*

Αποστολέας Θέμα: Προκήρυξη για νέους πίνακες διορισμών/προσλήψεων Ειδικής Αγωγής 2019  (Αναγνώστηκε 658769 φορές)

0 μέλη και 7 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος smet

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1068
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Οργανικές έχουν δοθεί σε όλα τα ΤΕ οπότε θα δοθούν κ στους διορισμούς. Θα δοθούν όλες οι οργανικες κ σε ΤΕ κ Σμεαε. Ο Κορδής είχε γράψει πόσες είναι οι οργανικες σε ΤΕ ανά Διεύθυνση. Δεν έχει ανα ειδικότητα αλλά υπολογίστε ότι το 45% είναι φιλόλογοι. Όταν θα δοθούν οι κενές θέσεις δεν έχει διαχωρισμό ΤΕ-Σμεαε θα λέει απλά Α Αθήνας 12 θέσεις, Α Μαγνησίας 17 θέσεις κ θα δηλώσουμε.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος geo_vanni

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 381
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Α, και των στοιχείων της άνοιξης για ΣΜΕΑΕ-Ειδικά Γυμνάσια-Λύκεια. Αυτά γράφει. Εδώ για όποιον έχει φουμπού. https://m.facebook.com/groups/1271936056195952?view=permalink&id=2839289936127215&fs=2&focus_composer=0&ref=m_notif&notif_t=feedback_reaction_generic

βαση αυτων των στοιχειων λοιπον υπαρχουν λαθη στην κατανομη και αδικιες πολλων ειδικοτητων και πρεπει να διορθωθει.
αλλα τωρα πηρε φεκ ομως οποτε.....

Αποσυνδεδεμένος filologos100

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 472
    • Προφίλ
Η κατανομή αλλού δίκαια αλλού άδικη ,αυτή ήταν και δεν αλλαζει.  Έχω περιέργεια να δω αν θα υπάρχουν αρνήσεις ή όχι.  Παρότι οι καιροί είναι δύσκολοι θεωρώ ότι θα υπάρχουν άτομα που δεν θα δηλώσουν τα πάντα ειδικά αυτοί με οικογενειες και παιδιά.
Ο τελευταίος νόμος γαβρογλου που απαγορεύει ρητά οποιαδήποτε υπηρεσιακή μεταβολη τα δύο πρώτα χρόνια λειτουργεί αποτρεπτικά για τις περιπτώσεις αυτές .
Και εγώ θεωρώ ότι κάποιοι θα κάνουν δεύτερες σκέψεις αν έχουν ανοιχτή την πόρτα και στη γενική παιδεία ειδικά μετά τις δηλώσεις κεραμεως για επικείμενους διορισμούς στη γενική.
Καλός ο διορισμός αλλά όταν φτάνει η μεγάλη ώρα τα σκέφτεσαι όλα. Η ειδική αγωγή δεν είναι παίξε γελασε. Αυτοί που θα πάνε σε ειδικά σχολεία με μηδενική εμπειρία στην ειδική αγωγή προερχόμενοι από τα σαλόνια της γενικής θα περάσουν πολύ δύσκολα .

Αποσυνδεδεμένος skathari

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 930
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Προβλεπονται εδώ και πολλά χρόνια!

Μόνο ως υπεύθυνοι συμβουλευτικής επαγγελματικού προσανατολισμού. Με προϋπόθεση να έχουν την ανάλογη εξειδίκευση. Σωστα?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος skathari

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 930
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Η κατανομή αλλού δίκαια αλλού άδικη ,αυτή ήταν και δεν αλλαζει.  Έχω περιέργεια να δω αν θα υπάρχουν αρνήσεις ή όχι.  Παρότι οι καιροί είναι δύσκολοι θεωρώ ότι θα υπάρχουν άτομα που δεν θα δηλώσουν τα πάντα ειδικά αυτοί με οικογενειες και παιδιά.
Ο τελευταίος νόμος γαβρογλου που απαγορεύει ρητά οποιαδήποτε υπηρεσιακή μεταβολη τα δύο πρώτα χρόνια λειτουργεί αποτρεπτικά για τις περιπτώσεις αυτές .
Και εγώ θεωρώ ότι κάποιοι θα κάνουν δεύτερες σκέψεις αν έχουν ανοιχτή την πόρτα και στη γενική παιδεία ειδικά μετά τις δηλώσεις κεραμεως για επικείμενους διορισμούς στη γενική.
Καλός ο διορισμός αλλά όταν φτάνει η μεγάλη ώρα τα σκέφτεσαι όλα. Η ειδική αγωγή δεν είναι παίξε γελασε. Αυτοί που θα πάνε σε ειδικά σχολεία με μηδενική εμπειρία στην ειδική αγωγή προερχόμενοι από τα σαλόνια της γενικής θα περάσουν πολύ δύσκολα .

Καλά δε θα μας μαστιγώνουν κιόλας υποθέτω. Το να αρνηθεί κάποιος λόγω οικογένειας είναι μια πιθανότητα όντως.

Αποσυνδεδεμένος ΑΝΝΑΒΤ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1204
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση 😁
    • Προφίλ
Καλά δε θα μας μαστιγώνουν κιόλας υποθέτω. Το να αρνηθεί κάποιος λόγω οικογένειας είναι μια πιθανότητα όντως.
Δε θα μας μαστιγώνουν;;;Έχεις δουλέψει ποτέ σε εεεεκ;Το να σου έρθει καρέκλα στο κεφάλι δεν είναι καθόλου απίθανο.Προσωπικά και μαλλιά μου έχουν τραβήξει,και κλωτσιά έχω φάει.Α και ξέχνα το ότι θα κάνεις κανονικό μάθημα.Επίπεδο δημοτικού στην καλύτερη. Γι αυτό και τα εεεεκ πρέπει να στελεχώνονται στην πλειοψηφία με τεχνικές ειδικότητες.Κάπου διάβασα τι τις θέλουν τις κομμώτριες στα εεεεκ.Κι όμως κάποιες φορές είναι πιο σημαντική μια κομμώτρια απο έναν μαθηματικό.

Αποσυνδεδεμένος skathari

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 930
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Όποιος νομίζει ότι θα τον μαστιγώνουν ή θα κακοπερνάει μπορεί να αρνηθεί.

Αποσυνδεδεμένος ΑΝΝΑΒΤ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1204
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση 😁
    • Προφίλ
Όποιος νομίζει ότι θα τον μαστιγώνουν ή θα κακοπερνάει μπορεί να αρνηθεί.
Προφανώς και δεν λέω να αρνηθεί.Εννοείται οτι θα πάει γιατί μιλάμε για μόνιμη θέση την οποία θα εγκατάλειψει σε 5 χρόνια είναι δεδομένο.Απλά θα είναι κρίμα αυτά τα παιδιά να αντιμετωπίζονται άσχημα από κάποιους που δε τα θέλουν και όσο ήταν στην Γενική μας παρακαλούσαν να τα πάρουμε από την τάξη για να κάνουν μάθημα.

Αποσυνδεδεμένος rrrrrr

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 387
    • Προφίλ
Δε θα μας μαστιγώνουν;;;Έχεις δουλέψει ποτέ σε εεεεκ;Το να σου έρθει καρέκλα στο κεφάλι δεν είναι καθόλου απίθανο.Προσωπικά και μαλλιά μου έχουν τραβήξει,και κλωτσιά έχω φάει.Α και ξέχνα το ότι θα κάνεις κανονικό μάθημα.Επίπεδο δημοτικού στην καλύτερη. Γι αυτό και τα εεεεκ πρέπει να στελεχώνονται στην πλειοψηφία με τεχνικές ειδικότητες.Κάπου διάβασα τι τις θέλουν τις κομμώτριες στα εεεεκ.Κι όμως κάποιες φορές είναι πιο σημαντική μια κομμώτρια απο έναν μαθηματικό.

Αν δεν γνωρίζει ο εκπαιδευτικός... ας μην σχολιάζει τουλάχιστον. Μεγάλη αλήθεια έγραψες. Δεν είναι τυχαίο που, 10+ χρόνια τώρα, η πλειονότητα έπαθε ερωτο-πιλάλα για την ειδική. Κακά τα ψέματα, άπαξ και φύγει το μαθησιακό κομμάτι ως πρωταρχικό στοιχείο, η δουλειά σού ανοίγει νέους ορίζοντες εκπαιδευτικής... ανάπαυσης.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 15, 2019, 03:09:24 μμ από rrrrrr »

Αποσυνδεδεμένος skathari

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 930
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
AnnaB ξέρεις κάποιον που διορίζεται στην ειδική αυτή τη στιγμή και αντιμετωπίζει άσχημα τους μαθητές του δηλαδή? Εγώ δεν τυχαίνει να ξέρω κάποιον. Ξέρω κάποιους όμως που ενώ δούλευαν σε ειδικά σχολεία κορόιδευαν μαθητές με αυτισμό. Το ότι έχει προϋπηρεσία κάποιος στην ειδική δε σημαίνει απαραίτητα ότι είναι επαγγελματίας.

Αποσυνδεδεμένος filologos100

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 472
    • Προφίλ
Και ποιος σου είπε ότι θα την εγκαταλείψεις σε πέντε χρόνια; Απλώς τότε σου δίνεται το δικαίωμα να ζητήσεις να πας στη γενική χωρίς κανείς να σου εγγυάται ότι θα γίνει δεκτό το αίτημα σου. Με δεδομένο ότι θα υπάρξουν μετά από πέντε χρόνια εκατοντάδες αιτήσεις μετάταξης είναι σίγουρο ότι ελάχιστες θα ικανοποιηθούν. Συμφωνώ με αυτόν που είπε για καρέκλες κτλ. Λυπάμαι που γίνομαι ωμός αλλά αυτή είναι η πραγματικότητα. Ειδικά τα παιδιά με αυτισμό που είναι και τεράστιων διαστάσεων 
πολλά από αυτά ξυλοκοπούνν για πλάκα όποιον βρεθεί στο πέρασμα τους . Σε σχολείο κοντινό μου οι αναπληρωτριες ακόμα μετά από χρόνια έχουν τα σημάδια από το ξύλο που μάζεψαν.

Αποσυνδεδεμένος ΑΝΝΑΒΤ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1204
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση 😁
    • Προφίλ
AnnaB ξέρεις κάποιον που διορίζεται στην ειδική αυτή τη στιγμή και αντιμετωπίζει άσχημα τους μαθητές του δηλαδή? Εγώ δεν τυχαίνει να ξέρω κάποιον. Ξέρω κάποιους όμως που ενώ δούλευαν σε ειδικά σχολεία κορόιδευαν μαθητές με αυτισμό. Το ότι έχει προϋπηρεσία κάποιος στην ειδική δε σημαίνει απαραίτητα ότι είναι επαγγελματίας.
Δε διαφωνούμε .Αλλά ναι ξέρω άτομο που διορίζεται αυτή τη στιγμή,ήρθε απο τη Γενική χωρίς καμιά απολύτως προϋπηρεσία στην ειδική κάνοντας μεταπτυχιακό γιατί προφανώς κ ήξερε οτι θα μεταφερθεί η προϋπηρεσία του, και μ είπε χαρακτηριστικά τι να διδάξουμε τώρα στα βλαμμένα;;;;

Αποσυνδεδεμένος ΑΝΝΑΒΤ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1204
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση 😁
    • Προφίλ
Τελοσπαντων για να το κλείσουμε αυτό το θέμα.Εννοείται δε θέλω να αποτρέψω κάποιον.Μιλάμε για μόνιμους διορισμούς που δε ξέρεις αν ξαναγίνουν και αφού σου δόθηκε τώρα η ευκαιρία θα την αρπάξεις.Αυτό που με στεναχωρεί όμως είναι ότι συνάδελφοί μου που δουλεύουν χρόνια στην ειδική θα μείνουν εκτός εξαιτίας αυτών που δεν θα διοριζοντουσαν "ποτέ"  στην ειδική αν είχαν άλλη επιλογή.

Αποσυνδεδεμένος skathari

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 930
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Εγώ ξέρω και αναπληρωτές στα ειδικά που λέγαν τους μαθητές βλαμμένα. Μάλιστα, η συντριπτική πλειοψηφία των συναδέλφων που γνωρίζω εγώ τουλάχιστον, εργάστηκαν ως αναπληρωτές στην ειδική απλά και μόνο επειδή δεν είχαν εναλλακτική και όχι από συνειδητή επιλογή.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159566
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 368
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 19
Επισκέπτες: 340
Σύνολο: 359

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.12 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.