*

Αποστολέας Θέμα: Παρουσία στο σύλλογο καθηγητών  (Αναγνώστηκε 4938 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2551
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Παρουσία στο σύλλογο καθηγητών
« Απάντηση #14 στις: Ιανουάριος 26, 2020, 10:47:08 μμ »
Κ πρώτος απ όλους εσύ, ακόμα απωθημένα από το στρατό έχεις καημένε μου!
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Παρουσία στο σύλλογο καθηγητών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:48:56 »

Αποσυνδεδεμένος solareng

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 452
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Παρουσία στο σύλλογο καθηγητών
« Απάντηση #15 στις: Ιανουάριος 27, 2020, 12:52:59 μμ »
Η πλάκα θα είναι να είσαι σε 4 σχολεία και να πέσουν οι μέρες ώστε να πας σε όλους. Να είσαι και τοποθετημένος 100 χιλιόμετρα από το σχολείο της οργανικής.

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Παρουσία στο σύλλογο καθηγητών
« Απάντηση #16 στις: Ιανουάριος 27, 2020, 06:46:52 μμ »
Επίσημα με βάση το νόμο οι σύλλογοι γίνονται μετά τις 2.00 μ.μ και οφείλουν να παρευρίσκονται όλοι οι διδάσκοντες (ακόμα και με 1 ώρα στο σχολείο). Πρακτικά αυτό σπάνια γίνεται. Αν κάποιος έχει την ίδια ημέρα δύο συλλόγους παρευρίσκεται σε αυτόν της οργανικής του ή σε αυτόν με τις περισσότερες ώρες.
Δεν ξέρω εάν αυτό ισχύει για την Αθμια, αλλά στην Βθμια σίγουρα δεν ισχύει. Ή για να είμαι πιο ακριβής... ισχύει καθότι υπάρχει η διάταξη που λέει ότι "οι σύλλογοι πρέπει να γίνονται εκτός ωρών μαθημάτων"... αλλά έρχεται σε σύγκρουση με άλλη νομολογία η οποία ορίζει ότι "απαγορεύεται η παραμονή ενός εκπαιδευτικού για πάνω από 6 ώρες (ωρολογιακές) στο σχολείο", δηλαδή όποιος έχει 1η ώρα μάθημα, απαγορεύεται να υποχρεωθεί να παραμείνει μετά τις 2. Και αυτό το θέμα έχει συζητηθεί πάρα πολλές φορές στο φόρουμ και δυστυχώς πρόκειται για σύγκρουση διατάξεων που λόγω παλαιότητας και αλλαγής συνθηκών έρχονται σε αντίθεση μεταξύ τους.
Το ίδιο λίγο πολύ συμβάινει και εδώ. Η υποχρέωση παρακολούθησης των συνεδριάσεων των συλλόγων θεσπίστηκε (και σωστά) σε μία εποχή όπου κάθε εκπαιδευτικός άνηκε σε έναν σύλλογο. Τώρα που υπάρχουν εκπαιδευτικοί που ανήκουν μέχρι και σε 5, η διάταξη θέλει ανανέωση, αλλά δυστυχώς η ανανέωση αυτή δεν έχει γίνει, όπότε βρισκόμαστε να τσακωνόμαστε μεταξύ μας και με τους διευθυντές. Τα ίδια Παντελάκη μου τα ίδια Παντελή μου.

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2520
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Παρουσία στο σύλλογο καθηγητών
« Απάντηση #17 στις: Ιανουάριος 27, 2020, 08:37:56 μμ »
Σε αυτή την περίπτωση (πολλά σχολεία με συνεδριάσεις  σε κάθε σχολείο σε διαφορετικές ημέρες από αυτές που είσαι εκεί) λες στους διευθυντές να τα βρουν μεταξύ τους και θα πας όπου σου πουν. Παράδειγμα: Αύριο έχουμε σύλλογο στο σχολείο που έχω τοποθετηθεί, όμως πάω σε δύο άλλα σχολεία σε άλλο χωριό και τελειώνω έβδομη ώρα, έτσι η διευθύντρια μου είπε ότι δεν χρειάζεται να παραστώ στον σύλλογο.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159529
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 330
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 24
Επισκέπτες: 276
Σύνολο: 300

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.121 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.