*

Αποστολέας Θέμα: Προκήρυξη για νέους πίνακες διορισμών/προσλήψεων Ειδικής Αγωγής 2019  (Αναγνώστηκε 655521 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος eirinipist

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Αίτηση στον Ασέπ
Είμαι Φυσικός στη δευτεροβάθμια
Στα πρόσθετα προσόντα ποιο πεδίο επιλέγω;
Έχω πάνω από 50 μήνες προϋπηρεσία και σεμινάριο στη ΕΑΕ και δεν έχω μεταπτυχιακό.
Επιλέγω: πτυχίο ΑΕΙ της ημεδαπής με αποδεδειγμένη πενταετή προϋπηρεσία  αυτό είναι ή κάτι άλλο για την περίπτωση μου;(για να βρίσκομαι στον κύριο πίνακα)
Επίσης κάνω και άλλη επιλογή όπως σεμινάριο ή πρέπει να βάλεις μόνο ένα προσον;
Γνωρίζει κάποιος τι πρέπει να κανω;Ευχαριστώ πολύ!


Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος newcoming

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 90
    • Προφίλ
https://www.alfavita.gr/ekpaideysi/288731_diorismoi-opsyd-analytika-oi-dieykriniseis-toy-yppaideias?fbclid=IwAR0YESX875GNXy-Q4e_Fki3lHbLaFcHgiLn1Fej9BQGLIkSErDxMo85bZHU

Καλησπέρα σας,

Γιατί αναφέρει στο παραπάνω link ότι "Ολες οι προηγούμενες προϋπηρεσίες ως νέες καταγράφονται στην υποενότητα ΙΙ. Οι υποψήφιοι πρέπει να προσκομίζουν όλες τις βεβαιώσεις προϋπηρεσίας των προηγούμενων σχολικών ετών (πλην του τρέχοντος έτους)";; Δεν εχουμε πει ότι τις προγούμενες προϋπηρεσίες που υπάρχουν ήδη στον ΟΠΣΥΔ τις γράφουμε στην Υποενότητα Ι και οτι δε χρειάζεται να τις καταθέσουμε στις διευθύνσεις πάλι; Ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10795
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Ευχαριστώ πολύ, Lasid για άλλη μια φορά. Μήπως είναι εύκολο να εξηγήσεις τον τύπο μετατροπής μηνών-μερών σε μόρια; Συγγνώμη αν το έχεις ξαναγράψει και μου έχει διαφύγει, αλλά διαβάζω και ξαναδιαβάζω το νήμα και άκρη δε βγάζω. Νομίζω πως έχω καταλάβει ίσως τη μετατροπή από μόρια σε μήνες/μέρες: ακέραιο τμήμα=μήνες και δεκαδικό μέρος*30(ημέρες)=μέρες.
Πολύ σωστά έχεις καταλάβει ότι το ακέραιο τμήμα είναι οι μήνες και το δεκαδικό επί 30 μας δίνει τις μέρες.

Θα εξηγήσω τον τρόπο μετατροπής μηνών-ημερών σε μόρια χρησιμοποιώντας την προϋπηρεσία σου ως παράδειγμα.
Το φετινό διάστημα που διδάσκεις από 17/1 - 24/5 είναι 4 μήνες και 8 μέρες. Οι 4 μήνες θα είναι το ακέραιο μέρος των μορίων.
Οι 8 μέρες διαιρούνται με το 30 για να μετατραπούν σε μέρος ενός μήνα. Δηλαδή 8 μέρες / 30 (μέρες/μήνα) = 0,266 του μήνα.
Προσθέτοντας το ακέραιο και το δεκαδικό μέρος: 4 + 0,266 = 4,266. Αυτά είναι τα φετινά σου μόρια μέχρι 24/5 αν ήσουν ΑΚΩ.
Η αναγωγή στο πλήρες ωράριο γίνεται πολλαπλασιάζοντας με 15/23 (αφού διδάσκεις 15 ώρες αντί 23 που είναι το πλήρες).
Δηλαδή: 4,266*15/23=2,783 μήνες.

Από αυτό το σημείο και μετά ξέρεις ότι το ακέραιο μέρος 2 είναι οι μήνες και το δεκαδικό μέρος 0,783*30 είναι οι 23 μέρες.

Αποσυνδεδεμένος mixroula

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 314
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Εάν έχετε και εσείς θέμα με τα σεμινάρια σας για κάποιες ημέρες επικοινωνήστε μαζί μου. Έχει δημιουργηθεί γκρουπ στο Facebook συγκεκριμένο για να κινηθούμε νομικά. Εμείς για 5 ημέρες με κλειστό πανεπιστήμιο παίζει να μεινουμε απ έξω.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Dimdim84

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 64
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Έχω και εγώ μια ερώτηση Lasid μιας και έχουμε κοινή ειδικότητα.

Είμαι πε 83 και έχω το μεταπτυχιακό της ειδικής αγωγής Κύπρου. Τώρα που μπορώ να εξασφαλίσω την παιδαγωγική επάρκεια με το μεταπτυχιακό, το πρόγραμμα της ασπαιτε (πατες) που έχω τελειώσει, το βάζουμε σαν σεμινάριο 300 ωρών και τουλάχιστον διάρκειας  7 μηνών. Ρωτάω γιατί μπορεί να είναι 300 ωρών, η διάρκεια του όμως είναι 6 μήνες και 20 μέρες. Και γενικά γνωστοί που έχουν τελειώσει ασπαιτε μου είπαν ότι η διάρκεια παίζει από χρονιά σε χρονιά. Την μια χρονιά 6 μήνες και 20 μέρες την άλλη χρονιά 6 μήνες και 25 μέρες κλπ κλπ.. Πήρα τηλ στην ΑΣΠΑΊΤΕ και μου είπαν πάρα πολύ έχουν ζητήσει χαρτί χρονοφοίτησης. Το παράξενο είναι ότι κάποιες διδε το κάνουν δεκτό και το περνάνε στον opsyd και κάποιες όχι.
Η αλήθεια είναι ότι η προκήρυξη το λέει ξεκάθαρα:

διάρκειας τουλάχιστον τριακοσίων (300) ωρών, που πραγματοποιήθηκε σε χρονικό διάστημα τουλάχιστον επτά (7) μηνών

Ξέρει κάποιος κάτι παραπάνω;


Συγνώμη αν έχετε αναφερθεί νωρίτερα στο θέμα αλλά οι σελίδες τρέχουν και...

Αποσυνδεδεμένος IoannisDr

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1200
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Εάν έχετε και εσείς θέμα με τα σεμινάρια σας για κάποιες ημέρες επικοινωνήστε μαζί μου. Έχει δημιουργηθεί γκρουπ στο Facebook συγκεκριμένο για να κινηθούμε νομικά. Εμείς για 5 ημέρες με κλειστό πανεπιστήμιο παίζει να μεινουμε απ έξω.

Σου έστειλα Pm
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 18, 2019, 05:01:10 μμ από IoannisDr »

Αποσυνδεδεμένος IoannisDr

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1200
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Εάν έχετε και εσείς θέμα με τα σεμινάρια σας για κάποιες ημέρες επικοινωνήστε μαζί μου. Έχει δημιουργηθεί γκρουπ στο Facebook συγκεκριμένο για να κινηθούμε νομικά. Εμείς για 5 ημέρες με κλειστό πανεπιστήμιο παίζει να μεινουμε απ έξω.

Σου έστειλα Pm

Αποσυνδεδεμένος eirinipist

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ας μου απαντήσει κάποιος παρακαλώ αν είχε την ίδια απορία. Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος magioladitis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1168
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
https://www.alfavita.gr/ekpaideysi/288731_diorismoi-opsyd-analytika-oi-dieykriniseis-toy-yppaideias?fbclid=IwAR0YESX875GNXy-Q4e_Fki3lHbLaFcHgiLn1Fej9BQGLIkSErDxMo85bZHU

Καλησπέρα σας,

Γιατί αναφέρει στο παραπάνω link ότι "Ολες οι προηγούμενες προϋπηρεσίες ως νέες καταγράφονται στην υποενότητα ΙΙ. Οι υποψήφιοι πρέπει να προσκομίζουν όλες τις βεβαιώσεις προϋπηρεσίας των προηγούμενων σχολικών ετών (πλην του τρέχοντος έτους)";; Δεν εχουμε πει ότι τις προγούμενες προϋπηρεσίες που υπάρχουν ήδη στον ΟΠΣΥΔ τις γράφουμε στην Υποενότητα Ι και οτι δε χρειάζεται να τις καταθέσουμε στις διευθύνσεις πάλι; Ευχαριστώ.

"Ολες οι προηγούμενες προϋπηρεσίες ως νέες καταγράφονται στην υποενότητα ΙΙ."...

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10795
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Έχω και εγώ μια ερώτηση Lasid μιας και έχουμε κοινή ειδικότητα.

Είμαι πε 83 και έχω το μεταπτυχιακό της ειδικής αγωγής Κύπρου. Τώρα που μπορώ να εξασφαλίσω την παιδαγωγική επάρκεια με το μεταπτυχιακό, το πρόγραμμα της ασπαιτε (πατες) που έχω τελειώσει, το βάζουμε σαν σεμινάριο 300 ωρών και τουλάχιστον διάρκειας  7 μηνών. Ρωτάω γιατί μπορεί να είναι 300 ωρών, η διάρκεια του όμως είναι 6 μήνες και 20 μέρες. Και γενικά γνωστοί που έχουν τελειώσει ασπαιτε μου είπαν ότι η διάρκεια παίζει από χρονιά σε χρονιά. Την μια χρονιά 6 μήνες και 20 μέρες την άλλη χρονιά 6 μήνες και 25 μέρες κλπ κλπ.. Πήρα τηλ στην ΑΣΠΑΊΤΕ και μου είπαν πάρα πολύ έχουν ζητήσει χαρτί χρονοφοίτησης. Το παράξενο είναι ότι κάποιες διδε το κάνουν δεκτό και το περνάνε στον opsyd και κάποιες όχι.
Η αλήθεια είναι ότι η προκήρυξη το λέει ξεκάθαρα:

διάρκειας τουλάχιστον τριακοσίων (300) ωρών, που πραγματοποιήθηκε σε χρονικό διάστημα τουλάχιστον επτά (7) μηνών

Ξέρει κάποιος κάτι παραπάνω;


Συγνώμη αν έχετε αναφερθεί νωρίτερα στο θέμα αλλά οι σελίδες τρέχουν και...
Σύμφωνα με το γράμμα του νόμου δεν έχεις την 7μηνη διάρκεια. Αν, όμως, κάποιες ΔΔΕ κάνουν την καταχώρηση του ΕΠΠΑΙΚ της ΑΣΠΑΙΤΕ σαν να είναι διάρκειας 7 μηνών, τότε δημιουργείται ανισότητα. Πρέπει να γίνεται το ίδιο για όλους.

Επειδή το ΕΠΠΑΙΚ και το ΠΕΣΥΠ της ΑΣΠΑΙΤΕ θεωρούνται ετήσιες επιμορφώσεις, δεν πρέπει να υστερούν ως προς την απαίτηση για το 7μηνο. Ωστόσο, αυτό πρέπει να γίνει για όλους συλλογικά με επίσημη τοποθέτηση του Υπουργείου Παιδείας.

Αποσυνδεδεμένος Marigo

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 481
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
https://www.alfavita.gr/ekpaideysi/288731_diorismoi-opsyd-analytika-oi-dieykriniseis-toy-yppaideias?fbclid=IwAR0YESX875GNXy-Q4e_Fki3lHbLaFcHgiLn1Fej9BQGLIkSErDxMo85bZHU

Καλησπέρα σας,

Γιατί αναφέρει στο παραπάνω link ότι "Ολες οι προηγούμενες προϋπηρεσίες ως νέες καταγράφονται στην υποενότητα ΙΙ. Οι υποψήφιοι πρέπει να προσκομίζουν όλες τις βεβαιώσεις προϋπηρεσίας των προηγούμενων σχολικών ετών (πλην του τρέχοντος έτους)";; Δεν εχουμε πει ότι τις προγούμενες προϋπηρεσίες που υπάρχουν ήδη στον ΟΠΣΥΔ τις γράφουμε στην Υποενότητα Ι και οτι δε χρειάζεται να τις καταθέσουμε στις διευθύνσεις πάλι; Ευχαριστώ.
Όντως τις προγούμενες προϋπηρεσίες που υπάρχουν ήδη στον ΟΠΣΥΔ τις γράφουμε στην Υποενότητα Ι και δε χρειάζεται να τις καταθέσουμε. Αναφέρεται σε προϋπηρεσίες που δεν υπάρχουν ήδη στον ΟΠΣΥΔ

Αποσυνδεδεμένος Marigo

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 481
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Για παιδαγωγικού επάρκεια αναφέρουν κάτι σχετικό οι μαθηματικοι στην Υποενότητα Ι;

Αποσυνδεδεμένος fivi

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 128
    • Προφίλ
Πολύ σωστά έχεις καταλάβει ότι το ακέραιο τμήμα είναι οι μήνες και το δεκαδικό επί 30 μας δίνει τις μέρες.

Θα εξηγήσω τον τρόπο μετατροπής μηνών-ημερών σε μόρια χρησιμοποιώντας την προϋπηρεσία σου ως παράδειγμα.
Το φετινό διάστημα που διδάσκεις από 17/1 - 24/5 είναι 4 μήνες και 8 μέρες. Οι 4 μήνες θα είναι το ακέραιο μέρος των μορίων.
Οι 8 μέρες διαιρούνται με το 30 για να μετατραπούν σε μέρος ενός μήνα. Δηλαδή 8 μέρες / 30 (μέρες/μήνα) = 0,266 του μήνα.
Προσθέτοντας το ακέραιο και το δεκαδικό μέρος: 4 + 0,266 = 4,266. Αυτά είναι τα φετινά σου μόρια μέχρι 24/5 αν ήσουν ΑΚΩ.
Η αναγωγή στο πλήρες ωράριο γίνεται πολλαπλασιάζοντας με 15/23 (αφού διδάσκεις 15 ώρες αντί 23 που είναι το πλήρες).
Δηλαδή: 4,266*15/23=2,783 μήνες.

Από αυτό το σημείο και μετά ξέρεις ότι το ακέραιο μέρος 2 είναι οι μήνες και το δεκαδικό μέρος 0,783*30 είναι οι 23 μέρες.
Ευχαριστώ τόσο πολύ! Πολύ κατατοπιστικός.  :)

Αποσυνδεδεμένος crazy frog

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 21
    • Προφίλ
Σύμφωνα με το γράμμα του νόμου δεν έχεις την 7μηνη διάρκεια. Αν, όμως, κάποιες ΔΔΕ κάνουν την καταχώρηση του ΕΠΠΑΙΚ της ΑΣΠΑΙΤΕ σαν να είναι διάρκειας 7 μηνών, τότε δημιουργείται ανισότητα. Πρέπει να γίνεται το ίδιο για όλους.

Επειδή το ΕΠΠΑΙΚ και το ΠΕΣΥΠ της ΑΣΠΑΙΤΕ θεωρούνται ετήσιες επιμορφώσεις, δεν πρέπει να υστερούν ως προς την απαίτηση για το 7μηνο. Ωστόσο, αυτό πρέπει να γίνει για όλους συλλογικά με επίσημη τοποθέτηση του Υπουργείου

Στον ΟΠΣΥΔ καταχωρείται η ακριβής ημερομηνία και βγαίνει αυτόματα η διάρκεια.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158558
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 441
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 258
Σύνολο: 258

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.121 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.