*

Αποστολέας Θέμα: Οργανική υπεραριθμία-υπηρέτηση νέας οργανικής  (Αναγνώστηκε 1524 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Marvel3

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 35
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Καλησπέρα.
Πρόκειται να βγω οργανικά υπεράριθμη λόγω υποβιβασμού της σχολικής μονάδας. Έχω υπηρετήσει την οργανική μου και δεν μπορώ να τοποθετηθώ κατά προτεραιότητα σε σχολεία ίδιας ή όμορης ομάδας επειδή δεν υπάρχουν οργανικά κενά. Οπότε θα τοποθετηθώ με τις βελτιώσεις. Τι γίνεται σε αυτήν την περίπτωση για την υπηρέτηση νέας οργανικής; Θα χρωστάω οργανική ενώ δεν ήταν δική μου επιλογή; Για ΠΕ70.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Οργανική υπεραριθμία-υπηρέτηση νέας οργανικής
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:01:50 »

Αποσυνδεδεμένος ioanol

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 181
  • Φύλο: Γυναίκα
  • πε0401
    • Προφίλ
Απ: Οργανική υπεραριθμία-υπηρέτηση νέας οργανικής
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 09, 2019, 03:51:18 μμ »
εάν παραμείνεις στο σχολείο και τοποθετηθείς τον Σεπτέμβριο σε λειτουργικό κενο τότε δεν χρωστάς να υπηρετήσεις τη νέα οργανική. εάν πήγαινες σε σχολείο για άρση της υπεραριθμίας πάλι δεν θα χρώσταγες να υπηρετήσεις (βέβαια στη δική σου περίπτώση δεν γίνεται, δεν υπήρχε κενό). Δεν εισαι υποχρεωμένη να ζητήσεις βελτίωση. Εάν ζητήσεις και αλλάξεις σχολείο τότε θα πρέπει να υπηρετήσεις. Αυτά ξέρω τουλάχιστον πως ισχύουν στη δευτεροβάθμια.

Το ό,τι είσαι υπεράριθμη δεν σημαίνει πως πρέπει να αλλάξεις οργανική. Εαν δεν αλλάξεις τότε συνήθως εισαι λειτουργικά υπεράριθμη το Σεπτέμβρη και τοποθετήσε σε λειτουργικό κενό κατά προτεραιότητα πάλι σε σχέση με όλους τους άλλους (για συμπλήρωση ωραρίου, αποσπασμένους, στη διάθεση, αιτούντες απόσπαση εντός περιοχής...)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 09, 2019, 03:54:31 μμ από ioanol »

Αποσυνδεδεμένος platonas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 685
  • Φύλο: Άντρας
  • δεν είμαστε όλοι το ίδιο στην εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Οργανική υπεραριθμία-υπηρέτηση νέας οργανικής
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 09, 2019, 08:51:07 μμ »
τα πράγματα είναι λίγο διαφορετικά για την πρωτοβάθμια. Η διαφορά οφείλεται σε μια μικρή αλλά σημαντική λεπτομέρεια των εδαφίων 5γ και 6 γ του άθρου 14 του Π.Δ 100/97.
5γ Πρωτοβάθμια : γ) Όσοι εκπαιδευτικοί δεν επιθυμούν ή δεν κατέστη δυνατόν να τοποθετηθούν σύμφωνα με τη διαδικασία των προηγούμενων περιπτώσεων (α) και (β) της παραγράφου αυτής τοποθετούνται σε κενές θέσεις σχολείων της ίδιας περιοχής μετάθεσης κατά τη διαδικασία των διατάξεων του άρθρου 15 αυτού του Π.Δ. συγκρινόμενοι με όλους τους εκπαιδευτικούς που ζητούν μετάθεση ή τοποθέτηση,
6γ) Δευτεροβάθμια: γ) Όσοι εκπαιδευτικοί δεν επιθυμούν να τοποθετηθούν, σύμφωνα με τη διαδικασία των προηγούμενων περιπτώσεων (α) και (β) της παραγράφου αυτής τοποθετούνται ύστερα από δήλωσή τους σε κενές θέσεις σχολείων της ίδιας περιοχής μετάθεσης, κατά τη διαδικασία των διατάξεων του άρθρου 15 αυτού του Π.Δ. συγκρινόμενοι με όλους τους εκπαιδευτικούς που ζητούν μετάθεση ή τοποθέτηση.
Νομίζω ότι αυτό ου ισχύει για την οργανική και την υπεραριθμία στην β/θμια δεν ισχύει για την α/θμια.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32313
  • Τελευταία: anikologr3
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161196
  • Σύνολο θεμάτων: 19229
  • Σε σύνδεση σήμερα: 745
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 22
Επισκέπτες: 716
Σύνολο: 738

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.049 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.