*

Αποστολέας Θέμα: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων  (Αναγνώστηκε 956901 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος dors

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 95
  • Καταδικάζω τον πανικό από όπου και αν προέρχεται
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #4312 στις: Φεβρουάριος 14, 2021, 11:33:30 πμ »
Πάντως αυτή τη στιγμή που μιλάμε, κάπου 50.000 με 100.000 γονείς, πληρώνουν χωρίς δεύτερη σκέψη μερικές χιλιάδες ευρώ ο κάθε ένας, για να βγάλει το παιδί του την ύλη με τηλεκπαίδευση στο φροντιστήριο. ::)




Είναι τελείως διαφορετικό να έχεις 8-10 παιδιά σε υπολογιστή, πιθανόν με κάμερες,  με την πλατφόρμα που σε βολεύει απο το να έχεις 24 στο webex εκ των οποίων τα μισά με κινητό
Α ρε Αγκάμπεν δίκαιο είχες

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:28:09 »

Αποσυνδεδεμένος math22

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1856
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #4313 στις: Φεβρουάριος 14, 2021, 11:38:06 πμ »
Πάντως αυτή τη στιγμή που μιλάμε, κάπου 50.000 με 100.000 γονείς, πληρώνουν χωρίς δεύτερη σκέψη μερικές χιλιάδες ευρώ ο κάθε ένας, για να βγάλει το παιδί του την ύλη με τηλεκπαίδευση στο φροντιστήριο. ::)
Μην συγκρίνεις τα άστρα με την γλάστρα 😜😜😜
Η τηλεκπαιδευση στο δημόσιο μπορεί να θεωρείτε ανάγνωση του βιβλίου μόνο, ενώ σε φροντιστήριο υπάρχουν γραφίδες.Δεν  μαλωνω τον συνάδελφο που απλά δεν έχει τα μέσα να κάνει σωστή τηλεκπαιδευση στο δημόσιο. Καλά κάνει διότι αυτό ήταν υποχρέωση του κράτους. Γι αυτό και έλεγα τότε με τα ταμπλετ στα παιδιά πως πρέπει να δωθουν γραφίδες σε καθηγητές

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3370
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #4314 στις: Φεβρουάριος 14, 2021, 11:40:40 πμ »
Συμφωνώ με dors, αντιμετωπίζω αυτό το φαινόμενο ακριβώς. Αν και έχω τμήματα Γυμνασίου πολύ δυνατά, που "σκοτώνονται" ποιος θα πρωτοπεί (αυτό δεν το εγκρίνω, αλλά συμβαίνει), και η ύλη προχωρά άψογα, έχω και τμήματα Γυμνασίου όπου ανταποκρίνονται μόνο 5 στους 20. Οι μισοί τουλάχιστον με κινητό.

Αποσυνδεδεμένος aquarius2021

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 158
  • Σιχαίνομαι την υποκρισία
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #4315 στις: Φεβρουάριος 14, 2021, 12:12:44 μμ »
Για όλους του προλαλισαντες μια ερώτηση στα 25αρια τμήματα που έχετε προχωράει η ύλη για όλους τους μαθητές το ίδιο στα δια ζώσης μαθήματα; Αν μια έννοια είναι δύσκολη για ένα ή δύο μαθητές ή απλά ορισμένοι είναι αδιάφοροι μένετε στάσιμοι οσο χρειαστεί για να την καταλάβει μέχρι και ο τελευταίος διεξοδικα; Να υποθέσω ότι στο βιβλίο ύλης για ενότητα που προβλέπεται  να διδαχθεί π.χ. 5 ώρες εσείς γράφετε 10 ή και παραπάνω; Το ίδιο κάνετε και στα πανελλήνια μαθήματα; Παρακαλώ για ενημερώστε με αν θέλετε...

Επειδή γράφετε και για τεχνολογικά θέματα...
35 ευρώ βρίσκεις γραφίδα και το κινητό έχει και zoom!  Και για έννοιες που δεν γίνονται κατανοητές μπορείτε να κάνετε και χρήση της ασύγχρονης εκπαίδευσης! Για πείτε μου λοιπόν ποια είναι τα σούπερ ντουπερ εργαλεία που χρησιμοποιούν τα φροντιστήρια σε όλη την Ελλάδα για όλους τους μαθητές που στο Δημόσιο σχολείο υστερούμε; Θα είχε ενδιαφέρον
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 14, 2021, 12:22:29 μμ από aquarius2021 »
Ο καθένας παίρνει από τη ζωή ότι του αξίζει!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:28:09 »

Αποσυνδεδεμένος DM

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 220
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #4316 στις: Φεβρουάριος 14, 2021, 12:26:19 μμ »
Μην συγκρίνεις τα άστρα με την γλάστρα 😜😜😜
Η τηλεκπαιδευση στο δημόσιο μπορεί να θεωρείτε ανάγνωση του βιβλίου μόνο, ενώ σε φροντιστήριο υπάρχουν γραφίδες.Δεν  μαλωνω τον συνάδελφο που απλά δεν έχει τα μέσα να κάνει σωστή τηλεκπαιδευση στο δημόσιο. Καλά κάνει διότι αυτό ήταν υποχρέωση του κράτους. Γι αυτό και έλεγα τότε με τα ταμπλετ στα παιδιά πως πρέπει να δωθουν γραφίδες σε καθηγητές
Πολύ εύκολα βγάζεις συμπεράσματα για τα δημόσια σχολεία. Αν και δεν είναι οι γραφίδες ή τα λοιπά τεχνολογικά μέσα που κάνουν τη διαφορά στο μάθημα, υπάρχουν αρκετά δημόσια σχολεία, στα οποία οι καθηγητές έχουν πληρώσει από την τσέπη τους για laptop, γραφίδες, κάμερες, ακουστικά με μικρόφωνα κλπ.

Αποσυνδεδεμένος aquarius2021

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 158
  • Σιχαίνομαι την υποκρισία
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #4317 στις: Φεβρουάριος 14, 2021, 12:26:38 μμ »
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 14, 2021, 12:37:50 μμ από aquarius2021 »
Ο καθένας παίρνει από τη ζωή ότι του αξίζει!

Αποσυνδεδεμένος math22

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1856
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #4318 στις: Φεβρουάριος 14, 2021, 12:32:35 μμ »
Πολύ εύκολα βγάζεις συμπεράσματα για τα δημόσια σχολεία. Αν και δεν είναι οι γραφίδες ή τα λοιπά τεχνολογικά μέσα που κάνουν τη διαφορά στο μάθημα, υπάρχουν αρκετά δημόσια σχολεία, στα οποία οι καθηγητές έχουν πληρώσει από την τσέπη τους για laptop, γραφίδες, κάμερες, ακουστικά με μικρόφωνα κλπ.
Μα αυτό λέω και εγώ. Πως πολλοί συναδελφοι πλήρωσαν από την τσέπη τους ενώ θα έπρεπε το υπουργείο να το πράξει. Όχι όμως όλοι και εκεί υπάρχει η ένσταση μου, που και πάλι το τονίζω δεν φταίνε αυτοί. Δεν ξέρω τι βγαίνει προς τα έξω αλλά εγώ το υπουργείο κατηγορώ. Βέβαια ας μου επιτρέψεις να διαφωνήσω πως  παίζει ρόλο η γραφίδα. Μαθηματικά και φυσική γ λυκείου χωρίς γραφίδα δεν γίνεται.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 14, 2021, 12:45:13 μμ από math22 »

Αποσυνδεδεμένος Anemos2017

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1727
  • Φύλο: Άντρας
  • Βαθειές οι ρίζες πώς να φύγεις απο τον τόπο σου...
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #4319 στις: Φεβρουάριος 14, 2021, 01:23:19 μμ »
Αυτό λες αλήθεια; Μάλλον δεν καταλαβαίνεις και τι γράφεις!

Μην συγκρίνεις τα άστρα με την γλάστρα 😜😜😜
Η τηλεκπαιδευση στο δημόσιο μπορεί να θεωρείτε ανάγνωση του βιβλίου μόνο, ενώ σε φροντιστήριο υπάρχουν γραφίδες.Δεν  μαλωνω τον συνάδελφο που απλά δεν έχει τα μέσα να κάνει σωστή τηλεκπαιδευση στο δημόσιο. Καλά κάνει διότι αυτό ήταν υποχρέωση του κράτους. Γι αυτό και έλεγα τότε με τα ταμπλετ στα παιδιά πως πρέπει να δωθουν γραφίδες σε καθηγητές

Δεν ξέρω ποια είναι τα άστρα και ποια η γλάστρα.
Ο μαϊντανός φυτεύεται σε γλάστρα;
Αφού δεν σου παρέχει το Δημόσιο σχολείο τα μέσα να κάνεις την δουλειά σου γιατί δεν δηλώνεις παραίτηση να πας σε φροντιστήριο που οι εργασιακές σχέσεις είναι ρόδινες και τους παρέχουν τα πάντα;

Άλλο να κρίνω τα κακώς κείμενα στο Δημόσιο σχολείο με σκοπό την βελτίωση και άλλο να εκθειαζω φαντασιακές καταστάσεις στον ιδιωτικό τομέα!

Τα κακώς κείμενα του δημοσίου σχολείου κρίνουμε. Πρέπει να παραιτηθούμε επειδή πιθανόν στον ιδιωτικο τομέα τα φροντιστήρια και τα σχολεία διαθέτουν εξοπλισμό; Να διεκδικήσουμε δεν μπορούμε; Το καλοκαίρι έκανα αναβάθμιση  λειτουργικού του υπολογιστή. Τα έξοδα ποιος τα πλήρωσε; Αναβάθμιση διαδικτύου. Τα έξοδα ποιος τα πλήρωσε; Τα σχολεία δεν έχουν δυνατότητα να μας υποστηρίζουν όλους με τα δίκτυα και τον εξοπλισμό που διαθέτουν.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 14, 2021, 02:32:06 μμ από Anemos2017 »
Όλες οι λύσεις είναι φίνες και ωραίες τότε και μόνο όταν είναι εφικτές. Μα σαν δεν έχεις κότσια να τις εφαρμόσεις άσε καλύτερα καθόλου μην τις λες.

Αποσυνδεδεμένος aquarius2021

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 158
  • Σιχαίνομαι την υποκρισία
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #4320 στις: Φεβρουάριος 14, 2021, 02:06:24 μμ »
Δ
Τα κακως κειμενα του δημοσιου σχολειου κρινουμε. Πρεπει να παραιτηθουμε επειδη πιθανον στον ιδιωτικο τομεα τα φροντιστηρια και τα σχολεια διαθετουν εξοπλισμο; Να διεκδικησουμε δεν μπορουμε;

Είναι τα φροντιστήρια τα άστρα και τα δημόσια σχολεία η γλάστρα και μάλιστα κοροϊδευτικά; Ο συγκεκριμένος που γράφει αυτό το μήνυμα έχει γνώση τι γίνεται σε όλα τα σχολεία και σε όλα τα φροντιστήρια και βγάζει συμπεράσματα;  Ας μας πει λοιπόν σε όλα τα φροντιστήρια αν τους προμήθευσαν γραφίδες με κόστος του φροντιστήριου!

Επίσης ο συγκεκριμένος όταν του κάνουμε ερωτήσεις ποτέ δεν απαντάει να διευκρινήσει!

Και εγώ δουλεύω στο δημόσιο εκπαιδευτικό σύστημα το οποίο έχει στραβά. Αλλο το ένα άλλο το άλλο όμως στο παραπάνω μήνυμα του που παρέθεσα!

ΥΓ. Λοιπόν έχω φάει μια ποινή για αυτό που στείλατε και μια ποινή για αυτό που έστειλα εγώ ο ίδιος ως μήνυμα. Για να δω να ξαναστειλω και αυτό να φάω και άλλη ποινή...Έχει ενδιαφέρον το σύστημα ποινών!
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 14, 2021, 02:20:22 μμ από aquarius2021 »
Ο καθένας παίρνει από τη ζωή ότι του αξίζει!

Αποσυνδεδεμένος math22

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1856
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #4321 στις: Φεβρουάριος 14, 2021, 02:09:23 μμ »
Συνάδελφε έχεις εμμονή.Βγάζεις συμπεράσματα μόνος σου. Τα έχεις μπερδέψει. Είπα εγώ γλάστρα είναι το δημόσιο? Σε παρακαλώ σταματά. Και για να το σταματήσω εγώ θα σου πω πως είχα προτείνει από Νοεμβρη κιόλας για επανάληψη σχολικής χρονιάς. Μάλλον δεν το είχες δει γιατί τώρα τελευταία μπήκες εδώ.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 14, 2021, 02:13:31 μμ από math22 »

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4134
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #4322 στις: Φεβρουάριος 14, 2021, 02:32:51 μμ »
Αυτό το πράγμα με τη γραφίδα έχει καταντήσει γραφικό. Να μου πεις ότι δεν μπορείς να κανεις μάθημα κατεύθυνσης γιατί θες να να εις τα παιδθα να κάνουν ασκήσεις κ να περνάς από πάνω να βλέπεις, το δέχομαι; προφανώς ισχύει κ δεν ειναο δικαιολογία. Αλλά να επικαλείσαι μονιμα ένα προβκημα που λύνεται ανέξοδα πχ η κάμερα παίρνει το χαρτι που γράφεις με το χέρι,δεν στέκει.

Αποσυνδεδεμένος aquarius2021

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 158
  • Σιχαίνομαι την υποκρισία
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #4323 στις: Φεβρουάριος 14, 2021, 02:35:21 μμ »
Αυτό το πράγμα με τη γραφίδα έχει καταντήσει γραφικό. Να μου πεις ότι δεν μπορείς να κανεις μάθημα κατεύθυνσης γιατί θες να να εις τα παιδθα να κάνουν ασκήσεις κ να περνάς από πάνω να βλέπεις, το δέχομαι; προφανώς ισχύει κ δεν ειναο δικαιολογία. Αλλά να επικαλείσαι μονιμα ένα προβκημα που λύνεται ανέξοδα πχ η κάμερα παίρνει το χαρτι που γράφεις με το χέρι,δεν στέκει.

Πες τα!

Αλλά από την άλλη αυτό που λες δεν μπορεί να διαχωρίσει τα κακα Δημόσια Σχολεία από τα καλά Φροντιστήρια!
Επίσης αν δεν κάνω κάποιο λάθος μπορείς ως εκπαιδευτικός να συνδεθείς με υπολογιστή και κινητό ταυτόχρονα. Και το δεύτερο να το χρησιμοποιήσεις ως γραφίδα. Επαναλαμβάνω δεν το έχω κάνει απλά  επιβεβαιώστε όσοι το έχετε κάνει!

ΥΓ. Αυτό το μήνυμα δεν θα το στείλω στον administrator. Αν θέλετε μπορείτε να το κάνετε οι γνωστοί άγνωστοι!
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 14, 2021, 02:40:40 μμ από aquarius2021 »
Ο καθένας παίρνει από τη ζωή ότι του αξίζει!

Αποσυνδεδεμένος dors

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 95
  • Καταδικάζω τον πανικό από όπου και αν προέρχεται
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #4324 στις: Φεβρουάριος 14, 2021, 03:14:00 μμ »
Στην τηλεκπαίδευση χάνω τους μαθητές που με έχουν περισσότερο ανάγκη, τους αδύνατους μορφωτικά, οικονομικά, κοινωνικά. Προφανως και η ύλη αφομοιώνεται διαφορετικά απο τον κάθε μαθητή αλλά τα βασικά κάθε τάξης, όσα δηλαδή χρειάζονται για τις επόμενες χρονιές, στην κανονική τάξη τα μαθαίνανε ΟΛΟΙ. Με κόπο, με συνεχείς επαναλήψεις με το να είμαι απο πάνω τους και να τους πρήζω. Διαδικτυακά αυτό δεν γίνεται. Η εναλλακτική όμως δεν είναι να χαθεί η χρονιά για όλους. Έστω και αυτό το υποκατάστατο μαθήματος είναι καλύτερο απο να μην κάνουν απολύτως τίποτα. Υπάρχουν όμως καλύτερες λύσεις και αυτό ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΜΕΛΕΤΗΘΕΙ το καλοκαίρι και όχι να πάμε τελείως απροετοίμαστοι. Προσωπικά θεωρώ πολύ πιο αποτελεσματική την εκ περιτροπής διδασκαλία καθώς λιγότεροι μαθητές αυξάνουν την αποτελεσματικότητα του μαθήματος
Όσον αφορα τα τεχνικά μέσα, εμένα με βολεύει απλη σελίδα paint και γραφίδα, συνάδελφος δείχνει στην κάμερα χειρόγραφη σελίδα, άλλος πίνακα google και geogebra, παρόμοια αποτελέσματα έχουμε
Α ρε Αγκάμπεν δίκαιο είχες

Αποσυνδεδεμένος aquarius2021

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 158
  • Σιχαίνομαι την υποκρισία
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #4325 στις: Φεβρουάριος 14, 2021, 03:20:30 μμ »
Στην τηλεκπαίδευση χάνω τους μαθητές που με έχουν περισσότερο ανάγκη, τους αδύνατους μορφωτικά, οικονομικά, κοινωνικά. Προφανως και η ύλη αφομοιώνεται διαφορετικά απο τον κάθε μαθητή αλλά τα βασικά κάθε τάξης, όσα δηλαδή χρειάζονται για τις επόμενες χρονιές, στην κανονική τάξη τα μαθαίνανε ΟΛΟΙ. Με κόπο, με συνεχείς επαναλήψεις με το να είμαι απο πάνω τους και να τους πρήζω. Διαδικτυακά αυτό δεν γίνεται. Η εναλλακτική όμως δεν είναι να χαθεί η χρονιά για όλους. Έστω και αυτό το υποκατάστατο μαθήματος είναι καλύτερο απο να μην κάνουν απολύτως τίποτα. Υπάρχουν όμως καλύτερες λύσεις και αυτό ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΜΕΛΕΤΗΘΕΙ το καλοκαίρι και όχι να πάμε τελείως απροετοίμαστοι. Προσωπικά θεωρώ πολύ πιο αποτελεσματική την εκ περιτροπής διδασκαλία καθώς λιγότεροι μαθητές αυξάνουν την αποτελεσματικότητα του μαθήματος
Όσον αφορα τα τεχνικά μέσα, εμένα με βολεύει απλη σελίδα paint και γραφίδα, συνάδελφος δείχνει στην κάμερα χειρόγραφη σελίδα, άλλος πίνακα google και geogebra, παρόμοια αποτελέσματα έχουμε

Επιτέλους αναλυτικά μηνύματα!
Μόνη μου ένσταση τα έντονα γράμματα.
Ο ιός δεν είναι μια απλή γριπη. Αργή επώαση και μεγάλος αριθμός ημερών που κόλλας τον άλλον.
Προφανώς η κατάσταση είναι διαφορετική από το καλοκαίρι. Τότε έλεγαν πως τα παιδιά δεν είναι επικίνδυνα. Τώρα φαίνεται πως είναι! Και στα μισά μισά παιδιά υπάρχουν οι εκπαιδευτικοί που και τμήματα αλλάζουν και σχολεία και πανε κάθε μέρα. Όταν λοιπόν φουντώνει κάτι ίσως το μισό μισό δεν είναι αποτελεσματικό.

ΥΓ. Τα παραπάνω περί αναφορών δεν πήγαιναν οπωσδήποτε στον math22. Για αυτόν λοιπόν που τα στέλνει όπως και για τον math22, που ζήτησα να τον αφήσει ο admin να γράφει ελεύθερα όπως και για μένα το πεδίο διαλόγου είναι εδώ μέσα. Όποιος λοιπόν αντέχει με επιχειρήματα αναπτυσσει τις θέσεις του!
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 14, 2021, 03:25:31 μμ από aquarius2021 »
Ο καθένας παίρνει από τη ζωή ότι του αξίζει!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159851
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 650
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 565
Σύνολο: 571

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.096 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.