*

Αποστολέας Θέμα: Δεδομένα στη Γενική μετά το 'οχι' της Ειδ. Επιτροπής ΣτΕ. Τι μέλλει γενέσθαι;  (Αναγνώστηκε 183215 φορές)

0 μέλη και 5 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος 🐐Ελευθερία Α.🐐

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 269
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ότι η διορισμοί στη γενική αγωγή βρίσκονται στον "αέρα". Τίποτα περισσότερο και τίποτα λιγότερο.

Αυτό τώρα πού κολλάει με το θέμα που συζητούσαμε πριν; Μιλούσαμε για το αν θα προστεθεί η φετινή προϋπηρεσία στους παλιούς πίνακες. Παιδιά ειλικρινά δεν σας πιάνω ώρες- ώρες γι' αυτό και μίλησα για ευσεβείς πόθους.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Συνδεδεμένος magioladitis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1232
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ότι η διορισμοί στη γενική αγωγή βρίσκονται στον "αέρα". Τίποτα περισσότερο και τίποτα λιγότερο.

Οι διορισμοί μπορεί. Ο νόμος όμως που καθορίζει τους πίνακες και κλειδώνει για 3 χρόνια έχει ψηφιστεί και δεν θα αλλάξει τόσο εύκολα.

Αποσυνδεδεμένος konstantinos1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 366
    • Προφίλ
Δηλαδή ρε παιδιά ..... όποιος κατέστη πτυχιούχος από Απρίλη 2018 και μετά δεν θα ενταχθεί σε κανέναν πίνακα; Ούτε καν στον πίνακα μηδενικής;;.....σημειώνω ότι πολλοί από πίνακα μηδενικής διορίστηκαν φέτος στην ενισχυτική και όχι μόνο! Δεν νομίζω ότι η οποία κυβέρνηση θα το αφήσει έτσι. Εγώ πιστεύω ότι εντός Ιουλίου θα μας καλέσουν να κάνουμε αίτηση για αναπληρωτές και θα ενταχθεί και η φετινή προϋπηρεσία και οι νέοι πτυχιούχοι. Και θα πιέσουν μέχρι 11 Σεπτεμβρίου να ναι έτοιμοι οι πίνακες. Θα αφαιρεθούν επίσης προφανώς όσοι διορίστηκαν μόνιμοι και όσοι αρνήθηκαν πρόσληψη με τις ειδικές προκηρύξεις στο τέλος του σχολικού έτους. Επίσης..και πολύ σημαντικό..δεν πρέπει να μπορούμε να αλλάξουμε τη δήλωση περιοχών που κάναμε το 2018;;;;....
Εφόσον είναι εφικτό, διαφωνεί κανείς ότι είναι και το σωστό;;;;

Συνδεδεμένος magioladitis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1232
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Δηλαδή ρε παιδιά ..... όποιος κατέστη πτυχιούχος από Απρίλη 2018 και μετά δεν θα ενταχθεί σε κανέναν πίνακα; Ούτε καν στον πίνακα μηδενικής;;.....σημειώνω ότι πολλοί από πίνακα μηδενικής διορίστηκαν φέτος στην ενισχυτική και όχι μόνο! Δεν νομίζω ότι η οποία κυβέρνηση θα το αφήσει έτσι. Εγώ πιστεύω ότι εντός Ιουλίου θα μας καλέσουν να κάνουμε αίτηση για αναπληρωτές και θα ενταχθεί και η φετινή προϋπηρεσία και οι νέοι πτυχιούχοι. Και θα πιέσουν μέχρι 11 Σεπτεμβρίου να ναι έτοιμοι οι πίνακες. Θα αφαιρεθούν επίσης προφανώς όσοι διορίστηκαν μόνιμοι και όσοι αρνήθηκαν πρόσληψη με τις ειδικές προκηρύξεις στο τέλος του σχολικού έτους. Επίσης..και πολύ σημαντικό..δεν πρέπει να μπορούμε να αλλάξουμε τη δήλωση περιοχών που κάναμε το 2018;;;;....
Εφόσον είναι εφικτό, διαφωνεί κανείς ότι είναι και το σωστό;;;;

Η δήλωση περιοχών είνια άσχετη με το νόμο και θα γίνει κανονικά από την αρχή. Αυτό που δεν θα γίνει είναι επανυπολογισμός μορίων.

Γενικά οι κινήσεις που γίνονται έχουν στόχο την μεγαλύτερη δυνατή σταθερότητα από εδώ και μπρος. Να μην χρειάζεται συνέχεια όλοι να αλλάζουν περιοχές κάθε χρόνο λόγω ανακατατάξεων κλπ.

Αιτήσεις στην ενισχυτική γίνονται χωριστά και ίσως ( ; ) να υπάρξει άλλη πρόβλεψη για φέτος.

Θυμίζω ξανά ότι α) οι πίνακες της γενικής ήταν κλειδωμένοι για 5 χρόνια β) οι πίνακες των ΣΔΕ έχουν ισχύ διετία. άρα το φαινόμενο του κλειδώματος δεν είναι πρωτοφανές.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 30, 2019, 09:10:17 μμ από magioladitis »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος marcha7

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 94
    • Προφίλ
Θα γελασουμε πολυ τις επομενες βδομαδες... 8)

ΥΓ...Καποιοι βεβαια θα κλαψουνε .... :-X

Αποσυνδεδεμένος ALITHINOS

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 279
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Με γρίφους μιλούν μόνο αυτοί που θέλουν να τους προσέξουν οι άλλοι !!

Αποσυνδεδεμένος ΡΕΑ.Τ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2226
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Αυτό τώρα πού κολλάει με το θέμα που συζητούσαμε πριν; Μιλούσαμε για το αν θα προστεθεί η φετινή προϋπηρεσία στους παλιούς πίνακες. Παιδιά ειλικρινά δεν σας πιάνω ώρες- ώρες γι' αυτό και μίλησα για ευσεβείς πόθους.
Καταρχάς δε μιλούσαμε μόνο για τη φετινή προϋπηρεσία, απλώς αναφέρθηκε και αυτό το ζήτημα. Εγώ πιστεύω ότι θα προστεθεί.

Αποσυνδεδεμένος ΡΕΑ.Τ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2226
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Οι διορισμοί μπορεί. Ο νόμος όμως που καθορίζει τους πίνακες και κλειδώνει για 3 χρόνια έχει ψηφιστεί και δεν θα αλλάξει τόσο εύκολα.
Μήπως θα έπρεπε να απαντήσει δικηγόρος για αυτό το θέμα;

Αποσυνδεδεμένος chrysa26

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 283
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06 Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Η φετινή προυπηρεσία δεν γίνεται να προστεθεί στους πίνακες. Ο νόμος είναι ξεκάθαρος σε αυτό. Σε περίπτωση που οι νέοι πίνακες δεν είναι έτοιμοι πάμε με τους πίνακες που ίσχυαν για το σχολικό έτος 2018-2019.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10831
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Η φετινή προυπηρεσία δεν γίνεται να προστεθεί στους πίνακες. Ο νόμος είναι ξεκάθαρος σε αυτό. Σε περίπτωση που οι νέοι πίνακες δεν είναι έτοιμοι πάμε με τους πίνακες που ίσχυαν για το σχολικό έτος 2018-2019.
Πολύ σωστά. Αυτό λέει ο ισχύων νόμος και δε νομίζω ότι υπάρχει κανένα περιθώριο για αλλαγή του νόμου.
Επομένως στη γενική παιδεία οι προσλήψεις αναπληρωτών θα γίνουν από τους περσινούς κλειδωμένους πίνακες.
Οι πίνακες αναπληρωτών όπως τους ξέραμε δεν υφίστανται πια, άρα δεν τροποποιούνται. Είναι μόνο για ανάγνωση!

Αποσυνδεδεμένος pupsi

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 803
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όχι με λόγια, με έργα το άδικο πολέμα....
    • Προφίλ
Πολύ σωστά. Αυτό λέει ο ισχύων νόμος και δε νομίζω ότι υπάρχει κανένα περιθώριο για αλλαγή του νόμου.
Επομένως στη γενική παιδεία οι προσλήψεις αναπληρωτών θα γίνουν από τους περσινούς κλειδωμένους πίνακες.
Οι πίνακες αναπληρωτών όπως τους ξέραμε δεν υφίστανται πια, άρα δεν τροποποιούνται. Είναι μόνο για ανάγνωση!
Η ποσοστωση των τριτεκνων θα ισχύει;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 01, 2019, 02:37:15 μμ από pupsi »

Αποσυνδεδεμένος kapoioskapoukapote

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2386
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήτω η παιδεία (μας)!
    • Προφίλ
Αρχικά, επειδή αναφέρθηκε κάπου παραπάνω, οι πίνακες πιο παλιά ήταν κλειδωμένοι μόνο ως προς τα μόρια.
Στην πραγματικότητα όμως δεν ήταν "τελείως" κλειδωμένοι γιατί όταν κάποιος μετά την πρόσκληση παρουσίαζε πιστοποιητικό παιδαγωγικής επάρκειας ή πιστοποιητικό πολυτεκνίας ή κάποιας πάθησης οι πίνακες άλλαζαν μια χαρά.
Τώρα ως προς τα σημερινά δεδομένα εγώ συμπεραίνω τα εξής:
Ο νέος νόμος μιλά για κλειδωμένους εντελώς περσινούς πίνακες εφόσον δεν οριστικοποιηθούν οι νέοι βάσει του νέου νόμου.
Για να ισχύσει όμως πρέπει να τρέξει το νέο σύστημα και απλά να μην προλάβει...
Νομίζω ότι θα τρέξει - όχι επειδή θέλουν - για να γλιτώσουν προσφυγές από άτομα που δεν θα μπορούν να κάνουν καν τα χαρτιά τους δεύτερη χρονιά καθώς και για να γλιτώσουν την μουρμούρα αυτών που δεν θα δουν ούτε ένα μόριο από την χρονιά 18-19.
Σημείωση. Για να προσμετρηθεί οτιδήποτε πρέπει να υπάρξει αντίστοιχη πρόσκληση.
Η λογική λέει ότι το σύστημα Γ@βρ0 θα εφαρμοστεί την πρώτη του περίοδο (3 χρόνια) χωρίς απλά να μονιμοποιηθεί κανείς μέσω αυτού.
Αργότερα τάχα μου θα αλλάξει για να πάμε για μόνιμους διορισμούς. ;D ;D ;D ;D ;D ;D
Οψόμεθα.

Υ.Γ. Παλιοί κλειδωμένοι πίνακες σημαίνει προτεραιότητα ειδικών κατηγοριών, ποσόστωση τριτέκνων, μηδενικοί και μη μηδενικοί πίνακες, προσμετρημένα τα προ 2018 δυσπρόσιτα, προσμετρημένα μόρια γραπτών ΑΣΕΠ.
Υ.Γ.2. Ίδιοι άνθρωποι θα είναι πατρίκιοι στην ειδική και πληβείοι στη γενική.   
Οι άνθρωποι γεννιούνται αμόρφωτοι, όχι ηλίθιοι. Γίνονται ηλίθιοι με την εκπαίδευση.
Μπέρτραντ Ράσελ

Συνδεδεμένος magioladitis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1232
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Αρχικά, επειδή αναφέρθηκε κάπου παραπάνω, οι πίνακες πιο παλιά ήταν κλειδωμένοι μόνο ως προς τα μόρια.
Στην πραγματικότητα όμως δεν ήταν "τελείως" κλειδωμένοι γιατί όταν κάποιος μετά την πρόσκληση παρουσίαζε πιστοποιητικό παιδαγωγικής επάρκειας ή πιστοποιητικό πολυτεκνίας ή κάποιας πάθησης οι πίνακες άλλαζαν μια χαρά.
Τώρα ως προς τα σημερινά δεδομένα εγώ συμπεραίνω τα εξής:
Ο νέος νόμος μιλά για κλειδωμένους εντελώς περσινούς πίνακες εφόσον δεν οριστικοποιηθούν οι νέοι βάσει του νέου νόμου.
Για να ισχύσει όμως πρέπει να τρέξει το νέο σύστημα και απλά να μην προλάβει...
Νομίζω ότι θα τρέξει - όχι επειδή θέλουν - για να γλιτώσουν προσφυγές από άτομα που δεν θα μπορούν να κάνουν καν τα χαρτιά τους δεύτερη χρονιά καθώς και για να γλιτώσουν την μουρμούρα αυτών που δεν θα δουν ούτε ένα μόριο από την χρονιά 18-19.
Σημείωση. Για να προσμετρηθεί οτιδήποτε πρέπει να υπάρξει αντίστοιχη πρόσκληση.
Η λογική λέει ότι το σύστημα Γ@βρ0 θα εφαρμοστεί την πρώτη του περίοδο (3 χρόνια) χωρίς απλά να μονιμοποιηθεί κανείς μέσω αυτού.
Αργότερα τάχα μου θα αλλάξει για να πάμε για μόνιμους διορισμούς. ;D ;D ;D ;D ;D ;D
Οψόμεθα.

Υ.Γ. Παλιοί κλειδωμένοι πίνακες σημαίνει προτεραιότητα ειδικών κατηγοριών, ποσόστωση τριτέκνων, μηδενικοί και μη μηδενικοί πίνακες, προσμετρημένα τα προ 2018 δυσπρόσιτα, προσμετρημένα μόρια γραπτών ΑΣΕΠ.
Υ.Γ.2. Ίδιοι άνθρωποι θα είναι πατρίκιοι στην ειδική και πληβείοι στη γενική.

Ο νέος νόμος λέει για επιλογή από τον παλιό πίνακα. Η ποσόστωση των τρίτεκνων δεν περιλαμβάνεται σε αυτό. Δεν λέει "με το παλιό σύστημα" λέει "από τον παλιό πίνακα". Νομίζω η ποσόστωση θα κανονιστεί το ενιαίο νομοθετικό πλαίσιο πλέον.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 01, 2019, 09:30:31 πμ από magioladitis »

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Ο νέος νόμος λέει για επιλογή από τον παλιό πίνακα. Η ποσόστωση των τρίτεκνων δεν περιλαμβάνεται σε αυτό. Δεν λέει "με το παλιό σύστημα" λέει "από τον παλιό πίνακα". Νομίζω η ποσόστωση θα κανονιστεί το ενιαίο νομοθετικό πλαίσιο πλέον.
Δεν είναι τόσο απλή η ερμηνεία των παλιών πινάκων στα πλαίσια του νέου συστήματος. Οι παλιοί πίνακες στην κορυφή για παράδειγμα έχουν τις ειδικές κατηγορίες κάτι που στο νέο νόμο δεν προβλέπεται. Μοιάζει να είναι νομοθετικό κενό. Κατά την γνώμη δεν θα χρειαστεί να φτάσουμε σε νομοθετική ερμηνεία ή σε σχετική νομοθετική ρύθμιση. Η νέα κυβέρνηση στο πρώτο πολυνομοσχέδιο θα περιλαμβάνει πιθανή αναστολή της εφαρμογής του νέου νόμου για το έτος 2019-2020 και θα πάμε απλά με το παλιό σύστημα και με τους παλιούς πίνακες χωρίς απολύτως καμία αλλαγή. Δεν θα υπάρχει χρόνος για έλεγχο νέων στοιχείων από τον ΑΣΕΠ. Το τελευταίο το θεωρώ σίγουρο παρά τις αδικίες που θα δημιουργήσει.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160935
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 27
Επισκέπτες: 588
Σύνολο: 615

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.073 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.