*

Αποστολέας Θέμα: Προσφυγή εναντίον ρυθμίσεων της πρόσκλησης κατάρτισης πινάκων ΕΑΕ  (Αναγνώστηκε 13374 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος nikolopol

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3425
  • ΠΕ 4.01
    • Προφίλ
Οτι δηλαδή δεν πρέπει να παίρνουν περισσότερα μόρια οι απόφοιτοι του Πολυτεχνείου που σπουδάζουν 5 χρόνια σε σχολές που θέλουν πολύ μεγαλύτερο βαθμό για να "μπεις" και εξαιρετικά μεγαλύτερο κόπο για να "βγεις"? Δώσε θάρρος στο χωριάτη έχω να πω εγώ.

Το οτι ο εκπαιδευτικος απο Σελετε που ειναι κατα κυριο λογο εκαιδευτικος και βρισκεται κατω απο αππφοιτο οποιουδηποτε πολυτεχνειου ή ΤΕΙ που δεν εχουν καμια σχ2ση με εκπαιδευση σας φαινεται σωστο;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος skathari

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 930
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Nikolopol δεν ξέρω καν τι είναι ΣΕΛΕΤΕ οπότε δεν μπορώ να εκφέρω άποψη.

Αποσυνδεδεμένος nikolopol

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3425
  • ΠΕ 4.01
    • Προφίλ
Nikolopol δεν ξέρω καν τι είναι ΣΕΛΕΤΕ οπότε δεν μπορώ να εκφέρω άποψη.

Η σελετε/ασπαιτε ειναι η σχολη που βγαζει καθηγητες τεχνικων ειδικοτητων. Αυτη που δινει επισης και τα παιδαγωγικα. Και φυσικα δεν αναφερομαι σε εμενα καθως δεν τελειωσα ασπαιτε αλλα αυτο δεν.ειναι τραγικο;

Αποσυνδεδεμένος skathari

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 930
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Είναι 5ετες το πρόγραμμα σπουδών στην Ασπαιτε?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος skathari

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 930
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Βλέπω πως ναι... Τότε το λογικό θα ήταν να προηγούνται οι εκπαιδευτικοί της Ασπαιτε, μετά τα πολυτεχνεία και μετά τα τει.

Αποσυνδεδεμένος nikolopol

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3425
  • ΠΕ 4.01
    • Προφίλ
Βλέπω πως ναι... Τότε το λογικό θα ήταν να προηγούνται οι εκπαιδευτικοί της Ασπαιτε, μετά τα πολυτεχνεία και μετά τα τει.

Ακριβως ετσι συναδελφε. Μιλαμε για καθαρα σχολη που βγαζει εκπαιδευτικους τεχνικων ειδικοτητων. Καμια αλλη σχολη δεν θα επρεπε να προηγειται της συγκεκριμςνης απο την στιγμη που η αλλες σχολες δεν εχουν καμια σχεση με εκπαιδευση.

Αποσυνδεδεμένος PASAS123

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ακριβως ετσι συναδελφε. Μιλαμε για καθαρα σχολη που βγαζει εκπαιδευτικους τεχνικων ειδικοτητων. Καμια αλλη σχολη δεν θα επρεπε να προηγειται της συγκεκριμςνης απο την στιγμη που η αλλες σχολες δεν εχουν καμια σχεση με εκπαιδευση.
εγώ θα έλεγα για να μη το κουράζουμε γραπτό διαγωνισμό και στους τρεις
Δε νομίζω ότι από την σελετε βγαίνουν θεοί και από τα ΤΕΙ μετά από 1 χρόνο ασπαιτε βγαίνουν μπακαληδες
Αυτό που κάνουν είναι χωρίς σχεδιασμό και αντισυνταγματικο

Αποσυνδεδεμένος soupa

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 113
    • Προφίλ
nikolopol, scathari και wolowitz ...εγώ σέβομαι τις απόψεις σας, μπορεί να διαφωνώ σε ορισμένα σημεία, αλλά τις σέβομαι.  Τώρα, επειδή κανένας δεν ζητάει να του κάνει χάρη κανείς ( και να λέμε και του στραβού το δίκαιο... κανένας δεν θέλει να κάνει χάρη σε κανέναν...) θα προσπαθήσω να αποδομήσω με επιχειρήματα τις απόψεις σας, ίσως τα καταφέρω. Η τριτοβάθμια εκπαίδευση , τα ΑΕΙ στην ελλάδα, αποτελούνται από τα Πανεπιστήμια και τα ΤΕΙ. Τα έτη σπουδών 4ή 5 τα καθορίζει το εκάστοτε τμήμα, με το Πρόγραμμα σπουδών που υλοποιεί. Ευκολα κάθε τμήμα μπορεί να αυξήσει τα έτη σπουδών, όπως επιθυμεί, όμωςαυτό θα πρέπει να συνοδευεται και απο αλλαγες στο πρόγραμμα σπουδών του. Παρόλαυτα υπάρχει μια συνθήκη που καθορίζει τον ελάχιστο χρόνο σπουδών αποκτησης βασικου τιτλου σπουδων- bachelor.  Η συνθήκη της Μπολόνια ορίζει τα 3 χρόνια σπουδών ως ελαχιστο χρόνο κτήσης Bachelor. Οι μεταπτυχιακές σπουδες μπορεί να διαρκουν 1 ή δυο έτη, σύμφωνα με την συνθήκη αυτή. Στην Ελλάδα αυτό δεν τηρείται.Τα  Πολυτεχνεια και οι Γεωπονικες αποφασίζουν 5 χρόνια για την λήψη βασικού πτυχίου, και τώρα με τη διαταξη περι integrated master..ντε φακτο αναγνώριση μάστερ. Δεν είναι έτσι όμως γιατί οφείλουν να αλλάξουν τα προγράμματα σπουδών τους, κάτι που μέχρι πρόσφατα δεν καναν. Ποιος μηχανικος πολυτεχνείου πτυχιούχος του 2005 έκανε στο 5ο  έτος σπουδών έρευνα? παρακολούθησε μαθήματα μεταπτυχιακού επιπέδου μήπως, για να πάρει το δίπλωμα του?... οχι , λέω εγώ. Αποδειξτε μου εσεις το αντίθετο. Τωρα για ποιο λόγο καναν 5 χρόνια σπουδες οι φοιτητές αυτοί, κατα παράβαση της ευρωπαικής νομοθεσίας?.... ρωτήστε τους καθηγητές σας εκει, να δουμε τι θα σας πουν. ¨οσο αφορά την ασπαίτε, θα συμφωνήσω με τον nikolopol για την αδικία να μπαίνουν σε κοινους πινακες με τους τει και τους πολυτεχνείου και οτι θα έπρεπε να προηγούνται έναντι των υπολοίπων. Αλλά μην το ξεφτιλίζετε ρε σεις... έκανα κάποιες ερωτήσεις και προφανώς ζητάω βοηθεια αν γνωρίζει κατι , καποιος σχετικά να απαντήσει... με απαντήσεις του στυλ χαρη σας κανει... μπορώ και εγώ να σας απαντήσω και να είμαι πολυ πιο σκληρός... αν έχετε κάτι εποικοδομητικό να πείτε , πειτε το, αλλιως αφήστε το.. 

Αποσυνδεδεμένος rrrrrr

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 387
    • Προφίλ
nikolopol, scathari και wolowitz ...εγώ σέβομαι τις απόψεις σας, μπορεί να διαφωνώ σε ορισμένα σημεία, αλλά τις σέβομαι.  Τώρα, επειδή κανένας δεν ζητάει να του κάνει χάρη κανείς ( και να λέμε και του στραβού το δίκαιο... κανένας δεν θέλει να κάνει χάρη σε κανέναν...) θα προσπαθήσω να αποδομήσω με επιχειρήματα τις απόψεις σας, ίσως τα καταφέρω. Η τριτοβάθμια εκπαίδευση , τα ΑΕΙ στην ελλάδα, αποτελούνται από τα Πανεπιστήμια και τα ΤΕΙ. Τα έτη σπουδών 4ή 5 τα καθορίζει το εκάστοτε τμήμα, με το Πρόγραμμα σπουδών που υλοποιεί. Ευκολα κάθε τμήμα μπορεί να αυξήσει τα έτη σπουδών, όπως επιθυμεί, όμωςαυτό θα πρέπει να συνοδευεται και απο αλλαγες στο πρόγραμμα σπουδών του. Παρόλαυτα υπάρχει μια συνθήκη που καθορίζει τον ελάχιστο χρόνο σπουδών αποκτησης βασικου τιτλου σπουδων- bachelor.  Η συνθήκη της Μπολόνια ορίζει τα 3 χρόνια σπουδών ως ελαχιστο χρόνο κτήσης Bachelor. Οι μεταπτυχιακές σπουδες μπορεί να διαρκουν 1 ή δυο έτη, σύμφωνα με την συνθήκη αυτή. Στην Ελλάδα αυτό δεν τηρείται.Τα  Πολυτεχνεια και οι Γεωπονικες αποφασίζουν 5 χρόνια για την λήψη βασικού πτυχίου, και τώρα με τη διαταξη περι integrated master..ντε φακτο αναγνώριση μάστερ. Δεν είναι έτσι όμως γιατί οφείλουν να αλλάξουν τα προγράμματα σπουδών τους, κάτι που μέχρι πρόσφατα δεν καναν. Ποιος μηχανικος πολυτεχνείου πτυχιούχος του 2005 έκανε στο 5ο  έτος σπουδών έρευνα? παρακολούθησε μαθήματα μεταπτυχιακού επιπέδου μήπως, για να πάρει το δίπλωμα του?... οχι , λέω εγώ. Αποδειξτε μου εσεις το αντίθετο. Τωρα για ποιο λόγο καναν 5 χρόνια σπουδες οι φοιτητές αυτοί, κατα παράβαση της ευρωπαικής νομοθεσίας?.... ρωτήστε τους καθηγητές σας εκει, να δουμε τι θα σας πουν. ¨οσο αφορά την ασπαίτε, θα συμφωνήσω με τον nikolopol για την αδικία να μπαίνουν σε κοινους πινακες με τους τει και τους πολυτεχνείου και οτι θα έπρεπε να προηγούνται έναντι των υπολοίπων. Αλλά μην το ξεφτιλίζετε ρε σεις... έκανα κάποιες ερωτήσεις και προφανώς ζητάω βοηθεια αν γνωρίζει κατι , καποιος σχετικά να απαντήσει... με απαντήσεις του στυλ χαρη σας κανει... μπορώ και εγώ να σας απαντήσω και να είμαι πολυ πιο σκληρός... αν έχετε κάτι εποικοδομητικό να πείτε , πειτε το, αλλιως αφήστε το..

Ο αριθμός των εξαμήνων κάθε Τμήματος ή Σχολής των Α.Ε.Ι. καθορίζεται στο Προεδρικό Διάταγμα σύστασης αυτού, το οποίο εκδίδεται ύστερα από γνώμη της Συγκλήτου, του ΣΑΠΕ/ΣΑΤΕ και της ΑΔΙΠ, κατά περίπτωση, και μετά από υποχρεωτική γνωμοδότηση του Συμβουλίου της Επικρατείας.

Δεν το λες και ευκολάκι...
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 30, 2019, 03:04:11 πμ από rrrrrr »

Αποσυνδεδεμένος soupa

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 113
    • Προφίλ
Ο αριθμός των εξαμήνων κάθε Τμήματος ή Σχολής των Α.Ε.Ι. καθορίζεται στο Προεδρικό Διάταγμα σύστασης αυτών, ύστερα από γνώμη της Συγκλήτου, των ΣΑΠΕ/ΣΑΤΕ και της ΑΔΙΠ, κατά περίπτωση, και μετά από υποχρεωτική γνωμοδότηση του Συμβουλίου της Επικρατείας.

Δεν το λες και ευκολάκι...
ok, ευκολο δεν είναι αλλά μήπως σου λέει κάτι το γεγονός ότι επι τοσα χρόνια κανένας δεν τολμούσε αυτό που έκανε ο γαβρόγλου τωρα , να δωσει δλδ integrated master? οι άλλοι ηταν μλκες και δεν το κάνανε και ο γαβρόγλου ειναι ο ξύπνιος? .. δεν γινεται φίλε μου πανεπιστήμια με αρχ... της ευρώπης να σε δίνουν βασικο πτυχιο στα 3 χρόνια και εδώ να θέλει να βγάλεις τα σωψυχα σου για να γινεις μηχανικος πολυτεχνείου  5 ετών γιατί ωτε και καλα έτσι θέλει η συγκλητος του εμπ, των πατρων (επειδη αυτα αναφέρθηκαν νωρίτερα) ...ας το πάρουμε αλλιώς .... μας βλέπουν έξω και όχι απλά γελάνε.... και εμεις φτιάξαμε μια γενια μηχανικών με έπαρση και έχουμε σαν σημαία τα 5 μας χρόνια.... και πως θα προηγηθούμε , μετά απο αυτά τα φοβερά 5 χρόνια που μας κανανε πανεπιστήμονες ,γνώστες των πάντων και ξερόλες, να μπούμε να δουλέψουμε σε ένα ειδικό τεε.... νταξει χαλαρώστε παιδιά των 5 ετών πολυτεχνείο, με μαστερ χωρίς έρευνα...... δεν φταίτε εσεις.... οι πασαδες - καθηγηταράδες των πολυτεχνειών σας φταίνε και σας κάναν και εσας μια χαρα γενιτσαρους....... (rrrrrrr δεν τα λέω για σενα, μην τα πάρεις προσωπικά)......... στα αρχικά μου ερωτήματα αν μπορείτε παρακαλώ να δώσετε απαντηση..

Αποσυνδεδεμένος calmen

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 195
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
εγώ θα έλεγα για να μη το κουράζουμε γραπτό διαγωνισμό και στους τρεις
Δε νομίζω ότι από την σελετε βγαίνουν θεοί και από τα ΤΕΙ μετά από 1 χρόνο ασπαιτε βγαίνουν μπακαληδες
Αυτό που κάνουν είναι χωρίς σχεδιασμό και αντισυνταγματικο
Εδω είναι η ουσία!! Γραπτό διαγωνισμό και ασε τα 3 τα 4 και τα 5 να αποδείξουμε τι ξέρουν.. Ολα τα αλλα έχουνε τις περισσότερες αδικίες...!

Αποσυνδεδεμένος soupa

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 113
    • Προφίλ
Εδω είναι η ουσία!! Γραπτό διαγωνισμό και ασε τα 3 τα 4 και τα 5 να αποδείξουμε τι ξέρουν.. Ολα τα αλλα έχουνε τις περισσότερες αδικίες...!
...εσεις τι λέτε... οι υπολοιποι φίλοι που γράψαν ...συμφωνούν? ...να μη μιλήσουμε για τα στατιστικά των γραπτών ασεπ , ανα τα χρόνια..... είπαμε, μπορούμε να γινουμε πολυ σκληροί.... επειδή όμως γραπτό ασεπ ο γαβρογλου και οι συν αυτώ δεν αντέχουν..... τι μπορει να γίνει για να αλλάξουν ρυθμίσεις σε αυτή την προκύρηξη συναδελφοι? τα φώτα σας παρακαλώ

Αποσυνδεδεμένος PASAS123

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
...εσεις τι λέτε... οι υπολοιποι φίλοι που γράψαν ...συμφωνούν? ...να μη μιλήσουμε για τα στατιστικά των γραπτών ασεπ , ανα τα χρόνια..... είπαμε, μπορούμε να γινουμε πολυ σκληροί.... επειδή όμως γραπτό ασεπ ο γαβρογλου και οι συν αυτώ δεν αντέχουν..... τι μπορει να γίνει για να αλλάξουν ρυθμίσεις σε αυτή την προκύρηξη συναδελφοι? τα φώτα σας παρακαλώ
πρότεινε εγώ μέσα είμαι

Αποσυνδεδεμένος soupa

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 113
    • Προφίλ
πρότεινε εγώ μέσα είμαι
pasas 123... εγώ απλά εντόπισα 2 ρυθμίσεις στην προσκληση της εαε και ρώτησα αν και με ποιον τρόπο μπορεί να αλλάξει κάτι τέτοιο άμεσα.. ειλκρινα φίλε μου αν γνώριζα , πιστεψε με θα το πρότεινα..... αρκει επικοινωνια με το υππαιθ, με τον ασεπ? ... μπορει να προσβληθει συγκεκριμένη ρύθμιση και πρόβλεψη της πρόσκλησης ? μπορει να γίνει διοικητικά? η πρέπει να γινει με νομικό τρόπο?...βλέπω ότι σε αυτό το ολότελα στρεβλό (κατ εμέ πάντα) σύστημα προσλήψεων ...μέχρι και τη στιγμή της πρόσκλησης εξακολουθούν να γίνονται αδικίες... τι μπορουμε να κάνουμε γι αυτό?

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159768
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 346
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 324
Σύνολο: 324

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.153 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.