*

Αποστολέας Θέμα: Απορία: Τμήμα Μοριακής Βιολογίας και Γενετικής Θράκης και ΑΣΕΠ  (Αναγνώστηκε 7588 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος shortmanikos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 25
  • Φύλο: Άντρας
  • Μαθηματικός
    • Προφίλ
Γνωρίζει κανείς αν με το πτυχίο του Τμήματος Μοριακής Βιολογίας και Γενετικής του πανεπιστημίου της Θράκης μπορεί να δώσει κάποιος ΑΣΕΠ. (κλάδος ΠΕ404 - Βιολόγων). Αν ναι κατοχυρώνει μόνο με το πτυχίο διδακτική επάρκεια?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος eugene

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 0405
    • Προφίλ
Απ: Απορία: Τμήμα Μοριακής Βιολογίας και Γενετικής Θράκης και ΑΣΕΠ
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 03, 2007, 11:46:56 πμ »
Απ' οσο ξέρω θα πρεπει αυτο να προβλεπεται  στο Προεδρικο Διαταγμα κατοχύρωσης επαγγελματικών δικαιωμάτων της σχολής αυτής.
Για παράδειγμα, είδα τωρα το Π.Δ. που βγήκε για τη σχολή Εφαρμοσμένων Μαθηματικών και Φυσικών Επιστημών του ΕΜΠ που λέει σαφως, μεταξυ των άλλων, οτι οι απόφοιτοι της σχολής "μπορούν να απασχοληθούν ως Καθηγητές της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης,
Μαθηματικοί ή Φυσικοί ανάλογα με την κατεύθυνση που ακολούθησαν για την απόκτηση του διπλώματός τους".
Φαντάζομαι οτι κατι τέτοιο θα πρεπει να υπαρχει και για τους απόφοιτους της σχολής που λες.

Αποσυνδεδεμένος dwra

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 23
    • Προφίλ
Απ: Απορία: Τμήμα Μοριακής Βιολογίας και Γενετικής Θράκης και ΑΣΕΠ
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 03, 2007, 01:35:13 μμ »
Μια φίλη μου, απόφοιτος Μοριακής Βιολογίας Και Γενετικής Αλεξανδρούπολης, το έψαξε για τον ΑΣΕΠ που δόθηκε φέτος, και της είπαν πως η σχολή αυτή δεν μπορεί να συμπεριληφθεί στον κλάδο ΠΕ04.04

Αποσυνδεδεμένος sensible

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 323
    • Προφίλ
Η αλήθεια είναι 100% ότι παρά το γεγονός ότι σε βιβλία σπουδών του εν λόγω τμήματος αναφέρεται ότι μπορούν να εργαστούν στην ΔΕ δεν μπορούσαν να συμμετέχουν σε ΑΣΕΠ (σίγουρα) μέχρι στιγμής. Ωστόσο μετά από πιέσεις έχω την εντυπωση ότι θα συμπεριληφθεί στον ΑΣΕΠ 2008 για Βιολόγους. Χωρίς να είμαι σίγουρος.

Λυπάμαι που υπάρχει ένα τέτοιο αξιόλογο και δύσκολο τμήμα με ανύπαρκτα επαγγελματικά δικαιώματα μέχρι στιγμής.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος shania

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 432
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
  Παιδιά γεια σας.Αυτό που θέλω να ρωτήσω δεν είναι πολύ σχετικό με όσα έχουν προηγουμένως αναφερθεί,αλλά θα παρακαλούσα όποιον ξέρει να μου απαντήσει.Πόσο εύκολο είναι για ένα μοριακό βιολόγο με bachelor αγγλικού παν/μίου(όχι κάποιου μεγάλου,όπως Oxford ή Cambridge)και phd να βρει δουλειά(ερευνητική θέση συγκεκριμένα)σε κέντρα όπως η Ακαδημία Αθηνών ή το Ε.Κ.Φ.Ε."Δημόκριτος"?Θέλω να πω,είναι κάτι που έχει κάποιες πιθανότητες να συμβεί ή θεωρείται δύσκολο?
Ν'αγαπάς την ευθύνη.
Να λες εγώ μονάχος μου έχω χρέος να σώσω τη γη.
Αν δε σωθεί,εγώ φταίω.
                                Ν.ΚΑΖΑΝΤΖΑΚΗΣ

Αποσυνδεδεμένος Αγάπη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2282
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......της συννεφιάς ρηγόπουλο.....
    • Προφίλ
Μέσο έχει?


Δε θέλω του κισσού το πλάνο ψήλωμα,σε ξένα αναστηλώματα δεμένο.
Θέλω να είμαι ένα καλάμι,ένα χαμόκλαδο,μα όσο ανεβαίνω,μόνος ν' ανεβαίνω.

Αποσυνδεδεμένος shania

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 432
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Κανείς?? :(
Ν'αγαπάς την ευθύνη.
Να λες εγώ μονάχος μου έχω χρέος να σώσω τη γη.
Αν δε σωθεί,εγώ φταίω.
                                Ν.ΚΑΖΑΝΤΖΑΚΗΣ

Αποσυνδεδεμένος Αγάπη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2282
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......της συννεφιάς ρηγόπουλο.....
    • Προφίλ
Σου απάντησα εγώ............μέσο...έχει?

Σε αυτά τα ερευνητικά κέντρα,οι θέσεις καλύπτονται από τους γνωστούς των καθηγητών.


Δε θέλω του κισσού το πλάνο ψήλωμα,σε ξένα αναστηλώματα δεμένο.
Θέλω να είμαι ένα καλάμι,ένα χαμόκλαδο,μα όσο ανεβαίνω,μόνος ν' ανεβαίνω.

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5700
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Το "μέσο", Αγάπη, πάντα βοηθάει, όπως ξέρεις. Από την άλλη πλευρά, δεν σημαίνει πάντα ότι, αν δεν το έχεις, δεν πας πουθενά. Πολλές φορές ακούω ότι, για να μπεις στο δημόσιο πρέπει να έχεις μέσο. Ε λοιπόν εγώ δουλεύω εκεί και μπήκα με εξετάσεις, χωρίς να γνωρίζω κανέναν. Βεβαίως, κανείς δεν με πιστεύει, όταν το λέω, γιατί η προκατάληψη είναι τόσο μα τόσο ισχυρή, που δεν τη βγάζεις από το κεφάλι του άλλου. Άλλωστε, η αλήθεια είναι ότι κάποιες φορές αισθάνομαι ως η εξαίρεση στον κανόνα.
Αυτό που ξέρω είναι το εξής: Αν έχεις προσόντα και λίγη τύχη, όλα είναι πιθανά. Αν δεν έχεις προσόντα, τότε το "μέσο" είναι η μόνη λύση.
Όσο για τη συγκεκριμένη περίπτωση, γνωστός μου δουλεύει σε τέτοιο κέντρο και δεν είχε κανένα μέσο (αυτό καρατσεκαρισμένο). Βεβαίως, κάποια που είχε, έπεσε να του φάει τη θέση και χρειάστηκε να κινηθεί δικαστικά. Τελικά παρέμεινε, καθώς απέδειξε ότι είχε περισσότερα προσόντα.
Εγώ θα πρότεινα στον ενδιαφερόμενο να προσπαθήσει τουλάχιστον. Δεν ξέρεις ποτέ τι μπορεί να συμβεί.
......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

Αποσυνδεδεμένος msa

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 346
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Σε αυτές τις θέσεις μόνο αν έχεις phd μπορείς να κάνεις αίτηση. Αφού έχεις, μπορείς να υποβάλλεις τα χαρτιά σου, εφόσον προκηρυχθεί θέση  στο γνωστικό σου αντικείμενο. Από κει και πέρα, το μέσο φυσικά μετράει, αλλά ποτέ δεν θα πάρουν κάποιον που δεν έχει τα τυπικά τουλάχιστον (phd στο αντικείμενο της θέσης) προσόντα, αντί για σένα.

Αποσυνδεδεμένος Αγάπη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2282
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......της συννεφιάς ρηγόπουλο.....
    • Προφίλ
Επειδή οι θέσεις είναι μετρημένες,είναι πολύ δύσκολο να μπει κάποιος που ναι μεν έχει phd,αλλά δεν είναι του "κύκλου",γενικώς τα θέματα των διδακτορικών είναι κομμένα και ραμμένα
στις θέσεις που θα προκύψουν.


Δε θέλω του κισσού το πλάνο ψήλωμα,σε ξένα αναστηλώματα δεμένο.
Θέλω να είμαι ένα καλάμι,ένα χαμόκλαδο,μα όσο ανεβαίνω,μόνος ν' ανεβαίνω.

Αποσυνδεδεμένος shania

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 432
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Όσο για τη συγκεκριμένη περίπτωση, γνωστός μου δουλεύει σε τέτοιο κέντρο και δεν είχε κανένα μέσο (αυτό καρατσεκαρισμένο). Βεβαίως, κάποια που είχε, έπεσε να του φάει τη θέση και χρειάστηκε να κινηθεί δικαστικά. Τελικά παρέμεινε, καθώς απέδειξε ότι είχε περισσότερα προσόντα.
apri,αν και μου φαίνεται σχεδόν απίθανο,αλλά επειδή ο κόσμος είναι πολύ μικρός...Μήπως αυτός ο γνωστός σου δουλεύει στην Ακαδημία Αθηνών και το σκηνικό που περιγράφεις έγινε το καλοκαίρι του 2006??
Ν'αγαπάς την ευθύνη.
Να λες εγώ μονάχος μου έχω χρέος να σώσω τη γη.
Αν δε σωθεί,εγώ φταίω.
                                Ν.ΚΑΖΑΝΤΖΑΚΗΣ

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5700
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Όχι, δουλεύει αλλού. Δεν θυμάμαι τη χρονιά που έγινε. Απ' ό,τι καταλάβαίνω, σε όλα αυτά τα κέντρα συμβαίνουν τέτοια.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 21, 2008, 03:50:58 μμ από apri »
......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

Αποσυνδεδεμένος utenar

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1545
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Πόσο εύκολο είναι για ένα μοριακό βιολόγο με bachelor αγγλικού παν/μίου(όχι κάποιου μεγάλου,όπως Oxford ή Cambridge)και phd να βρει δουλειά(ερευνητική θέση συγκεκριμένα)σε κέντρα όπως η Ακαδημία Αθηνών ή το Ε.Κ.Φ.Ε."Δημόκριτος"?Θέλω να πω,είναι κάτι που έχει κάποιες πιθανότητες να συμβεί ή θεωρείται δύσκολο?

Μπορει να συμβει, χωρις μεσο, αν το αντικειμενο της ερευνας σου ειναι σε καποιο πεδιο για το οποιο ψαχνουν πώς και πώς συνεργατη. Αλλά χωρις προϋπηρεσια και αριθμο δημοσιευσεων, την ερευνητικη θεση ξεχνα την - σε προγραμμα θα δουλευεις ως συμβασιουχος. Οι ερευνητικες θεσεις απαιτουν πολλα προσοντα.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159846
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 608
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 529
Σύνολο: 540

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.062 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.