*

Αποστολέας Θέμα: Παραπομπή σε ΚΕΣΥ  (Αναγνώστηκε 4388 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος alexandria

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 389
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Παραπομπή σε ΚΕΣΥ
« στις: Σεπτέμβριος 17, 2019, 08:48:41 μμ »
Καλησπέρα σας.
Πρακτικό συλλόγου ζητείται κάθε φορά που παραπέμπεται μαθητής/τρια; Και στην επαναξιολόγηση;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Παραπομπή σε ΚΕΣΥ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:04:37 »

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3630
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Παραπομπή σε ΚΕΣΥ
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 17, 2019, 10:37:47 μμ »
Καλησπέρα σας.
Πρακτικό συλλόγου ζητείται κάθε φορά που παραπέμπεται μαθητής/τρια; Και στην επαναξιολόγηση;

Εμεις ζητουσαμε στην αρχικη, ωστε να φαινεται οτι ασχοληθηκαν με το παιδι και οτι ειναι ενημεροι. Μετα στην επαναξιολογηση ζητουσαμε μονο παιδαγωγικη εκθεση απο τον/την εκπαιδευτικο.

(Ο οαρελθοντικος χρονος γιατι φετος κεσυ τερμα)
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος alexandria

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 389
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Παραπομπή σε ΚΕΣΥ
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 17, 2019, 11:09:39 μμ »
Σε σχολείο είμαι φέτος. Πρόκειται για 2 μαθητές. Ο ένας έχει ήδη αξιολόγηση και είναι σε στάδιο επαναξιολόγησης και για τον άλλο έχουν γίνει ενέργειες από πέρσι, έχει και έκθεση από Ιατροπαιδαγωγικό Κέντρο. Μας έστειλαν τις περιγραφικές για τα παιδιά και αναρωτιόμουν τι χρειάζεται το πρακτικό συλλόγου, έτσι κι αλλιώς είναι όλοι ενήμεροι.

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3349
    • Προφίλ
Απ: Παραπομπή σε ΚΕΣΥ
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 01, 2020, 12:34:48 μμ »
Καλημέρα. μια διευκρίνιση θα ήθελα, ιδανικά από εργαζόμενους σε ΚΕΣΥ. Έχω ένα παιδί που πάει στο νήπιο και έχει διάγνωση ΔΕΠΥ. Έκανα αίτηση στο ΚΕΣΥ της περιοχής μου τον Ιανουάριο και πήγαν και είδαν το παιδί στο νήπιο. Με κάλεσαν και μου λένε "φέρτε το παιδί για αξιολόγηση" και μετά θα δούμε εσάς γιατί δεν βολεύουν τα ραντεβού.
Όταν το ανέφερα στον εργοθεραπευτή του, που σημειωτέον είναι πολύ έμπειρος, μου είπε ότι σε καμιά περίπτωση δεν έπρεπε να συμβεί αυτό. Πρώτα προηγείται η λήψη κοινωνικού ιστορικού και μετά βλέπουν το παιδί. Δηλαδή, αν οι γονείς δεν διατυπώσουν το αίτημά τους, τι θα ψάξουν να βρουν στο παιδί; Επιπλέον, η νηπιαγωγός δεν μας ενημέρωσε αν έχει στείλει αξιολόγηση και τι περιλαμβάνει. Και αυτό είναι λάθος, γιατί αποτελούν προσωπικά δεδομένα του παιδιού. Εφόσον η διαδικασία γίνεται τόσο βιαστικά και κατά τρόπο που δεν με βρίσκει σύμφωνη, τι μπορώ να κάνω;
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 01, 2020, 08:40:43 μμ από erietta »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Παραπομπή σε ΚΕΣΥ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:04:37 »

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3349
    • Προφίλ
Απ: Παραπομπή σε ΚΕΣΥ
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 16, 2020, 10:32:18 πμ »
Καλημέρα. Επανέρχομαι στο θέμα, γιατί τελικά ο μικρός αρρώστησε και δεν τον είδαν ακόμη στο ΚΕΣΥ. Είδαν μόνο εμάς. Θέλω να ρωτήσω, αν στο ΚΕΣΥ δέχονται διαγνώσεις ιδιωτικών κέντρων. Έχουμε διάγνωση για ΔΕΠΥ από δημόσιο φορέα, την οποία κατέθεσα. Ωστόσο, ένα ιδιωτικό κέντρο με παιδοψυχίατρο μιλάει για ΔΑΔ και ΔΕΠΥ. Μας έδωσαν την διάγνωση σε σφραγισμένο φάκελο και μας είπαν μην την ανοίξετε, δώστε την έτσι. Το ΚΕΣΥ θα την λάβει υπόψη;

Αποσυνδεδεμένος thephantom

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 183
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Παραπομπή σε ΚΕΣΥ
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 16, 2020, 04:12:34 μμ »
Ναι, την δέχονται >

Αποσυνδεδεμένος thephantom

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 183
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Παραπομπή σε ΚΕΣΥ
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 16, 2020, 04:14:12 μμ »
Πολλά παιδιά πηγαίνουν σε ιδιωτικόά κέντρα για διάγνωση λόγω της μεγάλης αναμονής στα ΚΕΣΥ.

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3349
    • Προφίλ
Απ: Παραπομπή σε ΚΕΣΥ
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουάριος 16, 2020, 07:17:59 μμ »
Το δημόσιο σχολείο δεν δέχεται ιδιωτική διάγνωση. Μόνο από δημόσιο νοσοκομείο, ιατροπαιδαγωγικό κέντρο ή το ΚΕΣΥ. Υπάρχει σχετικός κατάλογος.

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3630
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Παραπομπή σε ΚΕΣΥ
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουάριος 16, 2020, 09:07:05 μμ »
Πολλά παιδιά πηγαίνουν σε ιδιωτικόά κέντρα για διάγνωση λόγω της μεγάλης αναμονής στα ΚΕΣΥ.

Αυτο που γινεται δεκτο ειναι ιατρικη διαγνωση απο ιδιωτη γιατρο.

Στο σχολικο πλαισιο, καμια διαγνωση απο ιδιωτη δενμπορει να γινει δεκτη.
Και μαλιστα, αν μιλαμε για παραλληλη στηριξη, απαιτειται γνωματευση ΚΕΣΥ που να εισηγειται ΠΣ τεκμηριωμοντας την αναγκη αλλα και τις ωρες που θα πρεπει να ειναι με το παιδι
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3630
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Παραπομπή σε ΚΕΣΥ
« Απάντηση #9 στις: Φεβρουάριος 16, 2020, 09:13:13 μμ »
Καλημέρα. μια διευκρίνιση θα ήθελα, ιδανικά από εργαζόμενους σε ΚΕΣΥ. Έχω ένα παιδί που πάει στο νήπιο και έχει διάγνωση ΔΕΠΥ. Έκανα αίτηση στο ΚΕΣΥ της περιοχής μου τον Ιανουάριο και πήγαν και είδαν το παιδί στο νήπιο. Με κάλεσαν και μου λένε "φέρτε το παιδί για αξιολόγηση" και μετά θα δούμε εσάς γιατί δεν βολεύουν τα ραντεβού.
Όταν το ανέφερα στον εργοθεραπευτή του, που σημειωτέον είναι πολύ έμπειρος, μου είπε ότι σε καμιά περίπτωση δεν έπρεπε να συμβεί αυτό. Πρώτα προηγείται η λήψη κοινωνικού ιστορικού και μετά βλέπουν το παιδί. Δηλαδή, αν οι γονείς δεν διατυπώσουν το αίτημά τους, τι θα ψάξουν να βρουν στο παιδί; Επιπλέον, η νηπιαγωγός δεν μας ενημέρωσε αν έχει στείλει αξιολόγηση και τι περιλαμβάνει. Και αυτό είναι λάθος, γιατί αποτελούν προσωπικά δεδομένα του παιδιού. Εφόσον η διαδικασία γίνεται τόσο βιαστικά και κατά τρόπο που δεν με βρίσκει σύμφωνη, τι μπορώ να κάνω;


Το αιτημα σου το διατυπωνεις οταν κανεις αιτηση για αξιολογηση.
Οι αξιολογησεις του παιδιου (εκπαιδευτικη και ψυχομετρικη) δεν ειναι απαραιτητο οτι θα ακολουθουν το ραντεβουτων γονεων με ΚΛ.
Το βελτιστο ειναι να ακολουθουν, αλλα δεν ειναι δυνατο παντα λογω προγραμματισμου. Επισης, στο ΚΕΣΥ που ημουν εγω μεχρι περυσι, το πρωτο ταντεβου του παιδιου νεπιπτε συνηθως με το ραντεβου των γονεων και αυτο για να φερνουμε τους γονεις στην υπηρεσια οσο το δυνατον λιγοτρες φορες γιατι δεν μπορουσαν ολοι να λειψουν απο τις δουλειες τους τρεις φορες.
Η αξιολογηση που στελνει η νηπιαγωγος ειναι απορρητη (υπηρεσιακο εγγραφο μεταξυ των δυο υπηρεσιων) και αν θελετε να ενημερωθειτε γι’ αυτην, θα πρεπει με αιτηση σας να τηβζητησετε απο το ΚΕΣΥ
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3349
    • Προφίλ
Απ: Παραπομπή σε ΚΕΣΥ
« Απάντηση #10 στις: Φεβρουάριος 16, 2020, 10:01:56 μμ »
emmaki, κατάλαβα. Ήσουν σαφέστατη. Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι όλοι έχουν πέσει πάνω μου να μην προσκομίσω την διάγνωση του ιδιώτη παιδοψυχίατρου που αναφέρει την διάγνωση ΔΑΔ γιατί λέει θα κάνω κακό στο παιδί στιγματίζοντάς το. Είναι αλήθεια ότι σε δημόσιο φορέα δεν δέχτηκαν να δώσουν διάγνωση. Αν ψάξω άλλο δημόσιο φορέα και φέρω την διάγνωση εκ των υστέρων; Θα γίνει δεκτό τότε το αίτημα για παράλληλη στήριξη; Αυτό με ανησυχεί.

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3630
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Παραπομπή σε ΚΕΣΥ
« Απάντηση #11 στις: Φεβρουάριος 16, 2020, 10:24:38 μμ »
emmaki, κατάλαβα. Ήσουν σαφέστατη. Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι όλοι έχουν πέσει πάνω μου να μην προσκομίσω την διάγνωση του ιδιώτη παιδοψυχίατρου που αναφέρει την διάγνωση ΔΑΔ γιατί λέει θα κάνω κακό στο παιδί στιγματίζοντάς το. Είναι αλήθεια ότι σε δημόσιο φορέα δεν δέχτηκαν να δώσουν διάγνωση. Αν ψάξω άλλο δημόσιο φορέα και φέρω την διάγνωση εκ των υστέρων; Θα γίνει δεκτό τότε το αίτημα για παράλληλη στήριξη; Αυτό με ανησυχεί.

Το αιτημα σαν αιτημα δεν μπορει να μην γινει δεκτο. Απο εκει και περα, αν απο το κεσυ εισηγηθουν ΠΣ, αυτο ειναι αλλο θεμα.
Επισης, αν δεν υπαρχει διαγνωση απο παιδοψυχιατρο, θα μπει σε αναμονη η διαδικασια μεχρι να προσκομιστει η διαγνωση.
Αλλα, εαν το παιδι χρειαζεται ΠΣ, θα πρεπει καπου να βασιστει αυτο. Ετσι απλα επειδη ειναι ζωηρο, χωρις να υπαρχει γνωματευση δεπυ, δεν θα δοθει ΠΣ!
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158560
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 597
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 573
Σύνολο: 581

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.099 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.