*

Αποστολέας Θέμα: Απαλλαγή από δίδακτρα για μεταπτυχιακό  (Αναγνώστηκε 5744 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος PPE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1208
    • Προφίλ
Απαλλαγή από δίδακτρα για μεταπτυχιακό
« στις: Οκτώβριος 10, 2019, 04:35:05 μμ »
Καλησπέρα σας,

Θα ήθελα να μάθω με βάση το ατομικό εισόδημα ποιας χρονιάς πρέπει να υπολογίσω αν δικαιούμαι απαλλαγή από τα δίδακτρα για το μεταπτυχιακό μου που μόλις ξεκίνησε (χειμερινό εξάμηνο 2019). Επίσης, λογίζεται το συνολικό εισόδημα ή το καθαρό; Από τη γραμματεία του πανεπιστημίου δε γνωρίζουν να μου απαντήσουν και δε θέλω να κάνω αίτηση μη γνωρίζοντας αν δικαιούμαι τελικά.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απαλλαγή από δίδακτρα για μεταπτυχιακό
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:55:25 »

sapore

  • Επισκέπτης
Απ: Απαλλαγή από δίδακτρα για μεταπτυχιακό
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 11, 2019, 06:31:01 πμ »
Νόμος 4485/17 αρθρ. 35


.

Το εθνικό διάμεσο διαθέσιμο ισοδύναμο εισόδημα για το ακαδημαϊκό έτος 2019-20 ορίστηκε σε έως 7.863 ευρώ (100% του εθνικού διάμεσου διαθέσιμου ισοδύναμου εισοδήματος) και οικογενειακό εισόδημα έως 5.504 € (70% εθνικού διάμεσου διαθέσιμου ισοδύναμου εισοδήματος) από υπουργική απόφαση που υπεγράφη από τον πρώην υπουργό Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων Κώστα Γαβρόγλου.

ΑΣ έχουμε υπόψιν μας πιθανές τροποποιήσεις στο μέλλον και αυτού του άρθρου μετά   τις πρόσφατες ρυθμίσεις που περιλαμβάνονται στο σχέδιο νόμου του υπουργείου Ανάπτυξης που κατατέθηκε αργά χθες βράδυ στη Βουλή, οι οποίες τροποποιούν τα άρθρα του 36 και 37.

Αποσυνδεδεμένος PPE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1208
    • Προφίλ
Απ: Απαλλαγή από δίδακτρα για μεταπτυχιακό
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 11, 2019, 11:13:50 πμ »
Σας ευχαριστώ πολύ! Γνωρίζω τα ποσά, ωστόσο ρωτώ ποιου έτους η φορολογική δήλωση λαμβάνεται υπόψη, αυτή που κατέθεσα φέτος ή η προηγούμενη; Και επίσης τα ποσά λογίζονται ως καθαρά ή μικτά;

sapore

  • Επισκέπτης
Απ: Απαλλαγή από δίδακτρα για μεταπτυχιακό
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 12, 2019, 07:53:00 πμ »
Η τελευταία εκκαθαρισμένη δήλωσή σου θα ληφθεί υπόψιν. Αυτή τη στιγμή (10/2019) έχουν εκκαθαρισθεί οι φορολογικές δηλώσεις μισθωτών για εισοδήματα του φορολογικού έτους 2018, δλδ αυτή που κάναμε φέτος το 2019. ΑΝ δεν έκανες φορολογική δήλωση φέτος, τότε θα ληφθεί υπόψιν η τελευταία που έχει εκκαθαρισθεί.
Θα κοιτάξεις τι γράφει στο Γ1. ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΗ Φ.Ε. στο Συνολικό δηλωθέν εισόδημα. Και αυτό θα ληφθεί υπόψιν.

Υπόψιν ότι ΔΕΝ μπορεί περισσότεροι από 30% των εισακτέων στο ΠΜΣ να λάβουν την απαλλαγή από τα δίδακτρα και θα πρέπει να ανακοινώνονται τα ονόματα αυτών που την έλαβαν από το ΠΜΣ σου, καθώς το να μην το κάνουν αυτό από το ΠΜΣ σου συνιστά βαρύ πειθαρχικό παράπτωμα για τους υπαλλήλους του Πανεπιστημίου και θα πρέπει να το ελέγξεις, αλλά αφού εισαχθείς. ΔΕ μπορείς να ξέρεις από πριν:
Πχ για #20# εισακτέους, οι #6# πρέπει να λάβουν απαλλαγή απ'τα δίδακτρα, αντίστοιχα για #30# ειασκτέους στο συγκεκριμένο ΠΜΣ που ενδιαφέρεσαι, οι #9# πρέπει να λάβουν την απαλλαγή. ΑΝ είναι περισσότεροι εκείνοι που πληρούν τα οικονομικά κριτήρια, τότε ΜΟΝΟ εκείνοι (οι #6# ή #9#, αντίστοιχα για #20# ή #30# εισακτέους) που έχουν τα λιγότερα ποσά στην τελευταία εκκαθαρισμένη φορολογική τους δήλωση στο ΣΥΝΟΛΙΚΟ ΔΗΛΩΘΕΝ ΕΙΣΟΔΗΜΑ θα την λάβουν.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απαλλαγή από δίδακτρα για μεταπτυχιακό
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:55:25 »

Αποσυνδεδεμένος PPE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1208
    • Προφίλ
Απ: Απαλλαγή από δίδακτρα για μεταπτυχιακό
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 12, 2019, 04:38:07 μμ »
Κατατοπιστικοτατη εξήγηση! Χίλια ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος makri81

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 68
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απαλλαγή από δίδακτρα για μεταπτυχιακό
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 21, 2021, 01:44:40 μμ »
Για την απαλλαγή παίζει ρόλο μόνο το εισόδημα ή και άλλες παράμετροι όπως ο αριθμός των τέκνων κτλ?

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Απαλλαγή από δίδακτρα για μεταπτυχιακό
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 21, 2021, 06:15:17 μμ »
Μόνο το εισόδημα παίζει ρόλο. Μπορείς να το διαπιστώσεις στο άρθρο 35 του Ν. 4485/2017 που παραθέτει παραπάνω ο sapore.

Αποσυνδεδεμένος makri81

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 68
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απαλλαγή από δίδακτρα για μεταπτυχιακό
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 22, 2021, 10:42:57 μμ »
Απλά σε κάποιες σχολές έχω δει που ζητάνε εκτός από το Ε1 και πιστοποιητικό οικ. κατάστασης ή διαζευκτήριο και σκέφτομαι μήπως υπολογίζονται και αυτά σε περίπτωση που κάποιοι έχουν το ίδιο εισόδημα όπως σε περίπτωση με μηδενικό εισόδημα.

Αποσυνδεδεμένος nicole00

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Απ: Απαλλαγή από δίδακτρα για μεταπτυχιακό
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 27, 2021, 12:15:47 μμ »
Καλημέρα, πέρυσι έκανα αίτηση για απαλλαγή από δίδακτρα, πέρασα αλλά σταμάτησα τη φοίτηση μετά από ένα μάθημα που έκανα και διαγράφηκα από τη σχολή για προσωπικούς λόγους. Τώρα θέλω να κάνω ένα μεταπτυχιακό και ήθελα να ρωτήσω αν μπορώ να ξανακάνω αίτηση απαλλαγής ή θεωρητικά χρησιμοποίησα αυτό το δικαίωμα πέρυσι αν και δεν ολοκλήρωσα τις σπουδές. Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος menandros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1346
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απαλλαγή από δίδακτρα για μεταπτυχιακό
« Απάντηση #9 στις: Φεβρουάριος 09, 2022, 08:08:46 μμ »
Αλέξης Τσίπρας / Οι 13 πρωτοβουλίες για την Παιδεία που θα λάβουμε την επομένη των εκλογών

6. Δωρεάν λειτουργία/φοίτηση των Προγραμμάτων Μεταπτυχιακών Σπουδών (ΠΜΣ), κάλυψη με δημόσια δαπάνη (10 εκατομμυρίων ανά έτος) των ανελαστικών τους εξόδων και παράλληλη κατάργηση κάθε επιπλέον αμοιβής των διδασκόντων. https://www.avgi.gr/politiki/407568_oi-13-protoboylies-gia-tin-paideia-poy-tha-laboyme-tin-epomeni-ton-eklogon?fbclid=IwAR0at5Y8oBpRIDroi1db1Cgl-BK-AYDDzHVBxBRVECc_85QfO5ZpUD6B0cQ

Αποσυνδεδεμένος giannisn1991

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 574
  • ΠΕ03 ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Απαλλαγή από δίδακτρα για μεταπτυχιακό
« Απάντηση #10 στις: Φεβρουάριος 09, 2022, 09:14:16 μμ »
Νόμος 4485/17 αρθρ. 35

2. Απαλλάσσονται από τα τέλη φοίτησης, όπου αυτά προβλέπονται, οι φοιτητές Π.Μ.Σ., των οποίων το ατομικό εισόδημα, εφόσον διαθέτουν ίδιο εισόδημα, και το οικογενειακό διαθέσιμο ισοδύναμο εισόδημα δεν υπερβαίνουν αυτοτελώς, το μεν ατομικό το εκατό τοις εκατό (100%), το δε οικογενειακό το εβδομήντα τοις εκατό (70%) του εθνικού διάμεσου διαθέσιμου ισοδύναμου εισοδήματος, σύμφωνα με τα πλέον πρόσφατα κάθε φορά δημοσιευμένα στοιχεία της Ελληνικής Στατιστικής Αρχής (ΕΛ.ΣΤΑΤ.). Η απαλλαγή αυτή παρέχεται για τη συμμετοχή σε ένα μόνο Π.Μ.Σ.. Σε κάθε περίπτωση, οι απαλλασσόμενοι φοιτητές δεν ξεπερνούν το ποσοστό του τριάντα τοις εκατό (30%) του συνολικού αριθμού των φοιτητών που εισάγονται στο Π.Μ.Σ.. Αν οι δικαιούχοι υπερβαίνουν το ποσοστό του προηγούμενου εδαφίου, επιλέγονται με σειρά κατάταξης ξεκινώντας από αυτούς που έχουν το μικρότερο εισόδημα. Με απόφαση του Υπουργού Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων, η οποία δημοσιεύεται στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως ορίζεται κάθε θέμα σχετικό με την εφαρμογή των προηγούμενων εδαφίων. Με όμοια απόφαση διαπιστώνεται κατ’ έτος το ποσό που αντιστοιχεί στο εθνικό διάμεσο διαθέσιμο ισοδύναμο εισόδημα (το ατομικό και το εβδομήντα τοις εκατό (70%) του οικογενειακού), σύμφωνα με τα στοιχεία της ΕΛ.ΣΤΑΤ.. Για την εφαρμογή της παρούσας παραγράφου λαμβάνονται υπόψη, από την Επιτροπή που συγκροτείται δυνάμει της περίπτωσης δ΄ της παραγράφου 3 του άρθρου 31, τα εισοδήματα του τελευταίου φορολογικού έτους, για το οποίο κατά το χρόνο της επιλογής στο Π.Μ.Σ. έχει ολοκληρωθεί η εκκαθάριση φόρου, σύμφωνα με όσα ορίζονται στον Κώδικα Φορολογίας Εισοδήματος.

Αποσυνδεδεμένος Goat

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 376
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Απαλλαγή από δίδακτρα για μεταπτυχιακό
« Απάντηση #11 στις: Φεβρουάριος 10, 2022, 06:42:29 μμ »
Καλημέρα, πέρυσι έκανα αίτηση για απαλλαγή από δίδακτρα, πέρασα αλλά σταμάτησα τη φοίτηση μετά από ένα μάθημα που έκανα και διαγράφηκα από τη σχολή για προσωπικούς λόγους. Τώρα θέλω να κάνω ένα μεταπτυχιακό και ήθελα να ρωτήσω αν μπορώ να ξανακάνω αίτηση απαλλαγής ή θεωρητικά χρησιμοποίησα αυτό το δικαίωμα πέρυσι αν και δεν ολοκλήρωσα τις σπουδές. Ευχαριστώ

Μπορείς να ξανακάνεις αίτηση απαλλαγής.

Αποσυνδεδεμένος lakostas

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 83
    • Προφίλ
Απαλλαγή από δίδακτρα για μεταπτυχιακό
« Απάντηση #12 στις: Φεβρουάριος 11, 2022, 10:00:38 πμ »
Συγνώμη αν η ερώτηση μου είναι αστεία αλλά δεν γνωρίζω καθόλου τα πράγματα. Τι θεωρείται οικογενειακό εισόδημα και τι ατομικό. Εγώ είμαι 39 χρονών αλλά ζω τα τελευταία χρόνια στο σπίτι της μητέρας μου μαζί της. Το ατομικό μου εισόδημα είναι κάτω από το όριο αλλά χρειάζεται να συνυπολογίσουμε και το εισόδημα της μητέρας μου μιας και ζούμε μαζί;

Αποσυνδεδεμένος fivi

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 128
    • Προφίλ
Απ: Απαλλαγή από δίδακτρα για μεταπτυχιακό
« Απάντηση #13 στις: Φεβρουάριος 11, 2022, 10:28:38 πμ »
Συγνώμη αν η ερώτηση μου είναι αστεία αλλά δεν γνωρίζω καθόλου τα πράγματα. Τι θεωρείται οικογενειακό εισόδημα και τι ατομικό. Εγώ είμαι 39 χρονών αλλά ζω τα τελευταία χρόνια στο σπίτι της μητέρας μου μαζί της. Το ατομικό μου εισόδημα είναι κάτω από το όριο αλλά χρειάζεται να συνυπολογίσουμε και το εισόδημα της μητέρας μου μιας και ζούμε μαζί;
Αν δεν κάνω λάθος έχει να κάνει με τη φορολογική σου δήλωση. Αν κάνεις ατομική φορολογική δήλωση, αυτό είναι το εισόδημά σου. Αν κάποιος συνάδελφος κατέχει περισσότερο το θέμα ας εξηγήσει.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159633
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 492
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 437
Σύνολο: 447

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.076 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.