*

Αποστολέας Θέμα: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019  (Αναγνώστηκε 3349180 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3187
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #9198 στις: Δεκέμβριος 29, 2020, 04:59:46 μμ »
διοριζαν εκατονταδες υπεραριθμους σε καποιες ειδικότητες. Δεν υπήρχε συστημα καταγραφης και διασταυρωσης στοιχείων. μονο εκτιμήσεις, οπως ειπαν και πριν. Δεν υπήρχε ουτε τρόπος να αποδειξεις κατηγορηματικά οτι δεν υπηρχαν οι ωρες μαθηματος, ούτε και υπηρχε η προθεση από κανεναν αφου ηταν εποχες που υπηρχε "λίπος" για να βολευτεί η πλειοψηφία όσων ενδιαφεροταν.
Τωρα η δικαιολογία της εκτιμησης τελείωσε. Προσκρούει στον δημοσιουπαλληλικό κωδικα, την οικονομική ζημία στο δημόσιο, την υπαρξη αντικειμενικών στοιχειων τοσο  πριν όσο και μετα που αποδεικνύουν την πρόθεση αλλοίωσης στοιχείων, όσο και την ιδια την αλλοίωση.
Προς άλλους:
Υπάρχουν δυο παραθυρα που μπορειτε να ανοιξετε εκεί στο υπουργείο. Το πρώτο είναι ο νόμος υπολογισμού των οργανικών κενών και η ερμηνευτική του εγκύκλιος. ΔΕν υπάρχει πολύς χρόνος όμως για να γίνει η προετοιμασία για να μην δημιουργηθεί περισσότερο χάος στην κατανομή του υπάρχοντος εκπαιδευτικού προσωπικού και του υπολογισμού νέων οργανικών κενών πολύ περισσότερων από όσο έχετε την πρόθεση να καλύψετε (ιδιαίτερα στις δύσκολες περιοχές). Ισως προλαβαίνετε και θα έπρεπε απλώς να ιδρύσετε το οργανικά κάποιων ειδικοτήτων στην πρωτοβάθμια, που το λένε συνέχεια οι συνάδελφοι εδώ και έχουν δίκαιο. Το άλλο παράθυρο είναι η πολιτική καριέρα των δύο υπουργών. Αν δεν την θέλουν....
Σας το ξαναλέω αφήστε τις πελατείες και κοιτάξτε να καλύψετε κανα πραγματικό κενό στα σχολεία στα μαθήματα που λείπουν. Μακροπρόθεσμα θα βγει στο καλό όλων μας. Ακόμα και αυτών που είναι η σειρά τους προς το παρόν να πέσουν θύματα της εποχής της ασυδοσίας, που ήταν αναγκασμένοι (εγκλωβισμένοι) τόσο καιρό να υπερασπίζονται.

« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 29, 2020, 05:10:59 μμ από gvasilis »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:47:39 »

Αποσυνδεδεμένος The walking dead

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 151
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #9199 στις: Δεκέμβριος 29, 2020, 05:20:46 μμ »
Άντε να σου πω ετσι μπακαλιστικα και στους 2000-2500 τι θα γίνει;1000 οι τεχνικές ειδικότητες μαζί με τους ΠΕ78 και τους οικονομολόγους, 300-400 οι ΠΕ06, 100-200 οι ΠΕ11, 100-200 οι ΠΕ86, 100-200 οι μουσικοί,100 οι εικαστικοι και οι θεατρολογοι μαζί και όλοι οι υπόλοιποι τα ρέστα

Αποσυνδεδεμένος lzdg

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 648
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 1010110
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #9200 στις: Δεκέμβριος 29, 2020, 05:31:14 μμ »
Στην ειδικότητα της Πληροφορικής ΔΕΝ έχουν συσταθεί παρά ελάχιστες οργανικές θέσεις στην Πρωτοβάθμια, οι οποίες φυσικά δεν ανταποκρίνονται στα πραγματικά κενά. Αν συγκρίνει κάποιος τον αριθμό αναπληρωτών ΠΕ86 που πήραν φέτος με τον αριθμό οργανικών κενών θα διαπιστώσει αυτή την παράλογη κατάσταση. Σε μια τέτοια περίπτωση τι νόημα έχει να μιλάμε για πλεονάσματα, αφού αυτά είναι πλασματικά. Αν είναι να διορίσουν με βάσει τα οργανικά κενά θα πρέπει να συσταθούν πρώτα οργανικές θέσεις!!!

Αποσυνδεδεμένος kapoioskapoukapote

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2380
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήτω η παιδεία (μας)!
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #9201 στις: Δεκέμβριος 29, 2020, 06:07:40 μμ »
Στην ειδικότητα της Πληροφορικής ΔΕΝ έχουν συσταθεί παρά ελάχιστες οργανικές θέσεις στην Πρωτοβάθμια, οι οποίες φυσικά δεν ανταποκρίνονται στα πραγματικά κενά. Αν συγκρίνει κάποιος τον αριθμό αναπληρωτών ΠΕ86 που πήραν φέτος με τον αριθμό οργανικών κενών θα διαπιστώσει αυτή την παράλογη κατάσταση. Σε μια τέτοια περίπτωση τι νόημα έχει να μιλάμε για πλεονάσματα, αφού αυτά είναι πλασματικά. Αν είναι να διορίσουν με βάσει τα οργανικά κενά θα πρέπει να συσταθούν πρώτα οργανικές θέσεις!!!

Τα έχω γράψει και εγώ πολλές φορές.
Υποθέτω πως η ακριβοδίκαια ΔΟΕ θα έχει πράξει τα δέοντα. ;D ;D ;D
Οι άνθρωποι γεννιούνται αμόρφωτοι, όχι ηλίθιοι. Γίνονται ηλίθιοι με την εκπαίδευση.
Μπέρτραντ Ράσελ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:47:39 »

Αποσυνδεδεμένος lzdg

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 648
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 1010110
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #9202 στις: Δεκέμβριος 29, 2020, 06:15:17 μμ »
Τα έχω γράψει και εγώ πολλές φορές.
Υποθέτω πως η ακριβοδίκαια ΔΟΕ θα έχει πράξει τα δέοντα. ;D ;D ;D

 Αν περιμένουμε από τη ΔΟΕ αλίμονο μας συνάδελφε, διψήφιο αριθμό θα δούμε... (Φτου σκόρδα!!)

Αποσυνδεδεμένος topsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1692
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #9203 στις: Δεκέμβριος 29, 2020, 07:46:32 μμ »
Στην ειδικότητα της Πληροφορικής ΔΕΝ έχουν συσταθεί παρά ελάχιστες οργανικές θέσεις στην Πρωτοβάθμια, οι οποίες φυσικά δεν ανταποκρίνονται στα πραγματικά κενά. Αν συγκρίνει κάποιος τον αριθμό αναπληρωτών ΠΕ86 που πήραν φέτος με τον αριθμό οργανικών κενών θα διαπιστώσει αυτή την παράλογη κατάσταση. Σε μια τέτοια περίπτωση τι νόημα έχει να μιλάμε για πλεονάσματα, αφού αυτά είναι πλασματικά. Αν είναι να διορίσουν με βάσει τα οργανικά κενά θα πρέπει να συσταθούν πρώτα οργανικές θέσεις!!!
Αν δεν τακτοποιηθούν οργανικά οι πλεονάζοντες πληροφορικοί της Βθμιας, δυσκολα θα ανοιξουν πολλές θέσεις στα δημοτικά γιατί έτσι τουλάχιστον διοχετευεται ενα μεγάλος αριθμος καθηγητών ΠΕ86. Επισης ο αριθμος παιδιων στην Αθμια τα τελευταια χρονια μειώνεται και η μείωση αυτή δεν θα σταματήσει, οποτε σε ένα μακροπρόθεσμο σχεδιασμό διορισμων πρέπει να ληφθεί υπ' οψιν. Σε όλες τις σχολικές μονάδες που είμαι, φέτος χάθηκε από ένα τμημα Α ταξης
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 29, 2020, 07:49:09 μμ από topsy »

Αποσυνδεδεμένος DIMIS3

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 316
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #9204 στις: Δεκέμβριος 29, 2020, 08:09:18 μμ »
Άρα αυτο θα πρέπει να ληφθεί υπόψη  και στους διορισμούς των δασκάλων. Πχ με ένα τμήμα που χάθηκε σε ενα σχολειο, χάθηκε μια θέση δασκάλου και μια ωρα πληροφορικής. Ποιοι θα βρεθούν υπεράριθμοι σε λίγα χρόνια;

Αποσυνδεδεμένος Serraios

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1555
  • Φύλο: Άντρας
  • Όνειρα κόντρα στην φθορά..
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #9205 στις: Δεκέμβριος 29, 2020, 08:26:29 μμ »
Άρα αυτο θα πρέπει να ληφθεί υπόψη  και στους διορισμούς των δασκάλων. Πχ με ένα τμήμα που χάθηκε σε ενα σχολειο, χάθηκε μια θέση δασκάλου και μια ωρα πληροφορικής. Ποιοι θα βρεθούν υπεράριθμοι σε λίγα χρόνια;

Δεν το γνωρίζω αλλα γίνεται ενας ΠΕ70 να κανει ενα μαθημα πληροφορικής; Αν ναι, τοτε δυσκολα να χαθουν πολλες θεσεις δασκάλων! Για τα εικαστικά ξέρω οτι γίνεται..
Χαμογέλα ρε.. τι σου ζητάνε;

Αποσυνδεδεμένος chrysa26

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 283
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06 Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #9206 στις: Δεκέμβριος 29, 2020, 08:33:27 μμ »
Παράθεση
Δεν το γνωρίζω αλλα γίνεται ενας ΠΕ70 να κανει ενα μαθημα πληροφορικής; Αν ναι, τοτε δυσκολα να χαθουν πολλες θεσεις δασκάλων! Για τα εικαστικά ξέρω οτι γίνεται..

Τα εικαστικά όπως και την θεατρική αγωγή, την μουσική και την γυμναστική οι δάσκαλοι τα παίρνουν ως β ανάθεση. Οι οργανικές αν θυμάμαι καλά δημιουργούνται μόνο με τις ώρες της α ανάθεσης. Για να πάρουν πληροφορική οι δάσκαλοι πρέπει να έχουν επιμόρφωση β επιπέδου. Τόσα χρόνια σε δημοτικά δεν μου έχει τύχει ποτέ να δω δάσκαλο να πάρει β ανάθεση πληροφορική. Τα άλλα μαθήματα που ανέφερα έχω δει να τα παίρνουν.

Αποσυνδεδεμένος Serraios

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1555
  • Φύλο: Άντρας
  • Όνειρα κόντρα στην φθορά..
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #9207 στις: Δεκέμβριος 29, 2020, 08:49:40 μμ »
Τα εικαστικά όπως και την θεατρική αγωγή, την μουσική και την γυμναστική οι δάσκαλοι τα παίρνουν ως β ανάθεση. Οι οργανικές αν θυμάμαι καλά δημιουργούνται μόνο με τις ώρες της α ανάθεσης. Για να πάρουν πληροφορική οι δάσκαλοι πρέπει να έχουν επιμόρφωση β επιπέδου. Τόσα χρόνια σε δημοτικά δεν μου έχει τύχει ποτέ να δω δάσκαλο να πάρει β ανάθεση πληροφορική. Τα άλλα μαθήματα που ανέφερα έχω δει να τα παίρνουν.

Πραγματικά δεν το γνώριζα! Θενκς!
Χαμογέλα ρε.. τι σου ζητάνε;

Αποσυνδεδεμένος topsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1692
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #9208 στις: Δεκέμβριος 29, 2020, 08:51:26 μμ »
Τα εικαστικά όπως και την θεατρική αγωγή, την μουσική και την γυμναστική οι δάσκαλοι τα παίρνουν ως β ανάθεση. Οι οργανικές αν θυμάμαι καλά δημιουργούνται μόνο με τις ώρες της α ανάθεσης. Για να πάρουν πληροφορική οι δάσκαλοι πρέπει να έχουν επιμόρφωση β επιπέδου. Τόσα χρόνια σε δημοτικά δεν μου έχει τύχει ποτέ να δω δάσκαλο να πάρει β ανάθεση πληροφορική. Τα άλλα μαθήματα που ανέφερα έχω δει να τα παίρνουν.
Δεν υπάρχουν β αναθέσεις στην πρωτοβάθμια. Μπορεί να πάρει κάποιο από αυτά τα μαθήματα μόνο όταν δεν υπάρχει διαθέσιμος εκπαιδευτικός μόνιμος ή αναπληρωτής σε Πρωτοβαθμια ή και δευτεροβάθμια που θα μπορούσε να πάρει αυτές τις ωρες. Μέχρι στιγμής δεν το έχω συναντήσει σε κανένα σχολείο.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 29, 2020, 08:53:25 μμ από topsy »

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #9209 στις: Δεκέμβριος 29, 2020, 09:20:32 μμ »
Δεν υπάρχουν β αναθέσεις στην πρωτοβάθμια. Μπορεί να πάρει κάποιο από αυτά τα μαθήματα μόνο όταν δεν υπάρχει διαθέσιμος εκπαιδευτικός μόνιμος ή αναπληρωτής σε Πρωτοβαθμια ή και δευτεροβάθμια που θα μπορούσε να πάρει αυτές τις ωρες. Μέχρι στιγμής δεν το έχω συναντήσει σε κανένα σχολείο.
Κι εγώ δεν το έχω συναντήσει σε κανένα σχολείο αυτό. Μόνο την ευέλικτη ξέρω ότι μπορεί να πάρουμε κι εμείς των Αγγλικών π.χ. για συμπλήρωση ωρών.

Αποσυνδεδεμένος pausanas

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 377
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #9210 στις: Δεκέμβριος 29, 2020, 09:30:07 μμ »
Άρα αυτο θα πρέπει να ληφθεί υπόψη  και στους διορισμούς των δασκάλων. Πχ με ένα τμήμα που χάθηκε σε ενα σχολειο, χάθηκε μια θέση δασκάλου και μια ωρα πληροφορικής. Ποιοι θα βρεθούν υπεράριθμοι σε λίγα χρόνια;
καλά οι ίδιοι μειωμένοι σε αριθμό μαθητές δε θα περάσουν και στη β/βσθμια; Ρε τι πλάκα έχετε ορισμένοι. Λες και οι μαθητές της πρωτοβάθμιας είναι διαφορετικοί από αυτούς της δευτεροβάθμιας!

Αποσυνδεδεμένος Mars1

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 178
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #9211 στις: Δεκέμβριος 29, 2020, 10:01:37 μμ »
Τα πραγματικά οργανικά κενά των δασκάλων είναι πάνω από 4000+ και έρχεται ταυτόχρονα κύμα συνταξιοδοτησεων των 700+ ΠΕ70 ανα έτος (ήδη ξεκίνησε). Το γνωριζει πολύ καλά αυτό το υπουργείο.
Πάντως κοινό αίτημα θα έπρεπε να είναι οι 15000 διορισμοί για Αθμια και Δθμια, αντί να κοιτάει ο ένας να βγάλει το μάτι του αλλου γιατι οι πραγματικές ανάγκες εκεί κυμαίνονται (δεν αναφέρομαι σε βοηθητικες δομές και προγράμματα ΕΣΠΑ)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159786
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 519
Σύνολο: 527

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.1 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.