*

Αποστολέας Θέμα: Εργοθεραπεία ή παιδαγωγικό ειδικής αγωγής  (Αναγνώστηκε 5217 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος nipiagogos1988

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1386
  • Φύλο: Γυναίκα
  • μαζί με την οικονομική κρίση ήρθε και το πτυχίο,
    • Προφίλ
Εργοθεραπεία ή παιδαγωγικό ειδικής αγωγής
« στις: Σεπτέμβριος 29, 2019, 02:16:26 μμ »
Γεια σας. είμαι νηπιαγωγός ειδικής και σκέφτομαι για δεύτερο πτυχίο ανάμεσα στο τμήμα εργοθεραπείας και στο παιδαγωγικό ειδικής αγωγής. Ποιο θεωρείται πως έχει καλύτερη επαγγελματική αποκατάσταση;
Η ζωή είναι μικρή για να'ναι θλιβερή μωρό μου!!  8/2011

https://www.youtube.com/watch?v=3J2eeyOaYlY

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εργοθεραπεία ή παιδαγωγικό ειδικής αγωγής
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:31:28 »

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3368
    • Προφίλ
Απ: Εργοθεραπεία ή παιδαγωγικό ειδικής αγωγής
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 29, 2019, 06:19:53 μμ »
Το παιδαγωγικό ειδικής θα είναι πιο εύκολο να το τελειώσεις, κατά την γνώμη μου, γιατί είναι πιο κοντά σε ό,τι έχεις ήδη σπουδάσει, έτσι δεν είναι; Όσο για την αποκατάσταση, οι δάσκαλοι ειδικής αγωγής είναι πλέον πολλοί με ένα μεταπτυχιακό (ή σεμινάριο) ενώ οι εργοθεραπευτές πολύ λιγότεροι. Φέτος προστέθηκε και το τμήμα της Κοζάνης. Σε ό,τι αφορά τον διορισμό στο δημόσιο, οι θέσεις για εργοθεραπευτές είναι πολύ λίγες.

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3643
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Εργοθεραπεία ή παιδαγωγικό ειδικής αγωγής
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 29, 2019, 08:56:18 μμ »
Αυτη τη στιγμη σαφως εχουν καλυτερη αποκατασταση (οχι απαραιτητα στο δημοσιο) οι εργοθεραπευτες καθως ειναι πολυ λιγοι. Αυτο, ομως, δε σημαινει οτι θα ισχυει και μετα απο 4-5 χρονια που θα αποφοιτησεις (αν επικεξεις αυτη τη σχολη). Κανεις δεν ξερει τι θα γινει στο μελλον. Και σαφως κανεις δεν μπορει να σου πει κανε το ενα ή το αλλο για να δουλεψεις. Η αποφαση και το ρισκο ειναι δικα σου
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος pink butterfly

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 337
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Εργοθεραπευτρια-Φιλόλογος (Msc)
    • Προφίλ
Απ: Εργοθεραπεία ή παιδαγωγικό ειδικής αγωγής
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 29, 2019, 10:24:00 μμ »
Γεια σας. είμαι νηπιαγωγός ειδικής και σκέφτομαι για δεύτερο πτυχίο ανάμεσα στο τμήμα εργοθεραπείας και στο παιδαγωγικό ειδικής αγωγής. Ποιο θεωρείται πως έχει καλύτερη επαγγελματική αποκατάσταση;
Καλύτερη αποκατάσταση έχει η εργοθεραπεία και πιο πολλές προοπτικές. Απευθύνεται σε όλο τον πληθυσμό, από παιδιά έως ηλικιωμένους. Για το δημόσιο,στα ειδικά σχολεία της Αττικής προσλήφθηκαν ήδη 44 εργοθεραπευτές (εκ των οποίων οι 33 έχουν μόνο παιδαγωγική επάρκεια, είτε μέσω δεύτερου πτυχίου, είτε μέσω ασπαίτε,είτε μέσω μεταπτυχιακού). Οι άλλοι 11 έχουν απλά και μόνο πτυχίο και προυπηρεσία. Στην Αττική προσλαμβάνονται, 50 εργοθεραπευτές τουλάχιστον αναπληρωτές τα τελευταία χρόνια. Επίσης, εκτός από ειδικά σχολεία,με σύμβαση στο δημόσιο εργάζεσαι και σε νοσοκομεία, δημόσια ιεκ, επαγγελματικές σχολές αμεα , κέντρα υγείας, ψυχιατρεία, καπη, κηφη κοκ
Παράλληλα,στον ιδιωτικό τομέα είμαστε ανάρπαστοι, υπάρχει μεγάλη ζήτηση ( σε μένα έγιναν πολλές προτάσεις για κέντρα ειδικής αγωγής αλλά εργάζομαι ήδη πενθήμερο 25 συνεδρίες την εβδομάδα σε 3 κέντρα οπότε και είπα όχι στις νέες προτάσεις). Τα αρνητικά του ιδιωτικού τομέα είναι ότι πολλά χρήματα είναι μαύρα,καθώς το ωρομίσθιο ορίζεται επίσημα στα 4.20 την ώρα, ενώ πολλοί εργοθεραπευτές πληρώνονται ανά συνεδρία ακόμη και με 15 ευρώ καθαρά με ικα (αν μιλάμε για βόρεια προάστια, οπότε πολλά χρήματα είναι μαύρα). Εγώ προσωπικά εργάζομαι στα προάστια του Πειραιά και αμείβομαι με 7-8 ευρώ καθαρά την συνεδρία 😊 και είμαι πολύ ικανοποιημένη. Σαφώς υπάρχουν και κατώτερα ωρομίσθια και για 4 ευρώ έχω ακούσει, αλλά είναι επιλογές του κάθε εργοθεραπευτή αυτές 😉 (όταν ο ιδιοκτήτης χρεώνει την συνεδρία 30-40 ευρώ στους γονείς, αν δέχεσαι να παίρνεις το 10% ως μισθό και να βγάζεις μόνος σου την συνεδρία, είναι άλλο θέμα). Άλλο αρνητικό είναι ότι παίζει το μπλοκ παροχής αλλά εγώ δεν έχω ανοίξει και δεν πρόκειται. Στον ιδιωτικό τομέα εργαζόμαστε σε κέντρα ειδικής αγωγής για παιδιά και εφήβους, σε κέντρα αποκατάστασης για ενήλικες, σε μονάδες φροντίδας ηλικιωμένων, σε μκο κοκ
Περιμένω αποτελέσματα από την προκήρυξη της ειδικής αγωγής και ως κάτοχος παιδαγωγικής επάρκειας , θα είμαι αναπληρώτρια σίγουρα από του χρόνου. Όσο για φέτος, κατά 99% θα εργάζομαι 2 μέρες το πρωί στην επαγγελματική σχολή αμεα αθηνών ως εργοθεραπεύτρια καθώς είμαι 2η (μόλις 3 εργοθεραπευτριες κατέβηκαν και η 1η ήδη προσλήφθηκε σε ειδικό σχολείο αναπληρώτρια). Θα μπορούσα να είμαι και πενθήμερο αλλά δεν σκοπεύω να κρεμάσω τους συνεργάτες μου στα κέντρα ενώ συμφωνήσαμε για τη νέα σεζόν (όχι τιποτα άλλο είμαι η μοναδική εργοθεραπεύτρια σε αυτά).
Αλλά ας μιλήσω με αριθμούς,426 ήταν μόλις οι υποψηφιοι εργοθεραπευτές που υπέβαλλαν αίτηση στην προκήρυξη για τις θέσεις μόνιμων εργοθεραπευτών στα ειδικά σχολεία, την στιγμή που κάθε χρόνο εργάζονται ως αναπληρωτές γενικά σε όλη την Ελλάδα εννοώ 170 περίπου εργοθεραπευτές. Μιλάμε για πολύ καλό ποσοστό, ακόμη και σαν αναπληρωτές δηλαδή αναλογικά εννοώ (αν δεν γίνουν μόνιμοι διορισμοί).
Πανελλαδικά,οι εργοθεραπευτές είναι 2200 όλοι και οι πιο πολλοί έχουν δικά τους κέντρα. Τα 2 τμήματα που υπάρχουν (Αττική και Πτολεμαίδα) δέχονται συνολικά 170 φοιτητές (90 και 80) μικρός αριθμός για όλες αυτές τις ανάγκες που υπάρχουν.

Υ.Γ Χαίρομαι που επέλεξα την εργοθεραπεία ως δεύτερη σχολή γιατί αυτή η επιλογή μου με δικαίωσε :) . Φυσικά επιμορφώνομαι διαρκώς με μετεκπαιδεύσεις σε κλάδους όπως η ειδική αγωγή, η παιδιατρική εργοθεραπεία , η δυσγραφία κοκ και σκέφτομαι να κάνω και μεταπτυχιακό ειδικής αγωγής του χρόνου. Μπορεί να ακούγομαι υπεραισιόδοξη με όσα γράφω, αλλά αυτή είναι η πραγματικότητα που ζω ως εργοθεραπεύτρια.
Από εκεί και πέρα,υπάρχουν και εργοθεραπευτές που έχουν πολλά προσόντα και έχουν φύγει στο εξωτερικό, καθώς έξω παίρνουν πιο πολλά χρήματα. Εννοείται ότι δεν τους κατακρίνω :) καλά κάνουν αφού το θέλουν. Εγώ εξαρχής ήθελα να μείνω Ελλάδα, υποαπασχολούμουν για να βγάλω την σχολή (με ιδιαίτερα κοκ) αλλά δεν το μετανιώνω.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 29, 2019, 10:27:17 μμ από pink butterfly »
ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ ΚΛΑΔΟΙ : ΠΕ 29, ΠΕ 87.08, ΠΕ 02.50, ΠΕ 02

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εργοθεραπεία ή παιδαγωγικό ειδικής αγωγής
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:31:28 »

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3368
    • Προφίλ
Απ: Εργοθεραπεία ή παιδαγωγικό ειδικής αγωγής
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 29, 2019, 11:17:10 μμ »
PinkButterfly, συγχαρητήρια για το κουράγιο σου να τελειώσεις αυτή την σχολή!
Φυσικά, αν η nipiagogos στοχεύει σε κατατακτήριες, το θέμα είναι αν θα μπορέσει να περάσει, έτσι δεν είναι; Αν μένει π.χ. Αθήνα, θα την συνέφερε το τμήμα Εργοθεραπείας σαφώς. Είναι όμως εύκολο να μπεις στη Σχολή αυτή;

Αποσυνδεδεμένος pink butterfly

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 337
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Εργοθεραπευτρια-Φιλόλογος (Msc)
    • Προφίλ
Απ: Εργοθεραπεία ή παιδαγωγικό ειδικής αγωγής
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 29, 2019, 11:22:36 μμ »
PinkButterfly, συγχαρητήρια για το κουράγιο σου να τελειώσεις αυτή την σχολή!
Φυσικά, αν η nipiagogos στοχεύει σε κατατακτήριες, το θέμα είναι αν θα μπορέσει να περάσει, έτσι δεν είναι; Αν μένει π.χ. Αθήνα, θα την συνέφερε το τμήμα Εργοθεραπείας σαφώς. Είναι όμως εύκολο να μπεις στη Σχολή αυτή;
Ευχαριστώ πολύ 😊 νομίζω ότι σε όλες τις σχολές δέχονται περίπου μέσω κατατακτηρίων ποσοστό που αντιστοιχεί στο 12% των εισακτέων. Αν μένει στην Αθήνα, πράγματι εξυπηρετεί η Εργοθεραπεία (και από άποψη απόστασης εννοώ). Εγώ πέρασα με πανελλήνιες οπότε δε ξέρω και πολλά για τις κατατακτήριες. Όσο ήμουν φοιτήτρια πάντως,είχαμε πολλά εργαστήρια,κλινικές ασκήσεις και πρακτική άσκηση το πρωί με αποτέλεσμα να μπορεί κάποιος να εργάζεται μόνο part time γιατί η σχολή είχε υποχρεωτικές παρουσίες και στη σχολή αλλά και εκτός στα πλαίσια κλινικών ασκήσεων και πρακτικής ασκήσης. Τώρα, βέβαια που η σχολή ανήκει σε Πανεπιστήμιο, δε ξέρω αν έχει τόσες πολλές υποχρεωτικές παρουσίες.
ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ ΚΛΑΔΟΙ : ΠΕ 29, ΠΕ 87.08, ΠΕ 02.50, ΠΕ 02

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159528
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 330
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 268
Σύνολο: 281

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.112 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.