*

Αποστολέας Θέμα: Δεδομένα στη Γενική μετά το 'οχι' της Ειδ. Επιτροπής ΣτΕ. Τι μέλλει γενέσθαι;  (Αναγνώστηκε 183311 φορές)

0 μέλη και 7 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ΡΕΑ.Τ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2226
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ρέα, δεν αναφέρομαι σε όσους δικαιούνταν να διοριστούν βάσει της επιτυχίας τους, αλλά αυτό δεν έγινε γιατί καταστρατηγήθηκε ο νόμος με διάφορους τρόπους, και τώρα αισθάνονται ότι τους ξανακλείνουν την πόρτα με το σύστημα μοριοδότησης.

Αναφέρομαι σε όσους παρουσιάζουν τον γραπτό διαγωνισμό ως τον απόλυτο κριτή της αξιοσύνης ενός εκπαιδευτικού. Ε, δεν είναι. Πώς να το κάνουμε; Και στον ιδιωτικό τομέα να δουλέψεις, δεν σε βάζουν να περάσεις γραπτές εξετάσεις, για να δουν αν θα σε προσλάβουν.

Ξαναλέω: Είναι άλλη συζήτηση το ποιο σύστημα δίνει περισσότερες ευκαιρίες και άλλη ποιο επιλέγει τον καλύτερο εκπαιδευτικό. Δεν ταυτίζονται απολύτως αυτά τα δύο.

Εντάξει. Συμφωνώ ότι δεν είναι ο μόνος τρόπος. Όμως αυτόν κληθηκαμε να υπηρετήσουμε. Προχωράμε αφού τελειώσουμε με τις αδικίες που προκαλέσαμε.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος manpan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 487
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Δεν είμαστε Α.Σ.Ε.Π.ολάγνοι.Θεωρώ όμως την εξέταση αυτή τον πιο αξιοκρατικό τρόπο επιλογής καθηγητών-όχι  φυσικά αυτόν που βρίσκει τους άριστους.Γιατί δεν γίνεται σε μια εξέταση να γίνει αυτό,Δεν θέλουν να καταλάβουν κάποιοι βέβαια πως η εκπαίδευση  είναι μια συνεχής διαδικασία ακόμα και για τον δάσκαλο/καθηγητή.Πράγμα που δεν κάνει το κράτος-παρωδία που ζούμε.Συν τοις άλλους εννοείται πως όποιος έδωσε γραπτό,πολλάκις μάλιστα και με υψηλό γραπτό,σίγουρα εκ των πραγμάτων προηγείται από κάποιον που δεν μπήκε καν στον κόπο!Οι εξετάσεις οι γραπτές παντού(από τις πανελλήνιες και τα πανεπιστήμια μέχρι τις σχολές...οδήγησης) καταδεικνύουν τον καλύτερο(συγκριτικός βαθμός) όχι τον τέλειο!Μην εθελοτυφλούμε λοιπόν!Θα θέλατε (ακόμσ και από το υπουργείο)σε λίγο καιρό να σας πουν μερικοί(που δεν έδωσαν πανελλήνιες και δεν μπήκαν στο Πανεπιστήμιο):<<Και τί έγινε που έδωσες πανελλήνιες,μπήκες πανεπιστήμιο & πήρες πτυχίο;>>Συν την κλοπή μας την αντισυνταγματική που ακόμα εκκρεμεί  η δικαίωσή μας επί 15ετία(!) ε;

Αποσυνδεδεμένος ΚΠ

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 553
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Δεν είμαστε Α.Σ.Ε.Π.ολάγνοι.Θεωρώ όμως την εξέταση αυτή τον πιο αξιοκρατικό τρόπο επιλογής καθηγητών-όχι  φυσικά αυτόν που βρίσκει τους άριστους.Γιατί δεν γίνεται σε μια εξέταση να γίνει αυτό,Δεν θέλουν να καταλάβουν κάποιοι βέβαια πως η εκπαίδευση  είναι μια συνεχής διαδικασία ακόμα και για τον δάσκαλο/καθηγητή.Πράγμα που δεν κάνει το κράτος-παρωδία που ζούμε.Συν τοις άλλους εννοείται πως όποιος έδωσε γραπτό,πολλάκις μάλιστα και με υψηλό γραπτό,σίγουρα εκ των πραγμάτων προηγείται από κάποιον που δεν μπήκε καν στον κόπο!Οι εξετάσεις οι γραπτές παντού(από τις πανελλήνιες και τα πανεπιστήμια μέχρι τις σχολές...οδήγησης) καταδεικνύουν τον καλύτερο(συγκριτικός βαθμός) όχι τον τέλειο!Μην εθελοτυφλούμε λοιπόν!Θα θέλατε (ακόμσ και από το υπουργείο)σε λίγο καιρό να σας πουν μερικοί(που δεν έδωσαν πανελλήνιες και δεν μπήκαν στο Πανεπιστήμιο):<<Και τί έγινε που έδωσες πανελλήνιες,μπήκες πανεπιστήμιο & πήρες πτυχίο;>>Συν την κλοπή μας την αντισυνταγματική που ακόμα εκκρεμεί  η δικαίωσή μας επί 15ετία(!) ε;
[/b] 

Πρός αυτήν την κατεύθυνση κάτι πρέπει να γίνει, δεν μπορεί για μια ακόμα φορά να υποστούμε αδικία, φτάνει δεν πρέπει να ανεχθούμε ακόμα μια φορά να κάνουν κάποιοι οτι δεν τρέχει τίποτα. Να βρούνε τον τρόπο και να μας διορίσουν. Δεν είμαστε τόσοι πολλοί ώστε να μην μπορούν να μας αποκαταστήσουν

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5717
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Εντάξει. Συμφωνώ ότι δεν είναι ο μόνος τρόπος. Όμως αυτόν κληθηκαμε να υπηρετήσουμε. Προχωράμε αφού τελειώσουμε με τις αδικίες που προκαλέσαμε.

Δεν διαφωνώ μαζί σου. Τα λέω απλώς, γιατί όλο το καλοκαίρι βλέπω μια συνεχή αντιπαράθεση εδώ μέσα ανάμεσα σε αδιόριστους που θέτουν το θέμα σε λάθος βάση, κατά τη γνώμη μου, και αλληλοπροσβάλλονται.



Οι εξετάσεις οι γραπτές παντού(από τις πανελλήνιες και τα πανεπιστήμια μέχρι τις σχολές...οδήγησης) καταδεικνύουν τον καλύτερο(συγκριτικός βαθμός) όχι τον τέλειο!

Ειλικρινά τώρα, θεωρείς ότι οι γραπτές εξετάσεις καταδεικνύουν τον καλύτερο, αλλά όχι τέλειο, οδηγό;

Καταδεικνύουν τον καλύτερο -αλλά όχι τέλειο- στο σχολείο, στα πανεπιστήμιο, γενικά όπου αυτό που ελέγχεται είναι μόνο η γνώση. Όταν η αξιοσύνη συνίσταται σε πληθώρα στοιχείων, τότε οι γραπτές εξετάσεις λειτουργούν τελείως ενδεικτικά.

Εγώ αντιλαμβάνομαι ότι αναζητάς τη δικαίωσή σου, γιατί έχεις ταλαιπωρηθεί από τις παλινωδίες του ελληνικού κράτους, και καλά κάνεις και τη διεκδικείς. Μη διαστρέφουμε όμως την πραγματικότητα. Δεν χρειάζεται άλλωστε.
Έχεις δικαίωμα να διεκδικήσεις τον διορισμό σου με ένα σύστημα που θα σου δίνει την ευκαιρία να το κάνεις αξιοκρατικά και δεν θα σε αποκλείει. Αυτό αρκεί ως επιχείρημα.


« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 24, 2019, 11:27:38 πμ από apri »
......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος manpan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 487
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
kgiannis στην θέση μας τί θα έκανες;Να δίνουμε γραπτές εξετάσεις στα 28 μας αρχόμενοι,δίνοντας 1.000 € σε νέα βιβλία,διαβάζοντας 8 ώρες επί εξαμήνου συν τις άλλες δουλειές και υποχρεώσεις,4 φορές συνολικά σε γραπτούς,να επιτυγχάνεις υψηλό βαθμό σε 2 από αυτουος(200 θέσεις κάτω από τους διοριστέους με 270 και 70 διοριστέους αντίστοιχα),να μην σε παίρνουν ποτέ αναπληρωτή αντισυνταγματικά επί 15ετία(!) αντισυνταγνατικά μολονότι με κουτάκι σε όλη την χώρα(!),να αποκαλύπτεται(όχι πως δεν  το βιώναμε δλδ.) να μην διορίζεσαι αντισυνταγματικά,να βγαίνει απόφαση Σ.τ.Ε. πως εκλάπημεν αλλά να τρέχεις στα δικαστήρια ήδη επί 4ετία;Και δεν είμαστε και 35;Τί θα έκανες;Θα γινόσουν τρομοκράτης;Τζιχαντιστής;Ψυχοπαθής;Ή αλκοολικός;

Αποσυνδεδεμένος manpan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 487
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Apri στις πολιτισμένες χώρες ισχύουν όσα γράφω.Θα παρακαλούσα να αποφεύγονται εκφράσεις του τύπου <<διαστρέφεις την πραγματικότητα.>>Έγραψα ο καλύτερος δυνατός εφευρισκόμενος τρόπος παγκοσμίως και διαχρονικά είναι οι εξετάσεις.Επαναλαμβάνω:γιατί να μην έρθει ένας χωρίς πανελλήνιες και χωρίς πτυχίο και να σου πει:<<ποιές εξετάσεις;Και  τί έγινε;>>Ας διοριστώ κι εγώ.Και το υπουργείο να το δεχθεί!

Αποσυνδεδεμένος manpan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 487
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Σε ένα κράτος της πλάκας όπως η χώρα μας οι εξετάσεις στην οδήγηση φυσικά δεν καταδεικνύουν τον καλύτερο.Σε μια σοβαρή χώρα ναι!Όπως σε μια σοβαρή χώρα ΔΕΝ ΘΑ ΤΡΑΒΑΓΑΝΕ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΕΠΕΙΔΗ ΤΟΛΜΗΣΑΜΕ ΝΑ ΔΩΣΟΥΜΕ ΓΡΑΠΤΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΣΕ ΘΕΣΜΟ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΗΣ ΑΡΧΗΣ(ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ...) και να...τιμωρούμαστε κιόλας!Έλεος!

Αποσυνδεδεμένος kefi73

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 206
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Καλημέρα σε όλους !!!! Χρόνια τώρα ενημερώνομαι από το forum και ενημερώνω , όπως και πολλοί αξιόλογοι συνάδελφοι. Τα σημεία των καιρών όμως με ξεπερνάνε και εδώ, όπως ας πούμε η κοπελίτσα που θέλει να οργώσει την Ελλάδα στη θέση μου και να θυσιαστεί ... βλέπει εμένα εχθρό της και όχι αυτόν που της δίνει τα 300 ευρώ το μήνα ή αυτόν που δεν διορίζει εμένα για να έρθει και η σειρά της . Απαντάω λοιπόν στη δημαγωγία σου, που παρουσιάζεις ως δίκιο, πως αν ήμασταν στην ίδια αφετηρία , δηλαδή 10 χρόνια πριν κι εγώ , ναι θα δεχόμουν να αναμετρηθώ και μπορεί και να σου έδινα και τη θέση μου και να έκανα άλλα πράγματα, τώρα όμως όχι ,κάθε χρόνο αναπληρώνω τον εαυτό μου που λείπει γιατί δεν διορίζεται , και ναι είμαι καλύτερη από εσένα γιατί έχω την εμπειρία της τάξης που δεν έχεις και ναι έχω έναν άλλο πολιτισμό γιατί σε κάθε σχολείο αντιμετωπίζω τους συναδέλφους μου με σεβασμό και ήθος και δεν μπαίνω σαν αρπακτικό να τους πάρω ότι θα ήθελα να έχω. Στρέψε αλλού τα βέλη σου λοιπόν , δεν είμαι εγώ το πρόβλημα της ζωής σου!!!

Αποσυνδεδεμένος dimkouk

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 90
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Γιατί δεν ψαχνετε τρόπο οι ασεπιτες του 2008 να  ακυρωσετε το διαγωνισμο της ειδικής που δεν εχουν ασεπ;

Αποσυνδεδεμένος liana.k

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 184
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Καλημέρα σε όλους !!!! Χρόνια τώρα ενημερώνομαι από το forum και ενημερώνω , όπως και πολλοί αξιόλογοι συνάδελφοι. Τα σημεία των καιρών όμως με ξεπερνάνε και εδώ, όπως ας πούμε η κοπελίτσα που θέλει να οργώσει την Ελλάδα στη θέση μου και να θυσιαστεί ... βλέπει εμένα εχθρό της και όχι αυτόν που της δίνει τα 300 ευρώ το μήνα ή αυτόν που δεν διορίζει εμένα για να έρθει και η σειρά της . Απαντάω λοιπόν στη δημαγωγία σου, που παρουσιάζεις ως δίκιο, πως αν ήμασταν στην ίδια αφετηρία , δηλαδή 10 χρόνια πριν κι εγώ , ναι θα δεχόμουν να αναμετρηθώ και μπορεί και να σου έδινα και τη θέση μου και να έκανα άλλα πράγματα, τώρα όμως όχι ,κάθε χρόνο αναπληρώνω τον εαυτό μου που λείπει γιατί δεν διορίζεται , και ναι είμαι καλύτερη από εσένα γιατί έχω την εμπειρία της τάξης που δεν έχεις και ναι έχω έναν άλλο πολιτισμό γιατί σε κάθε σχολείο αντιμετωπίζω τους συναδέλφους μου με σεβασμό και ήθος και δεν μπαίνω σαν αρπακτικό να τους πάρω ότι θα ήθελα να έχω. Στρέψε αλλού τα βέλη σου λοιπόν , δεν είμαι εγώ το πρόβλημα της ζωής σου!!!

Πώς καθορίζεις την αφετηρία; Με χρονολογική σειρά; Η επετηρίδα έχει καταργηθεί εδώ και μερικές δεκαετίες. Άλλωστε η θέση του αναπληρωτή δεν συνεπάγεται και μονιμότητα, την απόφαση του ΣτΕ δεν την έχεις ακουστά; Και για το αν είσαι καλύτερη ας το αξιολογήσει κάποιος άλλος.

Αποσυνδεδεμένος ΚΠ

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 553
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
kgiannis στην θέση μας τί θα έκανες;Να δίνουμε γραπτές εξετάσεις στα 28 μας αρχόμενοι,δίνοντας 1.000 € σε νέα βιβλία,διαβάζοντας 8 ώρες επί εξαμήνου συν τις άλλες δουλειές και υποχρεώσεις,4 φορές συνολικά σε γραπτούς,να επιτυγχάνεις υψηλό βαθμό σε 2 από αυτουος(200 θέσεις κάτω από τους διοριστέους με 270 και 70 διοριστέους αντίστοιχα),να μην σε παίρνουν ποτέ αναπληρωτή αντισυνταγματικά επί 15ετία(!) αντισυνταγνατικά μολονότι με κουτάκι σε όλη την χώρα(!),να αποκαλύπτεται(όχι πως δεν  το βιώναμε δλδ.) να μην διορίζεσαι αντισυνταγματικά,να βγαίνει απόφαση Σ.τ.Ε. πως εκλάπημεν αλλά να τρέχεις στα δικαστήρια ήδη επί 4ετία;Και δεν είμαστε και 35;Τί θα έκανες;Θα γινόσουν τρομοκράτης;Τζιχαντιστής;Ψυχοπαθής;Ή αλκοολικός;


Περιέγραψες επ ακριβώς πως έχει η κατάστασή μας. Αυτό μπορούν να το καταλάβουν μόνο όσοι τα πέρασαν και εξακολουθούν να τα περνάνε, κανένας άλλος
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 24, 2019, 12:02:06 μμ από ΚΠ »

Αποσυνδεδεμένος kefi73

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 206
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Δεν περίμενα άλλου ύφους απάντηση ... είπαμε τα σημεία των καιρών . Κάποτε όλοι εδώ μέσα ξεκινούσαν με καλημέρα τα μηνύματά τους. Όλα τα γνωρίζω  και ίσως καλύτερα από εσένα, αυτό που νομίζετε ότι εμείς δεν έχουμε επιτυχία ΑΣΕΠ και μάλιστα με υψηλές βαθμολογίες και που νομίζετε ότι θα διαπρέψετε  αν γίνει ... άλλη μία αυταπάτη σας.... Και σου θυμίζω δεν είμαι εγώ αυτή που δεν ξανακάνει ΑΣΕΠ για να δείξεις τις απεριόριστες γνώσεις σου. Καλό υπόλοιπο καλοκαιριού!!!

Αποσυνδεδεμένος liana.k

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 184
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Το ύφος το δικό σου δεν είναι καλύτερο, είναι  ειρωνικό αφού αναφέρεσαι στις ''απεριόριστες γνώσεις μου''.

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5717
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Επαναλαμβάνω:γιατί να μην έρθει ένας χωρίς πανελλήνιες και χωρίς πτυχίο και να σου πει:<<ποιές εξετάσεις;Και  τί έγινε;>>Ας διοριστώ κι εγώ.Και το υπουργείο να το δεχθεί!

Δεν μπορεί να έρθει, γιατί αν δεν έχει πτυχίο, τότε δεν έχει τα τυπικά προσόντα.

Μη συσχετίζεις όλες τις γραπτές εξετάσεις μεταξύ τους, γιατί δεν είναι το ίδιο πράγμα.
Όταν έδωσες εσύ γραπτό διαγωνισμό στο ΑΣΕΠ, δεν ήταν η πρώτη φορά που έδινες εξετάσεις στη ζωή σου και τότε αποδείχθηκε ότι έχεις τα προσόντα να γίνεις εκπαιδευτικός. Το ότι είχες τις απαιτούμενες γνώσεις είχε ήδη πιστοποιηθεί από το πτυχίο σου.

Και το ξαναείπα. Με τη λογική ότι οι γραπτές εξετάσεις είναι το άπαν για την επιλογή του εκπαιδευτικού, θα έπρεπε τότε να μετράει για τον διορισμό μόνο ο βαθμός πτυχίου, γιατί προέρχεται από γραπτές εξετάσεις και μάλιστα πολλές.
Αλλά αν γινόταν αυτό, θα προέκυπτε άλλη επανάσταση στους αδιόριστους με επιχείρημα τη σχετικότητα του βαθμού πτυχίου (και εν μέρει, θα είχαν κάποιο δίκιο).

Ξεκολλήστε κάποιοι από στερεότυπα του τύπου ''ασεπίτης=άξιος και αδικημένος που ανά πάσα στιγμή μπορεί να θριαμβεύσει σε γραπτό διαγωνισμό'' και ''αναπληρωτής=ανάξιος και βολεμένος που δεν τολμά να δώσει (ξανά) ΑΣΕΠ '' ή αντίθετα ''αναπληρωτής=αυτός που δικαιούται κατά προτεραιότητα να διοριστεί, γιατί μόνο αυτός ταλαιπωρείται'', γιατί έτσι δεν πρόκειται ποτέ να βρεθεί σύστημα δίκαιο για τους περισσότερους.
Απλώς, θα τρώγεστε μεταξύ σας και θα βλέπετε τα τρένα των διορισμών να περνούν χωρίς εσάς μέσα.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 24, 2019, 12:21:05 μμ από apri »
......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160945
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 29
Επισκέπτες: 579
Σύνολο: 608

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.099 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.