*

Αποστολέας Θέμα: Δεδομένα στη Γενική μετά το 'οχι' της Ειδ. Επιτροπής ΣτΕ. Τι μέλλει γενέσθαι;  (Αναγνώστηκε 183159 φορές)

0 μέλη και 7 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2956
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Εφοσον ειναι γελοιοτητες τι προτεινεις...διοτι ο τωρινος δινει 0%...αρα το 33% ειναι πολυ καλυτερο...

ΥΓ. Να υπαρξει μεριμνα για οσους εχουν ηδη κατσει 2-3 φορες στα θρανια του ΑΣΕΠ...βεβαια θα μαθουν και οι υπολοιποι ποσα "βαρια" ειναι αυτα... ετσι ...Leon21 ?
Δεν είμαι εγώ υπουργός για να προτείνω. Αλλά να διαβάζει κάποιος για γραπτό και μετά να το μετράν μόνο κατά 30% είναι κοροϊδία. Ή διεξάγεις γραπτό κι απ' εκεί διορίζεις κατά 100% ή πας με πλήρωση θέσεων κατά σειρά προτεραιότητας όπως ο νόμος Γαβρόγλου.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Συνδεδεμένος magioladitis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1232
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Δε γίνεται να μετρήσουν προσόντα που δεν θα ελεγχθούν από το ΑΣΕΠ.

η προϋπηρεσία είναι ή δεν είναι προσόν;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 01, 2019, 04:17:01 μμ από magioladitis »

Συνδεδεμένος magioladitis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1232
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Καλέ magioladiti, το να μετρησουν τα μεταπτυχιακα , γλωσσες και αλλα είναι το μόνο που αποκλείεται να γίνει! Πώς να μετρήσουν χωρίς προκήρυξη ΑΣΕΠ;;;
Όσο για το αν προλαβαινουν να μετρησουν φετινη προυπηρεσια και να δεχθουν τους νεους πτυχιούχους και να υπάρχουν και έγκαιρα αναπληρωτες στα σχολεια.....μια χαρα θα προλαβουν λογω πιεσεων που θα δεχθούν. Πρέπει να γίνουν και τα δύο γιατί και τα δύο έχουν μεγάλο πολιτικό κόστος αν δεν γίνουν πράξη...είτε με ΣΥΡΙΖΑ είτε με ΝΔ.

Ακόμα και οι προϋπηρεσίες θα πρέπει να ελεγχούν από ΑΣΕΠ. Τώρα αν εσύ θεωρείς, για κάποιο αξεγήγητο σε μένα λόγο, ότι θα πρέπει να ασκηθεί πίεση ώστε να περαστούν οι φετίνες προϋπυρεσίες ΚΑΙ μόνο (Ούτε καν οι παιγαγωγικές καταρτήσεις που γίνονταν δεκτές ακόμα και με τους παγωμένους πίνακες του 2010) ΟΚ τι να πω. Εγώ εξηγώ ΠΩΣ έχει η κατάσταση. Οι πίνακες έχουν κλειδώσει. άσλησε πιέσεις να ξεκλειδώσουν μερικώς και να περάσουν στοιχεία που εσύ θεωρείς ευνοϊκά για σένα. Δεν ξέρω τι άλλο να γράψω.

Συνδεδεμένος magioladitis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1232
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Λοιπόν, έχω γράψει πολλές φορές: Όποιος και όποια θεωρεί ότι πρέπει να προσφύγει νομικά, δικαστικά, εξωδικαστικά ενάντια σε οποιαδήποτε ρύθιση ας το πράξει. Αλλά αν θέλετε να συντονιστείτε ανοίξτε ένα νέο θέμα.

Έχω κουραστεί να βλέπω να μπαίνουν άτομα που δεν είναι στην προσφυγή των 36μηνιτών και να τους λένε ότι είναι χαμένος κόπος. Το ίδιο στους ΑΣΕΠίτες του 2008. Ο καθένας και η καθεμιά εδώ μέσα είναι άτομα με πτυχίο και μπορούν να κρίνουν αν μια δικαστική ή άλλη ενέργεια είναι χρήσιμη και προς το συμφέρον του καθενός.

Όποι@ θεωρεί ότι κακώς πάμε με τους περσινούς πίνακες ας κινηθεί όπως νομίζει.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος marcha7

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 94
    • Προφίλ
Οι πίνακες 2018-2019 έληξαν ως νομική υπόσταση οριστικά και αμετάκλητα με νομολογία του ΣτΕ. Αυτό σημαίνει ότι κάθε απόπειρα αναβίωσής τους τούς καθιστά νομικά "εύθραυστους". Και φυσικα πολλοι περιμενουν στην γωνια...(και δεν ειναι αμβλεία.... ;D )


Ακόμα και οι προϋπηρεσίες θα πρέπει να ελεγχούν από ΑΣΕΠ. Τώρα αν εσύ θεωρείς, για κάποιο αξεγήγητο σε μένα λόγο, ότι θα πρέπει να ασκηθεί πίεση ώστε να περαστούν οι φετίνες προϋπυρεσίες ΚΑΙ μόνο (Ούτε καν οι παιγαγωγικές καταρτήσεις που γίνονταν δεκτές ακόμα και με τους παγωμένους πίνακες του 2010) ΟΚ τι να πω. Εγώ εξηγώ ΠΩΣ έχει η κατάσταση. Οι πίνακες έχουν κλειδώσει. άσλησε πιέσεις να ξεκλειδώσουν μερικώς και να περάσουν στοιχεία που εσύ θεωρείς ευνοϊκά για σένα. Δεν ξέρω τι άλλο να γράψω.

Αποσυνδεδεμένος marcha7

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 94
    • Προφίλ
Εχει δικαστηκοποιηθει πλεον η εκπαιδευση...ρωτα και τους 3.500 περιπου 36μηνιτες που ειναι στα δικαστηρια... 8)

αν μια δικαστική ή άλλη ενέργεια είναι χρήσιμη και προς το συμφέρον του καθενός.



Αποσυνδεδεμένος mts.ag

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4094
    • Προφίλ
Οι πίνακες 2018-2019 έληξαν ως νομική υπόσταση οριστικά και αμετάκλητα με νομολογία του ΣτΕ. Αυτό σημαίνει ότι κάθε απόπειρα αναβίωσής τους τούς καθιστά νομικά "εύθραυστους". Και φυσικα πολλοι περιμενουν στην γωνια...(και δεν ειναι αμβλεία.... ;D )

Αυτό λέγεται πολύ, αλλά είναι ανακριβές. Το μεταβατικο διάστημα του 3848 έληξε αμετάκλητα, οι πίνακες δεν ήταν ποτε το θέμα.

Συνδεδεμένος magioladitis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1232
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Εχει δικαστηκοποιηθει πλεον η εκπαιδευση...ρωτα και τους 3.500 περιπου 36μηνιτες που ειναι στα δικαστηρια... 8)

Ασε βλέπω συναδέλφους μου να σκάπνε 150αρια κάθε δίμηνο.

Αποσυνδεδεμένος marcha7

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 94
    • Προφίλ
Εγω βλεπω παλι συναδελφους που δεν τα σκασανε...και βαρανε το κεφαλι τους στον τοιχο... 8) Ποιοι να ειναι αραγε?

Ασε βλέπω συναδέλφους μου να σκάπνε 150αρια κάθε δίμηνο.

Αποσυνδεδεμένος NILM

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
 Πάντως ο καινούριος νόμος είναι ξεκάθαρος. Αν δεν προλάβουν , παμε με τους παλιούς κλειδωμένους χωρίς να μπουν καινούριες προϋπηρεσίες .και νέα πτυχία .
Έχει ξανασυμβεί στο παρελθόν και συμβαίνει και με ΣΔΕ. Αν είναι άδικο  ,  το κράτος δεν πολυσκοτίζεται. Θα επικαλεστεί το δημόσιο συμφέρον για να ανοίξουν τα σχολεία το Σεπτέμβρη. 
Μετά έχει όλο το χρόνο στη διάθεσή του για να το αλλάξει.
Το πως θα δείξει.
Το θέμα είναι ότι πάλι όλοι εδώ θα είμαστε πάλι αδιόριστοι να συζητούμε τι είναι δίκαιο και τι άδικο. 

Αποσυνδεδεμένος ΡΕΑ.Τ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2226
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Η ΠΕΑΔ μαθαινω θα παει δικαστικα για το σπασιμο των πινακων...και σωστα αφου ειναι αντισυνταγματικό ...και φανταζομαι δεν θα ειναι μονο η ΠΕΑΔ στα δικαστηρια...οποτε καλο Δεκέμβρη στα σχολεια και αν... 8)

Θυμάμαι

Η ΠΕΑΔ μαθαινω θα παει δικαστικα για το σπασιμο των πινακων...και σωστα αφου ειναι αντισυνταγματικό ...και φανταζομαι δεν θα ειναι μονο η ΠΕΑΔ στα δικαστηρια...οποτε καλο Δεκέμβρη στα σχολεια και αν... 8)



Φυσικά. Αφού με τη νυν κυβέρνηση συνεργάζεται. Είναι γνωστό από τις ανακοινώσεις της.

Αποσυνδεδεμένος mts.ag

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4094
    • Προφίλ
Φυσικά. Αφού με τη νυν κυβέρνηση συνεργάζεται. Είναι γνωστό από τις ανακοινώσεις της.

Εν τω μεταξύ, αντίλαμναβεστε την ειρωνεία του να πάει η ΠΕΑΔ στα δικαστήρια ζητώντας να μην εφαρμοστούν οι πίνακες του 18, ενω ταυτόχρονα επικροτεί ένα σύστημα με τριετές κλείδωμα πινάκων; ;D

ΥΓ Εννοείται πως όποιος αισθάνεσαι ότι θίγεται από κάτι έχει το αναφαίρετο δικαιωμα να διεκδικήσει το δίκιο του δικαστικά.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 01, 2019, 05:42:18 μμ από mtsag »

Αποσυνδεδεμένος ΡΕΑ.Τ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2226
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Εν τω μεταξύ, αντίλαμναβεστε την ειρωνεία του να πάει η ΠΕΑΔ στα δικαστήρια ζητώντας να μην εφαρμοστούν οι πίνακες του 18, ενω ταυτόχρονα επικροτεί ένα σύστημα με τριετές κλείδωμα πινάκων; ;D

ΥΓ Εννοείται πως όποιος αισθάνεσαι ότι θίγεται από κάτι έχει το αναφαίρετο δικαιωμα να διεκδικήσει το δίκιο του δικαστικά.
Εννοείται! Απλώς δεν έχει κάνει σαφές ποιους εκπροσωπεί.

Αποσυνδεδεμένος giak

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 506
    • Προφίλ
Βλεπεις να βγαινουν οι πινακες 23/8 ? Το πιο πιθανο ειναι με παλιους πινακες παντου και να ακολουθησει το δικαστικο μπαχαλο...αναμενομενο ομως...

ΥΓ...Για οσους δεν γνωριζουν υπαρχουν εκατονταδες προσφυγες ασεπιτων και αλλων ομαδων πχ πολυτεκνων εναντιον του νομου Γαβρογλου...εχει πολλα δικαστηρια ο ο νομος αυτος στην πλατη του ...και το πιο πιθανο ειναι να καταπεσει... 8)
23/8 οριακά θα έχουν αναλάβει οι νέοι υπουργοί αν έχουμε κυβέρνηση, αφού νομίζω κάπου 10 Ιουλίου ορκίζεται. Μπορεί σε 13 μέρες η νέα Κυβέρνηση, να βγάλει νέο σύστημα, όταν η προηγούμενη κυβέρνηση δε το κατάφερε σε 4 χρονια? Κλήση αναπληρωτών από Νοέμβριο να περιμένουμε αν βρεθεί λύση σε αυτό το χάλι που άφησε η προηγούμενη κυβέρνηση.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160929
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 586
Σύνολο: 599

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.064 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.