*

Ψηφοφορία

Πόσα μόρια έχετε στο νέο σύστημα κατάταξης;

Κάτω από 100
68 (46.9%)
100-110
12 (8.3%)
110-120
13 (9%)
120-130
11 (7.6%)
130-140
10 (6.9%)
140-150
7 (4.8%)
150-160
5 (3.4%)
160-170
6 (4.1%)
170-180
3 (2.1%)
180-190
2 (1.4%)
Πάνω από 190
8 (5.5%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 145

Η ψηφοφορία έληξε: Απρίλιος 09, 2020, 02:42:46 μμ

Αποστολέας Θέμα: Mόρια στο νέο σύστημα κατάταξης αναπληρωτών εκπαιδευτικών  (Αναγνώστηκε 82983 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος nick1981

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 338
    • Προφίλ
Απ: Mόρια στο νέο σύστημα κατάταξης αναπληρωτών εκπαιδευτικών
« Απάντηση #98 στις: Δεκέμβριος 29, 2019, 07:36:38 πμ »
123 μόρια ΠΕ04.05. Ευτυχώς που έχω διδακτορικό και μάστερ (στη μηχανική) και 40 μήνες προϋπηρεσία. Βαρέθηκα να ψάχνω για προγράμματα πλέον που είναι απίστευτα ανταγωνιστικά, ελάχιστα προκηρύσσονται ανά 3ετια και μετά τα 7 χρόνια από τη λήψη του Διδακτορικού δεν μπορείς να υποβάλλεις καν πρόταση χρηματοδότησης. Τελικά η απόφαση μου να ξεκινήσω PhD μόλις προσλήφθηκα για 1η φορά αναπληρωτής δικαιώνεται!!! Καιρός να γυρίσω στη χώρα μου.. σε αυτους που βγάζουν χολή για τους Διδάκτορες περί αποτυχίας στόχων κτλ. δεν ασχολουμαι. Επίσης και μέσα στην εκπαίδευση μπορείς να ανελιχθεις αλλά και να κάνεις και άλλα πράγματα ταυτόχρονα.....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος skathari

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 930
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Mόρια στο νέο σύστημα κατάταξης αναπληρωτών εκπαιδευτικών
« Απάντηση #99 στις: Δεκέμβριος 29, 2019, 08:18:32 πμ »
Αν καταλαβα καλα διαβαζοντας την προκηρυξη γενικης οσοι ειχαν κανει για ειδικη αγωγη και εφοσον δεν εχει προστεθει κατι καινουριο δεν χρειαζεται παρουσια στη διευθυνση και υποβολη δικαιολογητικων σωστα;


Λάθος.
Παρουσία σε Δ/νση Εκπ/σης απαιτείται σε κάθε περίπτωση.

Επίσης, η περσινή προϋπηρεσία δεν είναι περασμένη μέχρι το τέλος της σύμβασης στο οπσυδ. Οπότε θα πρέπει να καταθέσουμε βεβαίωση. Μόνο για την φετινό σχολικό έτος λέει ότι δεν απαιτείται να προσκομίσουμε βεβαιώσεις. Σωστά?

Αποσυνδεδεμένος skathari

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 930
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Mόρια στο νέο σύστημα κατάταξης αναπληρωτών εκπαιδευτικών
« Απάντηση #100 στις: Δεκέμβριος 29, 2019, 08:26:53 πμ »
Εγώ δεν κατάλαβα ΠΟΥ θα την δώσουμε όμως αυτή τη βεβαίωση προϋπηρεσίας όσοι ανήκουμε σε κλάδο της Δευτεροβάθμιας, αλλά η προϋπηρεσία μας η περσινή ήταν στην Πρωτοβάθμια... Μπορεί να με διαφωτίσει κάποιος που κατάλαβε καλύτερα? Η πρόσκληση γράφει το εξής:



Τα δικαιολογητικά επισυνάπτονται στην ειδική αίτηση κατάθεσης δικαιολογητικών και κατατίθενται
αυτοπροσώπως ή με νόμιμα εξουσιοδοτημένο πρόσωπο, υποχρεωτικά σε οποιαδήποτε Διεύθυνση
Πρωτοβάθμιας (για τους υποψήφιους εκπαιδευτικούς κλάδων ΠΕ60, ΠΕ70 και ΠΕ73) ή Δευτεροβάθμιας
Εκπαίδευσης (για τους υποψήφιους εκπαιδευτικούς των λοιπών κλάδων). Υποψήφιοι ήδη εγγεγραμμένοι στο
Ολοκληρωμένο Πληροφοριακό Σύστημα Διαχείρισης Προσωπικού Α/θμιας και Β/Θμιας Εκπαίδευσης (Ο.Π.ΣΥ.Δ.)
του Υ.ΠΑΙ.Θ., σε περισσότερους του ενός κλάδους, οι οποίοι ανήκουν σε διαφορετικές βαθμίδες εκπαίδευσης,
υποβάλλουν δικαιολογητικά σε μία μόνο Διεύθυνση (Α/θμιας ή Β/θμιας) Εκπαίδευσης.
Σε περίπτωση, δε, κατά την οποία προσκομίζονται βεβαιώσεις προϋπηρεσίας (πέραν της ήδη
καταχωρισμένης στο Ο.Π.ΣΥ.Δ.)
ή/και αποδεικτικά ένταξης σε νέο εκπ/κό κλάδο, τότε η κατάθεση αυτών γίνεται,
υποχρεωτικά σε Δ/νση της αντίστοιχης βαθμίδας Εκπ/σης με την βαθμίδα στην οποία προσφέρθηκε η
προϋπηρεσία
ή ανήκει ο νέος κλάδος ή, εφόσον πρόκειται για προϋπηρεσία ΕΕΠ ή ΕΒΠ, σε Περιφερειακή
Διεύθυνση Εκπαίδευσης.


« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 29, 2019, 08:29:15 πμ από skathari »

Αποσυνδεδεμένος effiet

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 608
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Mόρια στο νέο σύστημα κατάταξης αναπληρωτών εκπαιδευτικών
« Απάντηση #101 στις: Δεκέμβριος 29, 2019, 09:32:39 πμ »
Καλό διορισμο, συνάδελφε!!
Συμφωνώ μαζί σου απολύτως... Κι εγώ με μεταπτυχιακό και κάνοντας διδακτορικό (αν και δεν το έχω τελειώσει ακόμα) που σημαίνει ότι μου αρέσει ο ακαδημαϊκός χωρος, βλέπω ότι δεν είναι ευοιονα τα πράγματα εκεί... Διότι δυστυχώς στην Ελλάδα είναι πολλοί με αντίστοιχα προσόντα, λίγες οι θέσεις, ανταγωνιστικότητα στον χώρο και για να ανελιχθείς θέλει συνδυασμό πραγμάτων...
Ενώ στην σχολική εκπαιδευση, προς το παρόν τουλάχιστον, είναι πιο υγιές το περιβάλλον. Αν είσαι άνθρωπος που ασχολείται σοβαρά με το έργο του, τότε προσφέρεις και στα παιδιά αλλά κανείς παράλληλα τα όνειρα σου πραγματικότητα χωρίς να έχεις ανάγκη κανέναν εκεί στα πανεπιστήμια... Είσαι ελεύθερος και ανεξάρτητος...

123 μόρια ΠΕ04.05. Ευτυχώς που έχω διδακτορικό και μάστερ (στη μηχανική) και 40 μήνες προϋπηρεσία. Βαρέθηκα να ψάχνω για προγράμματα πλέον που είναι απίστευτα ανταγωνιστικά, ελάχιστα προκηρύσσονται ανά 3ετια και μετά τα 7 χρόνια από τη λήψη του Διδακτορικού δεν μπορείς να υποβάλλεις καν πρόταση χρηματοδότησης. Τελικά η απόφαση μου να ξεκινήσω PhD μόλις προσλήφθηκα για 1η φορά αναπληρωτής δικαιώνεται!!! Καιρός να γυρίσω στη χώρα μου.. σε αυτους που βγάζουν χολή για τους Διδάκτορες περί αποτυχίας στόχων κτλ. δεν ασχολουμαι. Επίσης και μέσα στην εκπαίδευση μπορείς να ανελιχθεις αλλά και να κάνεις και άλλα πράγματα ταυτόχρονα.....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Κ76

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 314
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Mόρια στο νέο σύστημα κατάταξης αναπληρωτών εκπαιδευτικών
« Απάντηση #102 στις: Δεκέμβριος 29, 2019, 09:33:43 πμ »
Καλημερα σας ευχαριστω παρα πολυ για τις απαντησεις. Διαβασα γρηγορα την προκηρυξη και εκανα λαθος διαπιστωση.

Αποσυνδεδεμένος ΡΕΑ.Τ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2226
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Mόρια στο νέο σύστημα κατάταξης αναπληρωτών εκπαιδευτικών
« Απάντηση #103 στις: Δεκέμβριος 29, 2019, 10:30:14 πμ »
Με τους νέους πίνακες οι προσλήψεις των αναπληρωτών τον Σεπτέμβριο του 2020.


Θα δείξει. Κανένας δε θα πείσει κανέναν.
Όσοι πιστεύουν τις δηλώσεις των στελεχών του υπουργείου παιδείας, προφανώς το θεωρούν λογικό.
Άλλοι συνάδελφοι πάλι , γνωρίζουν τις διαδικασίες ΑΣΕΠ και "διδάσκονται από την ιστορία"!
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 29, 2019, 10:33:56 πμ από ΡΕΑ.Τ »

Αποσυνδεδεμένος Κ76

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 314
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Mόρια στο νέο σύστημα κατάταξης αναπληρωτών εκπαιδευτικών
« Απάντηση #104 στις: Δεκέμβριος 29, 2019, 10:49:06 πμ »
Ετσι ειναι Ρεα οπως τα λες θα δειξει.Εγω βεβαια πιο πολυ συμμεριζομαι τη δικη σου αποψη καθαρα και μονο με τη λογικη οτι υπαρχει περιθωριο μονο 6 μηνων που πρεπει να γινουν τα παντα.Σε 6 μηνες στην ειδικη αγωγη μονο προσωρινους πινακες εβγαλαν και οι οριστικοι ακομη εκκρεμουν.Οτι ειναι να γινει θα γινει ασχετα με το τι λεμε

Αποσυνδεδεμένος skathari

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 930
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Mόρια στο νέο σύστημα κατάταξης αναπληρωτών εκπαιδευτικών
« Απάντηση #105 στις: Δεκέμβριος 29, 2019, 11:01:19 πμ »
Ακόμα και προσωρινούς να προλάβουν να βγάλουν στις ενστάσεις θα γίνει χαμός. Με δεδομένο ότι θα είναι κλειστοί για 3 χρόνια κανείς δεν αστειεύεται με την κατάταξή του

Αποσυνδεδεμένος mts.ag

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4094
    • Προφίλ
Απ: Mόρια στο νέο σύστημα κατάταξης αναπληρωτών εκπαιδευτικών
« Απάντηση #106 στις: Δεκέμβριος 29, 2019, 11:31:13 πμ »
Με τους νέους πίνακες οι προσλήψεις των αναπληρωτών τον Σεπτέμβριο του 2020.

Κοιτώντας την ώρα που έκανες ποστ, πρέπει να ρωτήσω, είδες την Κεραμέως σε κανένα μπαρ και στο είπε; ;D ;D

Σοβαρα τώρα, όπως είπε και η Ρέα, θα δείξει. Εγώ απλά θα σου πω ότι για να πάρει αναπληρωτές τον Σεπτέμβρη πρέπει να έχει οριστικούς τον Αυγουστο. Οριστικούς, όχι προσωρινούς. Το λέω για άλλη μια φορά: οριστικούς.
Σκέψουν ότι οι αιτήσεις για τη Βθμια τελειώνουν 24/2 και θα μπορείς να πηγαίνεις χαρτιά στις διευθύνσεις μέχρι 5/3. Οπότε αρχές Μαρτίου θ' αρχίσουν την επεξεργασία, που τους δίνει 5.5 μήνες για να βγούν οι οριστικοι. Κοίτα, ολα γίνονται, αλλά προσωπικά δε θα στοιχημάτιζα εκεί.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 29, 2019, 11:34:22 πμ από mtsag »

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Mόρια στο νέο σύστημα κατάταξης αναπληρωτών εκπαιδευτικών
« Απάντηση #107 στις: Δεκέμβριος 29, 2019, 11:52:44 πμ »
123 μόρια ΠΕ04.05. Ευτυχώς που έχω διδακτορικό και μάστερ (στη μηχανική) και 40 μήνες προϋπηρεσία. Βαρέθηκα να ψάχνω για προγράμματα πλέον που είναι απίστευτα ανταγωνιστικά, ελάχιστα προκηρύσσονται ανά 3ετια και μετά τα 7 χρόνια από τη λήψη του Διδακτορικού δεν μπορείς να υποβάλλεις καν πρόταση χρηματοδότησης. Τελικά η απόφαση μου να ξεκινήσω PhD μόλις προσλήφθηκα για 1η φορά αναπληρωτής δικαιώνεται!!! Καιρός να γυρίσω στη χώρα μου.. σε αυτους που βγάζουν χολή για τους Διδάκτορες περί αποτυχίας στόχων κτλ. δεν ασχολουμαι. Επίσης και μέσα στην εκπαίδευση μπορείς να ανελιχθεις αλλά και να κάνεις και άλλα πράγματα ταυτόχρονα.....
Χαίρομαι πραγματικά αν τελικά μπουν και διδάξουν στα δημόσια σχολεία άνθρωποι με τόσους τίτλους σπουδών και κυρίως με διάθεση να εξελιχθούν κι όχι να αράξουν!
Μακάρι να είναι πολλοί οι αξιόλογοι εκπαιδευτικοί που θα διοριστούν, όπως πιθανότατα ο παραπάνω συνάδελφος!
Τους χρειάζεται η δημόσια εκπαίδευση!
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος math22

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1856
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Mόρια στο νέο σύστημα κατάταξης αναπληρωτών εκπαιδευτικών
« Απάντηση #108 στις: Δεκέμβριος 29, 2019, 01:40:10 μμ »
Χαίρομαι πραγματικά αν τελικά μπουν και διδάξουν στα δημόσια σχολεία άνθρωποι με τόσους τίτλους σπουδών και κυρίως με διάθεση να εξελιχθούν κι όχι να αράξουν!
Μακάρι να είναι πολλοί οι αξιόλογοι εκπαιδευτικοί που θα διοριστούν, όπως πιθανότατα ο παραπάνω συνάδελφος!
Τους χρειάζεται η δημόσια εκπαίδευση!
Καιρος να ξεκουραστεις τωρα...

Αποσυνδεδεμένος ΡΕΑ.Τ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2226
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Mόρια στο νέο σύστημα κατάταξης αναπληρωτών εκπαιδευτικών
« Απάντηση #109 στις: Δεκέμβριος 29, 2019, 01:40:28 μμ »
"Αναγκαίο κακό αγαπητέ μου η 2θμια για κάποιους και δυστυχώς όχι από επιλογή. Είναι εύκολο να το καταλάβει κάποιος..."

@nick 1981
Πάντως τη φράση "αναγκαίο κακό" δεν την έγραψα εγώ και δυστυχώς επιβεβαιώνει τη θέση μου.
Ελπίζω να μη την υιοθετείς. Αν λοιπόν δεν την υιοθετείς, σου εύχομαι καλή συνέχεια στη δευτεροβάθμια εκπαίδευση.
Υ.Γ  Η αμετροεπεια , κατά τη γνώμη μου, δε συγκαταλέγεται στα "προσόντα" ενός εκπαιδευτικού: σεμνά και ταπεινά χωρίς απαρίθμηση των προσόντων.

   
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 29, 2019, 02:25:49 μμ από ΡΕΑ.Τ »

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Mόρια στο νέο σύστημα κατάταξης αναπληρωτών εκπαιδευτικών
« Απάντηση #110 στις: Δεκέμβριος 29, 2019, 02:23:52 μμ »
123 μόρια ΠΕ04.05. Ευτυχώς που έχω διδακτορικό και μάστερ (στη μηχανική) και 40 μήνες προϋπηρεσία. Βαρέθηκα να ψάχνω για προγράμματα πλέον που είναι απίστευτα ανταγωνιστικά, ελάχιστα προκηρύσσονται ανά 3ετια και μετά τα 7 χρόνια από τη λήψη του Διδακτορικού δεν μπορείς να υποβάλλεις καν πρόταση χρηματοδότησης. Τελικά η απόφαση μου να ξεκινήσω PhD μόλις προσλήφθηκα για 1η φορά αναπληρωτής δικαιώνεται!!! Καιρός να γυρίσω στη χώρα μου.. σε αυτους που βγάζουν χολή για τους Διδάκτορες περί αποτυχίας στόχων κτλ. δεν ασχολουμαι. Επίσης και μέσα στην εκπαίδευση μπορείς να ανελιχθεις αλλά και να κάνεις και άλλα πράγματα ταυτόχρονα.....

Απλά.. όσα δεν φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια, ή πιο ταιριαστό.. να 'τανε η ζήλια ψώρα...
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος βερα

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 248
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Mόρια στο νέο σύστημα κατάταξης αναπληρωτών εκπαιδευτικών
« Απάντηση #111 στις: Δεκέμβριος 29, 2019, 02:38:48 μμ »
Χαίρομαι πραγματικά αν τελικά μπουν και διδάξουν στα δημόσια σχολεία άνθρωποι με τόσους τίτλους σπουδών και κυρίως με διάθεση να εξελιχθούν κι όχι να αράξουν!
Μακάρι να είναι πολλοί οι αξιόλογοι εκπαιδευτικοί που θα διοριστούν, όπως πιθανότατα ο παραπάνω συνάδελφος!
Τους χρειάζεται η δημόσια εκπαίδευση!
Αν ήσουν αδιοριστη, θα χαιροσουν να είχες τέτοιον ανταγωνισμο;; Δεν φταίνε ομως αυτοι για το χάλι που έχουμε!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159760
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 448
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 21
Επισκέπτες: 363
Σύνολο: 384

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.094 δευτερόλεπτα. 37 ερωτήματα.