*

Αποστολέας Θέμα: 1η φορά πανελλήνιες  (Αναγνώστηκε 3972 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Maria_efi

  • Επισκέπτης
1η φορά πανελλήνιες
« στις: Ιούλιος 24, 2019, 12:35:36 μμ »
Καλησπέρα σε όλους!! Ασχολούμαι με τα ιδιαίτερα από το 2011 και ως τωρα δε μου έχουν τύχει πανελλήνιες πέρα από το μάθημα της έκθεσης. Φέτος λοιπόν μου προτάθηκε να αναλάβω μαθητή για γ λυκείου στα μαθήματα λατινικών και αρχαίων. Εδώ είναι που λέμε ότι τα έχασα τελείως! Δεν έχω διδάξει ποτέ γ λυκείου σε αυτά τα μαθήματα και έχω καταγχωθεί. Από την άλλη πρέπει κάποια στιγμή να βουτήξω σε όλο αυτό. Μιλώντας με το παιδί, σε μια πρώτη συζήτηση μου είπε πως στα αρχαία έχει κενά. Εκεί ακριβώς χάνω το παιχνίδι. Σε λίγο καιρό ξεκινάμε κ δεν ξέρω από που να πρωτοπιαστώ. Τι να πρωτοκάνω για να βρω τα κενα ποια είναι;Με τη σειρά να ξεκινήσω; Και πόσες ώρες μαθημάτων θα χρειαστεί την εβδομάδα; Και γενικά δεν ξέρω τίποτα κ προσπαθώ να μείνω ψύχραιμη! Κανείς καμιά
βοήθεια;; Σας ευχαριστώ πολύ!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: 1η φορά πανελλήνιες
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:41:48 »

Αποσυνδεδεμένος theodora7

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 778
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02, ΠΕ60 ,ΠΕ23, ΒΑΛΚΑΝΙΚΩΝ, ΣΛΑΒΙΚΩΝ,ΠΕ71
    • Προφίλ
Απ: 1η φορά πανελλήνιες
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 24, 2019, 02:45:37 μμ »
Αρχικά πρέπει να χωρίσεις την ύλη σε τρία πεδία. Γραμματική,Συντακτικο με παράδοση,ασκήσεις φυσικά και τεστ. Τρίτο πεδίο την κυρίως ύλη. Νομιζω ένα 4 ωρο βοηθά.Αν βέβαια διαπιστώσεις κενά θα κινηθείς ανάλογα.
Για παράδειγμα: ξεκινάς από κατηγορουμενα εκτός και αν αγνοεί και τα υποκειμενα- αντικείμενα. Ξεκίνα και από εκεί καλύτερα. Στη γραμματική από α και β κλίση ουσιαστικων.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 24, 2019, 02:47:54 μμ από theodora7 »
Ο καιρός για παραμύθια έληξε!!!
https://www.youtube.com/watch?v=UmZulvbllPU
τὸ γὰρ φιλότιμον ἀγήρων μόνον, καὶ οὐκ ἐν τῷ ἀχρείῳ τῆς ἡλικίας τὸ κερδαίνειν, ὥσπερ τινές φασι, μᾶλλον τέρπει, ἀλλὰ τὸ τιμᾶσθαι.

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3370
    • Προφίλ
Απ: 1η φορά πανελλήνιες
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 24, 2019, 05:37:44 μμ »
maria_efi, για ποιο λόγο να κάνει ο μαθητής μαθήματα λατινικών, αφού θα εξεταστεί στην Κοινωνιολογία; Μήπως κάνεις κάποιο λάθος;

Maria_efi

  • Επισκέπτης
Απ: 1η φορά πανελλήνιες
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 24, 2019, 06:27:29 μμ »
Καλησπέρα και σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις σας! Μισό λεπτό δεν υπάρχουν πια τα λατινικά; Ως μάθημα επιλογής;;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: 1η φορά πανελλήνιες
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:41:48 »

Αποσυνδεδεμένος resident

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 373
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ01
    • Προφίλ
Απ: 1η φορά πανελλήνιες
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 24, 2019, 07:03:21 μμ »
Επιλογής,ναι,αντί για Αγγλικά ,ας πούμε. Και γιατί χρειάζεται φροντιστήριο; Δεν θα τα δώσει στις πανελλαδικές,μόνο ενδοσχολικα, κάτι που σημαίνει ότι δε θα μετρήσουν κάπου. Εκτός αν θέλει να τα μάθει καλά με την προοπτική συγκεκριμένης σχολής

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3370
    • Προφίλ
Απ: 1η φορά πανελλήνιες
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 24, 2019, 07:39:19 μμ »
Συμφωνώ με resident, δεν υπάρχει λόγος να κάνει ένα παιδί φέτος ιδιαίτερα λατινικών. Αν περάσει σε σχολή που κάνουν λατινικά και μόνο τότε, ας κάνει ιδιαίτερο. Φέτος πρέπει να εστιάσει στα Αρχαία. Ας τα παρακολουθήσει στο σχολείο ως επιλογής.

Maria_efi

  • Επισκέπτης
Απ: 1η φορά πανελλήνιες
« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 25, 2019, 12:22:27 πμ »
Λοιπόν ας συγκεντρώσω τις πληροφορίες που μ δίνετε γιατί είμαι άσχετη! Το παιδί θέλει να περάσει παιδαγωγικά και παιδαγωγικά προσχολικής! Έχει να επιλέξει αγγλικά ή λατινικά! Η ίδια μ είπε πως θα προτιμούσε να πάρει αγγλικά γιατί είναι καλύτερη παρά λατινικά. Τα μαθήματα λοιπόν στα οποία, θα εξεταστεί πανελλαδικά είναι: αρχαία, ιστορία, έκθεση και κοινωνιολογία. Τα λατινικά για τις παραπάνω σχολές άρα δεν της χρειάζονται;

Αποσυνδεδεμένος resident

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 373
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ01
    • Προφίλ
Απ: 1η φορά πανελλήνιες
« Απάντηση #7 στις: Ιούλιος 25, 2019, 01:44:42 πμ »
Τα λατινικά θα της χρειαζόταν σε νομική/φιλολογία ή έστω στη θεολογική αν ήθελε να διαβάσει Patrologia Latina απ' το πρωτότυπο! Γιατί να φορτωθεί ένα μάθημα με διάβασμα όταν μπορεί να κάνει Αγγλικά,που συνήθως τα παιδιά έχουν ένα καλό επίπεδο και διαβαζουν ελάχιστα για το σχολείο; Επίσης στην έκθεση,θα συνεξεταστει με λογοτεχνία,αν και δε βλέπω να αναφέρεις ότι θα της διδάξεις εσύ το συγκεκριμένο μάθημα

Maria_efi

  • Επισκέπτης
Απ: 1η φορά πανελλήνιες
« Απάντηση #8 στις: Ιούλιος 25, 2019, 08:58:04 πμ »
Ναι για την έκθεση το γνωρίζω γιατί είναι το μοναδικό πανελλαδικό μάθημα, που διδάσκω τα τελευταία χρόνοα! Άρα δεν παίζει ρόλο ουσιαστικά το μάθημα επιλογής στο ζήτημα εισαγωγής σε σχολή. Ωραία μιας κ εκείνη μ έλεγε ότι δε θελει τα λατινικά! Άρα ας μείνω μόνο στα αρχαία και να της κάνω 4 ώρες την εβδομάδα 2 γνωστό και 2 άγνωστο. Είναι καλά; Επίσης χθες που μίλησα με το παιδί που έχει όλη την καλή διάθεση να συνεργαστεί, μου είπε πως στα αρχαία έγραψε στη β λυκείου 10 και πως δεν είναι καθόλου καλή σε γραμματική μιας και δε γνωρίζει τίποτα. Μου είπε πως βρίσκει εύκολο να βγάζει νοηματικά ένα άγνωστο κείμενο. Να την ξεκινήσω από τα πρώτα πρώτα;; Ουσιαστικά κτλ;; Κ δεν είναι λίγο αργά για κάτι τέτοιο; Σας ευχαριστώ και πάλι όλους για τη βοήθεια και τα "φώτα"!

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3370
    • Προφίλ
Απ: 1η φορά πανελλήνιες
« Απάντηση #9 στις: Ιούλιος 25, 2019, 01:02:19 μμ »
Maria_efi, με όλη την επιφύλαξη θα ήθελα να σου πω πως πρόκειται για πολύ αδύναμο μαθητή αφού έγραψε μόνο 10. Το ότι δεν ξέρει καθόλου γραμματική είναι επίσης πάρα πολύ ανησυχητικό. Όταν δεν ξέρω γραμματική, δεν ξέρω και συντακτικό και δεν μπορώ να "βγάλω" άγνωστο. Πάνω κάτω το νόημα ίσως, αλλά μετάφραση είναι δύσκολο. Με όλη την μικρή εμπειρία μου αφού έχω διδάξει τα Αρχαία στην Ανθρωπιστική κατεύθυνση, σου λέω ότι ο μαθητής ξαφνικά να μάθει φέτος όλη την γραμματική είναι σχεδόν αδύνατο. Και όσο για τα ουσιαστικά, ναι θα πρέπει να ξεκινήσει από αυτά. Επίσης, διάγραψε το ενδεχόμενο διδασκαλίας των λατινικών και πες στο παιδί να δώσει έμφαση στα Αγγλικά βρίσκοντας τα παλαιότερα θέματα και να προετοιμαστεί εγκαίρως σε αυτά (καλύτερα με καθηγητή) και όχι μόνο τον τελευταίο μήνα, όπως κάνουν οι περισσότεροι.

Maria_efi

  • Επισκέπτης
Απ: 1η φορά πανελλήνιες
« Απάντηση #10 στις: Ιούλιος 25, 2019, 01:50:55 μμ »
Πφφφφ η αλήθεια είναι ότι η ύλη έχει πάρα πολλά πράγματα και απογοητεύομαι λίγο στη σκέψη της. Τι να πρωτοδείξεις όσο καλή δίαθεση για συνεργασία να έχει και ο μαθητής..Έπεσα λίγο τωρα..

Αποσυνδεδεμένος bloodymary195

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 317
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: 1η φορά πανελλήνιες
« Απάντηση #11 στις: Ιούλιος 25, 2019, 11:51:44 μμ »
Maria_efi είδα το μήνυμά σου και βλέποντας τον προβληματισμό σου θα σου πρότεινα κάτι που συνηθίζεται στις ξένες γλώσσες στα φροντιστήρια κυρίως, δηλαδή να φτιάξεις ένα Planning. Σίγουρα θα διευκολυνθείς τουλάχιστον για τους πρώτους μήνες μέχρι να δεις πως θα ρολάρει το μάθημα. Οπότε διαχωρίζεις και ομαδοποιείς την ύλη ανά εβδομάδα. Αυτή είναι δουλειά που καλύτερα να την κάνεις από τώρα. Προσωπικά αν και είμαι άλλης ειδικότητας αντιλαμβάνομαι ότι χρόνος για να τα κάνεις όλα αναλυτικά προφανώς δεν υπάρχει, οπότε θα δεις στην πράξη που χρειάζεται να επιμείνεις περισσότερο. Και βέβαια να κάνεις σαφές και στον μαθητή ότι η γραμματική, όση βοήθεια και να προσφέρεις εσύ πάνω απ'όλα απαιτεί δικό του διάβασμα. Όσο για τα λατινικά, άκουσα πάντως ότι υπάρχει η πρόθεση να τα επαναφέρουν, στο εγγύς μέλλον.

Maria_efi

  • Επισκέπτης
Απ: 1η φορά πανελλήνιες
« Απάντηση #12 στις: Ιούλιος 26, 2019, 12:33:18 πμ »
Ναι αυτό με το πλάνο νομίζω πως είναι απαραίτητο και θα κάτσω αύριο κιόλας να ετοιμάσω τον σχεδιασμό του. Σας ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια! Οι συμβουλές σας κάτι παραπάνω από χρήσιμες!

Αποσυνδεδεμένος theodora7

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 778
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02, ΠΕ60 ,ΠΕ23, ΒΑΛΚΑΝΙΚΩΝ, ΣΛΑΒΙΚΩΝ,ΠΕ71
    • Προφίλ
Απ: 1η φορά πανελλήνιες
« Απάντηση #13 στις: Ιούλιος 26, 2019, 12:43:31 πμ »
Μην αγχώνεσαι. Την χρονιά αυτή είχα παιδί του 10 στα αρχαία. Ξεκίνησα από γραμματική και συντακτικο και τεστ συν γνωστό. Κουράστηκα πολύ. Συχνά ένιωθα ανικανη και πως δεν τραβά. Τελικά πήρε 17 αρχαία. Μέσα σε μια χρονιά. Δίχως βάσεις. Αλλά το θέμα είναι αν μπορείς να καταφέρεις να σε εμπιστευτει,να σε θαυμαζει,να σε ακούει το παιδί.. Τα υπόλοιπα έρχονται. ;)
ΥΣ: δεν είναι εύκολο αλλά πρέπει να προσπαθήσεις. Θυμάμαι πως έφτασα σε διαπραγματευσεις για Πλάτωνα,Ισοκρατη και Δημοσθένη. Τόσο μίσος είχε στους τρεις αυτούς και σε κάθε κείμενο. Αλλά επιμονή. Αυτό είναι το έργο μας. Καλή επιτυχία σου εύχομαι και υπομονή.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 26, 2019, 12:47:03 πμ από theodora7 »
Ο καιρός για παραμύθια έληξε!!!
https://www.youtube.com/watch?v=UmZulvbllPU
τὸ γὰρ φιλότιμον ἀγήρων μόνον, καὶ οὐκ ἐν τῷ ἀχρείῳ τῆς ἡλικίας τὸ κερδαίνειν, ὥσπερ τινές φασι, μᾶλλον τέρπει, ἀλλὰ τὸ τιμᾶσθαι.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159736
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 352
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 338
Σύνολο: 339

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.079 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.