*

Αποστολέας Θέμα: Προκήρυξη για νέους πίνακες διορισμών/προσλήψεων Ειδικής Αγωγής 2019  (Αναγνώστηκε 659280 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος skathari

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 930
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Για να μην σχολιάσω ότι ΟΛΟΙ οι απόφοιτοι παιδαγωγικών ειδικής που γνωρίζω τρέχανε να προλάβουν στις τοποθετήσεις ως αναπληρωτές τα τμήματα ένταξης τόσα χρόνια! Ούτε έναν δεν γνωρίζω να δήλωσε ειδικό σχολείο πρώτη επιλογή στις τοποθετήσεις. Αντίθετα, όλοι έτρεχαν να κάνουν σύμφωνα συμβίωσης για να χωθούν στα τμήματα ένταξης.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος filologos100

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 472
    • Προφίλ
Aν έκαναν έτσι της ειδικής οι απόφοιτοι φαντάσου  τι έχει να γίνει τώρα με σας που δεν έχετε την παραμικρή  επαφή με το αντικείμενο. 
 Η μήπως θα βοηθήσουν τα ιταλικά τα άριστα και η διπλωματική;

Αποσυνδεδεμένος skathari

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 930
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Aν έκαναν έτσι της ειδικής οι απόφοιτοι φαντάσου  τι έχει να γίνει τώρα με σας που δεν έχετε την παραμικρή  επαφή με το αντικείμενο. 
 Η μήπως θα βοηθήσουν τα ιταλικά τα άριστα και η διπλωματική;

Μπα δε θα φανταστώ. Φαντάσου εσύ αν θες, γιατί εγώ διορίζομαι. Αν θες επίσης μπορώ να σε κεράσω ένα ξύδι. Ον δε ροκς.  :-*

Αποσυνδεδεμένος JURE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1017
    • Προφίλ
 Συνάδελφοι, σεβαστό να θέλει κάποιος να εξασφαλίσει τη ζωή του με ένα σταθερό επάγγελμα και εισόδημα. Κατανοητό και σεβαστό. Αν υπάρχουν άτομα τώρα που 1ον ήθελαν απλώς να διοριστούν, ή 2ον αγάπησαν την ειδική αγωγή και την είδαν ως πρόκληση, ή 3ον δούλεψαν για χρόνια στην ειδική και ήθελαν να εξειδικευθούν με ανώτερες στο είδος σπουδές, ή 4ον δούλευαν για χρόνια στη γενική και ήθελαν να έχουν γνώσεις επί της ειδικής για να χειρίζονται ιδιαίτερες περιπτώσεις στην τάξη τους, ή 5ον ανήκουν σε όλες τις παραπάνω κατηγορίες, το σύστημα ετέθη έτσι, ώστε κάποιοι να διοριστούν. Τελεία. Καλό διορισμό και σύντομα!
Αφήνοντας πίσω τις διχόνοιες και τους αλληλοσπαραγμούς, είναι δεδομένο ότι τα ειδικά σχολεία έχουν ελάχιστους μόνιμους. Έχουν πολύ μεγάλη ανάγκη για προσωπικό. Έστω και για μια πενταετία (αν θέλουν μετά την γενική), όσοι διοριστούν εκεί, να προσφέρουν ό,τι καλύτερο μπορούν και να εισπράξουν όσα περισσότερα επίσης. Θα νιώσετε άλλου είδους σεβασμό. Θα εισπράξετε αγάπη. Θα νιώσετε ότι για κάποιους είστε σωτήρες, γονείς και μαθητές. Από τη μικρή μου προσωπική εμπειρία (σε εθελοντική βάση έχω κάνει κάποια "μαθήματα") τα αναφέρω αυτά και όχι από θέση ειδικού παιδαγωγού ή ό,τι άλλο.
Είναι επίσης γνωστό ότι το μαθησιακό επίπεδο των παιδιών στα ειδικά, επιτρέπει στον καθένα να διδάξει σε αυτά, αυτό που απαιτείται είναι υπομονή, αγάπη, ενδιαφέρον και άνετα ρούχα! Σίγουρα κάποιος με εμπειρία μπορεί να βοηθήσει να εξελιχθεί ένας μαθητής ειδικού σχολείου πιο γρήγορα, αλλά θα είναι ικανός και κάποιος από τη γενική να ανταπεξέλθει μια χαρά, εφαρμόζοντας κάποιες από τις γνώσεις που θεωρητικά έχει από τις σπουδές του (στα ιταλικά ή σε όποια γλώσσα, μην υποτιμούμε τον κόπο των άλλων). Αν κρίνουμε ρεαλιστικά τη μεταφορά προϋπηρεσίας (για εμένα είναι ανεπίτρεπτη, οι ειδικής στην ειδική και οι γενικής στην γενική), πιο δύσκολο είναι για κάποιον που εργαζόταν σε ειδικό σχολείο να ανταπεξέλθει στη γενική, και μάλιστα στη ββάθμια. Η αδικία η μεγάλη βρίσκεται στο ότι δεν προηγούνται οι απόφοιτοι προπτυχιακών σπουδών από τα τμήματα ειδικής αγωγής. Ίσως επειδή είναι σχετικά καινούρια; Δεν κατανοώ τη λογική του Νομοθέτη σε αυτό.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος despinoula4

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 164
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω τα παιδιά!
    • Προφίλ
Συνάδελφοι θα ήθελα να σας ρωτήσω εάν έχετε εντοπίσει στον νέο Νόμο 4692/2020 που μόλις ψηφίστηκε την αρχική διάρκεια των οριστικών πινακων... Εξακολουθεί η πρόβλεψη τελικά του Νόμου Γαβρόγλου για αρχικό τριετές κλείδωμα και έπειτα διετές ή το έχουν αλλάξει και είναι από την αρχή διετές, όπως έλεγαν ότι θα κάνουν;; Έψαξα, αλλά δεν κατάφερα να εντοπίσω το σημείο μέσα στον νέο Νόμο..
ΠΕ02 ΕΑΕ

Αποσυνδεδεμένος IoannisDr

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1219
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Όσον αφορά τη δευτεροβάθμια αυτοί που δούλευαν ειδική δεν δημιουργούσαν πρόβλημα στους πίνακες γενικής αφού συνέχιζαν στην ειδική. 

Ναι ε; Λίγοι από αυτούς διορίστηκαν με 40%, 24μηνο κλπ στη γενική ή απλά άλλαξαν πίνακα στην πορεία γιατί τους βόλευε. Ή μήπως αρνήθηκαν διορισμό και συνέχισαν να υπηρετούν την ειδική που αγαπούσαν, ως αναπληρωτές;
Στην ειδική πως βρέθηκαν, αναρωτήθηκες; Από μεράκι ή από ανάγκη; Με τους ίδιους τρόπους μάλιστα τους οποίους τώρα καυτηριάζεις!

Κι αν δεν προκηρύσσονταν η 3ΕΑ, με τους διορισμούς να γίνονται, ως συνήθως, πρώτα στη γενική, σκέψου λίγο τι θα γινόταν..

Ακριβώωωωως! Τότε θα διαμαρτύρονταν η άλλη πλευρά κι εσείς θα προσπαθούσατε να δικαιολογήσετε τα αδικαιολόγητα.

Για αυτό λοιπόν μη ψάχνεις ηθική και ευαισθησία...η (ελληνική,δημόσια) εκπαίδευση είναι γεμάτη από αδικημένους.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 12, 2020, 10:26:14 μμ από IoannisDr »

Αποσυνδεδεμένος Lucifer

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 620
    • Προφίλ
Συνάδελφοι θα ήθελα να σας ρωτήσω εάν έχετε εντοπίσει στον νέο Νόμο 4692/2020 που μόλις ψηφίστηκε την αρχική διάρκεια των οριστικών πινακων... Εξακολουθεί η πρόβλεψη τελικά του Νόμου Γαβρόγλου για αρχικό τριετές κλείδωμα και έπειτα διετές ή το έχουν αλλάξει και είναι από την αρχή διετές, όπως έλεγαν ότι θα κάνουν;; Έψαξα, αλλά δεν κατάφερα να εντοπίσω το σημείο μέσα στον νέο Νόμο..
Ειναι στις καταργούμενες διατάξεις. Καταργήθηκε η παράγραφος για 3ετή ισχυ κατα την πρώτη εφαρμογή.

Αποσυνδεδεμένος filologos100

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 472
    • Προφίλ
Σκαθάρι μπορείς να χαρείς το διορισμό σου.  Δεν φταις εσύ φταίει το άθλιο ελληνικό κράτος που επέτρεψε  σε κάποιους σαν εσένα να μαζεύουν χαρτιά της πλάκας από πανεπιστήμια που έκαναν αρπαχτές  και περίμεναν τα λεφτά σας ως μάνα εξ ουρανού.
Φταίει το ελληνικό κράτος που μοίραζε εφτα μόρια σε αυτούς που δεν ξέρουν ούτε την αλφαβήτα στα ιταλικά.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 12, 2020, 07:16:56 μμ από IoannisDr »

Αποσυνδεδεμένος despinoula4

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 164
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω τα παιδιά!
    • Προφίλ
Ειναι στις καταργούμενες διατάξεις. Καταργήθηκε η παράγραφος για 3ετή ισχυ κατα την πρώτη εφαρμογή.
Ευχαριστώ πολύ συνάδελφε!
ΠΕ02 ΕΑΕ

Αποσυνδεδεμένος vasilina

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ο χρόνος κυλάει ανεπιστρεπτί
    • Προφίλ
Για να μην σχολιάσω ότι ΟΛΟΙ οι απόφοιτοι παιδαγωγικών ειδικής που γνωρίζω τρέχανε να προλάβουν στις τοποθετήσεις ως αναπληρωτές τα τμήματα ένταξης τόσα χρόνια! Ούτε έναν δεν γνωρίζω να δήλωσε ειδικό σχολείο πρώτη επιλογή στις τοποθετήσεις. Αντίθετα, όλοι έτρεχαν να κάνουν σύμφωνα συμβίωσης για να χωθούν στα τμήματα ένταξης.

Αν και δεν προτιμώ να γράφω προκειμένου να σχολιάσω  τα γραφόμενα οποιουδήποτε, θα ήθελα να απαντήσω στο σχόλιο σου skathari. Αρχικά θέλω να σου πω ότι  είμαι απόφοιτος του ΠΤΕΑ και τα τελευταία εννιά χρόνια που δουλεύω   επιλέγω πάντα πρώτα τα ειδικά σχολεία. Εχω δουλέψει μόνο σε ειδικα σχολεία εκτός των δυο πρώτων χρόνων που ήμουν στο πρόγραμμα της παράλληλης.  Τα τελευταία 6 χρόνια που δουλεύω  στην περιοχή μου (νομός  Αιτωλοακαρνανίας)    οι 13 απο τους 15 πρώτους σε κατάταξη ΠΕ71 επιλέγουμε πάντα να δουλεύουμε στα ειδικά σχολεία και μάλιστα στα ίδια. Με  μια απλή αναζήτηση το βρίσκεις εύκολα. Και γνωρίζω πως αυτό συμβαίνει και σε άλλους νομούς.   Συνεπώς , μου είναι αρκετά δύσκολο να καταλάβω αυτό που γράφεις. Απο την άλλη, κάποιος που έχει δουλέψει σε κάποιο τμήμα ένταξης μου φαίνεται λογικό να θέλει να το βάζει ως πρώτη του επιλογή για να συνεχίσει το έργο του.  Τέλος, ούτε γάμο   ούτε σύμφωνο συμβίωσης ούτε παιδιά έχω κάνει και δεν θα το έκανα ποτέ μόνο και μόνο για να ανεβώ ψηλότερα από άλλους που μπορουν να έχουν φτιαξεί βαλίτσες   για 15,  16, 17   ίσως και περισσότερα χρόνια.  Αλλά πιστεύω ότι αυτό το κακό με σύμφωνα συμβίωσης δεν εφαρμόζεται μόνο από τους ΠΕ71.....
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 12, 2020, 10:06:33 μμ από vasilina »

Αποσυνδεδεμένος ΑΝΝΑΒΤ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1204
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση 😁
    • Προφίλ
Μην απολογεισαι σε κανέναν. Όλοι εμείς που δουλεύουμε χρόνια στην ειδική αγωγή ξέρουμε ποιοι κάνουν σωστά τη δουλειά τους...Εγώ προσωπικά όσους ΠΕ71/61 γνωρίζω επιλέγουν πρώτα ειδικά σχολεία και η δουλειά που κάνουν σε αυτά είναι η καλύτερη.

Αποσυνδεδεμένος Hope3

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 122
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ειναι στις καταργούμενες διατάξεις. Καταργήθηκε η παράγραφος για 3ετή ισχυ κατα την πρώτη εφαρμογή.
Άρα οι πίνακες θα ξεκλειδώσουν το 2022;

Αποσυνδεδεμένος geo_vanni

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 381
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Άρα οι πίνακες θα ξεκλειδώσουν το 2022;

εφόσον ψηφίστηκε η αλλαγη θα ξεκλειδώσουν 2 χρονια μετα τη δημοσίευση των οριστικων πινακων σε φεκ

Αποσυνδεδεμένος skathari

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 930
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Αν και δεν προτιμώ να γράφω προκειμένου να σχολιάσω  τα γραφόμενα οποιουδήποτε, θα ήθελα να απαντήσω στο σχόλιο σου skathari. Αρχικά θέλω να σου πω ότι  είμαι απόφοιτος του ΠΤΕΑ και τα τελευταία εννιά χρόνια που δουλεύω   επιλέγω πάντα πρώτα τα ειδικά σχολεία. Εχω δουλέψει μόνο σε ειδικα σχολεία εκτός των δυο πρώτων χρόνων που ήμουν στο πρόγραμμα της παράλληλης.  Τα τελευταία 6 χρόνια που δουλεύω  στην περιοχή μου (νομός  Αιτωλοακαρνανίας)    οι 13 απο τους 15 πρώτους σε κατάταξη ΠΕ71 επιλέγουμε πάντα να δουλεύουμε στα ειδικά σχολεία και μάλιστα στα ίδια. Με  μια απλή αναζήτηση το βρίσκεις εύκολα. Και γνωρίζω πως αυτό συμβαίνει και σε άλλους νομούς.   Συνεπώς , μου είναι αρκετά δύσκολο να καταλάβω αυτό που γράφεις. Απο την άλλη, κάποιος που έχει δουλέψει σε κάποιο τμήμα ένταξης μου φαίνεται λογικό να θέλει να το βάζει ως πρώτη του επιλογή για να συνεχίσει το έργο του.  Τέλος, ούτε γάμο   ούτε σύμφωνο συμβίωσης ούτε παιδιά έχω κάνει και δεν θα το έκανα ποτέ μόνο και μόνο για να ανεβώ ψηλότερα από άλλους που μπορουν να έχουν φτιαξεί βαλίτσες   για 15,  16, 17   ίσως και περισσότερα χρόνια.  Αλλά πιστεύω ότι αυτό το κακό με σύμφωνα συμβίωσης δεν εφαρμόζεται μόνο από τους ΠΕ71.....

Δεν καταλαβαίνω, γιατί αισθάνεσαι την ανάγκη να μου απαντήσεις. Εγώ αναφέρθηκα στους πε71 που γνωρίζω εγώ. Νομίζω ήμουν σαφής. Γνωρίζω πολλούς, αλλά είναι αυτονόητο ότι δεν τους γνωρίζω όλους. Ωστόσο, ούτε και αυτούς που γνωρίζω έκρινα, ούτε τους ζήτησα ποτέ να απολογηθούν για τις επιλογές τους. Εγώ απάντησα σε ανάρτηση που απευθυνόταν σε εμένα. Και όπως είπα ξαναλέω για όποιον δεν το κατάλαβε. Όπως δεν ζήτησα εγώ από κανέναν να απολογηθεί, έτσι δεν θα ανεχτώ και κριτική από κανέναν. Λυπάμαι πολύ που κάποιοι αισθάνονται την ανάγκη να προσβάλουν και να τσουβαλιάσουν εκ των προτέρων ως ανίκανους όσους διορίζονται στην ειδική με μεταπτυχιακό. Αλλά η πίκρα του καθενός δεν είναι δικό μου πρόβλημα, ούτε και το θέμα του νήματος. Γι'αυτό και δεν σκοπεύω να ασχοληθώ περαιτέρω.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32291
  • Τελευταία: papamak
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159729
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 260
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 265
Σύνολο: 273

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.084 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.