*

Αποστολέας Θέμα: Προκήρυξη για νέους πίνακες διορισμών/προσλήψεων Ειδικής Αγωγής 2019  (Αναγνώστηκε 655599 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος evangelia 77

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1354
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Θεωρώ ότι διορισμοί πρέπει να ξαναγίνουν στην εαε.  Τα κενά είναι πολλά και όχι μόνο στα σχολεία. 

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Reenaki

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 821
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Θεωρώ ότι διορισμοί πρέπει να ξαναγίνουν στην εαε.  Τα κενά είναι πολλά και όχι μόνο στα σχολεία.
Που αλλου εχει κενα οργανικα για διορισμούς; Δε κοιτάμε παράλληλες!

Αποσυνδεδεμένος mixroula

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 314
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Που αλλου εχει κενα οργανικα για διορισμούς; Δε κοιτάμε παράλληλες!

Στα αμέτρητα ΤΕ που δεν έχουν καθηγητές ούτε
μετά από αυτή τη φάση. Και σε αυτά που έχουν πάρει έγκριση αλλά δεν λειτουργούν.

Αποσυνδεδεμένος evangelia 77

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1354
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Για παράδειγμα, ένας μαθηματικός χρειάζεται 6 τ.ε. για να συμπληρώσει ωράριο.  Διόρισαν  500 περίπου. Μόνο  3000 τε έχουμε, χώρια άλλες δομές και κεσυ... ??? Άλλοι διορισμοί δεν έγιναν και παίρνουν τόσους αναπληρωτές.  Άρα, κενά υπάρχουν πολλά. Και μη μου πείτε ότι δεν είναι οργανικά... Γιατί τα οργανικά πρέπει να αναπροσαρμοστούν...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 05, 2021, 11:22:56 πμ από evangelia 77 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος gagarin_3

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 448
  • ΠΕ04.05
    • Προφίλ
Είναι κι αυτό μια οπτική αλλά μη ξεχνάς ότι για ΠΕ02 και ΠΕ03 δημιουργήθηκαν οργανικές σε ΚΑΘΕ σχολική μονάδα με τμήμα ένταξης ενώ ήδη είχαν περισσότερες από τους ΠΕ04 λόγω ΕΝΕΕΓΥΛ και ΕΕΕΕΚ.
Μια άλλη οπτική είναι τα ποσοστά διορισθέντων/υποψηφίων.
ΠΕ02 20.2%
ΠΕ03 58.8%
ΠΕ04.01 31.2%
ΠΕ04.02 47.7%
ΠΕ04.04 60%
ΠΕ04.05 24%

Σευχαριστω πολυ! Δεν τα γνωριζα αυτα! Φυσικά ηταν φαση λαχειο!
Τι να πω, αντε να δούμε τι θα γίνει στην Γενική οπου τα ποσοστα διορισθέντων/υποψηφίων θα ειναι 4-5%..

Να σημειωθεί πως τα ποσοστά αυτά είναι επί των υποψηφίων του κύριου πίνακα που διεκδικούσαν διορισμό, όχι επί του συνόλου των υποψηφίων (κύριος+επικουρικός).

Ξέχασα να προσθέσω και τη βάση διορισμού για κάθε ειδικότητα. ΠΕ02 108.23 ΠΕ03 83.95 ΠΕ04.01 111.2 ΠΕ04.02 110.83 ΠΕ04.04 95.68 ΠΕ04.05 119.25

Αποσυνδεδεμένος Reenaki

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 821
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Για παράδειγμα, ένας μαθηματικός χρειάζεται 6 τ.ε. για να συμπληρώσει ωράριο.  Διόρισαν  500 περίπου. Μόνο  3000 τε έχουμε, χώρια άλλες δομές και κεσυ... ??? Άλλοι διορισμοί δεν έγιναν και παίρνουν τόσους αναπληρωτές.  Άρα, κενά υπάρχουν πολλά. Και μη μου πείτε ότι δεν είναι οργανικά... Γιατί τα οργανικά πρέπει να αναπροσαρμοστούν...
Αν εχουμε 3.000 ΤΕ οπως λες θα επρεπε να ειχαμε 3000 οργανικες για πε02. Πε03. Ενω ειναι κατα πολυ λιγοτερες.

Αποσυνδεδεμένος gagarin_3

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 448
  • ΠΕ04.05
    • Προφίλ
Ισχύει, τα τμήματα ένταξης δευτεροβάθμιας που λειτουργούν συνολικά είναι γύρω στα 700, τα 600 εκ των οποίων σε γυμνάσια.

Αποσυνδεδεμένος Reenaki

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 821
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ισχύει, τα τμήματα ένταξης δευτεροβάθμιας που λειτουργούν συνολικά είναι γύρω στα 700, τα 600 εκ των οποίων σε γυμνάσια.
Περιμενουμε σε φεκ την ίδρυση και αλλων; Γτ ειχε βγει πρόσκληση για κατι τετοιο!

Αποσυνδεδεμένος gagarin_3

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 448
  • ΠΕ04.05
    • Προφίλ
Περιμενουμε σε φεκ την ίδρυση και αλλων; Γτ ειχε βγει πρόσκληση για κατι τετοιο!

Γέρασα να τα περιμένω..στην περιοχή μου έχει ένα τε σε γυμνάσιο και ένα σε λύκειο, στην πόλη, και ένα σε γυμνάσιο σε χωριό, σε σύνολο 7 γυμνασίων και 7 λυκείων. Έχει 2-3 χρόνια που από το δήμο έχουν πάρει έγκριση για λειτουργία τε άλλες 10 σχολικές μονάδες πάνω κάτω. Οι αποφάσεις αυτές έχουν προωθηθεί στο υπουργείο για την ίδρυση τους.
Γνώμη μου; Έτσι όπως είναι οι συνθήκες, δεν υπάρχει περίπτωση να ιδρυθούν άλλα στο εγγύς μέλλον. 

Αποσυνδεδεμένος Reenaki

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 821
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Γέρασα να τα περιμένω..στην περιοχή μου έχει ένα τε σε γυμνάσιο και ένα σε λύκειο, στην πόλη, και ένα σε γυμνάσιο σε χωριό, σε σύνολο 7 γυμνασίων και 7 λυκείων. Έχει 2-3 χρόνια που από το δήμο έχουν πάρει έγκριση για λειτουργία τε άλλες 10 σχολικές μονάδες πάνω κάτω. Οι αποφάσεις αυτές έχουν προωθηθεί στο υπουργείο για την ίδρυση τους.
Γνώμη μου; Έτσι όπως είναι οι συνθήκες, δεν υπάρχει περίπτωση να ιδρυθούν άλλα στο εγγύς μέλλον.
Ειναι ομως στο συρτάρι για υπογραφή! Μπορει να έχουμε κανα θαύμα το καλοκαίρι!

Αποσυνδεδεμένος Reenaki

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 821
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Γέρασα να τα περιμένω..στην περιοχή μου έχει ένα τε σε γυμνάσιο και ένα σε λύκειο, στην πόλη, και ένα σε γυμνάσιο σε χωριό, σε σύνολο 7 γυμνασίων και 7 λυκείων. Έχει 2-3 χρόνια που από το δήμο έχουν πάρει έγκριση για λειτουργία τε άλλες 10 σχολικές μονάδες πάνω κάτω. Οι αποφάσεις αυτές έχουν προωθηθεί στο υπουργείο για την ίδρυση τους.
Γνώμη μου; Έτσι όπως είναι οι συνθήκες, δεν υπάρχει περίπτωση να ιδρυθούν άλλα στο εγγύς μέλλον.
Ειχε βγει πρόσκληση απο το υπουργείο για δημιουργία τους! Δε γινεται να μη ιδρυθούν! Είχα διαβασει οτι θα εχουμε εξελιξεις θετικες!

Αποσυνδεδεμένος anti_08

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 267
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Οι τελικοί πίνακες της 2ΕΑ/2019 μέχρι πότε ισχύουν και πότε πρέπει να βγει νέα προκήρυξη για νέους πίνακες;
Πάμε με βάση οριστικούς πίνακες + δύο χρόνια ισχύ ; ή τρία χρόνια ισχύ;
ή πάμε με βάση τελικούς αναμορφωμένους πίνακες + δύο χρόνια ισχύ ; ή τρία χρόνια ισχύ;

Ευχαριστώ όποιον απαντήσει.
(Δεν αφορά εμένα οπότε και για αυτό δεν ξέρω τίποτα περί των προκηρύξεων της ειδικής).

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10795
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Οι τελικοί οριστικοί πίνακες ειδικής αγωγής είναι σε ισχύ για προσλήψεις για δύο χρόνια. Όπως θα γίνει και στην γενική αγωγή.

Αποσυνδεδεμένος makisS

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 57
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη για νέους πίνακες διορισμών/προσλήψεων Ειδικής Αγωγής 2019
« Απάντηση #3317 στις: Σεπτέμβριος 07, 2021, 01:22:11 πμ »
'''Σύμφωνα με το νόμο, οφείλουν να υπηρετήσουν τουλάχιστον μία πενταετία στην Ειδική Αγωγή, αν και εμείς πιστεύουμε ότι θα πρέπει να την υπηρετήσουν την ευαίσθητη αυτή πτυχή της εκπαίδευσης μέχρι την αφυπηρέτησή τους''' Με λίγα λόγια  η ΠΕΑΔ ζητάει -με διπλωματικό τρόπο- παραβίαση της προκήρυξης απτην ανάποδη....Ανήθικο -αν όντως είναι αλήθεια γιατί προσωπικά έχω κάποιες αμφιβολίες- και το να ζητάς να φύγεις απτην ειδική πριν την πενταετία όντας ο βασικός όρος διορισμού αλλά ανήθικο και το άλλο δλδ το να μην έχεις το δικαίωμα -που έχουν όλοι οι υπόλοιποι συνάδελφοί σου - για μετάθεση σε δομή της αρεσκείας σου μετά την πενταετία..    https://www.alfavita.gr/ekpaideysi/anakoinoseis/357112_diorismoi-ekpaideytikon-zitoyn-metataxi-apo-tin-eidiki-sti-geniki

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158561
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 597
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 520
Σύνολο: 534

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.136 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.