*

Αποστολέας Θέμα: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019  (Αναγνώστηκε 1060845 φορές)

lvc, M1F2 και 7 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος pausanas

• Νέο μέλος
  • *
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #8498 στις: Νοέμβριος 22, 2020, 10:36:58 πμ »
Πες μας λοιπόν αυτό που εύχεσαι. Μη κρύβεσαι. Πόσο προβλεπόμενοι έχετε γίνει μερικοί. Θα πέρασε όμως ο καιρός...θα μεγαλώσετε.

Τι να εύχομαι ρε κουμπάρε; Να βγουν αύριο οι κατανομές και μεθαύριο οι πίνακες . Από Πρωτοχρονιά όλοι μόνιμοι. Αυτό θα ερχόμουν. Πόσο καλοπροαίρετοι μπορείτε να γίνεται όταν σας λένε στα μούτρα την αλήθεια. Τι να εύχομαι δηλαδή; Χέστηκα ειλικρινά άμα πάρει 999 μουσικους ή 3400 αγγλικών. Μακάρι να παρει όσους περισσότερους γινεται στην πλάτη θα μου κατσουνε;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

• Ιστορικό μέλος
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:55:10 »

Αποσυνδεδεμένος effiet

• Έμπειρο μέλος
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
« Απάντηση #8499 στις: Νοέμβριος 22, 2020, 10:53:17 πμ »
Καλημέρα.

Αν έχω καταλάβει καλά από τα τελευταία μηνύματα, οι οριστικοί της 1ΓΕ θα αργήσουν κι αυτοί.. Σωστά;
Και το πιο πιθανό είναι να γίνουν διορισμοί το καλοκαίρι του 2021. Όχι νωρίτερα. Που έλεγαν ότι θα γίνουν την Άνοιξη...

Οι κατανομές των πρώτων διορισμών θα γίνουν κοντά στα Χριστούγεννα;

Αποσυνδεδεμένος effiet

• Έμπειρο μέλος
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
« Απάντηση #8500 στις: Νοέμβριος 22, 2020, 11:00:08 πμ »
Αυτό το μπέρδεμα με τα σεμινάρια πρέπει να έχει γίνει σε αρκετές περιπτώσεις.
Είχα προσκομίσει κι εγώ βεβαίωση ολοκλήρωσης ετήσιου σεμιναρίου (είχα ολοκληρώσει και περίμενα απλά 2 εβδομάδες να περάσει η ημερομηνία ολοκλήρωσης που είχε αρχικά ορίσει το Πανεπιστήμιο). Το κατέθεσα, αλλά μετά με πήραν τηλέφωνο από την Πρωτοβάθμια και μου είπαν ότι δεν περνάει. Κάτι άκουσα και σε άλλες περιοχές, ότι έκαναν το ίδιο γι αυτό το σεμινάριο. Ενώ για άλλα σεμινάρια του ίδιου Πανεπιστημίου, που δεν είχαν ακομα ολοκληρωθεί, πέρασαν κανονικά. Τώρα τι να σας πω... Δεν ξέρω. Εμένα μου έκοψαν τα 2 μόρια στους προσωρινούς. Παίζει να μου τα περάσουν αν αποφασίσουν ότι τελικά περνάνε; Ένσταση δεν έκανα βέβαια.

Σε μερικά έχεις δικιο και σε αλλα οχι. Ειναι σίγουρα χρονοβορες διαδικασίες για μερικούς, ελάχιστους. Αλλα σεμινάρια που μετρησαν σε καποιους δεν θα καπουν απο κανενα! Μην βλέπεις κουβεντες στο φβ και εδω, οσους μεχρι σήμερα έχω δει να διαμαρτύρονται για να μην πω 100% θα πω 98% εχουν αδικο! Π.χ. πολλοι διαμαρτηρηθηκαν γιατι δεν τους περασαν σεμινάρια τα οποια ομως δεν ειχαν ολοκληρώσει και απλα πηραν μια βεβαιωση απο τον φορεα οτι το τελειωσαν! Οι οδηγίες ήταν σαφής. Υπάρχουν αδικίες ομως οι οποίες δεν θα δικαιωθούν π.χ. το μουσικό της Κερκυρας δεν μετραει και σαν μεταπτυχιακο ενω ολα τα αλλα μουσικα περνανε! Και εκει δεν θα υπάρχει δικαίωση για τους αποφοιτους της Κέρκυρας επειδη δεν φταιει το ΑΣΕΠ αλλα το ΑΕΙ τους. Σε πολλούς που έχουν πτυχιο απο εξωτερικο η μεταπτυχιακό τίτλο δεν μέτρησε η άριστη γνώση ξενης γλώσσας αλλα αυτοί δεν προσκόμησαν τα εξτρα δικαιολογητικά που ζητούσε η προκύρηξη. Σε πολλούς δεν μέτρησαν διδακτορικά επειδη δεν προσκόμησαν ενα δικαιολογητικό που το ζητούσε η προκύρηξη και παρέδωσαν μονο το πτυχίο τους. Θα μπορώ να σου δώσω χιλιάδες αλλα παραδείγματα στα οποια ομως οι υποψήφιοι κατα 98% δεν θα δικαιωθούν και επίσης δεν ειναι χρονοβόρα διαδικασία η απορριψη της αίτησης τους σε όλους και αυτοι ειναι η πλειοψηφία.

Απο μια συνομιλία μου με εναν αιρετό μου ειπε οτι οι αλλαγές στους πίνακες θα ειναι ελάχιστες και για ΠΕ02,ΠΕ03,ΠΕ04 δεν θα ξεπερνάνε τις 50-70(ισως λεω πολλούς) θέσεις στους υποψήφιους που ειναι στην πρώτη χιλιάδα. Φυσικά ολα αυτα ειναι εκτιμήσεις σε λίγο καιρό θα γνωρίζουμε τι θα γίνει

Αποσυνδεδεμένος victor123

• Προχωρημένο μέλος
  • **
    • Προφίλ
« Απάντηση #8501 στις: Νοέμβριος 22, 2020, 11:14:34 πμ »
Αυτό το μπέρδεμα με τα σεμινάρια πρέπει να έχει γίνει σε αρκετές περιπτώσεις.
Είχα προσκομίσει κι εγώ βεβαίωση ολοκλήρωσης ετήσιου σεμιναρίου (είχα ολοκληρώσει και περίμενα απλά 2 εβδομάδες να περάσει η ημερομηνία ολοκλήρωσης που είχε αρχικά ορίσει το Πανεπιστήμιο). Το κατέθεσα, αλλά μετά με πήραν τηλέφωνο από την Πρωτοβάθμια και μου είπαν ότι δεν περνάει. Κάτι άκουσα και σε άλλες περιοχές, ότι έκαναν το ίδιο γι αυτό το σεμινάριο. Ενώ για άλλα σεμινάρια του ίδιου Πανεπιστημίου, που δεν είχαν ακομα ολοκληρωθεί, πέρασαν κανονικά. Τώρα τι να σας πω... Δεν ξέρω. Εμένα μου έκοψαν τα 2 μόρια στους προσωρινούς. Παίζει να μου τα περάσουν αν αποφασίσουν ότι τελικά περνάνε; Ένσταση δεν έκανα βέβαια.

Για να καταλάβω. Παρακολουθούσες ένα σεμινάριο το οποίο ενώ έληγε πχ 31/11 το τελειώσατε πιο μπροστά και περιμενες την τυπική ημερομηνία 31/11 για να τελειώσει; Αν είναι έτσι σου φαίνεται λογικό να μετρήσει; Κανονικά δεν πρέπει να μετρήσει σε κανέναν. Είναι σαν να έχω τελειώσει τα μαθήματα στη σχολή ενα εξάμηνο πιο πριν, να παίρνω μια βεβαίωση και να θέλω να μετρήσει για πτυχίο 6-7 μήνες πριν ορκιστώ. Είπαμε υπομονή αλλά πολλά που ακούω φτάνουν στα όρια του παραλόγου.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

• Ιστορικό μέλος
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:55:10 »

Αποσυνδεδεμένος ΡΕΑ.Τ

• Ιστορικό μέλος
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
« Απάντηση #8502 στις: Νοέμβριος 22, 2020, 11:17:14 πμ »
Τι να εύχομαι ρε κουμπάρε; Να βγουν αύριο οι κατανομές και μεθαύριο οι πίνακες . Από Πρωτοχρονιά όλοι μόνιμοι. Αυτό θα ερχόμουν. Πόσο καλοπροαίρετοι μπορείτε να γίνεται όταν σας λένε στα μούτρα την αλήθεια. Τι να εύχομαι δηλαδή; Χέστηκα ειλικρινά άμα πάρει 999 μουσικους ή 3400 αγγλικών. Μακάρι να παρει όσους περισσότερους γινεται στην πλάτη θα μου κατσουνε;

Συνάδελφε, μη δίνεις σημασία. Όσοι μιλούν για "ευχές" προβάλλουν στους άλλους τον δικό τους τρόπο σκέψης περί επιθυμιών.
Στην τελική, ο κάθε συνάδελφος μπορεί να έχει την άποψη του. Κανένας από εμάς δεν είναι ο μάντης Τειρεσίας ή ο Κάλχας.
Άλλωστε, όπως δείχνει η ιστορία, η πολιτική βούληση έχει τον πρώτο και τον τελευταίο λόγο. Ούτε το ΑΣΕΠ, ούτε η δικαιοσύνη. Αν δώσει εντολή το υπουργείο παιδείας, μπορεί να βγουν αύριο τα αποτελέσματα. Οι ενστάσεις ήταν λεπτομέρειες όταν πήγαμε με προσωρινούς πίνακες.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 22, 2020, 11:23:26 πμ από ΡΕΑ.Τ »

Αποσυνδεδεμένος pp1970

• Έμπειρο μέλος
    • Προφίλ
« Απάντηση #8503 στις: Νοέμβριος 22, 2020, 11:32:10 πμ »
Συνάδελφε, μη δίνεις σημασία. Όσοι μιλούν για "ευχές" προβάλλουν στους άλλους τον δικό τους τρόπο σκέψης περί επιθυμιών.
Στην τελική, ο κάθε συνάδελφος μπορεί να έχει την άποψη του. Κανένας από εμάς δεν είναι ο μάντης Τειρεσίας ή ο Κάλχας.
Άλλωστε, όπως δείχνει η ιστορία, η πολιτική βούληση έχει τον πρώτο και τον τελευταίο λόγο. Ούτε το ΑΣΕΠ, ούτε η δικαιοσύνη. Αν δώσει εντολή το υπουργείο παιδείας, μπορεί να βγουν αύριο τα αποτελέσματα. Οι ενστάσεις ήταν λεπτομέρειες όταν πήγαμε με προσωρινούς πίνακες.
Ας μου πει λοιπόν κάποιος σοβαρός από πού προκύπτει ότι το υπουργείο προτίθεται να κάνει τον Αύγουστο 5200 διορισμούς μόνο για την Α/βαθμια. Άλλο πράγμα η πληροφορία και άλλο η επιθυμία. Κατά τα λοιπά ο καθένας μπορεί προφανώς να γράφει ότι θέλει...

Αποσυνδεδεμένος leon.

• Ιστορικό μέλος
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το μοσχαράκι κοκκινιστό.
    • Προφίλ
« Απάντηση #8504 στις: Νοέμβριος 22, 2020, 11:36:00 πμ »
Ας μου πει λοιπόν κάποιος σοβαρός από πού προκύπτει ότι το υπουργείο προτίθεται να κάνει τον Αύγουστο 5200 διορισμούς μόνο για την Α/βαθμια. Άλλο πράγμα η πληροφορία και άλλο η επιθυμία. Κατά τα λοιπά ο καθένας μπορεί προφανώς να γράφει ότι θέλει...
Αυτό τ' ανάφερε μια φάση η ασεπούλα.

Αποσυνδεδεμένος ΡΕΑ.Τ

• Ιστορικό μέλος
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
« Απάντηση #8505 στις: Νοέμβριος 22, 2020, 12:10:15 μμ »

Σωστά. Μιλάμε για την ασεπουλα. Η ασεπουλα έχει γράψει όλες τις πιθανές εκδοχές και όλα τα σενάρια.

Συνδεδεμένος mtsag

• Ιστορικό μέλος
    • Προφίλ
« Απάντηση #8506 στις: Νοέμβριος 22, 2020, 12:14:48 μμ »
Η λογική και η εμπειρία λένε διορισμοί μετά την 1η Αυγούστου. Εφόσον έχει βγάλει τους οριστικούς και για τις δύο προκηρύξεις μέχρι τότε θα πάνε μαζί. Το υπουργείο δεν έχει κανένα λόγο να βγάλει οριστικούς πριν τη λήξη του σχολικού έτους, ή το πολύ λίγο πριν, καθώς αν τους έβγαζε πολύ νωρίτερα μόνον μπαχαλο θα δημιουργούσε, με πιθανές καραμπολες αναπληρωτών κλπ.

Αποσυνδεδεμένος mpakias33

• Πλήρες μέλος
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
« Απάντηση #8507 στις: Νοέμβριος 22, 2020, 12:17:15 μμ »
Όπως το πες λεον,  μια φάση...

Αποσυνδεδεμένος victor123

• Προχωρημένο μέλος
  • **
    • Προφίλ
« Απάντηση #8508 στις: Νοέμβριος 22, 2020, 01:30:32 μμ »
Η λογική και η εμπειρία λένε διορισμοί μετά την 1η Αυγούστου. Εφόσον έχει βγάλει τους οριστικούς και για τις δύο προκηρύξεις μέχρι τότε θα πάνε μαζί. Το υπουργείο δεν έχει κανένα λόγο να βγάλει οριστικούς πριν τη λήξη του σχολικού έτους, ή το πολύ λίγο πριν, καθώς αν τους έβγαζε πολύ νωρίτερα μόνον μπαχαλο θα δημιουργούσε, με πιθανές καραμπολες αναπληρωτών κλπ.

Συμφωνώ απόλυτα συνάδελφε. Είναι κατα τη γνώμη μου 1000% σίγουρο οτι πριν τις 1/7 δεν θα δούμε οριστικούς για να αποφύγει
όπως ειπες καραμπόλες αναπληρωτών κτλ. Κάποια στιγμή μετά τις 1/7 και μέχρι τα μέσα Αυγούστου θα βγούν οριστικοί πίνακες και οι διοριστέοι ώστε γύρω στις 20/8-25/8 να γίνουν οι ορκωμοσίες.

Αποσυνδεδεμένος leon.

• Ιστορικό μέλος
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το μοσχαράκι κοκκινιστό.
    • Προφίλ
« Απάντηση #8509 στις: Νοέμβριος 22, 2020, 03:08:39 μμ »
Των ΕΕΠ-ΕΒΠ οι διορισμοί έλαβαν χώρα αρχές άνοιξης του '20. Δε νομίζω πως είναι περιοριστικό να γίνουν διορισμοί μόνον όταν μπούμε Αύγουστο.

Αποσυνδεδεμένος asepoulla

• Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
« Απάντηση #8510 στις: Νοέμβριος 22, 2020, 04:38:39 μμ »
Οριστικοί 1γε και διορισμοί πριν κλείσουν τα σχολεία για το καλοκαίρι. Για 2γε θα πάρει πολύ.

Αποσυνδεδεμένος Olia

• Πλήρες μέλος
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
« Απάντηση #8511 στις: Νοέμβριος 22, 2020, 05:02:32 μμ »
Σιγά μη διοριστεί η 1Γ πρώτα. Μπορουν να περιμένουν τα 20 χρονα. Όλοι μαζί ή κανένας!

Pde.gr, © 2005 - 2020

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 30059
  • Τελευταία: el06920
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1042125
  • Σύνολο θεμάτων: 17823
  • Σε σύνδεση σήμερα: 471
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1737
  • (Σεπτέμβριος 06, 2014, 04:03:51 μμ)