*

Αποστολέας Θέμα: Προσφυγή υπέρ της άμεσης εφαρμογής του νόμου Γαβρόγλου  (Αναγνώστηκε 5320 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος proypiresia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1291
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ανοιγουμε αυτό το θεμα προκειμένου οι συνάδελφοι να ενημερωθουν σχετικά με τις πρωτοβουλίες και τις κινήσεις μας για την εφαρμογή του νόμου γαβρόγλου και στην γενική οπωςκαι στην ειδικη. Εφαρμογή του Συντάγματος για ίση αντιμετωπιση και μεταχείριση Σχεδιάζεται νομική προσφυγη έχουμε και  γνωμοδοτηση από γνωστό συνατγματολογο κια εργατολογο

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος manpan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 487
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προσφυγή υπέρ της άμεσης εφαρμογής του νόμου Γαβρόγλου
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 19, 2019, 09:10:32 μμ »
<<Εφαρμογή του Συντάγματος>> διαβάζω.Πώς να νιώθει κάποιος που αυτό που έγραψες το έχει βιώσει στο πετσί του από το 2004(!) που εκλάπην εγώ και χιλιάδες άλλοι δίνοντας εξετάσεις σε...θεσμό ανεξάρτητης αρχής & ακόμα δεν έχει λάβει τους κόπους του;

Αποσυνδεδεμένος PASAS123

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προσφυγή υπέρ της άμεσης εφαρμογής του νόμου Γαβρόγλου
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 19, 2019, 09:23:06 μμ »
<<Εφαρμογή του Συντάγματος>> διαβάζω.Πώς να νιώθει κάποιος που αυτό που έγραψες το έχει βιώσει στο πετσί του από το 2004(!) που εκλάπην εγώ και χιλιάδες άλλοι δίνοντας εξετάσεις σε...θεσμό ανεξάρτητης αρχής & ακόμα δεν έχει λάβει τους κόπους του;
''πολιτική απόφαση''  ;D
ότι τους συμφέρει μωρε
δουλειά να έχουν οι δικηγόροι , καλά κάνουν

Αποσυνδεδεμένος math22

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1856
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Προσφυγή υπέρ της άμεσης εφαρμογής του νόμου Γαβρόγλου
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 19, 2019, 09:45:30 μμ »
Η μονη προσφυγη που θα ειχε νοημα θα ηταν αυτη για παλιους πινακες...Εσεις πατε να μπλοκαρετε την ειδικη

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος manpan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 487
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προσφυγή υπέρ της άμεσης εφαρμογής του νόμου Γαβρόγλου
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 19, 2019, 09:49:19 μμ »
Χωρίς να είμαι Σημιτικός ή Πα.Σο.Κ. εδώ κολλάει η φράπα η του Σημίτη:<<Αυτή είναι η Ελλάδα.>>Και οι Έλληνες θα συμπλήρωνα εγώ·που θέλουν να ισχύει το Σύνταγμα και να υπάρχει ίση μεταχείριση και αντιμετώπιση μόνο όταν είναι καπτι προς όφελός τους.Αν δεν υπάρχει γενικότερα Δικαιοσύνη και κάποιοι έχουν κλαπεί κατάφωρα και αντισυνταγματικό επανειλημμένως από το 2004(!) και ακόμα τρέχει στα δικαστήρια δεν τρέχει τίποτα!

Αποσυνδεδεμένος manpan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 487
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προσφυγή υπέρ της άμεσης εφαρμογής του νόμου Γαβρόγλου
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 19, 2019, 09:50:40 μμ »
*φράση όχι φράπα!Χαχα!Εκ παραδρομής.Προσλήψεις στην ειδική με τσαρλατάνικο τρόπο α λα ελληνικά όχι φίλε μου!

Αποσυνδεδεμένος ΚΠ

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 553
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προσφυγή υπέρ της άμεσης εφαρμογής του νόμου Γαβρόγλου
« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 19, 2019, 10:52:39 μμ »
<<Εφαρμογή του Συντάγματος>> διαβάζω.Πώς να νιώθει κάποιος που αυτό που έγραψες το έχει βιώσει στο πετσί του από το 2004(!) που εκλάπην εγώ και χιλιάδες άλλοι δίνοντας εξετάσεις σε...θεσμό ανεξάρτητης αρχής & ακόμα δεν έχει λάβει τους κόπους του;
  πες τα συνάδερφε επιλεκτική εφαρμογή του συντάγματος.

Αποσυνδεδεμένος teacher80

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 162
    • Προφίλ
Απ: Προσφυγή υπέρ της άμεσης εφαρμογής του νόμου Γαβρόγλου
« Απάντηση #7 στις: Ιούλιος 19, 2019, 11:23:39 μμ »
Και για τους αρμόδιους συναδελφους-συνταγματολόγους γιατί πρέπει η γενική να τρέξει με άλλο σύστημα κι όχι με το ισχύον όπως η ειδικη με καποιες τροποποιήσεις όπως πχ προσμέτρηση μορίων από επιτυχία ΑΣΕΠ;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 20, 2019, 10:36:00 πμ από teacher80 »

Αποσυνδεδεμένος ΚΠ

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 553
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προσφυγή υπέρ της άμεσης εφαρμογής του νόμου Γαβρόγλου
« Απάντηση #8 στις: Ιούλιος 20, 2019, 12:07:23 πμ »
Και για τους αρμόδιους συναδελφους-συνταγματολόγους γιατί πρέπει η γενική να τρέξει με άλλο σύστημα κι όχι με το ισχύον όπως η ειδικη με καποιες τροποποιήσεις όπως πχ προσμέτρηση μορίων από πιτυχια ΑΣΕΠ;
  Ακριβώς αυτό...

Αποσυνδεδεμένος mts.ag

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4094
    • Προφίλ
Απ: Προσφυγή υπέρ της άμεσης εφαρμογής του νόμου Γαβρόγλου
« Απάντηση #9 στις: Ιούλιος 20, 2019, 12:50:36 πμ »
Και για τους αρμόδιους συναδελφους-συνταγματολόγους γιατί πρέπει η γενική να τρέξει με άλλο σύστημα κι όχι με το ισχύον όπως η ειδικη με καποιες τροποποιήσεις όπως πχ προσμέτρηση μορίων από πιτυχια ΑΣΕΠ;

Για μένα ούτε πρέπει ούτε δεν πρέπει. Είναι θέμα εκπαιδευτικης πολιτικής της εκάστοτε ηγεσίας του Υπουργείου. Ναι, είναι πιο streamlined να είναι τα ίδιο σύστημα και στα δύο, αλλά (κατά τη γνώμη μου πάντα), δεν υπαρχει κάποια νόμικη αναγκαιότητα να είναι ετσι, αφού και οι υπό διεκδίκηση θέσεις ειναι διαφορετικές και τα απαιτούμενα τυπικά προσόντα είναι διαφορετικα.

*φυσικά η γνώμη μου δεν έχει καμία νομική εγκυρότητα και κατατίθεται για λόγους συζήτησης και μόνον. Αν ο δημιουργός του νήματος θεωρεί ότι είναι πρόβλημα τοτε ζητώ συγγνώμη.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 20, 2019, 01:01:48 πμ από mtsag »

Αποσυνδεδεμένος teacher80

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 162
    • Προφίλ
Απ: Προσφυγή υπέρ της άμεσης εφαρμογής του νόμου Γαβρόγλου
« Απάντηση #10 στις: Ιούλιος 20, 2019, 10:43:07 πμ »
Για μένα ούτε πρέπει ούτε δεν πρέπει. Είναι θέμα εκπαιδευτικης πολιτικής της εκάστοτε ηγεσίας του Υπουργείου. Ναι, είναι πιο streamlined να είναι τα ίδιο σύστημα και στα δύο, αλλά (κατά τη γνώμη μου πάντα), δεν υπαρχει κάποια νόμικη αναγκαιότητα να είναι ετσι, αφού και οι υπό διεκδίκηση θέσεις ειναι διαφορετικές και τα απαιτούμενα τυπικά προσόντα είναι διαφορετικα.

*φυσικά η γνώμη μου δεν έχει καμία νομική εγκυρότητα και κατατίθεται για λόγους συζήτησης και μόνον. Αν ο δημιουργός του νήματος θεωρεί ότι είναι πρόβλημα τοτε ζητώ συγγνώμη.

Συνάδελφε συμπληρώνω αν μου επιτρέπεις την ευγενική σου τοποθετηση...Εφόσον οι κλάδοι λίγο πολύ απαιτούν όμοια τυπικά προσόντα οπως βασικό τίτλο σπουδών - ασπαιτε κ  η προϋπηρεσία πχ μεταφέρεται από γενική σε ειδική και το αντίθετο αντιστοίχως λίγο πολύ δεν υπάρχουν ουσιώδεις διαφοροποιησεις που να δικαιολογούν καθολική αλλαγή του συστήματος. Η ειδική δεν είχε γραπτο ΑΣΕΠ κ ας πούμε ορθώς δεν μπήκε ως κριτήριο. Για τη γενική είναι μια ανάγκη αυτό. Το ξήλωμα εκ νέου ενός συστήματος κι όχι η τροποποίηση του σε στρεβλά σημεία θα φέρει νέες καθυστερήσεις, μεταβατικές περιόδους και παράταση στην αδιοριστια...αυτό με φοβίζει!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 20, 2019, 11:32:54 πμ από teacher80 »

Αποσυνδεδεμένος mariliane

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1265
    • Προφίλ
Απ: Προσφυγή υπέρ της άμεσης εφαρμογής του νόμου Γαβρόγλου
« Απάντηση #11 στις: Ιούλιος 20, 2019, 11:00:56 πμ »
Συνάδελφε συμπληρώνω αν μου επιτρέπεις την ευγενική σου τοποθετηση...Εφόσον οι κλάδοι λίγο πολύ απαιτούν όμοια τυπικά προσόντα οπως βασικό τίτλο σπουδών - ασπαιτε κ  η προϋπηρεσία πχ μεταφέρεται από γενική σε ειδική και το αντίθετο αντιστοίχως λίγο πολύ δεν υπάρχουν ουσιώδεις διαφοροποιησεις που να δικαιολογούν καθολική αλλαγή του συστήματος. Η ειδική δεν είχε γραπτο ΑΣΕΠ κ ας πούμε ορθώς δεν μπήκε ως κριτήριο. Για τη γενική είναι μια ανάγκη αυτό. Το κύκλωμα εκ νέου ενός συστήματος κι όχι η τροποποίηση του σε στρεβλά σημεία θα φέρει νέες καθυστερήσεις, μεταβατικές περιόδους και παράταση στην αδιοριστια...αυτό με φοβίζει!
μα η αδιοριστια δεν υφισταται εξαιτιας του ασεπ. αυτη ειναι η παραμυθα που τρωμε. αν ειχαν σκοπο να διορισουν θα διοριζαν με οποιοδηποτε συστημα κι αν ηθελαν. αν ελθει ασεπ γραπτος θα τραιναρουν τη διαδικασια, οπως σημερα. δεν υπαρχει λογω ....κρισης απο το 2008! θα κανουν ασεπ καθε 10 ή 15 χρονια

Αποσυνδεδεμένος teacher80

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 162
    • Προφίλ
Απ: Προσφυγή υπέρ της άμεσης εφαρμογής του νόμου Γαβρόγλου
« Απάντηση #12 στις: Ιούλιος 20, 2019, 11:35:22 πμ »
μα η αδιοριστια δεν υφισταται εξαιτιας του ασεπ. αυτη ειναι η παραμυθα που τρωμε. αν ειχαν σκοπο να διορισουν θα διοριζαν με οποιοδηποτε συστημα κι αν ηθελαν. αν ελθει ασεπ γραπτος θα τραιναρουν τη διαδικασια, οπως σημερα. δεν υπαρχει λογω ....κρισης απο το 2008! θα κανουν ασεπ καθε 10 ή 15 χρονια

Μα δεν είπα ποτέ ότι η αδιοριστια οφείλεται στο γραπτο ΑΣΕΠ.   Ίσα ίσα που ως κριτήριο το "βλέπω" στη γενική. Όσον αφορά τη διάθεση κ πολιτική βούληση για διορισμούς συμφωνω μαζί σου.

Αποσυνδεδεμένος mts.ag

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4094
    • Προφίλ
Απ: Προσφυγή υπέρ της άμεσης εφαρμογής του νόμου Γαβρόγλου
« Απάντηση #13 στις: Ιούλιος 20, 2019, 11:39:10 πμ »
Συνάδελφε συμπληρώνω αν μου επιτρέπεις την ευγενική σου τοποθετηση...Εφόσον οι κλάδοι λίγο πολύ απαιτούν όμοια τυπικά προσόντα οπως βασικό τίτλο σπουδών - ασπαιτε κ  η προϋπηρεσία πχ μεταφέρεται από γενική σε ειδική και το αντίθετο αντιστοίχως λίγο πολύ δεν υπάρχουν ουσιώδεις διαφοροποιησεις που να δικαιολογούν καθολική αλλαγή του συστήματος. Η ειδική δεν είχε γραπτο ΑΣΕΠ κ ας πούμε ορθώς δεν μπήκε ως κριτήριο. Για τη γενική είναι μια ανάγκη αυτό. Το κύκλωμα εκ νέου ενός συστήματος κι όχι η τροποποίηση του σε στρεβλά σημεία θα φέρει νέες καθυστερήσεις, μεταβατικές περιόδους και παράταση στην αδιοριστια...αυτό με φοβίζει!

Σαφώς και έχεις δίκιο. Είναι πολύ λογικό να υπάρχει ένα κοινό σύστημα προσλήψεων, ενδεχομένως με κάποιες διαφοροποιήσεις όπως πχ για μόρια γραπτού ΑΣΕΠ στη γενική. Συμφωνώ απόλυτα.

Από το λογικό στο νομικά επιβεβλημένο όμως, υπάρχει απόσταση. Και η εν λογω προσφυγή αυτό καταλαβαίνω ότι επιδιώκει, να προσβάλλει μια ενδεχόμενη μελλοντική προκήρυξη της γενικής με το επιχείρημα ότι πρέπει να ταυτίζεται με αυτήν τη ειδικής χωρίς καμία διαφοροποίηση (όπως πχ τα μόρια ΑΣΕΠ που λέμε). Εκεί δεν ξέρω αν υπάρχει πάτημα νομικό. Διότι όποιος θέλει να επιδιώξει μια θέση στην ειδική αγωγή, αν θεωρεί οτι είναι ευκολότερη η πρόσβαση, δεν έχει παρά να αποκτήσει το ανάλογο μεταπτυχιακό τίτλο κλπ. Αλλά αυτό λέει η δική μου λογική. Το τι λένε οι δικηγόροι και τελικά οι δικαστές είναι αυτό που μετράει.

« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 20, 2019, 12:01:08 μμ από mtsag »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160919
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 695
Σύνολο: 706

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.053 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.