*

Αποστολέας Θέμα: ΚΕΠΑ: δυνατότητα γρήγορης έκδοσης πιστοποιητικού αναπηρίας για 1ΓΕ/2ΓΕ  (Αναγνώστηκε 2498 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος derosi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 90
    • Προφίλ
Γνωρίζει κάποιος αν στα ΚΕΠΑ θα δωθεί προτεραιότητα για να πάρουν πιστοποιητικό με ποσοστό αναπηρίας αναπληρωτές εκπαιδευτικοί που δεν έχουν εν όψει των προκηρύξεων γενικής αγωγής; Είχε γίνει κάτι αντίστοιχο με την ειδική αγωγή;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 09, 2020, 11:03:26 πμ από Stelios »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Συνδεδεμένος mts.ag

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4094
    • Προφίλ
Γνωρίζει κάποιος αν στα ΚΕΠΑ θα δωθεί προτεραιότητα για να πάρουν πιστοποιητικό με ποσοστό αναπηρίας αναπληρωτές εκπαιδευτικοί που δεν έχουν εν όψει των προκηρύξεων γενικής αγωγής; Είχε γίνει κάτι αντίστοιχο με την ειδική αγωγή;

Ούτε 1 στο 1000000 να δοθεί τέτοια 'γραμμή', τουλάχιστον κατά τη ταπεινή μου άποψη. Άλλο υπουργείο και δεν κινείται όλος ο κόσμος γύρω από τις προκηρύξεις μας. Αυτό που μπορεί να κάνει κανείς είναι να πάει να εξηγήσει την κατάσταση στη γραμματεία του τοπικού ΚΕΠΑ, μήπως και μπορεί να περάσει ο ενδιαφερόμενος επιτροπή νωρίτερα.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 08, 2020, 08:53:23 μμ από mtsag »

Αποσυνδεδεμένος mauros rigas

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 159
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Δεν ξέρω τι έγινε τελικά, αλλά αυτή η είδηση κυκλοφορούσε όταν κάνανε τις αιτήσεις στην ειδική αγωγή. Είναι εντελώς παράλογο να μην τα δεχτούν στις ενστάσεις πάντως, καθώς δεν ευθυνόμαστε εμείς για τις καθυστερήσεις του κράτους.

https://www.alfavita.gr/ekpaideysi/288888_asep-enelea-dieykriniseis-kai-hronikes-desmeyseis-gia-tis-prokiryxeis-tis-eidikis

ΚΕΠΑ – ΔΟΑΤΑΠ
1. Για ΚΕΠΑ – ΔΟΑΤΑΠ δεν υπάρχει δέσμευση ΑΣΕΠ, αλλά ο υποψήφιος μπορεί να καταθέσει Υπεύθυνη Δήλωση, μαζί με τον αριθμό της αίτησης προς ΚΕΠΑ ή ΔΟΑΤΑΠ, για να έχει δικαίωμα Ενστασης.

Από την στιγμή που γίνεται η αίτηση στο ΚΕΠΑ μέχρι να περάσει κάποιος από επιτροπή και να πάρει το χαρτί στα χέρια του χρειάζονται περίπου 3-4 μήνες.


xriana1

  • Επισκέπτης
Γνωρίζει κάποιος αν στα ΚΕΠΑ θα δωθεί προτεραιότητα για να πάρουν πιστοποιητικό με ποσοστό αναπηρίας αναπληρωτές εκπαιδευτικοί που δεν έχουν εν όψει των προκηρύξεων γενικής αγωγής; Είχε γίνει κάτι αντίστοιχο με την ειδική αγωγή;
Τι εννοείς προτεραιότητα; Δεν λήγουν ούτε φυσικά αρχίζουν όλα τα πιστοποιητικά την ίδια (μια καθορισμένη) ημερομηνία.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

xriana1

  • Επισκέπτης
Δεν ξέρω τι έγινε τελικά, αλλά αυτή η είδηση κυκλοφορούσε όταν κάνανε τις αιτήσεις στην ειδική αγωγή. Είναι εντελώς παράλογο να μην τα δεχτούν στις ενστάσεις πάντως, καθώς δεν ευθυνόμαστε εμείς για τις καθυστερήσεις του κράτους.

https://www.alfavita.gr/ekpaideysi/288888_asep-enelea-dieykriniseis-kai-hronikes-desmeyseis-gia-tis-prokiryxeis-tis-eidikis

ΚΕΠΑ – ΔΟΑΤΑΠ
1. Για ΚΕΠΑ – ΔΟΑΤΑΠ δεν υπάρχει δέσμευση ΑΣΕΠ, αλλά ο υποψήφιος μπορεί να καταθέσει Υπεύθυνη Δήλωση, μαζί με τον αριθμό της αίτησης προς ΚΕΠΑ ή ΔΟΑΤΑΠ, για να έχει δικαίωμα Ενστασης.

Από την στιγμή που γίνεται η αίτηση στο ΚΕΠΑ μέχρι να περάσει κάποιος από επιτροπή και να πάρει το χαρτί στα χέρια του χρειάζονται περίπου 3-4 μήνες.
Αν κάποιος υποβάλλει αίτημα επανεξέτασης στο κεπα 2 περίπου μήνες πριν τη λήξη ισχύος της προηγούμενης βεβαίωσης είναι πολύ πιθανό να εξασφαλίσει διαδοχικό πιστοποιητικό, διότι θα κληθεί άμεσα για επανεξέταση.

Αποσυνδεδεμένος mauros rigas

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 159
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Αν κάποιος υποβάλλει αίτημα επανεξέτασης στο κεπα 2 περίπου μήνες πριν τη λήξη ισχύος της προηγούμενης βεβαίωσης είναι πολύ πιθανό να εξασφαλίσει διαδοχικό πιστοποιητικό, διότι θα κληθεί άμεσα για επανεξέταση.

Το δικό μου πιστοποιητικό με σκλήρυνση κατά πλάκας και ποσοστό 40% λήγει 30/04/2020. Το έχω από 01/05/2017. Από τότε άλλαξαν ελαφρώς τα πράγματα. Τον Σεπτέμβρη πήγα στο ΚΕΠΑ και ζήτησα να περάσω εκ νέου επιτροπή και μου είπαν ότι μπορώ να κάνω αίτηση το νωρίτερο 3 μήνες πριν τη λήξη του πιστοποιητικού και αφού έχω κάνει εξετάσεις κτλ. Μαγνητικές έκανα την προηγούμενη εβδομάδα και έχω τα πάντα έτοιμα ώστε να πάω 1 Φλεβάρη να καταθέσω αίτηση.

Το ποσοστό μου αυτή τη στιγμή που συζητάμε λογικά έχει ανέβει. Αν προσκομίσω το 40%, εκτός του ότι δεν μοριοδοτείται, δεν ανταποκρίνεται και στην πραγματικότητα.

Τέλος πάντων, είναι ιδιαίτερα ψυχοφθόρες αυτές οι καταστάσεις. Προσπαθώ να παραμένω ήρεμος.   
Μέχρι τώρα με την σκλήρυνση ήμουν ειδική κατηγορία και ξαφνικά με έκανε ο Γαβρόγλου και η Κεραμέως να νίωθω ότι έφυγε η νόσος από πάνω μου με τα μηδέν μόρια που θα πάρω αν δεν γίνει δεκτή η ένσταση.

xriana1

  • Επισκέπτης
Το δικό μου πιστοποιητικό με σκλήρυνση κατά πλάκας και ποσοστό 40% λήγει 30/04/2020. Το έχω από 01/05/2017. Από τότε άλλαξαν ελαφρώς τα πράγματα. Τον Σεπτέμβρη πήγα στο ΚΕΠΑ και ζήτησα να περάσω εκ νέου επιτροπή και μου είπαν ότι μπορώ να κάνω αίτηση το νωρίτερο 3 μήνες πριν τη λήξη του πιστοποιητικού και αφού έχω κάνει εξετάσεις κτλ. Μαγνητικές έκανα την προηγούμενη εβδομάδα και έχω τα πάντα έτοιμα ώστε να πάω 1 Φλεβάρη να καταθέσω αίτηση.

Το ποσοστό μου αυτή τη στιγμή που συζητάμε λογικά έχει ανέβει. Αν προσκομίσω το 40%, εκτός του ότι δεν μοριοδοτείται, δεν ανταποκρίνεται και στην πραγματικότητα.

Τέλος πάντων, είναι ιδιαίτερα ψυχοφθόρες αυτές οι καταστάσεις. Προσπαθώ να παραμένω ήρεμος.   
Μέχρι τώρα με την σκλήρυνση ήμουν ειδική κατηγορία και ξαφνικά με έκανε ο Γαβρόγλου και η Κεραμέως να νίωθω ότι έφυγε η νόσος από πάνω μου με τα μηδέν μόρια που θα πάρω αν δεν γίνει δεκτή η ένσταση.
Καταρχάς κατανοώ το άγχος σου και αντιλαμβάνομαι την κατάσταση, γι' αυτό και σου εύχομαι τα καλύτερα. Θεωρώ συνετό που έχεις ήδη κινητοποιηθεί για την επόμενη επιτροπή και ακριβώς αυτό ήθελα να τονίσω, δηλαδή όσο πιο γρήγορα κινητοποιηθείς (προ 3 μήνου) τόσο αυξάνεις τις ελπίδες σου για διαδοχική έκδοση πιστοποίησης. Από καρδιάς καλή τύχη.

Αποσυνδεδεμένος derosi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 90
    • Προφίλ
Η ΕΣΑμεΑ ζητά προτεραιότητα στην έκδοση αποτελεσμάτων από τα ΚΕΠΑ για τους εκπαιδευτικούς ΑμεΑ

Με έγγραφό της στον ΕΦΚΑ η ΕΣΑμεΑ ζητά να δίνεται προτεραιότητα στην εξέταση και στην έκδοση αποτελεσμάτων από τις επιτροπές ΚΕΠΑ στα άτομα που επιθυμούν να υποβάλουν αίτημα για διορισμό στην εκπαίδευση, ώστε να προλάβουν την προθεσμία υποβολής των αιτήσεων και να μην χάσουν τη μοριοδότηση της αναπηρίας.

Το υπουργείο Παιδείας έχει προβεί στη θέσπιση νέου συστήματος διορισμού και προσλήψεων Εκπαιδευτικών της Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, μελών Ειδικού Εκπαιδευτικού Προσωπικού (Ε.Ε.Π.) και Ειδικού Βοηθητικού Προσωπικού (Ε.Β.Π.) μέσω Α.Σ.Ε.Π, με το οποίο μοριοδοτείται και η αναπηρία. Το άρθρο 66 του ν. 4589/2019 (ΦΕΚ 13 Α΄) που ψηφίστηκε για την εφαρμογή του προαναφερόμενου συστήματος, αναφέρει ότι η προκήρυξη για τις θέσεις των εκπαιδευτικών, του Ε.Ε.Π. και του Ε.Β.Π. θα εκδοθεί μέσα σε ένα μήνα από την έναρξη ισχύος του εν λόγω νόμου. Υπάρχουν όμως εκπαιδευτικοί με αναπηρία ή εκπαιδευτικοί που προστατεύουν άτομα με αναπηρία, οι οποίοι δεν έχουν γνωματεύσεις ΚΕΠΑ σε ισχύ, ώστε να τις καταθέσουν μαζί με την αίτησή τους για διορισμό, προκειμένου να εξασφαλίσουν τη μοριοδότηση που δικαιούνται.

Για αυτό το λόγο η ΕΣΑμεΑ ζητά το αμέσως προσεχές διάστημα, να δίνεται προτεραιότητα στην εξέταση και στην έκδοση αποτελεσμάτων από τις επιτροπές ΚΕΠΑ στα άτομα που επιθυμούν να υποβάλουν αίτημα για διορισμό στην εκπαίδευση, ώστε να προλάβουν την προθεσμία υποβολής των αιτήσεων και να μην χάσουν τη μοριοδότηση της αναπηρίας.


https://www.google.com/amp/www.alfavita.gr/ekpaideysi/279808_i-esamea-zita-proteraiotita-stin-ekdosi-apotelesmaton-apo-ta-kepa-gia-toys%3famp
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 09, 2020, 11:04:33 πμ από Stelios »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32278
  • Τελευταία: Parask
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158539
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 528
Σύνολο: 541

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.062 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.