*

Αποστολέας Θέμα: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019  (Αναγνώστηκε 3328834 φορές)

0 μέλη και 9 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος rnr

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 350
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #12208 στις: Μάρτιος 04, 2021, 02:51:55 μμ »
Συμφωνω οτι ο αριθμος των κενων δεν αποτελει κ τον μοναδικο παραγοντα του αριθμο των κατανομων αλλα με πανω απο 1500 κενα σε ειδικοτητα οπως οι φιλολογοι που διδασκουν μαθηματα κατευθυνσης εννοω, δε γινεται να μην παρουν το λιγοτερο τους μισους. Κ θεωρω οτι λιγα λεω. Προσωπικη αποψη οτι θα κινηθουνε στους 1000.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:47:34 »

Αποσυνδεδεμένος Ιρμα

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 235
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #12209 στις: Μάρτιος 04, 2021, 02:53:14 μμ »
Βλέπω ότι σκοτεινά σύννεφα μαζεύτηκαν πάνω από τα κεφάλια μερικών, όπως του MPAKIAS33, SERRAIOS, που όταν έλεγα ότι δεν πιστεύω λέξη για διορισμούς, αν δε δω ονόματα, έκαναν σα δαιμονισμένοι να με κατασπαράξουν με ειρωνίες και προσβολές!!! Τώρα παρατηρώ ότι τους κυρίευσαν οι αμφιβολίες και ο φόβος...Πραγματικά απορώ από που αντλούσαν την ΤΟΟΟΟΣΣΣΣΗ σιγουριά περί διορισμών σε συγκεκριμένο χρονικό διάστημα κιόλας!!! Φράσεις όπως: ''Ολα θα γίνουν κανονικότατα αυτό το καλοκαίρι'' '' ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ θα γίνουν διορισμοί αυτό το καλοκαίρι'' ''ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να μη γίνουν διορισμοί αυτό το καλοκαίρι'' .... με κάνουν να πιστεύω πολλά για  αυτούς τους ανθρώπους..... Μόλις φάμε την φόλα αυτό το καλοκαίρι, θα επανέλθουν με φράσεις: ''Όλα θα γίνουν κανονικότατα το καλοκαίρι του 2022''...Κι από αναβολή σε αναβολή θα φτάσουμε σε αυτό που είχα πει εξαρχής, ότι το 2030 θα αναρωτιόμαστε πόσοι διορισμοί θα γίνουν το 2050! Μακάρι να διαψευστώ , το έχω πολλάκις τονίσει, διότι λογικά θα διοριστώ. Ωστόσο, ο πολυετής διασυρμός μας από το Υπουργείο Ταλαιπωρίας μού έχει διδάξει να μην πιστεύω τίποτα, αν δεν το δω με τα μάτια μου. Σίγουρα είναι μόνο δυο πράγματα, οι φόροι και ο θάνατος, μας το έχουν ξαναπεί!!!

Αποσυνδεδεμένος victor123

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2214
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #12210 στις: Μάρτιος 04, 2021, 03:11:46 μμ »
Βλέπω ότι σκοτεινά σύννεφα μαζεύτηκαν πάνω από τα κεφάλια μερικών, όπως του MPAKIAS33, SERRAIOS, που όταν έλεγα ότι δεν πιστεύω λέξη για διορισμούς, αν δε δω ονόματα, έκαναν σα δαιμονισμένοι να με κατασπαράξουν με ειρωνίες και προσβολές!!! Τώρα παρατηρώ ότι τους κυρίευσαν οι αμφιβολίες και ο φόβος...Πραγματικά απορώ από που αντλούσαν την ΤΟΟΟΟΣΣΣΣΗ σιγουριά περί διορισμών σε συγκεκριμένο χρονικό διάστημα κιόλας!!! Φράσεις όπως: ''Ολα θα γίνουν κανονικότατα αυτό το καλοκαίρι'' '' ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ θα γίνουν διορισμοί αυτό το καλοκαίρι'' ''ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να μη γίνουν διορισμοί αυτό το καλοκαίρι'' .... με κάνουν να πιστεύω πολλά για  αυτούς τους ανθρώπους..... Μόλις φάμε την φόλα αυτό το καλοκαίρι, θα επανέλθουν με φράσεις: ''Όλα θα γίνουν κανονικότατα το καλοκαίρι του 2022''...Κι από αναβολή σε αναβολή θα φτάσουμε σε αυτό που είχα πει εξαρχής, ότι το 2030 θα αναρωτιόμαστε πόσοι διορισμοί θα γίνουν το 2050! Μακάρι να διαψευστώ , το έχω πολλάκις τονίσει, διότι λογικά θα διοριστώ. Ωστόσο, ο πολυετής διασυρμός μας από το Υπουργείο Ταλαιπωρίας μού έχει διδάξει να μην πιστεύω τίποτα, αν δεν το δω με τα μάτια μου. Σίγουρα είναι μόνο δυο πράγματα, οι φόροι και ο θάνατος, μας το έχουν ξαναπεί!!!

Άντε πάλι τα ίδια. Το ότι κάποιος έχει αγωνία δεν σημαίνει οτι οι διορισμοί δεν θα γίνουν. Με κάθε καλή διάθεση στο λέω. Δεν κουράστηκες με το τροπάριο; Σε κάθε μα κάθε ποστ σου τα ίδια λές. Την άποψη σου την κατέθεσες και σεβαστή. Τι καταλαβαίνεις με το να την γράφεις 500 φορές; Κερδίζεις κάτι εσύ ή προσφέρεις κάτι στη συζήτηση;  Έλεος. Οι διορισμοί είναι 100% σίγουροι. Δεν υπάρχει καμία περίπτωση να μη γίνουν. Όσο πιο πολύ πλησιάζουμε η αγωνία θα μεγαλώνει περισσότερο. Φίλος που τον Ιανουάριο του  2018 ήξερε πως θα διοριστεί και πήρε ΦΕΚ Αύγουστο του 2018 μου είπε πως την ίδια καταστροφολογία άκουγε αλλά στο τέλος όλα έγιναν κανονικότατα. Άλλο η αγωνία, άλλο το τι θα γίνει.

Αποσυνδεδεμένος Blake

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 363
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #12211 στις: Μάρτιος 04, 2021, 03:27:03 μμ »
Συμφωνω οτι ο αριθμος των κενων δεν αποτελει κ τον μοναδικο παραγοντα του αριθμο των κατανομων αλλα με πανω απο 1500 κενα σε ειδικοτητα οπως οι φιλολογοι που διδασκουν μαθηματα κατευθυνσης εννοω, δε γινεται να μην παρουν το λιγοτερο τους μισους. Κ θεωρω οτι λιγα λεω. Προσωπικη αποψη οτι θα κινηθουνε στους 1000.

Συνάδελφε υπομονή για να φανούν οι πραγματικές συνταξιοδοτήσεις, γιατί αυτές είναι εκτιμήσεις - πολύ πιθανές, αλλά εκτιμήσεις. Το πρόβλημα με τους φιλολόγους είναι τεράστιο και το έχουν υπόψη. Δεν έχει να κάνει με το αν τα φετινά κενά θα είναι 1300 ή 1500, ή αν ήταν πέρσι 600 ή 700. Αυτό είναι μικρής σημασίας. Αφορά στο ότι σε 2-3 χρόνια θα είναι δεδομένα χιλιάδες. Λίγο μετά δηλαδή αφού ολοκληρωθούν οι διορισμοί... Τα κενά αυτά δεν μπορούν να καλυφθούν, αλλά δεν ξέρω πόσους θα πάρει τελικά. Πάντως όχι 700...

Αγαπητή Ίρμα, δεν έχει ακουστεί τίποτα τέτοιο πάντως, προς το παρόν τουλάχιστον. Κακώς ζώνουν τα φίδια όσους τα ζώνουν, όλα κυλούν κανονικότατα. Αυτό που δεν είχαν καταλάβει οι συνάδελφοι είναι ότι θα λαμβάνονταν υπόψη και οι φετινές συνταξιοδοτήσεις, έστω και τυπικά, για να δικαιολογηθούν αποφάσεις που μπορεί να είναι και ήδη ειλημμένες. Προφανώς και όλοι θέλουν να βγουν από την αναμονή και σκεφτόντουσαν ακόμα και διορισμούς μεσούσης της χρονιάς.

Προφανώς δεν θα γινόντουσαν αυτά. Καμία καθυστέρηση δεν υπάρχει που να επηρεάζει σε κάτι ή να δημιουργεί δικαιολογημένες ανησυχίες. Όταν υπάρξει τέτοια περίπτωση, θα τη συζητήσουμε! Τώρα γίνεσαι μάντης κακών, αλλά χωρίς πραγματικό λόγο, ακόμα τουλάχιστον.



 

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:47:34 »

kelif

  • Επισκέπτης
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #12212 στις: Μάρτιος 04, 2021, 03:37:04 μμ »
Συνάδελφε υπομονή για να φανούν οι πραγματικές συνταξιοδοτήσεις, γιατί αυτές είναι εκτιμήσεις - πολύ πιθανές, αλλά εκτιμήσεις. Το πρόβλημα με τους φιλολόγους είναι τεράστιο και το έχουν υπόψη. Δεν έχει να κάνει με το αν τα φετινά κενά θα είναι 1300 ή 1500, ή αν ήταν πέρσι 600 ή 700. Αυτό είναι μικρής σημασίας. Αφορά στο ότι σε 2-3 χρόνια θα είναι δεδομένα χιλιάδες. Λίγο μετά δηλαδή αφού ολοκληρωθούν οι διορισμοί... Τα κενά αυτά δεν μπορούν να καλυφθούν, αλλά δεν ξέρω πόσους θα πάρει τελικά. Πάντως όχι 700...

Αγαπητή Ίρμα, δεν έχει ακουστεί τίποτα τέτοιο πάντως, προς το παρόν τουλάχιστον. Κακώς ζώνουν τα φίδια όσους τα ζώνουν, όλα κυλούν κανονικότατα. Αυτό που δεν είχαν καταλάβει οι συνάδελφοι είναι ότι θα λαμβάνονταν υπόψη και οι φετινές συνταξιοδοτήσεις, έστω και τυπικά, για να δικαιολογηθούν αποφάσεις που μπορεί να είναι και ήδη ειλημμένες. Προφανώς και όλοι θέλουν να βγουν από την αναμονή και σκεφτόντουσαν ακόμα και διορισμούς μεσούσης της χρονιάς.

Προφανώς δεν θα γινόντουσαν αυτά. Καμία καθυστέρηση δεν υπάρχει που να επηρεάζει σε κάτι ή να δημιουργεί δικαιολογημένες ανησυχίες. Όταν υπάρξει τέτοια περίπτωση, θα τη συζητήσουμε! Τώρα γίνεσαι μάντης κακών, αλλά χωρίς πραγματικό λόγο, ακόμα τουλάχιστον.



 



 Οσων αφορα ειδικα τους διορισμους στην 2γε να λαβουμε υποψιν και την υπογεννητικοτητα που ειχε χτυπησει μεχρι τωρα μονο την πορτα της πρωτοβαθμιας  γιατι στις επομενες χρονιες  θα φανουν στην δευτεροβαθμια οι επιπτωσεις της ...

Αποσυνδεδεμένος serton

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 512
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #12213 στις: Μάρτιος 04, 2021, 03:39:04 μμ »
Aφηστε την καημενη αδιοριστη Ιρμα να λεει οτι θελει ..μαλλον το 2030 και το 2050 θα της ειεπε η καφετζου της οτι ειναι τα σωτηρια ετη γι αυτην και παλευει η δό-λια/δό-λι- α

Αποσυνδεδεμένος Touristakos

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1231
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #12214 στις: Μάρτιος 04, 2021, 04:33:43 μμ »
Kαι εγω προσωπικα θεωρω οτι ολα κυλουν ομαλα για τους πρωτους μισους διορισμους (αρκει καποιος να εχει υπομονη). Δεν προκειται να τους ολοκληρωσουν νωριτερα απο μεσα Αυγουστου , αν ηθελαν να καθυστερουσαν (ενα μηνα επιπλεον) θα περιμεναν και τις ανακλησεις των φετινων παραιτησεων, δεν το εκαναν, ισως και γιατι θελουν καποιες ειδικοτητες με πολλες αναγκες να εμφανισουν και αλλα κενα πχ φιλολογοι, οποτε ετσι θα πανε σε νορμαλ χρονο οι μεταθεσεις, οποτε και θα μετρησουν εκ νεου τα κενα, που φυσικα με παραιτησεις 2 ετων (και μαλιστα οι φετινες αρχικες θα ειναι πολυ παραπανω απο τις περσινες τελικες ) θα αδειασουν πληρως καποιες περιοχες (αν φυσικα ηδη δεν ειχαν αδειασει με τοσα χρονια αδιοριστιας) οποτε και θα πανε οι νεοδιοριστοι για τη σκληρη διετια.
Να κανω και μια εκτιμηση, φιλολολογοι, μαθηματικοι, φυσικοχημικοι αυξηση 25 με 30% σε σχεση με τις περσινες τους παραιτησεις. Λεω για αυτες τις ειδικοτητες γιατι για τις αλλες ειδικοτητες δεν παρακολουθω αριθμο παραιτησεων κλπ.

Αποσυνδεδεμένος Logikos-3

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1573
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #12215 στις: Μάρτιος 04, 2021, 04:59:18 μμ »
Οι διορισμοι θα γινουν.. Το θεμα ειναι οτι δεν βγάζουν την κατανομη όπως μας είχαν πει μερικοι Συλλογοι (τρομάρα τους) εδώ και 5 μήνες...Αν έβγαινε η κατανομη θα είχαμε όλοι ηρεμήσει και θα περιμέναμε απλως τη δήλωση περιοχων.. Όμως κατανομη δεν βγαίνει, την αλλη εβδομαδα φτάνουμε μέσα Μάρτη, και το θέατρο του παραλόγου συνεχίζεται...

Αποσυνδεδεμένος gandread

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 395
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #12216 στις: Μάρτιος 04, 2021, 05:00:57 μμ »
Το μονο που δεν ειναι σιγουρο , είναι οτι οι διορισμοι δεν θα γινουν, χαχαχαχαχαχαχα

Αποσυνδεδεμένος Serraios

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1552
  • Φύλο: Άντρας
  • Όνειρα κόντρα στην φθορά..
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #12217 στις: Μάρτιος 04, 2021, 05:29:19 μμ »
Βλέπω ότι σκοτεινά σύννεφα μαζεύτηκαν πάνω από τα κεφάλια μερικών, όπως του MPAKIAS33, SERRAIOS, που όταν έλεγα ότι δεν πιστεύω λέξη για διορισμούς, αν δε δω ονόματα, έκαναν σα δαιμονισμένοι να με κατασπαράξουν με ειρωνίες και προσβολές!!! Τώρα παρατηρώ ότι τους κυρίευσαν οι αμφιβολίες και ο φόβος...Πραγματικά απορώ από που αντλούσαν την ΤΟΟΟΟΣΣΣΣΗ σιγουριά περί διορισμών σε συγκεκριμένο χρονικό διάστημα κιόλας!!! Φράσεις όπως: ''Ολα θα γίνουν κανονικότατα αυτό το καλοκαίρι'' '' ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ θα γίνουν διορισμοί αυτό το καλοκαίρι'' ''ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να μη γίνουν διορισμοί αυτό το καλοκαίρι'' .... με κάνουν να πιστεύω πολλά για  αυτούς τους ανθρώπους..... Μόλις φάμε την φόλα αυτό το καλοκαίρι, θα επανέλθουν με φράσεις: ''Όλα θα γίνουν κανονικότατα το καλοκαίρι του 2022''...Κι από αναβολή σε αναβολή θα φτάσουμε σε αυτό που είχα πει εξαρχής, ότι το 2030 θα αναρωτιόμαστε πόσοι διορισμοί θα γίνουν το 2050! Μακάρι να διαψευστώ , το έχω πολλάκις τονίσει, διότι λογικά θα διοριστώ. Ωστόσο, ο πολυετής διασυρμός μας από το Υπουργείο Ταλαιπωρίας μού έχει διδάξει να μην πιστεύω τίποτα, αν δεν το δω με τα μάτια μου. Σίγουρα είναι μόνο δυο πράγματα, οι φόροι και ο θάνατος, μας το έχουν ξαναπεί!!!

Εγω σε πρόσβαλα και μαλιστα δαιμονισμενα; Επίσης εμενα με εζωσαν τα φίδια; Δεν ανεβαζεις τα σχολια μου να το δω;
Κοιτα να σου πω κοπελια, εγω εδω μεσα ειμαι απο αυτους που μιλάω με ανοιχτα τα χαρτια μου και που ειναι η θεση μου και τι ειδικοτητα ειμαι κλπ κλπ. Δεν κρύβομαι.
Τωρα αν γινουν οι διορισμοι μακαρι να γίνουν και το πιστευω οτι θα γίνουν! Μακάρι να διοριστώ κι ολας, αν δεν διοριστώ δεν θα τα βάψω μαύρα ουτε η ζωη μου θα τελειώσει. Δουλευα αλλου πριν την εκπαίδευση θα δουλέψω αλλου μετα την εκπαίδευση.

Το οτι καθε τρεις και λίγο γραφεις οτι δεν θα γίνουν οι διορισμοι δεν με αφορά, καταλαβαίνω οτι δεν θελεις να γίνουν γιατι πιστεύεις οτι με ενα αλλο σύστημα θα εισαι καλύτερα οποτε ποντάρεις εκει. Μαλιστα καλα κανεις, ο καθενας κοιτάει το συμφέρον του!
Αν πάλι διοριζεσαι και εχεις τετοια νευρα ολη μερα θα σου ελεγα να ηρεμησεις επειδη τον Σεπτεμβριο πρεπει να παρεις και ενα χαρτι ψυχιάτρου.

Y.Γ.
Αν νοιωθεις οτι σε πρόσβαλα φυσικά μπορεις να με στειλεις και πμ για να μου εξηγησεις που θιχτηκες
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 04, 2021, 05:33:17 μμ από Serraios »
Χαμογέλα ρε.. τι σου ζητάνε;

Αποσυνδεδεμένος gandread

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 395
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #12218 στις: Μάρτιος 04, 2021, 05:33:19 μμ »
Τα ειπε ολα ο serraios στην τελευταία του παράγραφο.

Αποσυνδεδεμένος Blake

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 363
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #12219 στις: Μάρτιος 04, 2021, 07:00:01 μμ »

 Οσων αφορα ειδικα τους διορισμους στην 2γε να λαβουμε υποψιν και την υπογεννητικοτητα που ειχε χτυπησει μεχρι τωρα μονο την πορτα της πρωτοβαθμιας  γιατι στις επομενες χρονιες  θα φανουν στην δευτεροβαθμια οι επιπτωσεις της ...

Δεν το έχω παρακολουθήσει αυτό, σε τι ποσοστό μειώνεται ο μαθητικός πληθυσμός που εγγράφεται κάθε χρόνο στα νηπιαγωγεία. Δεν είναι πάντως ακριβώς ανάλογη η επίπτωση στην πρωτοβάθμια, όπου υπάρχουν πολλές περιοχές όπου λειτουργούν νηπιαγωγεία και δημοτικά με ελάχιστους μαθητές, όχι όμως γυμνάσια και λύκεια που συγκεντρώνουν μαθητές ευρύτερων περιοχών. Οπωσδήποτε θα υπάρχει και θα υπάρξει κάποια επίπτωση, όχι όμως ανάλογη. 

Αποσυνδεδεμένος Blake

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 363
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #12220 στις: Μάρτιος 04, 2021, 07:25:17 μμ »
Kαι εγω προσωπικα θεωρω οτι ολα κυλουν ομαλα για τους πρωτους μισους διορισμους (αρκει καποιος να εχει υπομονη). Δεν προκειται να τους ολοκληρωσουν νωριτερα απο μεσα Αυγουστου , αν ηθελαν να καθυστερουσαν (ενα μηνα επιπλεον) θα περιμεναν και τις ανακλησεις των φετινων παραιτησεων, δεν το εκαναν, ισως και γιατι θελουν καποιες ειδικοτητες με πολλες αναγκες να εμφανισουν και αλλα κενα πχ φιλολογοι, οποτε ετσι θα πανε σε νορμαλ χρονο οι μεταθεσεις, οποτε και θα μετρησουν εκ νεου τα κενα, που φυσικα με παραιτησεις 2 ετων (και μαλιστα οι φετινες αρχικες θα ειναι πολυ παραπανω απο τις περσινες τελικες ) θα αδειασουν πληρως καποιες περιοχες (αν φυσικα ηδη δεν ειχαν αδειασει με τοσα χρονια αδιοριστιας) οποτε και θα πανε οι νεοδιοριστοι για τη σκληρη διετια.
Να κανω και μια εκτιμηση, φιλολολογοι, μαθηματικοι, φυσικοχημικοι αυξηση 25 με 30% σε σχεση με τις περσινες τους παραιτησεις. Λεω για αυτες τις ειδικοτητες γιατι για τις αλλες ειδικοτητες δεν παρακολουθω αριθμο παραιτησεων κλπ.

Τα ίδια ποσοστά μου ανέφεραν και μένα δύο αιρετοί ότι αναμένονται για τους φιλολόγους. Είναι φοβερά τα νούμερα.
Η απόφαση να αποτυπωθούν και οι φετινές συνταξιοδοτήσεις είναι δύο μηνών και είναι προφανώς ορθή. Όταν μάλιστα είπα ότι δεν βγαίνουν οι ημερομηνίες για να γίνει αυτό, είδα γελάκια και για πρώτη φορά κατάλαβα ότι τα αδιέξοδα είναι μόνο στο φτωχό μου κεφαλάκι και σταμάτησα να επιχειρηματολογώ πλέον για το τι γίνεται και τι δεν γίνεται...

Δεν βλέπω πάντως συγκλονιστικές αλλαγές με τις συνταξιοδοτήσεις για τα ΠΕ που ανέφερες, τουλάχιστον αυτό ξέρω εγώ, η πίτα είναι συγκεκριμένη. Πολύ απλά, 1000 φιλολόγους έπαιρνε άνετα και με τις περσινές συνταξιοδοτήσεις και τις έξι ώρες των λατινικών. Δεν θα πέσει και κανένας από τα σύννεφα που γνωρίζει τα της εκπαίδευσης, το 1/4 της β΄ θμιας είναι. Τώρα που θα μάθει πριν τους διορισμούς ότι τα πραγματικά κενά είναι πολλαπλάσια, τι θα κάνει;; θα τους αυξήσει;; ή θα πάει τους διορισμούς στις 15000 για να καλυφθούν τα κενά;;

Συμπερασματικά, καλά κάνει και τα μετράει τώρα, αλλά το μέτρημα δεν ξέρω τι θα το κάνει... Άσε και που δεν δεσμεύεται και από αυτά που λέμε εμείς οργανικές θέσεις και οργανικά κενά...



Αποσυνδεδεμένος Serraios

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1552
  • Φύλο: Άντρας
  • Όνειρα κόντρα στην φθορά..
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #12221 στις: Μάρτιος 04, 2021, 07:39:48 μμ »
Τα ίδια ποσοστά μου ανέφεραν και μένα δύο αιρετοί ότι αναμένονται για τους φιλολόγους. Είναι φοβερά τα νούμερα.
Η απόφαση να αποτυπωθούν και οι φετινές συνταξιοδοτήσεις είναι δύο μηνών και είναι προφανώς ορθή. Όταν μάλιστα είπα ότι δεν βγαίνουν οι ημερομηνίες για να γίνει αυτό, είδα γελάκια και για πρώτη φορά κατάλαβα ότι τα αδιέξοδα είναι μόνο στο φτωχό μου κεφαλάκι και σταμάτησα να επιχειρηματολογώ πλέον για το τι γίνεται και τι δεν γίνεται...

Δεν βλέπω πάντως συγκλονιστικές αλλαγές με τις συνταξιοδοτήσεις για τα ΠΕ που ανέφερες, τουλάχιστον αυτό ξέρω εγώ, η πίτα είναι συγκεκριμένη. Πολύ απλά, 1000 φιλολόγους έπαιρνε άνετα και με τις περσινές συνταξιοδοτήσεις και τις έξι ώρες των λατινικών. Δεν θα πέσει και κανένας από τα σύννεφα που γνωρίζει τα της εκπαίδευσης, το 1/4 της β΄ θμιας είναι. Τώρα που θα μάθει πριν τους διορισμούς ότι τα πραγματικά κενά είναι πολλαπλάσια, τι θα κάνει;; θα τους αυξήσει;; ή θα πάει τους διορισμούς στις 15000 για να καλυφθούν τα κενά;;

Συμπερασματικά, καλά κάνει και τα μετράει τώρα, αλλά το μέτρημα δεν ξέρω τι θα το κάνει... Άσε και που δεν δεσμεύεται και από αυτά που λέμε εμείς οργανικές θέσεις και οργανικά κενά...

Πιστεύω οι συνταξιοδοτήσεις θα μετρήσουν στους ποσους θα παρει μεσα στα παγιωμενα γκρουπ.
Με λίγα λογια νομίζω οτι εχει κλειδώσει η κατανομη για μερικες ομάδες π.χ ΠΕ60+ΠΕ70 η για ΠΕ02+ΠΕ03+ΠΕ04 κλπ κλπ
Οι συνταξιοδοτήσεις οποτε θα δωσουν την βαρύτητα στην καθε ειδικευση τις ομαδας αχ π.χ εχει κλειδωσει η κατανομή για 2400 ΠΕ04+ΠΕ03+ΠΕ02 και βγουν 1000 ΠΕ02 και 400 ΠΕ03 και 300 ΠΕ04 τωρα στην συνταξη, δεν θα πάρει απλα 800 ΠΕ02 αλλα θα πάρει 1200 ΠΕ02 και οι υπολοιποι 1200 θα ειναι ΠΕ03+ΠΕ04.
Οποτε πιστέυω οτι μονο εκει θα παίξει ρολο και φυσικά στις περιοχες που θα γινουν τοποθετησεις αν π.χ. φυγουν 500 ΠΕ02 απο Κρήτη και δεν ζητησει κανενας να παει Κρητη σαν μεταθεση, θα στειλουν ενα μεγαλο ποσοστο εκει
Χαμογέλα ρε.. τι σου ζητάνε;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158556
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 437
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 418
Σύνολο: 425

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.112 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.