*

Αποστολέας Θέμα: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων  (Αναγνώστηκε 953373 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος aquarius2021

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 158
  • Σιχαίνομαι την υποκρισία
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #4158 στις: Φεβρουάριος 07, 2021, 12:53:27 μμ »
Εεεε εσείς από πάνω λέω....
Τι φωνάζετε;
Σιγά η πατρίς κοιμάται!

https://www.alfavita.gr/ekpaideysi/343221_65-kroysmata-se-nipiotrofeio-stin-kallithea
Ο καθένας παίρνει από τη ζωή ότι του αξίζει!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:17:15 »

Αποσυνδεδεμένος aporias

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 627
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #4159 στις: Φεβρουάριος 07, 2021, 01:03:14 μμ »
Εεεε εσείς από πάνω λέω....
Τι φωνάζετε;
Σιγά η πατρίς κοιμάται!

https://www.alfavita.gr/ekpaideysi/343221_65-kroysmata-se-nipiotrofeio-stin-kallithea

είσαι και ανεπίδεκτος μαθήσεως , υδροχοάκι, δεν κολλάνε τα παιδιά, δεν κινδυνεύουν στις δομές (φταίνε γονείς, εκπαιδευτικοί , βρεφοκόμοι). μάλιστα από το πρωί δίνεται έμφαση στην ενδοοικογενειακή διασπορά , άρα έξω δεν μπορούμε , μέσα δεν κάνει... τι θα κάνουμε; στα μπαλκόνια, με αέρα αιγαιοπελαγίτικο (λέω εγώ... δεν ξέρω ... προτείνω)

Αποσυνδεδεμένος aquarius2021

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 158
  • Σιχαίνομαι την υποκρισία
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #4160 στις: Φεβρουάριος 07, 2021, 01:12:09 μμ »
είσαι και ανεπίδεκτος μαθήσεως , υδροχοάκι, δεν κολλάνε τα παιδιά, δεν κινδυνεύουν στις δομές (φταίνε γονείς, εκπαιδευτικοί , βρεφοκόμοι). μάλιστα από το πρωί δίνεται έμφαση στην ενδοοικογενειακή διασπορά , άρα έξω δεν μπορούμε , μέσα δεν κάνει... τι θα κάνουμε; στα μπαλκόνια, με αέρα αιγαιοπελαγίτικο (λέω εγώ... δεν ξέρω ... προτείνω)

Ξέρεις τι εκνευρίζομαι.
Δεν θα μπω λεπτομέρειες αν το έχω περάσει εγώ ή γνωστά μου άτομα πολύ κοντινά. Είναι ανώνυμο φόρουμ και δεν με ενδιαφέρει να κάνω εφέ με προσωπικές ιστορίες. Η υπουργαρα το πέρασε και αυτή όπως μας είπε...
Και θέλω να ρωτήσω εκείνες τις νύχτες που βλέπεις τα νοσοκομεία γεμάτα που διαβάζεις στο ίντερνετ συμπτώματα και εκμυστηρεύσεις νοσούντων και η νύχτα είναι μεγάλη και είσαι μόνος σου πόσο μουλαρομουλαρο πρέπει να είσαι για να μην χαμπαριαζεις όταν γυρνάς στα καθήκοντά σου. Πόσο τυφλά και κομματικά πορωμενος πρέπει να είσαι όταν όλα τα στοιχεία δείχνουν έξαρση και ότι το καράβι μπαζει από παντού! Αλλά ξέχασα καποιοι έχουν προτεραιότητα στις εισαγωγές και στις θεραπείες και στους εμβολιασμούς

Έκανα πολιτικό σχολιο και ειμαι επικινδυνος για μια κυβέρνηση που είναι 17 μονάδες μπροστά και μια αντιπολίτευση ωσει παρούσα και παρακολουθούσα. Διαγράψτε τό!
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 07, 2021, 01:16:20 μμ από aquarius2021 »
Ο καθένας παίρνει από τη ζωή ότι του αξίζει!

Αποσυνδεδεμένος μυωπία

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 437
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #4161 στις: Φεβρουάριος 07, 2021, 01:35:45 μμ »
https://porto-rafti.gr/%ce%b4%ce%b5%ce%bd-%ce%ba%ce%bb%ce%b5%ce%af%cf%83%ce%b1%ce%bc%ce%b5-%cf%84%ce%b1-%cf%83%cf%87%ce%bf%ce%bb%ce%b5%ce%af%ce%b1-%ce%b3%ce%b9%ce%b1-%ce%bd%ce%b1-%ce%b4%ce%bf%cf%8d%ce%bc%ce%b5-%cf%80/?fbclid=IwAR1mkxgBPf0v3VqbB2b7-AVvBSdKAJn3opEUHkpleOxOi8p5-sIkjbhxKOE

Ωραία συνέντευξη. Εμένα μου έμειναν περισσότερό δύο σημεία:
Γιατί δεν έκλεισαν τα σχολεία:
«Δεν κλείσαμε τα σχολεία γιατί επικράτησε η άποψη ότι πρέπει να δούμε περισσότερα δεδομένα πριν πάρουμε την απόφαση του κλεισίματος ».

Δεδομένα; Δεδομένα; ’, να κολλήσουν περισσότεροι, να νοσηλευτούν μερικοί ακόμα, να πεθάνουν και άλλοι. Got it!  ;)

Γιατί επέβαλαν απαγόρευση στις 18.00:
«πρόκειται για ένα μέτρο που έχει χρησιμότητα στις μικρές κοινότητες, όπου οι άνθρωποι εργάζονται κατά μόνας σε εξωτερικές εργασίες. «Είναι η ώρα που πηγαίνουν από το ένα σπίτι στο άλλο, ή από τη μια περιοχή στην άλλη, μόλις δηλαδή τελειώνει η εργασία τους και κοινωνικοποιούνται»

Για ποιο πράγμα μιλάει; Το μέτρο αυτή τη στιγμή το επέβαλαν μεταξύ άλλων στις δύο μεγαλύτερες αστικές περιοχές της Ελλάδας, hello?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:17:15 »

Αποσυνδεδεμένος μυωπία

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 437
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #4162 στις: Φεβρουάριος 07, 2021, 01:41:56 μμ »
Ξέρεις τι εκνευρίζομαι.
Δεν θα μπω λεπτομέρειες αν το έχω περάσει εγώ ή γνωστά μου άτομα πολύ κοντινά. Είναι ανώνυμο φόρουμ και δεν με ενδιαφέρει να κάνω εφέ με προσωπικές ιστορίες. Η υπουργαρα το πέρασε και αυτή όπως μας είπε...
Και θέλω να ρωτήσω εκείνες τις νύχτες που βλέπεις τα νοσοκομεία γεμάτα που διαβάζεις στο ίντερνετ συμπτώματα και εκμυστηρεύσεις νοσούντων και η νύχτα είναι μεγάλη και είσαι μόνος σου πόσο μουλαρομουλαρο πρέπει να είσαι για να μην χαμπαριαζεις όταν γυρνάς στα καθήκοντά σου. Πόσο τυφλά και κομματικά πορωμενος πρέπει να είσαι όταν όλα τα στοιχεία δείχνουν έξαρση και ότι το καράβι μπαζει από παντού! Αλλά ξέχασα καποιοι έχουν προτεραιότητα στις εισαγωγές και στις θεραπείες και στους εμβολιασμούς

Έκανα πολιτικό σχολιο και ειμαι επικινδυνος για μια κυβέρνηση που είναι 17 μονάδες μπροστά και μια αντιπολίτευση ωσει παρούσα και παρακολουθούσα. Διαγράψτε τό!

Δε νομίζω να νιώθουν την ίδια ανασφάλεια οι συντελεστές της κυβέρνησης με τον απλό πολίτη που μαθαίνει ότι είναι θετικός στον ιό. Αν είσαι απλός πολίτης, μπορεί και να μην σε δει καν γιατρός από τη στιγμή του θετικού τεστ μέχρι τη λήξη του 14ημέρου. Στους συντελεστές της κυβέρνησης υπάρχει διαρκής παρακολούθηση, ομάδες γιατρών και αν χρειαστεί και ακριβές θεραπείες (όπως τα μονοκλωνικά). Οπότε δεν είναι η ίδια εμπειρία για τους μέν και για τους δε.

Αποσυνδεδεμένος aquarius2021

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 158
  • Σιχαίνομαι την υποκρισία
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #4163 στις: Φεβρουάριος 07, 2021, 01:53:04 μμ »
https://porto-rafti.gr/%ce%b4%ce%b5%ce%bd-%ce%ba%ce%bb%ce%b5%ce%af%cf%83%ce%b1%ce%bc%ce%b5-%cf%84%ce%b1-%cf%83%cf%87%ce%bf%ce%bb%ce%b5%ce%af%ce%b1-%ce%b3%ce%b9%ce%b1-%ce%bd%ce%b1-%ce%b4%ce%bf%cf%8d%ce%bc%ce%b5-%cf%80/?fbclid=IwAR1mkxgBPf0v3VqbB2b7-AVvBSdKAJn3opEUHkpleOxOi8p5-sIkjbhxKOE

Ωραία συνέντευξη. Εμένα μου έμειναν περισσότερό δύο σημεία:
Γιατί δεν έκλεισαν τα σχολεία:
«Δεν κλείσαμε τα σχολεία γιατί επικράτησε η άποψη ότι πρέπει να δούμε περισσότερα δεδομένα πριν πάρουμε την απόφαση του κλεισίματος ».

Δεδομένα; Δεδομένα; ’, να κολλήσουν περισσότεροι, να νοσηλευτούν μερικοί ακόμα, να πεθάνουν και άλλοι. Got it!  ;)

Γιατί επέβαλαν απαγόρευση στις 18.00:
«πρόκειται για ένα μέτρο που έχει χρησιμότητα στις μικρές κοινότητες, όπου οι άνθρωποι εργάζονται κατά μόνας σε εξωτερικές εργασίες. «Είναι η ώρα που πηγαίνουν από το ένα σπίτι στο άλλο, ή από τη μια περιοχή στην άλλη, μόλις δηλαδή τελειώνει η εργασία τους και κοινωνικοποιούνται»

Για ποιο πράγμα μιλάει; Το μέτρο αυτή τη στιγμή το επέβαλαν μεταξύ άλλων στις δύο μεγαλύτερες αστικές περιοχές της Ελλάδας, hello?

Δεδομένα!

https://www.skai.gr/news/greece/gkagka-ayksisi-eisagogon-stin-attiki-rekor-nosileyomenon-sotiria-apo-arxi-pandimias?utm_source=rss_news_top&utm_campaign=skai200905190000&utm_medium=rss

Σε ό,τι αφορά δε στο Σωτηρία αυτή τη στιγμή καταγράφεται ο μεγαλύτερος αριθμός ασθενών από την αρχή της πανδημίας με περισσότερους από 230 νοσηλευόμενους

Ούτε τα δικά τους κανάλια δεν βλέπουν!
Ο καθένας παίρνει από τη ζωή ότι του αξίζει!

Αποσυνδεδεμένος nikolopol

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3425
  • ΠΕ 4.01
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #4164 στις: Φεβρουάριος 07, 2021, 02:05:55 μμ »
Νομιζω οτι ολοι καταλαβαινουμε οτι η κατασταση ειναι αρκετα δυσκολη...

Προσωπικη αποψη θα επρεπε ηδη τα ανοιχτα σχολεια να εχουν γυρισει σε εκ περιτροπης απο την αρχη. Παντως οι προβλεψεις των επιστημονων βλεπουμε οτι δεν ειναι καλες.

Αποσυνδεδεμένος aquarius2021

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 158
  • Σιχαίνομαι την υποκρισία
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #4165 στις: Φεβρουάριος 07, 2021, 02:08:07 μμ »
Νομιζω οτι ολοι καταλαβαινουμε οτι η κατασταση ειναι αρκετα δυσκολη...

Προσωπικη αποψη θα επρεπε ηδη τα ανοιχτα σχολεια να εχουν γυρισει σε εκ περιτροπης απο την αρχη. Παντως οι προβλεψεις των επιστημονων βλεπουμε οτι δεν ειναι καλες.

Αφού καίγονται για την ύλη και την κάλυψη της πως θα γίνει το εκ περιτροπής;

Όταν συστήνουν τηλεεργασια για 70% δεν χρειάζεται κανείς να καταλαβει ότι αυτό αφορά και τα σχολεία που έχουν αν όχι τους περισσότερους εργαζόμενους στην Ελλάδα σίγουρα από τους πιο πολλούς.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 07, 2021, 02:10:25 μμ από aquarius2021 »
Ο καθένας παίρνει από τη ζωή ότι του αξίζει!

Αποσυνδεδεμένος Anemos2017

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1727
  • Φύλο: ’ντρας
  • Βαθειές οι ρίζες πώς να φύγεις απο τον τόπο σου...
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #4166 στις: Φεβρουάριος 07, 2021, 02:50:04 μμ »
Νομιζω οτι ολοι καταλαβαινουμε οτι η κατασταση ειναι αρκετα δυσκολη...

Προσωπικη αποψη θα επρεπε ηδη τα ανοιχτα σχολεια να εχουν γυρισει σε εκ περιτροπης απο την αρχη. Παντως οι προβλεψεις των επιστημονων βλεπουμε οτι δεν ειναι καλες.

Συμφωνώ απόλυτα με την άποψη σου. Μάλιστα επειδή οι μαθητές θα ήταν λιγότεροι ανα τμήμα με λίγη προσπάθεια επι πλέον θα γινόταν καλύτερος έλεγχος, θα καλυπτόταν, σημαντικό ποσοστό της ύλης δια ζώσης και τις ημέρες που δεν θα ερχόταν σχολείο θα είχαν περισσότερες εργασίες για το σπίτι.
Φυσικά ουδείς συζήτησε σοβαρά το θέμα, ούτε το υπουργείο, ούτε οι ομοσπονδίες. Ο καθένας τα δικά του, τα αποτελέσματα ορατά.

Όλες οι λύσεις είναι φίνες και ωραίες τότε και μόνο όταν είναι εφικτές. Μα σαν δεν έχεις κότσια να τις εφαρμόσεις άσε καλύτερα καθόλου μην τις λες.

Αποσυνδεδεμένος mariefrance

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 564
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #4167 στις: Φεβρουάριος 07, 2021, 03:47:20 μμ »
Λυπάμαι αλλά οι εκπαιδευτικοι της Πρωτοβάθμιας επεμεναν να ανοιξουν τα σχολεια. Ακόμα και τωρα που κλεινουμε 4 τμηματα την ημερα στη Διευθυνση μου, οι δάσκαλοι και οι νηπιαγωγοι επιμενουν πως προτιμουν αυτην την κατασταση παρα την τηλεκπαιδευση.

Αποσυνδεδεμένος Βικη

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 242
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02 Κοιτάω πάντα μπροστά!
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #4168 στις: Φεβρουάριος 07, 2021, 04:00:14 μμ »
πιθανόν αυτό που λες να ήταν επιθυμία λίγων και μεμονωμένων περιπτώσεων δασκάλων...δεν μπορώ να σκεφτώ ότι δεν φοβούνται τον ιο και επιθυμούν να βρεθούν στριμωγμένοι με τόσα παιδιά και τόσες ιδιαιτερότητες ως προς τις συνθήκες εργασίας..

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4125
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #4169 στις: Φεβρουάριος 07, 2021, 04:42:13 μμ »
πιθανόν αυτό που λες να ήταν επιθυμία λίγων και μεμονωμένων περιπτώσεων δασκάλων...δεν μπορώ να σκεφτώ ότι δεν φοβούνται τον ιο και επιθυμούν να βρεθούν στριμωγμένοι με τόσα παιδιά και τόσες ιδιαιτερότητες ως προς τις συνθήκες εργασίας..

Εκτός από το
φορουμ εδώ δεν έχω δει άνθρωπο, εκπαιδευτικό, που να συμφωνεί με το κλείσιμο. Στην καλύτερη ξεκινάει πάντα με τη δήλωση «σαφώς τα σχολεία με σωστές συνθήκες θα έπρεπε να είναι ανοιχτά» και μετά εκφράζει επιφυλάξεις. Ακόμα κ οι συνδικαλιστές απαιτούν άνοιγμα σχολείων, μην το ξεχνάμε. Πραγματικά δηλαδή σαν να πρέπει να ντρεπόμαστε αν πούμε ότι τα ανοιχτά σχολεία σε Αθήνα κ Θεσνικη τουλάχιστον είναι έγκλημα.

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #4170 στις: Φεβρουάριος 07, 2021, 05:00:09 μμ »
Δεν προτιμώ την τηλεκπαίδευση αλλά όπως είναι αυτή τη στιγμή η κατάσταση και βελτίωση δε φαίνεται, πιστεύω πως τα σχολεία στην Αττική, Θεσσαλονίκη και τις άλλες περιοχές με πρόβλημα πρέπει να κλείσουν. Με τα υπάρχοντα ανεπαρκή μέτρα...

Αποσυνδεδεμένος math22

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1856
  • Φύλο: ’ντρας
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #4171 στις: Φεβρουάριος 07, 2021, 05:35:45 μμ »
Λυπάμαι αλλά οι εκπαιδευτικοι της Πρωτοβάθμιας επεμεναν να ανοιξουν τα σχολεια. Ακόμα και τωρα που κλεινουμε 4 τμηματα την ημερα στη Διευθυνση μου, οι δάσκαλοι και οι νηπιαγωγοι επιμενουν πως προτιμουν αυτην την κατασταση παρα την τηλεκπαιδευση.
Όταν επιμένουν να ανοίξουν 10000 και 100 δεν συμφωνούν ε τότε κάτι σημαίνει αυτό...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159601
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 497
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 18
Επισκέπτες: 464
Σύνολο: 482

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.091 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.