*

Αποστολέας Θέμα: ΠΕ02 ειδικεύσεις στην ειδική αγωγή, την εκπαίδευση ενηλίκων και προοπτικές  (Αναγνώστηκε 3720 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος efie3

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Αγαπητά μέλη,

Έχω τελειώσει την φιλολογία και έχω κάνει κι ένα μεταπτυχιακό στον ίδιο χώρο. Επειδή, όμως, τα πράγματα με τους διορισμούς είναι σχεδόν αδύνατα προσπαθώ να δω ποιες εναλλακτικές λύσεις υπάρχουν. Βλέπω ότι πολλά άτομα επιλέγουν να κάνουν μεταπτυχιακά στην ειδική αγωγή. Θα ήθελα να σας ρωτήσω αν έχει κάποιος πιο καθαρή εικόνα σχετικά με το πώς είναι η κατάσταση με τις προσλήψεις σε αυτόν τον χώρο. Απ' ό,τι είδα ο τελευταίος κύριος πίνακας αναπληρωτών στην ειδική αγωγή περιελάμβανε περίπου 1900 άτομα. Από αυτά διάβασα σε κάποιο παλιό post ότι την τελευταία χρονιά πήραν περίπου 1300 αναπληρωτές. Αυτούς τους 1300 θα προσλάβουν και του χρόνου, και σε δύο χρόνια ή γίνονται και μόνιμοι διορισμοί, οπότε προχωράει ο πίνακας; Δηλαδή, όπως βλέπετε εσείς τα πράγματα, αν κάνω ένα δεύτερο μεταπτυχιακό στην ειδική αγωγή, σε πόσα χρόνια πιστεύετε ότι μπορεί να έχω πιθανότητες να μπω αναπληρώτρια σε κάποιο σχολείο; Ποια είναι η γνώμη σας; Αξίζει αυτή η επιλογή;

Επίσης, ακούω αρκετά συχνά και για την εκπαίδευση ενηλίκων. Σε αυτόν τον τομέα γνωρίζει κάποιος τις προοπτικές; Αν πάρω την πιστοποίηση της εκπαίδευσης ενηλίκων, στη συνέχεια δουλεύω σαν ελεύθερος επαγγελματίας και συνεργάζομαι με διάφορα ΚΔΒΜ; Και όλα αυτά τα κέντρα ζητάνε σε γενικές γραμμές άτομα; Υπάρχουν και τα ΣΔΕ στα οποία για να διδάξει κάποιος θα πρέπει να έχει την πιστοποίηση στην εκπαίδευση ενηλίκων. Πόσες περίπου ώρες εκπαίδευσης σε ενήλικες μπορούν να θεωρηθούν αρκετές για να υπάρχει πιθανότητα πρόσληψης σε ΣΔΕ;

Είμαι αρκετά μπερδεμένη, οπότε οποιαδήποτε βοήθεια μου είναι χρήσιμη και ευπρόσδεκτη. Όσοι από εσάς βρίσκετε περισσότερα  χρόνια στον χώρο, πού θα συμβουλεύατε έναν νέο απόφοιτο να στραφεί;
Υπάρχει και η Σχολική Ψυχολογία αλλά εκεί από ό,τι ξέρω κι αν δεν κάνω λάθος, χρειάζεται να έχω κύριο πτυχίο στην Ψυχολογία για να μπορώ να ασκήσω το επάγγελμα.

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για τη βοήθειά σας.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος pink butterfly

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 337
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Εργοθεραπευτρια-Φιλόλογος (Msc)
    • Προφίλ
Καλό βράδυ.

Και εγώ φιλόλογος και εργοθεραπευτρια είμαι. Σκεφτόμουν πολύ έντονα εδώ και χρόνια όταν με το καλό τελείωνα το δεύτερο μου πτυχίο, να κάνω ενα μεταπτυχιακό στην ειδική αγωγη για να το " δεσω " και με τα δύο μου πτυχία.

Ωστόσο, πέρα από το γεγονος που αναφέρεις και οδηγεί στο συμπέρασμα ότι ακόμη και οι αναπληρωτές φιλόλογοι ειδικής αγωγής για να εργαστούν (πέρα από το μεταπτυχιακό, θα πρέπει να έχουν και άλλα μόρια πχ προϋπηρεσία) τα επόμενα χρόνια, εγώ επειδή μιλάω με πολύ κόσμο (φιλολόγους,δασκάλους,θεραπευτές κοκ) διαπίστωσα και κάτι ακόμα.
Το μεταπτυχιακό στην ειδική αγωγη δυστυχώς έχει κορεστεί 😥 το έχουν παρα πολλοί ακόμη και στον άλλο κλάδο που είμαι, στους εργοθεραπευτες.
Εμένα προσωπικά με δέσμευε και εργασιακά καθώς με απομονώνει σε παιδιά και εφήβους ενώ πχ εμείς οι εργοθεραπευτές ασχολούμαστε και με ενήλικες.
Επομένως, δήλωσα συμμετοχη σε ένα άλλο ΠΜΣ " Διαχείριση γήρανσης και χρόνιων νοσημάτων" στο εαπ (υπάρχει αντίστοιχο και στο εκπα) και αυτό το μεταπτυχιακό το έχουν συγκριτικά λιγότεροι επιστήμονες ,εργοθεραπευτες μονοψήφιος αριθμός.
Με αυτό θέλω να πω ότι γενικά στην αγορά εργασίας όταν ένα προσόν το έχουν παρά πολλοί,χάνει και την αξία του. Αυτό μου το έχουν πει σύμβουλοι επαγγελματικού προσανατολισμού. Σαφως ο απόφοιτος θα αναδείξει την αξία του ως επιστήμονας, απλά επειδή εδώ το ερώτημα είναι η κατοχή μεταπτυχιακού ειδικής αγωγής για εργασία στη δημοσια εκπαίδευση, είμαι κάπως αρνητικη.
Επειδή επίσης ασχολούμαι με εκπαίδευση ενηλίκων (περιμένω τις εξετάσεις του εοππεπ για να δώσω για να γίνω πιστοποιημένη εκπαιδεύτρια ενηλίκων) ξέρω ότι αφενός αργούν οι πληρωμές στα δημόσια ιεκ του υπουργείου παιδείας πολλους μήνες (σε δομές ενηλίκων του ΟΑΕΔ, σε μια εκ των οποίων εργάζομαι ως ωρομισθια μας πληρώνουν ανά 2 μηνες) αλλά αφετέρου υπάρχουν πολλές δομές σαν αυτές που ανεφερες και με βεβαιότητα οι φιλόλογοι με μεταπτυχιακό στην εκπαίδευση ενηλίκων είναι συγκριτικά πιο λίγοι από τους φιλολόγους ειδικής αγωγής.
Και πάλι μιλάω με αριθμούς έτσι, δεν μπορώ να προβλεψω την ζήτηση τα επόμενα χρόνια. Γενικά πάντως έχω ακούσει οτι καλή αποκατάσταση προσφέρουν τα μεταπτυχιακά στην συμβουλευτική και στον επαγγελματικό προσανατολισμό, στη διοίκηση ανθρώπινου δυναμικού, στην διαπολιτισμική εκπαίδευση . Δεν αναφέρομαι στο δημόσιο τομέα, γενικά μιλάω .
Και πάλι εκθετω την προσωπική μου άποψη 😀 καλό βράδυ.
ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ ΚΛΑΔΟΙ : ΠΕ 29, ΠΕ 87.08, ΠΕ 02.50, ΠΕ 02

Αποσυνδεδεμένος efie3

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Αγαπητή pink woman

Ήθελα να σε ευχαριστήσω για την απάντησή σου. Συγχαρητήρια για την αντοχή σου να τρέξεις τόσο πολύ στον επαγγελματικό χώρο και να καταφέρεις τόσα πράγματα!

Είμαι κι εγώ σε διάφορες σκέψεις. Στον χώρο που δραστηριοποιείσαι, την εργοθεραπεία, πώς τις βλέπεις τις προοπτικές; Απορροφώνται τα άτομα μετά τις σπουδές τους; Επίσης ήθελα να σε ρωτήσω αν η τετράχρονη φοίτηση στη σχολή απαιτεί παρακολούθηση ή μπορεί να γίνει και εξ αποστάσεως.

Σε ευχαριστώ πολύ και πάλι! Καλό βράδυ!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159611
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 418
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 417
Σύνολο: 426

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.116 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.