*

Αποστολέας Θέμα: Δεδομένα στη Γενική μετά το 'οχι' της Ειδ. Επιτροπής ΣτΕ. Τι μέλλει γενέσθαι;  (Αναγνώστηκε 183330 φορές)

0 μέλη και 9 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος konstantinos1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 366
    • Προφίλ
Φέτος δούλεψα. Τι λες να με συμφέρει. Μακάρι να γίνει αυτό που λες εσύ. Αλλά δεν... Ο καθένας έχει τη δική του "λογική". Πάντως οι συνδικαλιστές του κλάδου μου μιλάνε για περσινους κλειστούς πινακες. Τώρα τι πληροφορίες έχεις εσύ και από που τις αντλεις, δεν γνωρίζω.
Μια χαρά...δώσε και εσύ λοιπόν τη θετική σου ενέργεια να μετρήσει η περσινή προϋπηρεσία..μην είσαι απαισιόδοξη...όλα μετράνε! :)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος ΡΕΑ.Τ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2226
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ωραία τα έγραψες....θα δούμε τι θα γίνει.....εσύ όμως τι θα ήθελες να γίνει...για πες...!
Επίσης...για την ειδική δεν με ενδιαφέρει τι θα γίνει..οπότε δεν κουράζω το μυαλό μου για αυτή....επίσης για τα δυσπρόσιτα δεν έχω ιδέα...
Μήπως να πούμε "εγκύκλιος για πρόσληψη αναπληρωτών";
"πρόσκληση υποψήφιων εκπαιδευτικών ...";
Δε θα είναι προκήρυξη διορισμών. Είχε προβλεφθεί πρωτίστως από την προηγούμενη κυβέρνηση. Θα ισχύσει ότι κάθε χρόνο.

Αποσυνδεδεμένος mts.ag

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4094
    • Προφίλ
Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω τι ζόρι τραβάτε κάποιοι....λέτε οκ να ισχύσουν οι περσινοί πίνακες αλλά τραβάτε ζόρι να μετρήσει η φετινή προϋπηρεσία..εξηγηστε μου παρακαλώ ποιο είναι το ζόρι σας...κατά τ αλλά γιατί αγχώνεστε για το νομικό του ζητήματος...σας έχω ξαναπεί ότι το υπουργείο και η Βουλή θα βρουν τον τρόπο. Τι αγχώνεστε εσείς; Θεματοφύλακες του νόμου είστε; Αρνηθηκατε να πάτε να δουλέψετε πέρυσι και δεν έχετε περσινή προϋπηρεσία να μετρήσει; Ποιο το ζόρι παρακαλώ;;;

Μου φαίνεται ότι υπάρχει μια παρανόηση εδώ. Πιστεύω ότι οι περισσότεροι που γράφουμε σε αυτό το νήμα εργαστήκαμε το 18-19 και δε έχουμε κανένα πρόβλημα να μετρήσει η προυπηρεσία μας. Πάει αυτό.

Σε ότι αφορά τις εκτιμήσεις που κάνουμε για το πως θα γίνουν οι προσλήψεις των αναπληρωτών του χρόνου, επειδή ακριβώς δεν υπάρχει μέχρι στιγμής επίσημη ενημέρωση από το υπουργείο, προβαίνουμε σε εκτιμήσεις που βασίζονται στο ισχύον νομικό πλαίσιο και στα λεγόμενα αρμοδιων, συνδυκαλιστών κλπ.

Με βάση αυτά, τα μέχρι τώρα δεδομένα συγκλίνουν στην άποψη που επικρατεί στο νήμα αυτό, ότι δηλαδή θα γίνει πρόσληψη των αναπληρωτών του 19-20 της γενικής με τους κυρωμένους από ΑΣΕΠ πίνακες του 18.

Τώρα, προφανώς και γίνεται αυτό που λες. Απαιτεί όμως μια διαδικασία η οποία θα κρατήσει (κατά τη δική μου εκτίμηση) τουλάχιστον 3 μήνες. Εξηγούμαι: πρέπει πρώτα να τροποποιηθεί ο νόμος Γαβρόγλου (που είναι ο ενεργός νόμος που διέπει τις προσλήψεις εκπαιδευτικών). Αυτό προυποθέτει να κατέβει κάποιο νομοσχέδιο στη βουλή για να μπει εκεί η τροπολογία. Ύστερα, πρέπει να υπάρξει ένα χρονικό διάστημα για τις αιτήσεις, και μετά να ακολουθήσει η τυπική διαδικασία που καταλήγει στην κύρωση των πινάκων από το ΑΣΕΠ.

Οπότε, το ερώτημα που μπαίνει είναι γιατί να μπει το υπουργείο σε αυτή τη διαδικασία, η οποία θα δημιουργήσει δυσλειτουργίες στη λειτουργία των σχολείων τους πρωτους μήνες της νέας σχολικής χρονιάς και να μην πάει απλά με την έτοιμη και εύκολη (από καθε άποψη) λύση των ήδη κυρωμένων πινάκων;

Επαναλαμβάνω: δε λέω ότι δεν μπορεί να το κάνει, απλά δε βλέπω γιατί να το κάνει.

« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 20, 2019, 06:19:45 μμ από mtsag »

Αποσυνδεδεμένος kgiannis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 666
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Παράθεση
Επαναλαμβάνω: δε λέω ότι δεν μπορεί να το κάνει, απλά δε βλέπω γιατί να το κάνει.

Γιατί αδικούν όσους εργάστηκα φέτος.

Αν αυτό δεν το αντιλαμβανόμαστε ως σημαντικό, τότε και οποιαδήποτε άλλη αδικία υπάρχει στο μέλλον ή  υπήρξε στο παρελθόν θα υποβαθμίζεται με το ίδιο σκεπτικό "δεν βλέπω γιατί να το κάνει".

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος mts.ag

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4094
    • Προφίλ
Γιατί αδικούν όσους εργάστηκα φέτος.

Αν αυτό δεν το αντιλαμβανόμαστε ως σημαντικό, τότε και οποιαδήποτε άλλη αδικία υπάρχει στο μέλλον ή  υπήρξε στο παρελθόν θα υποβαθμίζεται με το ίδιο σκεπτικό "δεν βλέπω γιατί να το κάνει".

Αυτό ξεπερνιέται εύκολα, αρκεί να κάνει πολλές προσλήψεις.

Ξεκαθαρίζω ότι το 'δεν βλέπω γιατί να το κανει' αφορά το πως αντιλαμβάνομαι την οπτική του υπουργείου, όχι την προσωπική μου άποψη για το τι είναι σωστό ή όχι.

Αποσυνδεδεμένος teacher80

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 162
    • Προφίλ
Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω τι ζόρι τραβάτε κάποιοι....λέτε οκ να ισχύσουν οι περσινοί πίνακες αλλά τραβάτε ζόρι να μετρήσει η φετινή προϋπηρεσία..εξηγηστε μου παρακαλώ ποιο είναι το ζόρι σας...κατά τ αλλά γιατί αγχώνεστε για το νομικό του ζητήματος...σας έχω ξαναπεί ότι το υπουργείο και η Βουλή θα βρουν τον τρόπο. Τι αγχώνεστε εσείς; Θεματοφύλακες του νόμου είστε; Αρνηθηκατε να πάτε να δουλέψετε πέρυσι και δεν έχετε περσινή προϋπηρεσία να μετρήσει; Ποιο το ζόρι παρακαλώ;;;

Εσύ ρε φωστήρα απο όλο αυτό κατάλαβες ότι τραβάω ζόρια με τη φετινή προϋπηρεσία και δε δούλεψα φέτος; Έκανα ένα ερώτημα αμφισβητώντας τη νομική προέκταση της σιγουριάς σου. Φυσικά δε θα βγουν νέοι πίνακες ακόμη κι αν είχε βγει χθες προκήρυξη γενικής. Εγώ δεν αναφέρθηκα στη φετινή προϋπηρεσία αλλά αφού το θέτεις αν πάμε βάσει ισχύοντος νομοθετικού πλαισίου "ισχύς κυρωμένων πινάκων 2018-2019" σημαίνει "όχι προϋπηρεσία 2018-2019 γιατί τους τροποποιεί". Πιστεύω να μην είναι τόσο δύσκολο να το καταλάβεις...

Αποσυνδεδεμένος teacher80

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 162
    • Προφίλ
Μου φαίνεται ότι υπάρχει μια παρανόηση εδώ. Πιστεύω ότι οι περισσότεροι που γράφουμε σε αυτό το νήμα εργαστήκαμε το 18-19 και δε έχουμε κανένα πρόβλημα να μετρήσει η προυπηρεσία μας. Πάει αυτό.

Σε ότι αφορά τις εκτιμήσεις που κάνουμε για το πως θα γίνουν οι προσλήψεις των αναπληρωτών του χρόνου, επειδή ακριβώς δεν υπάρχει μέχρι στιγμής επίσημη ενημέρωση από το υπουργείο, προβαίνουμε σε εκτιμήσεις που βασίζονται στο ισχύον νομικό πλαίσιο και στα λεγόμενα αρμοδιων, συνδυκαλιστών κλπ.

Με βάση αυτά, τα μέχρι τώρα δεδομένα συγκλίνουν στην άποψη που επικρατεί στο νήμα αυτό, ότι δηλαδή θα γίνει πρόσληψη των αναπληρωτών του 19-20 της γενικής με τους κυρωμένους από ΑΣΕΠ πίνακες του 18.

Τώρα, προφανώς και γίνεται αυτό που λες. Απαιτεί όμως μια διαδικασία η οποία θα κρατήσει (κατά τη δική μου εκτίμηση) τουλάχιστον 3 μήνες. Εξηγούμαι: πρέπει πρώτα να τροποποιηθεί ο νόμος Γαβρόγλου (που είναι ο ενεργός νόμος που διέπει τις προσλήψεις εκπαιδευτικών). Αυτό προυποθέτει να κατέβει κάποιο νομοσχέδιο στη βουλή για να μπει εκεί η τροπολογία. Ύστερα, πρέπει να υπάρξει ένα χρονικό διάστημα για τις αιτήσεις, και μετά να ακολουθήσει η τυπική διαδικασία που καταλήγει στην κύρωση των πινάκων από το ΑΣΕΠ.

Οπότε, το ερώτημα που μπαίνει είναι γιατί να μπει το υπουργείο σε αυτή τη διαδικασία, η οποία θα δημιουργήσει δυσλειτουργίες στη λειτουργία των σχολείων τους πρωτους μήνες της νέας σχολικής χρονιάς και να μην πάει απλά με την έτοιμη και εύκολη (από καθε άποψη) λύση των ήδη κυρωμένων πινάκων;

Επαναλαμβάνω: δε λέω ότι δεν μπορεί να το κάνει, απλά δε βλέπω γιατί να το κάνει.

Πες τα μπας και συνεννοηθούμε...

Αποσυνδεδεμένος kgiannis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 666
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Παράθεση
Ξεκαθαρίζω ότι το 'δεν βλέπω γιατί να το κανει' αφορά το πως αντιλαμβάνομαι την οπτική του υπουργείου, όχι την προσωπική μου άποψη για το τι είναι σωστό ή όχι.

Και εγώ mtsag την οπτική του υπουργείου θα αντιλαμάνομαι όταν θα λέω "δεν βλέπω γιατί να το κάνεί" σε χιλιάδες αδικίες που έχει κάνει στο παρελθόν και σε άλλες τόσες που θα κάνει στο μέλλον.

Όταν δεν μας αφορά η αδικία λέμε "δεν βλέπω γιατί να το κανει", όταν μας αφορά λέμε "πρέπει να μετρήσει ο γραπτός ΑΣΕΠ, κινητοποιηθείται, που είναι η ξεπουλημένη ΠΕΑΔ κλπ."


Αποσυνδεδεμένος ΡΕΑ.Τ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2226
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Εσύ ρε φωστήρα απο όλο αυτό κατάλαβες ότι τραβάω ζόρια με τη φετινή προϋπηρεσία και δε δούλεψα φέτος; Έκανα ένα ερώτημα αμφισβητώντας τη νομική προέκταση της σιγουριάς σου. Φυσικά δε θα βγουν νέοι πίνακες ακόμη κι αν είχε βγει χθες προκήρυξη γενικής. Εγώ δεν αναφέρθηκα στη φετινή προϋπηρεσία αλλά αφού το θέτεις αν πάμε βάσει ισχύοντος νομοθετικού πλαισίου "ισχύς κυρωμένων πινάκων 2018-2019" σημαίνει "όχι προϋπηρεσία 2018-2019 γιατί τους τροποποιεί". Πιστεύω να μην είναι τόσο δύσκολο να το καταλάβεις...
Και εγώ mtsag την οπτική του υπουργείου θα αντιλαμάνομαι όταν θα λέω "δεν βλέπω γιατί να το κάνεί" σε χιλιάδες αδικίες που έχει κάνει στο παρελθόν και σε άλλες τόσες που θα κάνει στο μέλλον.

Όταν δεν μας αφορά η αδικία λέμε "δεν βλέπω γιατί να το κανει", όταν μας αφορά λέμε "πρέπει να μετρήσει ο γραπτός ΑΣΕΠ, κινητοποιηθείται, που είναι η ξεπουλημένη ΠΕΑΔ κλπ."


Το σημαντικότερο είναι ότι αφορά στην αδικία και στους συναδέλφους που δούλεψαν πρώτη φορά, ειδικά στην Ενισχυτική διδασκαλία (γιατί ήταν εφικτό για κάποιυς κλάδους) και θα παραμείνουν στον πίνακα Γ , ενώ η σημερινή κυβέρνηση δεν ευθύνεται για τις πράξεις της προηγούμενης (δεν ψήφισε το νόμο) και θα τις χρεωθεί μαζί και με αποκλεισμό των νέων πτυχιούχων, για ένα σύστημα χωρίς προκήρυξη. Δηλαδή θα κάνει "δώρο" στο Φίλη που θα αναλάβει τον τομέα της εκπαίδευσης; Λέτε να μην υπάρχει λύση και η νέα κυβέρνηση να μην έχει προετοιμαστεί; Η μοναδική καθυστέρηση και αν, αφορά στους νέους πτυχιούχους. Αυτό είναι πιο δύσκολο.
Πάντως η ΠΕΑΔ είναι ξεπουλημένη.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 20, 2019, 10:08:38 μμ από ΡΕΑ.Τ »

Αποσυνδεδεμένος math22

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1856
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Σορρυ αλλα απο Δεκεμβρη υπηρχε το ενδεχομενο να παμε με παλιους.Τωρα ξυπνησατε?

Αποσυνδεδεμένος mts.ag

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4094
    • Προφίλ
Και εγώ mtsag την οπτική του υπουργείου θα αντιλαμάνομαι όταν θα λέω "δεν βλέπω γιατί να το κάνεί" σε χιλιάδες αδικίες που έχει κάνει στο παρελθόν και σε άλλες τόσες που θα κάνει στο μέλλον.

Όταν δεν μας αφορά η αδικία λέμε "δεν βλέπω γιατί να το κανει", όταν μας αφορά λέμε "πρέπει να μετρήσει ο γραπτός ΑΣΕΠ, κινητοποιηθείται, που είναι η ξεπουλημένη ΠΕΑΔ κλπ."

Μπορείς να μου εξηγήσεις από που συμπεραίνεις ότι δε με αφορά η συγκεκριμένη αδικία; Επειδή, βάζοντας τα κάνω κάνω, την εκτίμηση ότι το υπουργείο θα δεχθεί αυτήν την αδικία, προκειμένου ν' ανοίξουν τα σχολεία στην ώρα τους; Δεν έγραψα πουθενά, ούτε και υπονόησα  ότι καλά κάνει και πράττει έτσι. Είναι απλά η εκτίμησή μου για το τι προκειται να συμβεί. Nothing more, nothing less.

Μακάρι να βρεθεί ένας τρόπος να περαστεί η φετινή προυπηρεσία και να μην αδικηθεί κανείς. Ωστόσο, το πρόβλημα αυτό (καθώς και εκείνο με τα άτομα που ήταν στον πίνακα μηδενικής) λύνεται αν πάρει όσους αναπληρωτές πήρε και περισυ. Απ' ότι έχει ειπωθεί, οι πιστώσεις είναι ακόμα περισσότερες φέτος. Οπότε μπορούμε να ελπίζουμε ότι η αδικία θα ξεπεραστεί έτσι.


« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 20, 2019, 10:09:16 μμ από mtsag »

Αποσυνδεδεμένος ΡΕΑ.Τ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2226
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Μπορείς να μου εξηγήσεις από που συμπεραίνεις ότι δε με αφορά η συγκεκριμένη αδικία; Επειδή, βάζοντας τα κάνω κάνω, την εκτίμηση ότι το υπουργείο θα δεχθεί αυτήν την αδικία, προκειμένου ν' ανοίξουν τα σχολεία στην ώρα τους; Δεν έγραψα πουθενά, ούτε και υπονόησα  ότι καλά κάνει και πράττει έτσι. Είναι απλά η εκτίμησή μου για το τι προκειται να συμβεί. Nothing more, nothing less.

Μακάρι να βρεθεί ένας τρόπος να περαστεί η φετινή προυπηρεσία και να μην αδικηθεί κανείς. Ωστόσο, το πρόβλημα αυτό (καθώς και εκείνο με τα άτομα που ήταν στον πίνακα μηδενικής) λύνεται αν πάρει όσους αναπληρωτές πήρε και περισυ. Απ' ότι έχει ειπωθεί, οι πιστώσεις είναι ακόμα περισσότερες φέτος. Οπότε μπορούμε να ελπίζουμε ότι η αδικία θα ξεπεραστεί έτσι.



Ισχύει ότι μπορεί να "λύνεται" ας πούμε το πρακτικό μέρος της λειτουργίας των σχολείων, αλλά είναι ακατανόητο να μείνουν κλειδωμένοι οι πίνακες για έναν νόμο ΧΩΡΙΣ προκήρυξη,ιδιαιτέρως μετά την αλλαγή κυβέρνησης.
Άλλωστε για αυτό πληρώνουμε τους νομικούς συμβούλους των υπουργείων.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 20, 2019, 10:16:42 μμ από ΡΕΑ.Τ »

Αποσυνδεδεμένος mts.ag

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4094
    • Προφίλ
Ισχύει ότι μπορεί να "λύνεται" ας πούμε το πρακτικό μέρος της λειτουργίας των σχολείων, αλλά είναι ακατανόητο να μείνουν κλειδωμένοι οι πίνακες για έναν νόμο ΧΩΡΙΣ προκήρυξη,ιδιαιτέρως μετά την αλλαγή κυβέρνησης.
Άλλωστε για αυτό πληρώνουμε τους νομικούς συμβούλους των υπουργείων.

Δε νομίζω ότι το θέμα είναι τόσο νομικό, αυτά μπορεί να ξεπεραστούν. Απλά πιστεύω ότι μια νέα κυβέρνηση και μια νέα υπουργός θα προτιμήσει να πάει με την σίγουρη λύση, αντί ν' ανοίγει διαδικασίες που θα έχουν ως αποτέλεσμα κενά στα σχολεία, πιθανά για μήνες.

Προσωπικά, μέσες άκρες μου κάνει το ίδιο, είτε πάει με κλειδωμένους, είτε πάει με νεες αιτήσεις με βάση το προηγούμενο συστημα. Δεν εκφράζω κάμια προσωπική προτίμηση. Απλά λέω αυτό που νομίζω ότι έχει τις περισσότερες πιθανότητες να συμβεί.

Αποσυνδεδεμένος teacher80

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 162
    • Προφίλ
Σορρυ αλλα απο Δεκεμβρη υπηρχε το ενδεχομενο να παμε με παλιους.Τωρα ξυπνησατε?

Έτσι για να έχουμε να λέμε...Υπάρχει νόμος σε ισχύ και μιλάμε με υποθετικά δεδομένα ανάλογα με το τι είναι το ιδανικό για εμάς...Κι αν δούμε τη λογική έως τώρα της υπουργού σε θέματα όπως σύστημα εισαγωγής σε ΑΕΙ, συγχωνεύσεις ΑΕΙ κλπ ακολουθεί τη λογική "βελτιώνω" ή "τροποποιώ". Στο σύστημα διορισμών εκπαιδευτικών θα κάνει κατι αλλο:;;; Μένει να το δούμε...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160947
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 33
Επισκέπτες: 562
Σύνολο: 595

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.124 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.