*

Αποστολέας Θέμα: Ζητείται δικηγόρος για θέματα ΔΟΑΤΑΠ, ακαδημαϊκής αναγνώρισης τίτλων/ισοτιμιών  (Αναγνώστηκε 4297 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος artemisgr

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Καλημέρα σε όλα τα μέλη του forum,
Θα ήθελα τη βοήθειά σας, καθώς είμαι κι εγώ δυστυχώς μία από τους πολλούς που έχουν μπλέξει με τον ΔΟΑΤΑΠ, και πάω για αίτηση επανεξέτασης για αναγνώριση ΔΔ ύστερα από απορριπτική απόφαση που δεν είχε καμία βάση, από εκεί που δεν το περίμενα...
Γνωρίζετε κάποιον/α καλό/ή δικηγόρο στην Αθήνα, που να εξειδικεύεται σε θέματα ΔΟΑΤΑΠ και ακαδημαϊκής αναγνώρισης τίτλων/ισοτιμιών γενικότερα; Έχω κάνει ήδη ένα ψάξιμο στο Internet και έχω βρει κάποιους, που, ανάμεσα στους πολλούς τομείς ενασχόλησης που αναφέρουν, έχουν και "θέματα ΔΟΑΤΑΠ", αλλά αυτό δεν λέει πολλά σε σχέση με τον βαθμό εξειδίκευσης/γνώσης και εμπειρίας σε αυτά τα θέματα. Οπότε, θα εκτιμούσα πολύ, αν, κάποια μέλη που είχαν προσωπική εμπειρία ή γνωρίζουν κάποιον από αντίστοιχη περίπτωση, μπορούσαν να μου προτείνουν κάποιον.
Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 10, 2019, 03:50:14 πμ από artemisgr »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος psira

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 453
    • Προφίλ
Καλημέρα!
Κι εγώ έχω θέμα με την αναγνώριση του μεταπτυχιακού μου από το δοαταπ και έχω απευθυνθεί στον κ. Κολλυρη. Πολύ καλός είναι και ο Χατζηφώτης.

Αποσυνδεδεμένος artemisgr

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ευχαριστώ πάρα πολύ!!
Εύχομαι καλή δύναμη και καλή επιτυχία με το θέμα της αναγνώρισης του μεταπτυχιακού σου!
Καλό βράδυ!

Καλημέρα!
Κι εγώ έχω θέμα με την αναγνώριση του μεταπτυχιακού μου από το δοαταπ και έχω απευθυνθεί στον κ. Κολλυρη. Πολύ καλός είναι και ο Χατζηφώτης.

Αποσυνδεδεμένος dora22

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 297
  • ΠΕ04.02
    • Προφίλ
από ποιο πανεπιστημιο προερχεται; και γιατι απορριφθηκε;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος artemisgr

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Προέρχεται από έναν μεγάλο ερευνητικό οργανισμό στην Ευρώπη και ανάμεσα στα 100 καλύτερα ερευνητικά κέντρα παγκοσμίως (δεν θα δώσω περισσότερες λεπτομέρειες δημοσίως).
Σχετικά με το γιατί απορρίφθηκε, η απόφαση αναφέρει μόνο ότι ο διδακτορικός τίτλος δεν αναγνωρίζεται ισότιμος με αυτούς των Ελληνικών ΑΕΙ, επειδή δεν πληρούνται οι προϋποθέσεις του Ν.3328/2005 άρθρο 4 παρ. 1, χωρίς περαιτέρω πληροφορίες για το ποιες ακριβώς προϋποθέσεις που αναφέρονται στο συγκεκριμένο άρθρο/παράγραφο δεν ικανοποιούνται και γιατί...
Θα αναθέσω στον δικηγόρο να ζητήσει αντίγραφα πρακτικών συνεδριάσεων των επιτροπών κρίσης κτλ. που να αιτιολογούν λεπτομερώς την απόφαση αυτή, ώστε να απαντηθούν τα όποια ζητήματα προκύπτουν (έχοντας μελετήσει τους σχετικούς νόμους και διαδικασίες δεν μπορώ να φανταστώ ποια μπορεί να είναι αυτά...), και να προχωρήσουμε στην αίτηση επανεξέτασης.

από ποιο πανεπιστημιο προερχεται; και γιατι απορριφθηκε;

Αποσυνδεδεμένος papant

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 43
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Αν είναι έτσι θα σας πρότεινα να δημοσιοποιήσετε την υπόθεση...ίσως έτσι ασκηθούν πιέσεις ώστε ο ΔΟΑΤΑΠ αυτό το θλιβερό μαγαζάκι του ελληνικού παρασιτο-κράτους να αλλάξει στάση... :(

Προέρχεται από έναν μεγάλο ερευνητικό οργανισμό στην Ευρώπη και ανάμεσα στα 100 καλύτερα ερευνητικά κέντρα παγκοσμίως (δεν θα δώσω περισσότερες λεπτομέρειες δημοσίως).
Σχετικά με το γιατί απορρίφθηκε, η απόφαση αναφέρει μόνο ότι ο διδακτορικός τίτλος δεν αναγνωρίζεται ισότιμος με αυτούς των Ελληνικών ΑΕΙ, επειδή δεν πληρούνται οι προϋποθέσεις του Ν.3328/2005 άρθρο 4 παρ. 1, χωρίς περαιτέρω πληροφορίες για το ποιες ακριβώς προϋποθέσεις που αναφέρονται στο συγκεκριμένο άρθρο/παράγραφο δεν ικανοποιούνται και γιατί...
Θα αναθέσω στον δικηγόρο να ζητήσει αντίγραφα πρακτικών συνεδριάσεων των επιτροπών κρίσης κτλ. που να αιτιολογούν λεπτομερώς την απόφαση αυτή, ώστε να απαντηθούν τα όποια ζητήματα προκύπτουν (έχοντας μελετήσει τους σχετικούς νόμους και διαδικασίες δεν μπορώ να φανταστώ ποια μπορεί να είναι αυτά...), και να προχωρήσουμε στην αίτηση επανεξέτασης.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32277
  • Τελευταία: ΤΣΕΦΙ
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158512
  • Σύνολο θεμάτων: 19197
  • Σε σύνδεση σήμερα: 471
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 17
Επισκέπτες: 433
Σύνολο: 450

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.074 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.