*

Αποστολέας Θέμα: Δεδομένα στη Γενική μετά το 'οχι' της Ειδ. Επιτροπής ΣτΕ. Τι μέλλει γενέσθαι;  (Αναγνώστηκε 183180 φορές)

0 μέλη και 9 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ΡΕΑ.Τ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2226
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Τα δικά σου μηνύματα να διαβάσεις, οχι τα δικά μου. Ακόμα και σε αυτό δυσκολεύεσαι? Εκεί να δεις κόπο που θέλει. Η αποψη μου είναι ξεκάθαρη. Πρέπει να ξεκινήσουν διορισμοί με κάθε τρόπο με όποιο σύστημα. Το καθεστώς της αναπλήρωσης με τον τρόπο πλέον που γίνεται θυμίζει συνθήκες εργασίας τριτοκοσμικών χωρών. Τον κόσμο δεν τον ενδιαφέρει πόσα πτυχία έχω και σε τι διαγωνισμούς συμμετείχα. Οι δακρύβρεχτες ιστορίες με τους απανταχού αδικημένους...ΒΑΡΕΘΗΚΑΜΕ. Ενημέρωση θέλουμε. Εχεις κανένα νέο. Μια καινούργια πρόταση? Γράψε να σε διαβάσουμε. Μέχρι εκεί για να μη κουράζουμε.
Υ.Γ Κάνε διακοπές σου λέω τις χρειάζεσαι. Ξέρεις ομπρελίτσα, παραλία, φραπεδάκι και το αγόρι σου. Να γεμίσεις μπαταρίες για του χρόνου...
Άστο καλύτερα. Αν δεν ήσουν από τους λίγους που θα διορίζονταν (υποτίθεται), τότε η λογική σου χρειάζεται" αναβάθμιση", αφού δεν είχες καταλάβει ότι ο Γαβρογλου σε κορόιδευε και ούτε θα έβγαινε προκήρυξη , ούτε διορισμοί θα γίνονταν. Και εγώ βαρέθηκα να γράφουν απελπισμένοι ότι θέλουν ντε και καλά να διοριστούν. Μην ανησυχείς : κάνω διακοπές και αυτή τη στιγμή απολαμβάνω ήλιο και θάλασσα. Καλές διακοπές και σε σένα.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 30, 2019, 12:56:46 μμ από ΡΕΑ.Τ »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Star Quality

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 655
  • Ενάντια στο φασισμό της "πολιτικής ορθότητας"
    • Προφίλ

Άντε σταματήστε το ξεκατίνιασμα εδώ μέσα...κουράσατε...οι ίδιες και οι ίδιες....

Αποσυνδεδεμένος pp1970

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 703
    • Προφίλ
Άστο καλύτερα. Αν δεν ήσουν από τους λίγους που θα διορίζονταν (υποτίθεται), τότε η λογική σου χρειάζεται" αναβάθμιση", αφού δεν είχες καταλάβει ότι ο Γαβρογλου σε κορόιδευε και ούτε θα έβγαινε προκήρυξη , ούτε διορισμοί θα γίνονταν. Και εγώ βαρέθηκα να γράφουν απελπισμένοι ότι θέλουν ντε και καλά να διοριστούν. Μην ανησυχείς : κάνω διακοπές και αυτή τη στιγμή απολαμβάνω ήλιο και θάλασσα. Καλές διακοπές και σε σένα.
Ενώ εσύ δε θέλεις να διοριστείς! Καλό κι αυτό. Χαίρομαι για σένα ΡΕΑ. Καλές διακοπές, και το αγόρι από κοντά...μη ξεχνάς το αγόρι.
Υ.Γ Είναι προφανές οτι δε θα συζητήσω μαζί σου περι λογικής. Διάβασε τα μηνύματα σου (αν προλάβεις) σαν άσκηση αυτογνωσίας.

Αποσυνδεδεμένος mts.ag

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4094
    • Προφίλ
Αντιγράφω από το νήμα της ειδικής σημερινή ανακοίνωση της ΠΑΣΑΔ:

ΠΑΣΑΔ 30/07/2019 : Ενημέρωση για πίνακες, προσλήψεις και δηλώσεις περιοχών

Κατόπιν σημερινής επικοινωνίας με το Υπουργείο ενημερώνουμε:

Πίνακες αναπληρωτών

Με τους περιγραφόμενους στο νόμο πίνακες του 2018 - 19 θα γίνουν οι προσλήψεις αναπληρωτων στην Γενική και Ειδική Αγωγή.
Η διαπιστωτική πράξη θα υπογραφεί στις 23/8 καθώς τότε θα λήγει η παράταση για την εκδοση οριστικών πινάκων στην Ειδική, η οποια παράταση θα ψηφιστεί στο υπό κατάθεση νομοσχέδιο του Υ.ΠΑΙ.Θ.
Τονίζουμε εδώ πως προσπαθούμε να βρούμε ένα τρόπο ώστε να μπορούν να κάνουν αίτηση και οι νέοι απόφοιτοι καθώς κι όσοι έμειναν έξω πέρυσι από λάθη στις αιτήσεις.

Δηλώσεις περιοχών

Μετά τις 23/8 και άμεσα, με την υπογραφή της διαπιστωτικής πράξης θα γίνουν και οι δηλώσεις περιοχών.

Προσλήψεις αναπληρωτών

Όπως τονίστηκε, πρόθεση της Υπουργού είναι να γίνουν όσες προσλήψεις έγιναν πέρυσι τουλάχιστον και να αξιοποιηθούν περαιτέρω όλα τα κονδύλια που έχουν προβλεφθεί, χωρίς κάτι ν' αλλάξει στον Γενικό σχεδιασμό (κάλυψη όλων των κενών στην Α' φάση κλπ).

ΠΑΣΑΔ
--------------------------

Σημείωση δική μου: το προσπαθούμε να βρούμε ένα τρόπο ώστε να μπορούν να κάνουν αίτηση και οι νέοι απόφοιτοι καθώς κι όσοι έμειναν έξω πέρυσι από λάθη στις αιτήσεις προφανώς αφορά τις προθέσεις της ΠΑΣΑΔ και όχι του υπουργείου, που μιλάει για τους περιγραφόμενους στο νόμο πίνακες του 2018 - 19. Βέβαια, αυτό ίσως αλλάξει μέχρι τις 23/8 αλλά ο χρόνος δεν βοηθάει την προσπάθεια να τις περσινές προϋπηρεσίες και τα νέα πτυχία κλπ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος konstantinos1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 366
    • Προφίλ
Η ανακοίνωση της ΠΑΣΑΔ είναι εντελώς φλου. Το ότι θα πάμε με πίνακες σαν αυτούς του 2018-19 το ξέρουμε. Το θέμα είναι αν θα προστεθεί η φετινή προυπηρεσία, κάτι το οποίο η ανακοίνωση δεν θίγει καθόλου. Γιατί αν προστεθούν νέοι πτυχιούχοι και γίνουν νέες αιτήσεις από αυτούς που δεν έκαναν πέρυσι (κάτι το οποίο υπονοεί η ανακοίνωση ότι μάλλον θα γίνει) τότε θα προστεθεί λογικά και η φετινή προυπηρεσία (τα μόρια της οποίας είναι ήδη περασμένα στο ΟΠΣΥΔ). Θρίλερ κατάντησε το πράγμα.....πάντως για τη φετινή μας προυπηρεσία θα παλέψουμε μέχρι τέλους!!!Η προσμέτρηση ή όχι της φετινής προυπηρεσίας μπορεί να καθορίσει τις ζωές πολλών από μας στο μέλλον...μην σας φαίνεται υπερβολικό αυτό που γράφω..είναι έτσι ακριβώς!!!

Αποσυνδεδεμένος ΡΕΑ.Τ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2226
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Παράθεση από: Κιρκη link=topic=35001.msg1037056#msg1037056 date=15
[/
[quote author=Κιρκη link=topic=35001.msg1037056#msg1037056 date=1564464598
Καλημέρα . Θεωρώ ότι το θέμα με το παραπάνω μέλος έχει φτάσει στα όρια του !! Όσοι μπαίνουν να ενημερωθούν καταλήγουν απλά να βλέπουν ένα μέλος να παραληρεί και να βγάζει όποια αγανάκτηση έχει για όλους και για όλα . Παρακαλώ τους διαχειριστές να κάνουν κάτι ώστε το παρόν θέμα να γίνει πιο αποδοτικό στην ενημέρωση και ας κάνουν αυτό που είπε ο συνάδελφος πιο πάνω να ανοίξουν άλλο θέμα στο οποίο να βγάζει τα εσωψυχα του οποίος το έχει ανάγκη . Υπάρχει και αυτού του είδους η ψυχοθεραπεία .... Ευχαριστώ .
Ουδέν σχόλιον.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 30, 2019, 02:17:57 μμ από ΡΕΑ.Τ »

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5717
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Το σημείο που συζηταμε αφορά τις μεταβατικές διαταξεις.  Δεν είμαι σίγουρος ότι καταλαβαίνω πως σχετίζεται με αυτό που γράφεις.

Με τις μεταβατικές δεν έχει σχέση. Νομίζω πως έχει σχέση όμως με το άρθρο 63 παρ.6 που αναφέρεται ως δεύτερο σενάριο στο alfavita, λόγω των προβλημάτων που έχει η διατήρηση των παλιών πινάκων. Εννοώ την κατ' εξαίρεση πρόσληψη από προσωρινούς πίνακες. Αυτή η λύση μπορεί να εφαρμοστεί μόνο στην ειδική αγωγή που υπήρξε προκήρυξη.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 30, 2019, 02:35:29 μμ από apri »
......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

Αποσυνδεδεμένος kapoioskapoukapote

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2386
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήτω η παιδεία (μας)!
    • Προφίλ
Η ανακοίνωση της ΠΑΣΑΔ είναι εντελώς φλου. Το ότι θα πάμε με πίνακες σαν αυτούς του 2018-19 το ξέρουμε. Το θέμα είναι αν θα προστεθεί η φετινή προυπηρεσία, κάτι το οποίο η ανακοίνωση δεν θίγει καθόλου. Γιατί αν προστεθούν νέοι πτυχιούχοι και γίνουν νέες αιτήσεις από αυτούς που δεν έκαναν πέρυσι (κάτι το οποίο υπονοεί η ανακοίνωση ότι μάλλον θα γίνει) τότε θα προστεθεί λογικά και η φετινή προυπηρεσία (τα μόρια της οποίας είναι ήδη περασμένα στο ΟΠΣΥΔ). Θρίλερ κατάντησε το πράγμα.....πάντως για τη φετινή μας προυπηρεσία θα παλέψουμε μέχρι τέλους!!!Η προσμέτρηση ή όχι της φετινής προυπηρεσίας μπορεί να καθορίσει τις ζωές πολλών από μας στο μέλλον...μην σας φαίνεται υπερβολικό αυτό που γράφω..είναι έτσι ακριβώς!!!

Υπό φυσιολογικές συνθήκες - ακόμα και στην Ελλάδα - για να προσμετρηθεί το οτιδήποτε χρειάζεται πρόσκληση.
Το να προσμετρηθεί απλά η φετινή προϋπηρεσία και τίποτα άλλο, αν και με συμφέρει, νομίζω ότι είναι κόκκινη γραμμή για πολλές ομάδες και ταυτόχρονα δείχνει ότι η νέα ηγεσία ανοίγει μέτωπα με το καλημέρα.
Αν και δεν έχω καθόλου πληροφόρηση, νομίζω ότι το μοντέλο της ειδικής, βγάζω προσωρινούς αλλά όχι οριστικούς άρα παίρνω ή από παλιούς ή από προσωρινούς, θα ισχύσει και στην γενική αλλά με χρονοκαθυστέρηση.
Φέτος στη γενική θα πάρει με παλιό σύστημα, παλιούς κλειδωμένους πίνακες εκτός και αν έχει σκοπό να ξεκινήσει τις προσλήψεις το Νοέμβρη :-X.
Απορία 1.
Δεν έχει βρεθεί ένας, μα ούτε ένας δημοσιογράφος να ρωτήσει για το σύστημα των προσλήψεων αναπληρωτών; Τόσες συνεντεύξεις μόνο για το άσυλο. Εκεί τελειώνει η εκπαίδευση.
Απορία 2. Περίεργος είμαι να δω πόσοι θα προσφύγουν δικαστικά αν τρέξει το σύστημα Γαβρόγλου, πόσοι αν πάει με παλιούς χωρίς προσθήκες και πόσοι αν πάει με παλιούς αλλά με προσθήκες. Προβλέπω πάντως ότι σε λίγα χρόνια εκπαιδευτικός που σέβεται τον εαυτό του θα πρέπει να έχει κάνει τουλάχιστον μια προσφυγή. ;D
Οι άνθρωποι γεννιούνται αμόρφωτοι, όχι ηλίθιοι. Γίνονται ηλίθιοι με την εκπαίδευση.
Μπέρτραντ Ράσελ

Αποσυνδεδεμένος konstantinos1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 366
    • Προφίλ
Προσθήκη φετινής προυπηρεσίας - νέοι πτυχιούχοι - αιτήσεις από όσους για κάποιο λόγο δεν έκαναν πέρυσι πάνε και τα τρία πακέτο. Είτε θα γίνουν και τα τρία είτε δεν θα γίνει τίποτα από τα τρία. Ας μην εξηγούμε τα προφανή!
Αν δεν θέλει το υπουργείο να ανοίξει μέτωπα (που δεν θέλει) θα περάσει ολόκληρο το πακέτο.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 30, 2019, 02:55:45 μμ από konstantinos1 »

Αποσυνδεδεμένος kapoioskapoukapote

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2386
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήτω η παιδεία (μας)!
    • Προφίλ
Προσθήκη φετινής προυπηρεσίας - νέοι πτυχιούχοι - αιτήσεις από όσους για κάποιο λόγο δεν έκαναν πέρυσι πάνε και τα τρία πακέτο. Είτε θα γίνουν και τα τρία είτε δεν θα γίνει τίποτα από τα τρία. Ας μη  εξηγούμε τα προφανή!
Αν δεν θέλει το υπουργείο να ανοίξει μέτωπα (που δεν θέλει) θα περάσει ολόκληρο το πακέτο.
Με τι είδους πρόσκληση θα γίνουν αυτά εφόσον υπάρχει νόμος ήδη;;;
Οι άνθρωποι γεννιούνται αμόρφωτοι, όχι ηλίθιοι. Γίνονται ηλίθιοι με την εκπαίδευση.
Μπέρτραντ Ράσελ

Αποσυνδεδεμένος kapoioskapoukapote

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2386
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήτω η παιδεία (μας)!
    • Προφίλ
Θεωρώ πραγματικά εξωτικό το γεγονός να γνωρίζεις ότι υπάρχει νόμος που χρησιμοποιείς ήδη στην ειδική ασχέτως αν θα καταπέσει.
Ξέρεις ότι το παλιό έχει ημερομηνία λήξης από το ΣΤΕ και μάλιστα σερβίρεται κάθε χρόνο σαν ληγμένο.
Και γνωρίζοντας όλα αυτά θα πας να καλέσεις ανθρώπους να καταθέσουν χαρτιά και να αιτηθούν για την προσμέτρηση της προϋπηρεσίας τους χρησιμοποιώντας το παλιό σύστημα; Τρελό μου ακούγεται εκτός και αν το χάνω κάπου.
Οι άνθρωποι γεννιούνται αμόρφωτοι, όχι ηλίθιοι. Γίνονται ηλίθιοι με την εκπαίδευση.
Μπέρτραντ Ράσελ

Αποσυνδεδεμένος konstantinos1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 366
    • Προφίλ
Με τι είδους πρόσκληση θα γίνουν αυτά εφόσον υπάρχει νόμος ήδη;;;
Έχω απαντήσει στο ερώτημά σου....μη λέμε τα ίδια.
Θέλω μόνο να προσθέσω ότι παίζει (με λίγες πιθανότητες) το ενδεχόμενο να προσθέσει τη φετινή προυπηρεσία μόνο σε όσους βρίσκονται στους πίνακες του 2018-19 και να μην αφήσει τους εκτός πινάκων 2018-19 να κάνουν αίτηση. Μη πιθανό αλλά υπαρκτό ενδεχόμενο. Γιατί το πακέτο με τα τρία είναι το πιο λογικό και πιθανό....είπαμε.....θρίλερ!!!

Αποσυνδεδεμένος kapoioskapoukapote

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2386
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήτω η παιδεία (μας)!
    • Προφίλ
Έχω απαντήσει στο ερώτημά σου....μη λέμε τα ίδια.
Θέλω μόνο να προσθέσω ότι παίζει (με λίγες πιθανότητες) το ενδεχόμενο να προσθέσει τη φετινή προυπηρεσία μόνο σε όσους βρίσκονται στους πίνακες του 2018-19 και να μην αφήσει τους εκτός πινάκων 2018-19 να κάνουν αίτηση. Μη πιθανό αλλά υπαρκτό ενδεχόμενο. Γιατί το πακέτο με τα τρία είναι το πιο λογικό και πιθανό....είπαμε.....θρίλερ!!!
Αν δεν σου κάνει κόπο απάντησε μου πάλι σε παρακαλώ.
Να δω αν αξίζει να παλέψω και εγώ μέχρι τέλους.
Οι άνθρωποι γεννιούνται αμόρφωτοι, όχι ηλίθιοι. Γίνονται ηλίθιοι με την εκπαίδευση.
Μπέρτραντ Ράσελ

Αποσυνδεδεμένος konstantinos1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 366
    • Προφίλ
Δες τα μηνύματά μου.

Θεωρώ πραγματικά εξωτικό το γεγονός να γνωρίζεις ότι υπάρχει νόμος που χρησιμοποιείς ήδη στην ειδική ασχέτως αν θα καταπέσει.
Ξέρεις ότι το παλιό έχει ημερομηνία λήξης από το ΣΤΕ και μάλιστα σερβίρεται κάθε χρόνο σαν ληγμένο.
Και γνωρίζοντας όλα αυτά θα πας να καλέσεις ανθρώπους να καταθέσουν χαρτιά και να αιτηθούν για την προσμέτρηση της προϋπηρεσίας τους χρησιμοποιώντας το παλιό σύστημα; Τρελό μου ακούγεται εκτός και αν το χάνω κάπου.
Ακόμα πιο εξωτικό (και αντισυνταγματικό-παράνομο-απαράδεκτο-ανήθικο) είναι να μην μετράς την προυπηρεσία μιας χρονιάς μετά από πολλά χρόνια κατά τα οποία η προυπηρεσία μετρούσε κανονικά.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160929
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 590
Σύνολο: 605

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.074 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.