*

Αποστολέας Θέμα: Δεδομένα στη Γενική μετά το 'οχι' της Ειδ. Επιτροπής ΣτΕ. Τι μέλλει γενέσθαι;  (Αναγνώστηκε 183144 φορές)

0 μέλη και 5 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mts.ag

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4094
    • Προφίλ
23/8 οριακά θα έχουν αναλάβει οι νέοι υπουργοί αν έχουμε κυβέρνηση, αφού νομίζω κάπου 10 Ιουλίου ορκίζεται. Μπορεί σε 13 μέρες η νέα Κυβέρνηση, να βγάλει νέο σύστημα, όταν η προηγούμενη κυβέρνηση δε το κατάφερε σε 4 χρονια? Κλήση αναπληρωτών από Νοέμβριο να περιμένουμε αν βρεθεί λύση σε αυτό το χάλι που άφησε η προηγούμενη κυβέρνηση.

Μα ακριβώς για να μη μείνουν τα σχολεία χωρίς αναπληρωτες υπάρχει η μέριμνα στο νόμο για τη χρήση των πινάκων του '18.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος ΡΕΑ.Τ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2226
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
η προϋπηρεσία είναι ή δεν είναι προσόν;
Ισχύει στους πίνακες αναπληρωτών μέχρι τώρα. Ο νέος νόμος προς το παρόν είναι "αδειανό πουκάμισο". Δεν υπάρχει ούτε προκήρυξη και δεν είναι δυνατόν να εφαρμοστεί τίποτα από όσα θεωρεί προσόντα. Η φετινή προϋπηρεσία δε σχετίζεται με το νόμο Γαβρογλου.

Αποσυνδεδεμένος ΡΕΑ.Τ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2226
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Εννοείται ότι δε θα έχουν βγει μέχρι 23.8. Αυτό που γραφω ειναι διαδικαστικό. Θα πρέπει πρωτα να γίνει η επέκταση των πινάκων για να προσβληθεί δικαστικά. Από τις 23.8, μέχρι να ξενικησει η κλήση των αναπληρωτών, αμφιβάλλω αν προλαβαίνει καν να κατατεθεί η προσφυγή, πόσο μάλλον να δικαστεί κιόλας.

Υ.Γ. Συμμετέχω σε δύο από τις προσφυγές κατά του νέου συστήματος (ΑΣΕΠτιων και τριετούς κλειδώματος).
Η κυβέρνηση γνώριζε ότι δε θα είναι έτοιμοι νέοι πίνακες μέχρι 15/7. Για αυτό το λόγο είχε μεριμνήσει να χρησιμοποιηθούν οι ισχύοντες για την πρόσληψη αναπληρωτών. Επομένως δε δημιουργείται νομικό κώλυμα  στους υπάρχοντες πίνακες αναπληρωτών.
Όσον αφορά στα νέα πτυχία ,στην τριτεκνία και στην προϋπηρεσία 2018-19, θα υπάρχει πρόβλεψη σε συνεργασία με το ΑΣΕΠ, που δε θα ασχολείται πλέον με νέους πίνακες.
"Κλειδωμένοι" θα είναι οι πίνακες όταν και αν εφαρμοστεί το νέο σύστημα, αφού παραμείνει η νυν κυβέρνηση και συγχρόνως "αντιμετωπίσει" τις προσφυγές σχεδόν όλων των ομάδων εκπαιδευτικών.
Όσον αφορά στην αντισυνταγματικότητα της συνέχισης του μεταβατικού σταδίου από το ΣτΕ , υπάρχουν και οι ΠΝΠ ,οι οποίες χρησιμοποιούνται σε έκτακτες περιπτώσεις.
Το γεγονός ότι η ίδια η κυβέρνηση φρόντισε να γραφεί στο ΦΕΚ, σημαίνει αφενός ότι γνώριζε ότι δε θα ήταν έτοιμοι οι πίνακες ούτε για την ειδική αγωγή, αφετέρου ότι αν εκλεγεί εκ νέου και ισχύσουν οι παλαιοί πίνακες
στους οποίους θα στηριζόταν, θα αντιμετώπιζε σφοδρές αντιδράσεις από τους εκπαιδευτικούς σε περίπτωση που η προϋπηρεσία του έτους 2018-19, ιδιαιτέρως για τους εκπαιδευτικούς της μηδενικής, δεν προστεθεί.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 02, 2019, 08:19:21 πμ από ΡΕΑ.Τ »

Αποσυνδεδεμένος mts.ag

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4094
    • Προφίλ
Νομίζω ότι άπαντες γνωρίζουν ότι :α) κατά του νέου συστήματος έχουν προσφύγει ήδη πολλοί συνάδελφοι και β) έχουν προσφύγει και πρόκειται να προσφύγουν επιτυχόντες του ΑΣΕΠ 2004-6 και 8, τρίτεκνοι, πολύτεκνοι, μηδενικής προϋπηρεσίας.
Ακόμα και η νυν κυβέρνηση ,επειδή γνώριζε ότι δε θα είναι έτοιμοι μέχρι 15/7, είχε μεριμνήσει να χρησιμοποιηθούν οι ισχύοντες για την πρόσληψη αναπληρωτών. Επομένως οι παραπάνω προσφυγές δε δημιουργούν νομικό κώλυμα  στους υπάρχοντες πίνακες αναπληρωτών.
Όσον αφορά στα νέα πτυχία ,στην τριτεκνία και στην προϋπηρεσία 2018-19, λογικά θα υπάρχει πρόβλεψη με πιθανή καθυστέρηση.
"Κλειδωμένοι" θα είναι οι πίνακες όταν και αν εφαρμοστεί το νέο σύστημα, αφού παραμείνει η νυν κυβέρνηση και συγχρόνως "αντιμετωπίσει" τις προσφυγές σχεδόν όλων των ομάδων εκπαιδευτικών.
Όσον αφορά στην αντισυνταγματικότητα της συνέχισης του μεταβατικού σταδίου από το ΣτΕ , υπάρχουν και οι ΠΝΠ οι οποίες χρησιμοποιούνται σε έκτακτες περιπτώσεις.
ΥΓ Το γεγονός ότι η ίδια η κυβέρνηση φρόντισε να γραφεί στο ΦΕΚ, σημαίνει αφενός ότι γνώριζε ότι δε θα ήταν έτοιμοι οι πίνακες ούτε για την ειδική αγωγή, αφετέρου ότι αν εκλεγεί εκ νέου και ίσχυαν οι παλαιοί πίνακες
στους οποίους θα στηριζόταν, θα αντιμετώπιζε σφοδρές αντιδράσεις από τους εκπαιδευτικούς σε περίπτωση που η φετινή προϋπηρεσία, ιδιαιτέρως για τους εκπαιδευτικούς της μηδενικής δεν προστεθεί.

Άλλο προσπαθώ να πω που μάλλον δεν εκφράζω πολύ καλά. ;D

Εάν πρώτα δεν επεκταθεί η ισχύς των πινάκων του '18, δεν μπορει να κατατεθεί προσφυγή. Δεν μπορεί κανείς να προσφύγει προληπτικά, δηλαδή. Επομένως, όσοι επιθυμούν κάτι τέτοιο, θα πρέπει να περιμένουν πρώτα να γίνει η επέκταση της ισχύς των πινάκων του 18 για άλλον ένα χρόνο και μετά να καταθέσουν προσφυγή. Επειδή λοιπόν η επέκταση των πικάνων θα γίνει στις 23/8, δεν μπορώ να φανταστώ με ποιόν τρόπο μια προσφυγή ενάντια σε αυτή την πράξη μπορεί να έχει οποιαδήποτε τύχη, καθώς μέχρι να εκδικαστεί θα έχουν ήδη πραγματοποιηθεί πολλές φάσεις αναπληρωτών. Αυτό για το τυπικό κομμάτι. Γιατί για το ουσιαστικό, η πιθανότητα να κερδιθεί μια τέτοια προσφυγή είναι πολύ-πολύ μικρή. Αφενός η επίκληση του δημισίου συμφέροντος και αφετέρου το γεγονός ότι πράγματι δεν υπαρχει χρόνος για κάτι άλλο με την ψηφιση ενός νέου νομου. Στην περίπτωση του 3848, ουσιατστικά η μεταβατική κρίθηκε συνταγματικά ανεκτή για 9 ολόκληρα χρόνια!

Τώρα, σε ότι αφορά τη φετινή προυπηρεσία: σαφώς και είναι άδικο για τους μηδενικής και μακάρι να βρισκόταν μια λύση. Ίσως, αν καταπιανόταν με αυτό το ζήτημα ο νέος υπουργός Παιδείας μόλις αναλάβει να μπορούσε κάτι να γίνει, καθώς οι προυπηρεσίες είναι περασμένες στον opsyd και ενδεχομένως η τροφοδότηση των πινάκων του 18 με αυτές και η διασταύρωση από το ΑΣΕΠ (ουσιαστικά αυτός είναι ο έλεγχος που κάνει) να μην είναι μια ιδαίτερα χρονοβόρα διαδικασία. Αλλά αυτό δεν προβλέπεται από τον υπάρχοντα νόμο και απαιτεί νέες νομοθετικές πρωτοβουλίες, που επαφείονται στη διάθεση της νέας ηγεσίας του Υπουργείου Παιδείας.

Για νέες αιτήσεις, θεωρώ ότι δεν υπάρχει τέτοια περίπτωση, γιατί μετά θα μιλάμε για μια πολύ πιο χρονοβόρα διαδικασία από την ανανέωση των υφιστάσμενων πινάκων με τη φετινή προυπηρεσία. Πιστεύω ότι δεν θα υπάρξει κίνητρο εκ μέρους του Υπουργείου για κάτι τέτοιο.

Ας είναι, εικασίες είναι όλα αυτά, να έχουμε να συζητάμε!  ;D
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 02, 2019, 07:57:18 πμ από mtsag »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος ΡΕΑ.Τ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2226
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Άλλο προσπαθώ να πω που μάλλον δεν εκφράζω πολύ καλά. ;D

Εάν πρώτα δεν επεκταθεί η ισχύς των πινάκων του '18, δεν μπορει να κατατεθεί προσφυγή. Δεν μπορεί κανείς να προσφύγει προληπτικά, δηλαδή. Επομένως, όσοι επιθυμούν κάτι τέτοιο, θα πρέπει να περιμένουν πρώτα να γίνει η επέκταση της ισχύς των πινάκων του 18 για άλλον ένα χρόνο και μετά να καταθέσουν προσφυγή. Επειδή λοιπόν η επέκταση των πικάνων θα γίνει στις 23/8, δεν μπορώ να φανταστώ με ποιόν τρόπο μια προσφυγή ενάντια σε αυτή την πράξη μπορεί να έχει οποιαδήποτε τύχη, καθώς μέχρι να εκδικαστεί θα έχουν ήδη πραγματοποιηθεί πολλές φάσεις αναπληρωτών. Αυτό για το τυπικό κομμάτι. Γιατί για το ουσιαστικό, η πιθανότητα να κερδιθεί μια τέτοια προσφυγή είναι πολύ-πολύ μικρή. Αφενός η επίκληση του δημισίου συμφέροντος και αφετέρου το γεγονός ότι πράγματι δεν υπαρχει χρόνος για κάτι άλλο με την ψηφιση ενός νέου νομου. Στην περίπτωση του 3848, ουσιατστικά η μεταβατική κρίθηκε συνταγματικά ανεκτή για 9 ολόκληρα χρόνια!

Τώρα, σε ότι αφορά τη φετινή προυπηρεσία: σαφώς και είναι άδικο για τους μηδενικής και μακάρι να βρισκόταν μια λύση. Ίσως, αν καταπιανόταν με αυτό το ζήτημα ο νέος υπουργός Παιδείας μόλις αναλάβει να μπορούσε κάτι να γίνει, καθώς οι προυπηρεσίες είναι περασμένες στον opsyd και ενδεχομένως η τροφοδότηση των πινάκων του 18 με αυτές και η διασταύρωση από το ΑΣΕΠ (ουσιαστικά αυτός είναι ο έλεγχος που κάνει) να μην είναι μια ιδαίτερα χρονοβόρα διαδικασία. Αλλά αυτό δεν προβλέπεται από τον υπάρχοντα νόμο και απαιτεί νέες νομοθετικές πρωτοβουλίες, που επαφείονται στη διάθεση της νέας ηγεσίας του Υπουργείου Παιδείας.

Για νέες αιτήσεις, θεωρώ ότι δεν υπάρχει τέτοια περίπτωση, γιατί μετά θα μιλάμε για μια πολύ πιο χρονοβόρα διαδικασία από την ανανέωση των υφιστάσμενων πινάκων με τη φετινή προυπηρεσία. Πιστεύω ότι δεν θα υπάρξει κίνητρο εκ μέρους του Υπουργείου για κάτι τέτοιο.

Ας είναι, εικασίες είναι όλα αυτά, να έχουμε να συζητάμε!  ;D
Σωστά. Οι μεταβατικές διατάξεις μπορούν να επεκταθούν με τις κατάλληλες νομοθετικές ρυθμίσεις.
Αν υπάρξει νέα κυβέρνηση ,το υπουργείο Παιδείας έχει ενημερωθεί για την κατάσταση. Θα υπάρχει πλάνο για την αντιμετώπιση της. Δε νομίζω η επόμενη κυβέρνηση να επιθυμεί να αρχίσει η θητεία της εν μέσω σφοδρών αντιδράσεων εκ μέρους των αναπληρωτών και χωρίς καθηγητές στα σχολεία.

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3190
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Μπορεί να το θέλει όμως η προηγούμενη

Αποσυνδεδεμένος doukou

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 354
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Επειδη δεν εχω καταλαβει, όταν λέμε πως θα πάει με τους παλιούς πίνακες, εννοούμε πως δε θα γίνει φέτος πρόσκληση αναπληρωτών; Θα τραβήξει από τους ήδη υπάρχοντες; Ουσιαστικά, δηλαδή, είναι κλειδωμένοι; Προσωπικά, είμαι εγγεγραμμένη στο οπσυδ αλλά έχω τρία χρόνια να κάνω αίτηση για αναπληρώτρια, μιας και είμαι στους μηδενικής και θεώρησα πως δεν έχω πιθανότητες. Όπως πάνε τα πράγματα, επομένως, σημαίνει πως θα είμαι εκτός; Αυτός που πήρε πτυχίο φέτος, δηλαδή; Δε θα μπορέσει να το αξιοποιήσει; Και αν είναι κλειδωμένοι οι πίνακες, για πόσο, δηλαδή, υποτίθεται, πως θα μείνουν κλειδωμένοι; Πολλές οι ερωτήσεις αλλά πραγματικά δεν έχω καταλάβει!

Αποσυνδεδεμένος magioladitis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1232
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Επειδη δεν εχω καταλαβει, όταν λέμε πως θα πάει με τους παλιούς πίνακες, εννοούμε πως δε θα γίνει φέτος πρόσκληση αναπληρωτών; Θα τραβήξει από τους ήδη υπάρχοντες; Ουσιαστικά, δηλαδή, είναι κλειδωμένοι; Προσωπικά, είμαι εγγεγραμμένη στο οπσυδ αλλά έχω τρία χρόνια να κάνω αίτηση για αναπληρώτρια, μιας και είμαι στους μηδενικής και θεώρησα πως δεν έχω πιθανότητες. Όπως πάνε τα πράγματα, επομένως, σημαίνει πως θα είμαι εκτός; Αυτός που πήρε πτυχίο φέτος, δηλαδή; Δε θα μπορέσει να το αξιοποιήσει; Και αν είναι κλειδωμένοι οι πίνακες, για πόσο, δηλαδή, υποτίθεται, πως θα μείνουν κλειδωμένοι; Πολλές οι ερωτήσεις αλλά πραγματικά δεν έχω καταλάβει!

Αν είσαι στον μηδενικής τότε είχες ούτως ή άλλως πολύ λίγες πιθανότητες να δουλέψεις κάπου. για να δώσω ένα παράδειγμα στις 17/4 ένα μήνα πριν κλείσουν τα σχολεία πήρε άτομο μηδενικής στους φιλολόγους (ΠΕ02) και ήταν τρίτεκνη με πτυχίο το 1993. Στους μαθηματικούς (ΠΕ03) το άτομο ήταν χωρίς τετεκνία αλλά με πτυχίο το 1989. Ο τελευταίο μηχανολόγος που πήρε (ΠΕ82) ήταν στις 3/4 και έχει πτυχίο από το 1987.

Αν κάποιος πήρε πτυχίο φέτος έχει μηδενικές ελπίδες να δουλέψει κάπου. Έχω πτυχίο πάνω από δέκα χρόνια και προϋπηρεσία αλλά μια χρονιά βρέθηκα εκτός προσλήψεων και δεν έχω δουλέψει ποτέ ολόκληρη χρονιά.

Αν κλειδώσουν θα κλειδώσουν για ένα χρόνο μέχρι να βγουν οι νέοι πίνακες που θα κλειδώσουν γαι 3 χρόνοα.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 02, 2019, 10:10:39 πμ από magioladitis »

Αποσυνδεδεμένος ΡΕΑ.Τ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2226
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Αν είσαι στον μηδενικής τότε είχες ούτως ή άλλως πολύ λίγες πιθανότητες να δουλέψεις κάπου. για να δώσω ένα παράδειγμα στις 17/4 ένα μήνα πριν κλείσουν τα σχολεία πήρε άτομο μηδενικής στους φιλολόγους (ΠΕ02) και ήταν τρίτεκνη με πτυχίο το 1993. Στους μαθηματικούς (ΠΕ03) το άτομο ήταν χωρίς τετεκνία αλλά με πτυχίο το 1989.

Αν κάποιος πήρε πτυχίο φέτος έχει μηδενικές ελπίδες να δουλέψει κάπου. Έχω πτυχίο πάνω από δέκα χρόνια και προϋπηρεσία αλλά μια χρονιά βρέθηκα εκτός προσλήψεων και δεν έχω δουλέψει ποτέ ολόκληρη χρονιά.

Αν κλειδώσουν θα κλειδώσουν για ένα χρόνο μέχρι να βγουν οι νέοι πίνακες που θα κλειδώσουν γαι 3 χρόνοα.

Έχει όντως λίγες πιθανότητες, αλλά οι μαθηματικοί (ακόμη και μηδενικής προϋπηρεσίας ) προσλαμβάνονται στην ενισχυτική διδασκαλία σε κάποιες δευτεροβάθμιες.

Αποσυνδεδεμένος ΡΕΑ.Τ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2226
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Μπορεί να το θέλει όμως η προηγούμενη

Σίγουρα θα το επιθυμεί, αν βρεθεί στην αντιπολίτευση. Οι αποφάσεις όμως θα ληφθούν από τη νέα κυβέρνηση (όποια και αν είναι).

Αποσυνδεδεμένος magioladitis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1232
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Έχει όντως λίγες πιθανότητες, αλλά οι μαθηματικοί (ακόμη και μηδενικής προϋπηρεσίας ) προσλαμβάνονται στην ενισχυτική διδασκαλία σε κάποιες δευτεροβάθμιες.

Δεν έχει βγει ακόμα η προκήρυξη για την ενισχυτική. Μπορεί φέτος να μην είναι συνδεδεμένη με τους ενιαίους πίνακες.

Αποσυνδεδεμένος ΡΕΑ.Τ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2226
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Δεν έχει βγει ακόμα η προκήρυξη για την ενισχυτική. Μπορεί φέτος να μην είναι συνδεδεμένη με τους ενιαίους πίνακες.

Από τη στιγμή που το πρόγραμμα ενισχυτικής μέσω ΕΣΠΑ θα συνεχιστεί και την επόμενη χρονιά(2019-20), γιατί πρέπει να αλλάξει κάτι στην ενισχυτική; Δε θα επιβαρύνει τον κρατικό προϋπολογισμό και αυτό είναι γνωστό. Άλλωστε η προκήρυξη βγαίνει (μέχρι τώρα) τέλη Νοεμβρίου με αρχές Δεκεμβρίου).
Και για ποιό λόγο να μην είναι συνδεδεμένη με τους ενιαίους πίνακες; Εκτός και ακολουθηθούν "αδιαφανείς" διαδικασίες όπως συνέβαινε επί χρόνια στην ΠΔΣ, εκτός από την περίοδο Διαμαντοπούλου, η οποία αφού δε βρήκε πίνακες , προσέλαβε (ωρομίσθιους τότε) με την ημερομηνία κτήσης πτυχίου.
Και αν δεν είναι συνδεδεμένη με τους ενιαίους πίνακες με τί ακριβώς θα είναι;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 02, 2019, 11:24:55 πμ από ΡΕΑ.Τ »

Αποσυνδεδεμένος ΡΕΑ.Τ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2226
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Αν είσαι στον μηδενικής τότε είχες ούτως ή άλλως πολύ λίγες πιθανότητες να δουλέψεις κάπου. για να δώσω ένα παράδειγμα στις 17/4 ένα μήνα πριν κλείσουν τα σχολεία πήρε άτομο μηδενικής στους φιλολόγους (ΠΕ02) και ήταν τρίτεκνη με πτυχίο το 1993. Στους μαθηματικούς (ΠΕ03) το άτομο ήταν χωρίς τετεκνία αλλά με πτυχίο το 1989. Ο τελευταίο μηχανολόγος που πήρε (ΠΕ82) ήταν στις 3/4 και έχει πτυχίο από το 1987.

Αν κάποιος πήρε πτυχίο φέτος έχει μηδενικές ελπίδες να δουλέψει κάπου. Έχω πτυχίο πάνω από δέκα χρόνια και προϋπηρεσία αλλά μια χρονιά βρέθηκα εκτός προσλήψεων και δεν έχω δουλέψει ποτέ ολόκληρη χρονιά.

Αν κλειδώσουν θα κλειδώσουν για ένα χρόνο μέχρι να βγουν οι νέοι πίνακες που θα κλειδώσουν γαι 3 χρόνοα.

Για τον κλάδο των φιλολόγων δεν τίθεται θέμα: είναι ο πλέον "σκληρός" κλάδος. Αλλά ας μην ξεχνάμε και κάποιους άλλους που είναι σε καλύτερη κατάσταση.

Αποσυνδεδεμένος ΡΕΑ.Τ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2226
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ

Y.Γ Γιατί θεωρείς δεδομένο ότι οπωσδήποτε θα "κλειδώσουν". Ας γίνουν πρώτα οι εκλογές και θα φανεί.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 02, 2019, 11:23:41 πμ από ΡΕΑ.Τ »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160929
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 17
Επισκέπτες: 584
Σύνολο: 601

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.068 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.