*

Αποστολέας Θέμα: Αναπληρωτής παράλληλης τι προβλέπεται αν ο μαθητής αλλάξει σχολειο  (Αναγνώστηκε 3035 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος angeliki5

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Καλημέρα. Είμαι παράλληλη στήριξη σε μαθητή στο φάσμα του αυτισμού. Ωστόσο, αντιμετωπίζουμε σοβαρά προβλήματα στο σχολείο, καθώς είναι ιδιαίτερα επιθετικός τόσο απέναντι στους δασκάλους όσο και απέναντι στους μαθητές του σχολείου. Έχουμε δοκιμάσει τα πάντα, αλλά δυστυχώς η κατάσταση όλο και χειροτερεύει. Ενδέχεται λοιπόν να αλλάξει σχολείο. Η ερώτηση μου είναι, τι προβλέπεται σε αυτή την περίπτωση; Αν δεν υπάρχουν ώρες να μου διαθέσουν γι καποιο αλλο μαθητή, υπάρχει ενδεχόμενο να μεταφερουν σε άλλο σχολείο; Και αν ναι, το άλλο σχολείο πρέπει να ανήκει στην ίδια περιοχή; Αν έχει κάποιος/α αντίστοιχη εμπειρία κια γνωρίζει, θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος platonas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 685
  • Φύλο: Άντρας
  • δεν είμαστε όλοι το ίδιο στην εκπαίδευση
    • Προφίλ
Συνάδελφε ισχύει ότι ισχύει για όλους τους εκπαιδευτικούς (γενικής και παράλληλης). Αν το σχολείο έχει άλλες ώρες για να καλύψεις (παράλληλης) τότε αυτοδίκαια τις καλύπτεις εσύ. Διαφορετικά τιθεσαι στη διάθεση του ΠΥΣΔΕ για τις ώρες που απομένουν. Το ΠΥΣΔΕ θα σε τοποθετήσει σε πρώτη ευκαιρία σε άλλο σχολείο κοντά ή μακρία (στο ίδιο ΠΥΣΔΕ), ανάλογα με τις ανάγκες και τους υπόλοιπους διαθέσιμους. Αν το σχολειο που θα πάει ο μαθητής είναι στο ίδιο ΠΥΣΔΕ εννοείται ότι θα στείλουν και εσένα για τις ίδιες ώρες με την προυπόθεση ότι στο νέο σχολείο είτε δεν υπάρχει παράλληλη στήριξη είτε ο συνάδελφος παράλληλης έχει συμπληρώσει τις ώρες του.

Αποσυνδεδεμένος math.efi

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 146
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Καλημέρα. Είμαι παράλληλη στήριξη σε μαθητή στο φάσμα του αυτισμού. Ωστόσο, αντιμετωπίζουμε σοβαρά προβλήματα στο σχολείο, καθώς είναι ιδιαίτερα επιθετικός τόσο απέναντι στους δασκάλους όσο και απέναντι στους μαθητές του σχολείου. Έχουμε δοκιμάσει τα πάντα, αλλά δυστυχώς η κατάσταση όλο και χειροτερεύει. Ενδέχεται λοιπόν να αλλάξει σχολείο. Η ερώτηση μου είναι, τι προβλέπεται σε αυτή την περίπτωση; Αν δεν υπάρχουν ώρες να μου διαθέσουν γι καποιο αλλο μαθητή, υπάρχει ενδεχόμενο να μεταφερουν σε άλλο σχολείο; Και αν ναι, το άλλο σχολείο πρέπει να ανήκει στην ίδια περιοχή; Αν έχει κάποιος/α αντίστοιχη εμπειρία κια γνωρίζει, θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα.
Δυστυχως πας οπου παει ο μαθητης αν βεβαια παραμεινει στην ιδια διευθυνση που εχεις προσληφθεί..

Αποσυνδεδεμένος angeliki5

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Κατ'αρχήν σας ευχαριστώ για την απάντηση! Να κάνω μια χαζή ερώτηση. Σε περίπτωση που πάει σε ειδικό σχολείο είμαι υποχρεωμένη να πάω κι εγώ; Ξέχασα να σας πω, ότι με πήραν από τον πίνακα γενικής χωρίς να έχω κάποιο πτυχίο στην ειδικη αγωγη.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159769
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 336
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 287
Σύνολο: 288

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.066 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.