*

Αποστολέας Θέμα: Επαναληπτικές εξετάσεις Ιουνίου (γυμνάσιο)  (Αναγνώστηκε 2740 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος lasard

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 603
    • Προφίλ
Επαναληπτικές εξετάσεις Ιουνίου (γυμνάσιο)
« στις: Ιούνιος 08, 2019, 07:28:46 μμ »
Πόσα μαθήματα μπορούν να δώσουν στις επαναληπτικές εξετάσεις Ιουνίου οι μαθητές γυμνασίου; Αν μείνουν σε 5 μένουν στάσιμοι;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επαναληπτικές εξετάσεις Ιουνίου (γυμνάσιο)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:36:26 »

Αποσυνδεδεμένος lasard

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 603
    • Προφίλ
Απ: Επαναληπτικές εξετάσεις Ιουνίου (γυμνάσιο)
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 08, 2019, 07:31:55 μμ »
Γιατί δε φαίνεται το θέμα μου στην αρχική σελίδα;

Αποσυνδεδεμένος platonas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 685
  • Φύλο: Άντρας
  • δεν είμαστε όλοι το ίδιο στην εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επαναληπτικές εξετάσεις Ιουνίου (γυμνάσιο)
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 08, 2019, 07:55:32 μμ »
Δεν υπάρχει πλέον αυτό με τα 5 μαθήματα. Μπορούν να μείνουν σε όλα τα μαθήματα και να τα ξαναδώσουν 20-30 ιουνίου. Αν την 2η φορά μείνουν έτω και σε ένα χάνουν την τάξη.

Αποσυνδεδεμένος λιθοσφαιριστής

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 800
    • Προφίλ
Απ: Επαναληπτικές εξετάσεις Ιουνίου (γυμνάσιο)
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 08, 2019, 07:56:16 μμ »
Δεν υπάρχει όριο. Επαναληπτικές σε όσα έχει κάτω από 10 (αν δεν έχει μέσο όρο 13, οπότε περνάει).
Π.Δ. 126 / 2016

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επαναληπτικές εξετάσεις Ιουνίου (γυμνάσιο)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:36:26 »

Αποσυνδεδεμένος IoannisDr

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1219
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Επαναληπτικές εξετάσεις Ιουνίου (γυμνάσιο)
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 08, 2019, 07:59:10 μμ »
Πόσα μαθήματα μπορούν να δώσουν στις επαναληπτικές εξετάσεις Ιουνίου οι μαθητές γυμνασίου; Αν μείνουν σε 5 μένουν στάσιμοι;

Όπως τα λέει ο λιθοσφαιριστής. Να συμπληρώσω ότι στις επαναληπτικές εξετάσεις, στα μαθήματα Α ομάδας οι μαθητές εξετάζονται γραπτά και προφορικά ενώ σε αυτά της ομάδας Β και Γ μόνο προφορικά. Τέλος ο μ.ο. για προαγωγή/απόλυση χωρίς επαναληπτικές είναι 12 αν πρόκειται για μαθητές με αναπηρία ή ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες.

https://edu.klimaka.gr/sxoleia/gymnasia/1724-axiologhsh-mathitwn-gymnasio

Αποσυνδεδεμένος lasard

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 603
    • Προφίλ
Απ: Επαναληπτικές εξετάσεις Ιουνίου (γυμνάσιο)
« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 08, 2019, 08:02:15 μμ »
Είστε σίγουροι; Είναι δυνατόν;

Αποσυνδεδεμένος platonas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 685
  • Φύλο: Άντρας
  • δεν είμαστε όλοι το ίδιο στην εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επαναληπτικές εξετάσεις Ιουνίου (γυμνάσιο)
« Απάντηση #6 στις: Ιούνιος 08, 2019, 09:01:00 μμ »
Μπορείς να κοιτάξεις τον νόμο. Δεν μπορώ ομως παρα να κάνω μία επισήμανση. Αν διδάσκεις πρώτη φορά στο γυμνάσιο από τότε που άλλαξε ο νόμος (2016) μπορεί εν μέρη να δικαιολογηθεί το γεγονός ότι δεν το ξέρεις. Αν όμως δεν διδάσκεις πρώτη φορά θεωρώ απαράδεκτο να υπάχουν συνάδελφοι που να μην ξέρουν την διαδικασία προαγωγής ή απόρριψης μαθητών. Με αυτό τον τρόπο βγάζουμε κακό όνομα.....

Αποσυνδεδεμένος λιθοσφαιριστής

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 800
    • Προφίλ
Απ: Επαναληπτικές εξετάσεις Ιουνίου (γυμνάσιο)
« Απάντηση #7 στις: Ιούνιος 08, 2019, 11:48:48 μμ »
Δεν υπάρχει πλέον αυτό με τα 5 μαθήματα. Μπορούν να μείνουν σε όλα τα μαθήματα και να τα ξαναδώσουν 20-30 ιουνίου. Αν την 2η φορά μείνουν έτω και σε ένα χάνουν την τάξη.
Οι μαθητές της Γ' τάξης έχουν και τρίτη ευκαιρία το Σεπτέμβριο...

Αποσυνδεδεμένος lasard

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 603
    • Προφίλ
Απ: Επαναληπτικές εξετάσεις Ιουνίου (γυμνάσιο)
« Απάντηση #8 στις: Ιούνιος 09, 2019, 03:57:09 μμ »
Μπορείς να κοιτάξεις τον νόμο. Δεν μπορώ ομως παρα να κάνω μία επισήμανση. Αν διδάσκεις πρώτη φορά στο γυμνάσιο από τότε που άλλαξε ο νόμος (2016) μπορεί εν μέρη να δικαιολογηθεί το γεγονός ότι δεν το ξέρεις. Αν όμως δεν διδάσκεις πρώτη φορά θεωρώ απαράδεκτο να υπάχουν συνάδελφοι που να μην ξέρουν την διαδικασία προαγωγής ή απόρριψης μαθητών. Με αυτό τον τρόπο βγάζουμε κακό όνομα.....
Έχεις δίκιο! Από την στιγμή που άλλαξε η διαδικασία ρωτούσα τη διευθύντρια και μου έλεγε ότι αν μείνουν σε περισσότερα από 4 μένουν στάσιμοι! Επίσης ρωτούσα ποιο άθροισμα πρέπει να έχει ο μαθητής σε γραπτώς εξεταζόμενο μάθημα για να περάσει και δεν γνώριζε αν απαιτούσε άθροισμα 29 ή 30!

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3368
    • Προφίλ
Απ: Επαναληπτικές εξετάσεις Ιουνίου (γυμνάσιο)
« Απάντηση #9 στις: Ιούνιος 09, 2019, 06:40:50 μμ »
lasard, είναι πολλές οι περιπτώσεις άσχετων διευθυντών, δυστυχώς. Αν βασιζόμαστε σε αυτούς, θα την πατήσουμε.
Από την άλλη, να επισημάνω και το εξής: οι περισσότεροι καθηγητές (τουλάχιστον στο σχολείο που είμαι φέτος) περνάνε από πριν τους μαθητές, ώστε να μην έχουν μαθητές για την δεύτερη εξεταστική. Δηλαδή για να αποφύγουν τα επαναληπτικά μαθήματα. 

Αποσυνδεδεμένος lasard

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 603
    • Προφίλ
Απ: Επαναληπτικές εξετάσεις Ιουνίου (γυμνάσιο)
« Απάντηση #10 στις: Ιούνιος 09, 2019, 07:14:02 μμ »
lasard, είναι πολλές οι περιπτώσεις άσχετων διευθυντών, δυστυχώς. Αν βασιζόμαστε σε αυτούς, θα την πατήσουμε.
Από την άλλη, να επισημάνω και το εξής: οι περισσότεροι καθηγητές (τουλάχιστον στο σχολείο που είμαι φέτος) περνάνε από πριν τους μαθητές, ώστε να μην έχουν μαθητές για την δεύτερη εξεταστική. Δηλαδή για να αποφύγουν τα επαναληπτικά μαθήματα.
Κι εγώ τις 2 προηγούμενες χρονιές δεν είχα μετεξεταστεους! Φέτος όμως είχα αδιάφορους μαθητές που ήταν και θρασεις! Φυσικά έγραψαν χάλια! Μένουν σε 5 μαθήματα! Ας διαβάσουν και θα τους βοηθήσουμε

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3368
    • Προφίλ
Απ: Επαναληπτικές εξετάσεις Ιουνίου (γυμνάσιο)
« Απάντηση #11 στις: Ιούνιος 09, 2019, 07:26:24 μμ »
Συμφωνώ με την άποψή σου, lasard.

Αποσυνδεδεμένος platonas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 685
  • Φύλο: Άντρας
  • δεν είμαστε όλοι το ίδιο στην εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επαναληπτικές εξετάσεις Ιουνίου (γυμνάσιο)
« Απάντηση #12 στις: Ιούνιος 09, 2019, 08:04:09 μμ »
α) Συμφωνώ με τους άσχετους διευθυντές. Εγώ έχω χάσει οργανική επειδή έπεσα σε άσχετο. Γι αυτό πρέπει να διαβάζουμε πάντα μόνοι μας την νομοθεσία. Τότε λοιπόν πήγα σε δικηγόρο για το θέμα μου. Ο δικηγόρος (εκπαιδευτικών θεμάτων) μου ειπε τα εξής: "Πίστευα ότι εσείς οι εκπαιδευτικοί ενημερώνεστε για τα βασικά θέματα νομοθεσίας που αφορούν την δουλεία σας. Κατάλαβα ότι δεν ξέρετε τίποτα. Τα μισά από τα πρακτικά που υπογράφετε είναι παράνομα. Απλά δεν τα ελέγχει κανένας. Γι αυτό περνάνε έτσι. Αν όμως πέσετε σε περίπτωση που κάποιος (γονέας) τα ψάξει θα τρέχετε .....Πρέπει να μάθετε να διαβάζετε τους νόμους"

β) Το θέμα των μετεξεταστέων είναι καθαρά θέμα απόφασης του εκπαιδευτικού. Ο χρόνος των 5-10 μαθημάτων (εν μέσο πανελληνίων) αρκεί μόνο για να δοθούν και εξηγηθούν στον μαθητή μερικές (όχι πολλές) ερωτήσεις έτσι ώστε όταν ρωτηθούν οι ίδιες στις γραπτές ή προφορικές εξετάσεις να υπάχει πιθανότητα να απαντηθούν (όπως όπως ) λίγες από αυτές. Πολλοί απο τους μαθητές δεν εμαφνίζονται σε όλα τα μαθηματα (ειδικά αν είναι πρωϊνά), ενώ άλλοι με τηλέφωνο στο σπίτι και με παρακάλια των γονιών (αν ενδιαφέρονται). Οπότε ο καθηγητής έχει να επιλέξει α) τον αφήνω και χάνει την χρονιά του. Τον έχω στην ίδια τάξη του χρόνου και μου την διαλύει β) Τον περνάω και με αυτό τον τρόπο τον ξεφορτώνομαι ένα χρόνο νωρίτερα. Διαλέξτε...

Αποσυνδεδεμένος lasard

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 603
    • Προφίλ
Απ: Επαναληπτικές εξετάσεις Ιουνίου (γυμνάσιο)
« Απάντηση #13 στις: Ιούνιος 10, 2019, 07:57:04 μμ »
α) Συμφωνώ με τους άσχετους διευθυντές. Εγώ έχω χάσει οργανική επειδή έπεσα σε άσχετο. Γι αυτό πρέπει να διαβάζουμε πάντα μόνοι μας την νομοθεσία. Τότε λοιπόν πήγα σε δικηγόρο για το θέμα μου. Ο δικηγόρος (εκπαιδευτικών θεμάτων) μου ειπε τα εξής: "Πίστευα ότι εσείς οι εκπαιδευτικοί ενημερώνεστε για τα βασικά θέματα νομοθεσίας που αφορούν την δουλεία σας. Κατάλαβα ότι δεν ξέρετε τίποτα. Τα μισά από τα πρακτικά που υπογράφετε είναι παράνομα. Απλά δεν τα ελέγχει κανένας. Γι αυτό περνάνε έτσι. Αν όμως πέσετε σε περίπτωση που κάποιος (γονέας) τα ψάξει θα τρέχετε .....Πρέπει να μάθετε να διαβάζετε τους νόμους"

β) Το θέμα των μετεξεταστέων είναι καθαρά θέμα απόφασης του εκπαιδευτικού. Ο χρόνος των 5-10 μαθημάτων (εν μέσο πανελληνίων) αρκεί μόνο για να δοθούν και εξηγηθούν στον μαθητή μερικές (όχι πολλές) ερωτήσεις έτσι ώστε όταν ρωτηθούν οι ίδιες στις γραπτές ή προφορικές εξετάσεις να υπάχει πιθανότητα να απαντηθούν (όπως όπως ) λίγες από αυτές. Πολλοί απο τους μαθητές δεν εμαφνίζονται σε όλα τα μαθηματα (ειδικά αν είναι πρωϊνά), ενώ άλλοι με τηλέφωνο στο σπίτι και με παρακάλια των γονιών (αν ενδιαφέρονται). Οπότε ο καθηγητής έχει να επιλέξει α) τον αφήνω και χάνει την χρονιά του. Τον έχω στην ίδια τάξη του χρόνου και μου την διαλύει β) Τον περνάω και με αυτό τον τρόπο τον ξεφορτώνομαι ένα χρόνο νωρίτερα. Διαλέξτε...
Δηλαδή πιστεύετε ότι με αυτόν τον τρόπο αναγκαζόμαστε να τους περάσουμε; Οι συνάδελφοι στο σχολείο είναι κάθετοι! Ας διαβάσουν και όλα εντάξει! Αλλιώς............

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159543
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 282
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 302
Σύνολο: 309

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.094 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.