωστό. Και το σωστό ειναι πάντα αντικειμενικό.

Το καλυτερο θα ηταν να δινοντουσαν ολα τα κενα και να υπηρχαν και αντιστοιχα αλλοι τοσοι διοριστεοι.

Σε αυτο που αναφερεις συναδελφε το κρατος ξερει οτι ο νεος μονιμος υποχρεωτικα θα κλεισει 2 χρονια και κατι στον 1ο του διορισμο τουλαχιστον μεχρι να μπορει να ζητησει αποσπαση ή μεταθεση και αν την παρει αρα τα σχολεια σε νησια και περιφερεια θα εχουν εκπαιδευτικο απο την αρχη χωρις κενα χωρις αναμονες αναπληρωτων χωρις τον παραγοντα αν ο αλλος βρει να κανει οικογενεια εκει. Ετσι τουλαχιστον εκανε το παιδειας τα χρονια των διορισμων.

Το τι θα κανει τωρα και το τι θα εμφανισει κανενας δεν ξερει.
Θεωρω παντως οτι η αποψη του leon οτι θα προσπαθησει να κρατησει καποιες ισορροπιες κενων σε αστικα κεντρα και περιφερεια ειναι η πιο πιθανη.

Αποσυνδεδεμένος skathari

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 930
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Εγώ πάλι νομίζω ότι οι αρνήσεις
θα είναι άπειρο ελάχιστες. Σε κάποιες ειδικότητες
ίσως και μηδενικές. Σε κάθε περίπτωση εύχομαι σε όλους
καλή τοποθέτηση.
 Στην 2εα για την πρόσκληση αν δε κάνω λάθος, χρειάστηκε κάνα 20ημερο.

Οριστικοί είχαν βγει στις 16/12 και προθεσμία είχαν από 23/12- 7/1 για αιτήσεις

Αποσυνδεδεμένος mpakias33

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Οριστικοί είχαν βγει στις 16/12 και προθεσμία είχαν από 23/12- 7/1 για αιτήσεις
Ε μάλλον δε θυμάμαι καλά. Πες κάνα δεκαήμερο τότε. Αν ισχύσει το ίδιο.

Αποσυνδεδεμένος syriana

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 139
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Καλησπέρα και συγχαρητήρια σε όσους διορίζονται!! Γνωρίζει κάποιος, όταν θα γίνουν οι διορισμοί, αν θα τρέξει το σύστημα από την Αθμια ή Βθμια;

Αποσυνδεδεμένος IoannisDr

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1219
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Εδώ τα οργανικά κενά. Στο πεδίο Εργασιακά θέματα-Μόνιμοι εκπαιδευτικοί
Οδηγίες: Ψάξτε για τα κενά που σας ενδιαφέρουν στη δεξιά στήλη ΠΔΕ. Είναι αυτά που δήλωσαν οι περιφέρειες και μπορεί να είναι λιγότερα από αυτά των δ/νσεων.
Επίσης, κάποια μπορεί να μην ισχύουν καθώς μεσολάβησαν οι μεταθέσεις
Μακάρι να δώσουν όλα τα εναπομείναντα για να γίνουν οι τοποθετήσεις των νεοδιοριζόμενων συναδέλφων όσο πιο ευνοικές γίνεται.



Κάποιος γνωστός- άγνωστος σας έκανε αναφορά! Απλώς μη δίνετε σημασία.

Oh, i have tasted my own medicine and it is bitter.. ;D

Αποσυνδεδεμένος maria9000

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 23
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Γεια σας,μήπως ξέρει κάποιος  σχετικά με τα κριτήρια τοποθέτησης  στην εκάστοτε διεύθυνση των νεοδιοριζόμενων τι ισχύει; Έχω βρει το παρακάτω ( άρθρο 16)  https://www.esos.gr/sites/default/files/articles-legacy/pd50_0.pdf

,αλλά θέλω να σιγουρευτώ για το αν μετράνε αθροιστικά τα μόρια ή αν πάνε ανά κατηγορία κριτηρίων και σε περίπτωση ισοβαθμίας ελέγχουν τα μόρια από το επόμενο κριτήριο.

Ευχαριστώ.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159859
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 590
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 4
Επισκέπτες: 593
Σύνολο: 597

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.07 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.