*

Αποστολέας Θέμα: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων  (Αναγνώστηκε 955532 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος lasard

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 603
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #6104 στις: Ιούνιος 02, 2021, 10:37:43 μμ »
Στο κοντινό μας ΕΠΑ.Λ έχουμε μεγάλα τμήματα και με κάποιους πολύ καλούς μαθητές, τα οποία  συνήθως εξαντλούν όλο το τρίωρο.
Οπότε δεν τα θέλουν!Τι να πω!Κάποιοι πρέπει να επιτηρησουν!Ας μην πληρώνουν αποζημίωση αλλά να κάνουμε όλοι επιτήρηση μόνο μια φορά!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:12:52 »

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2522
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #6105 στις: Ιούνιος 02, 2021, 10:50:47 μμ »
Εγώ δεν έχω θέμα. Αν με καλέσουν, πάω.  Άλλοι κάνουν ότι μπορούν για να το αποφύγουν, αλλά κάποιοι πρέπει να επιτηρήσουν.
Συνήθως επιτηρούμε από 2-3 φορές ο κάθε ένας στο ΕΠΑ.Λ ή στο ΓΕ.Λ. Τώρα με τον κορωνοιό, ίσως να αραιώσουν τα τμήματα και χρειαστούν περισσότερους επιτηρητές.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #6106 στις: Ιούνιος 02, 2021, 11:38:32 μμ »
Εγω δήλωσα επαλ για να κ έχω από το σχολείο περισσότερες μέρες γιατί είναι λίγο βλαμμένο το κλίμα, δεν ξέρω αν ο διευθυντής θα μας φέρει γονείς για εγγραφές κ τετοια, όπως κ να χει προτιμώ να λείπω. παλιά στο επαλ ξεπετάγονταν όλα, τώρα πάνε κ πιο καλοί μαθητες κ γενικα εξαντλείται το τρίωρο. Δεν ξέρω αν θα μου βγει σε καλό η επιλογή, θα δείξει. Στο γελ ξεμπερδεύεις με 4 μέρες αλκα κ στο σχολείο αυτό το άνευ λόγου δεν έχει νόημα...

Αποσυνδεδεμένος lasard

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 603
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #6107 στις: Ιούνιος 03, 2021, 03:27:07 μμ »
Εγω δήλωσα επαλ για να κ έχω από το σχολείο περισσότερες μέρες γιατί είναι λίγο βλαμμένο το κλίμα, δεν ξέρω αν ο διευθυντής θα μας φέρει γονείς για εγγραφές κ τετοια, όπως κ να χει προτιμώ να λείπω. παλιά στο επαλ ξεπετάγονταν όλα, τώρα πάνε κ πιο καλοί μαθητες κ γενικα εξαντλείται το τρίωρο. Δεν ξέρω αν θα μου βγει σε καλό η επιλογή, θα δείξει. Στο γελ ξεμπερδεύεις με 4 μέρες αλκα κ στο σχολείο αυτό το άνευ λόγου δεν έχει νόημα...
οι εγγραφές θα γίνουν ηλεκτρονικά και φέτος, αφού δεν επιτρέπεται η είσοδος σε τρίτους σε σχολικούς χώρους! Όσον αφορά το τι γλυτώνει κανείς θα πω ότι τις μέρες που δεν επιτηρώ σε Πανελλαδικές πηγαίνω κανονικά στο σχολείο, άσχετα που κάθομαι και δεν έχω τι να κάνω! Τέλος πάντων! Κοντός ψαλμός αλληλούια! Άλλη μια σχολική χρονιά έφτασε στο τέλος και επιτέλους γιατί ακόμα και τώρα κάνω τηλεκπαίδευση (από 26/5 έως και 4/6) λόγω κρούσματος σε τμήμα που μπήκα 2 συνεχόμενες μέρες! Ανυπομονώ να φτάσει η 11η Ιουνίου! Τα παιδιά έγιναν πολύ ζωηρά και πολύ φοβάμαι ότι την επόμενη εβδομάδα θα είναι χειρότερα τα πράγματα!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:12:52 »

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #6108 στις: Ιούνιος 03, 2021, 04:20:40 μμ »
οι εγγραφές θα γίνουν ηλεκτρονικά και φέτος, αφού δεν επιτρέπεται η είσοδος σε τρίτους σε σχολικούς χώρους! Όσον αφορά το τι γλυτώνει κανείς θα πω ότι τις μέρες που δεν επιτηρώ σε Πανελλαδικές πηγαίνω κανονικά στο σχολείο, άσχετα που κάθομαι και δεν έχω τι να κάνω! Τέλος πάντων! Κοντός ψαλμός αλληλούια! Άλλη μια σχολική χρονιά έφτασε στο τέλος και επιτέλους γιατί ακόμα και τώρα κάνω τηλεκπαίδευση (από 26/5 έως και 4/6) λόγω κρούσματος σε τμήμα που μπήκα 2 συνεχόμενες μέρες! Ανυπομονώ να φτάσει η 11η Ιουνίου! Τα παιδιά έγιναν πολύ ζωηρά και πολύ φοβάμαι ότι την επόμενη εβδομάδα θα είναι χειρότερα τα πράγματα!

Μα κι εμείς τις μέρες που δεν επιτηρούμε πάμε σχολείο κ έχει χρειαστεί να πάμε κ μετά από επιτήρηση για συνεδριάσεις κλπ. Από το να κάθομαι να μη κάνω τοποτα σχολείο σε ένα τοξικό περιβάλλον, ας μην κάνω τίποτα στις πανελληνιες (αλήθεια έγινε σκ@τ@ το κλίμα και στα δικά σας σχολεία φετις; εμείς θα παίξουμε ξύλο φοβάμαι, την Παρασκευή...).

Ο διευθυντής μας δεν θεωρεί ότι απαγορεύεται είσοδος τρίτων αν είναι για σοβαρό λόγο κατόπιν ραντεβού. Με κάθε αφορμή φέρνει γονείς. Αποκλείεται να κάνει ηλεκτρονικές εγγραφές, αφού σκεψου ότι όταν τον ρωτάνε οι γονείς για την ηλεκτρονική εγγραφή στα λύκεια, τους λέει να πάνε στα σχολεία να ρωτήσουν γιατί ειναο τυπικα αυτά. Θεωρεί τεμπελιά κ υπεκφυγή το να μην δεχόμαστε γονείς λόγω πανδημίας....και πέρσι έφερε γονείς για εγγραφές.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 03, 2021, 04:23:23 μμ από Έσπερος »

Αποσυνδεδεμένος lasard

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 603
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #6109 στις: Ιούνιος 03, 2021, 06:04:12 μμ »
Μα κι εμείς τις μέρες που δεν επιτηρούμε πάμε σχολείο κ έχει χρειαστεί να πάμε κ μετά από επιτήρηση για συνεδριάσεις κλπ. Από το να κάθομαι να μη κάνω τοποτα σχολείο σε ένα τοξικό περιβάλλον, ας μην κάνω τίποτα στις πανελληνιες (αλήθεια έγινε σκ@τ@ το κλίμα και στα δικά σας σχολεία φετις; εμείς θα παίξουμε ξύλο φοβάμαι, την Παρασκευή...).

Ο διευθυντής μας δεν θεωρεί ότι απαγορεύεται είσοδος τρίτων αν είναι για σοβαρό λόγο κατόπιν ραντεβού. Με κάθε αφορμή φέρνει γονείς. Αποκλείεται να κάνει ηλεκτρονικές εγγραφές, αφού σκεψου ότι όταν τον ρωτάνε οι γονείς για την ηλεκτρονική εγγραφή στα λύκεια, τους λέει να πάνε στα σχολεία να ρωτήσουν γιατί ειναο τυπικα αυτά. Θεωρεί τεμπελιά κ υπεκφυγή το να μην δεχόμαστε γονείς λόγω πανδημίας....και πέρσι έφερε γονείς για εγγραφές.
Απαγορευεται να μπουν. Έτσι να του πεις! Πέσατε σε ανάποδο.Οχι δεν παίζουμε ξύλο. Για ποιον λόγο άλλωστε;

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #6110 στις: Ιούνιος 03, 2021, 08:19:09 μμ »
Απαγορευεται να μπουν. Έτσι να του πεις! Πέσατε σε ανάποδο.Οχι δεν παίζουμε ξύλο. Για ποιον λόγο άλλωστε;

Σε καμία φετινή οδηγία δεν έχουμε δει να αναφέρεται ρητά η απαγόρευση. Εκ τούτου συνάγει ότι για δουλειά που δεν γίνεται αλλιώς όπως θεωρεί τις εγγραφές ή κατόπιν ραντεβού, μπορπυν να έρθουν όπως θα πήγαιναν σε όλες τις υπηρεσίες κ γενικα θεωρεί ντροπή να πεις σε γονιό να μην έρθει κ βασικά «το νησί σεν έχει κρούσματα». άσε δεν βγάζεις άκρη. νομίζουν ότι είναι ευγένεια κ διευκόλυνση να φέρεις τον γονέα στο σχολείο κ αγένεια κ τεμπελιά να εξυπηρετήσεις ηλεκτρονικα...

Γιατί θα σφαχτούμε:
1. ποιοι  είναι οι αντικειμενικό λογοι μη προσμέτρησης απουσίας;
2. κόβουμε ή δεν κόβουμε λόγω συνθηκών;
3. αν ένας κόψει στο μάθημα του, κ ο μαθητής περάσει από τον μ.ο. είναι αντισυναδελφικο;
4. με δεδομένο αυτό το κλίμα, οτιδήποτε άλλο μπορεί να βάλει φυτιλθες επίσης.

Εσείς στα σχολεία σας αυτά τα λύσατε με σύμπνοια;

Αποσυνδεδεμένος Jarvis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1019
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #6111 στις: Ιούνιος 03, 2021, 09:28:46 μμ »
Σε καμία φετινή οδηγία δεν έχουμε δει να αναφέρεται ρητά η απαγόρευση. Εκ τούτου συνάγει ότι για δουλειά που δεν γίνεται αλλιώς όπως θεωρεί τις εγγραφές ή κατόπιν ραντεβού, μπορπυν να έρθουν όπως θα πήγαιναν σε όλες τις υπηρεσίες κ γενικα θεωρεί ντροπή να πεις σε γονιό να μην έρθει κ βασικά «το νησί σεν έχει κρούσματα». άσε δεν βγάζεις άκρη. νομίζουν ότι είναι ευγένεια κ διευκόλυνση να φέρεις τον γονέα στο σχολείο κ αγένεια κ τεμπελιά να εξυπηρετήσεις ηλεκτρονικα...

Γιατί θα σφαχτούμε:
1. ποιοι  είναι οι αντικειμενικό λογοι μη προσμέτρησης απουσίας;
2. κόβουμε ή δεν κόβουμε λόγω συνθηκών;
3. αν ένας κόψει στο μάθημα του, κ ο μαθητής περάσει από τον μ.ο. είναι αντισυναδελφικο;
4. με δεδομένο αυτό το κλίμα, οτιδήποτε άλλο μπορεί να βάλει φυτιλθες επίσης.

Εσείς στα σχολεία σας αυτά τα λύσατε με σύμπνοια;
Γενικά επικρατεί καλό κλίμα κ στα δυο μου σχολεία. Οι διευθυντές ζήτησαν επιείκεια από όλους κ παρακαλεσαν να μην αφήσουμε καποιον. Τώρα 1-2 είπαν πως θα βάλουν και 7, έγινε προσπαθεια να πειστουν για το ανάποδο, δεν έπιασε κ έκλεισε εκεί το θέμα. Είπαμε ο καθένας να πραξει κατά βουληση. Σχετικά με τις απουσίες, κ στα δυο είπαμε ομόφωνα να μην μετρήσουν αυτές του διαδικτυακού.
Γενικά πολυ πολιτισμος, καθόλου εντάσεις κ ακουω το ίδιο κ απο γυρω σχολεία. Μάλλον είσαι πολυ άτυχη.. Η εγώ πολυ τυχερή φέτος..

Αποσυνδεδεμένος lasard

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 603
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #6112 στις: Ιούνιος 03, 2021, 10:26:28 μμ »
Σε καμία φετινή οδηγία δεν έχουμε δει να αναφέρεται ρητά η απαγόρευση. Εκ τούτου συνάγει ότι για δουλειά που δεν γίνεται αλλιώς όπως θεωρεί τις εγγραφές ή κατόπιν ραντεβού, μπορπυν να έρθουν όπως θα πήγαιναν σε όλες τις υπηρεσίες κ γενικα θεωρεί ντροπή να πεις σε γονιό να μην έρθει κ βασικά «το νησί σεν έχει κρούσματα». άσε δεν βγάζεις άκρη. νομίζουν ότι είναι ευγένεια κ διευκόλυνση να φέρεις τον γονέα στο σχολείο κ αγένεια κ τεμπελιά να εξυπηρετήσεις ηλεκτρονικα...

Γιατί θα σφαχτούμε:
1. ποιοι  είναι οι αντικειμενικό λογοι μη προσμέτρησης απουσίας;
2. κόβουμε ή δεν κόβουμε λόγω συνθηκών;
3. αν ένας κόψει στο μάθημα του, κ ο μαθητής περάσει από τον μ.ο. είναι αντισυναδελφικο;
4. με δεδομένο αυτό το κλίμα, οτιδήποτε άλλο μπορεί να βάλει φυτιλθες επίσης.

Εσείς στα σχολεία σας αυτά τα λύσατε με σύμπνοια;
Ακόμα δε μιλήσαμε για απουσίες,  αλλά συνήθως βοηθάμε τους μαθητές!Σιγά να μη μαλωσουμε για αυτά!Ακόμα και για την αξιολόγηση από τους 35 οι 32 υπογράψαμε το ψήφισμα!Λυπάμαι που σε μικρά σχολεία υπάρχει κακό κλίμα. Προσπάθησε να φύγεις από αυτό το περιβάλλον 

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #6113 στις: Ιούνιος 03, 2021, 10:29:12 μμ »
Γενικά επικρατεί καλό κλίμα κ στα δυο μου σχολεία. Οι διευθυντές ζήτησαν επιείκεια από όλους κ παρακαλεσαν να μην αφήσουμε καποιον. Τώρα 1-2 είπαν πως θα βάλουν και 7, έγινε προσπαθεια να πειστουν για το ανάποδο, δεν έπιασε κ έκλεισε εκεί το θέμα. Είπαμε ο καθένας να πραξει κατά βουληση. Σχετικά με τις απουσίες, κ στα δυο είπαμε ομόφωνα να μην μετρήσουν αυτές του διαδικτυακού.
Γενικά πολυ πολιτισμος, καθόλου εντάσεις κ ακουω το ίδιο κ απο γυρω σχολεία. Μάλλον είσαι πολυ άτυχη.. Η εγώ πολυ τυχερή φέτος..

Δεν ήμασταν ποτέ σύλλογος με σύμπνοια. απλώς γενικα ο καθένας κάνει τη δουλειά του με σοβαρότητα, υπάρχουν οι πιο αυστηροί, έχουν υπάρξει έντονες διαφωνίες αλλά τώρα είναι ειδικές συνθήκες, γιατί κ αυτοί που έκαναν απουσίες αν λειτουργούσαμε κανονικά θα έρχονταν κ αυτοί που είναι διακοσμητικοί κάτι θα έκαναν για να δικαιολογηθεί να περάσουν . Τώρα θα βγουν τα μαχαίρια γιατί οι αυστηροί θα κατηγορούν τους άλλους ότι διαλύουν το σχολείο κ άντε βγάλε άκρη. Κ μιλάμε για ελάχιστες περιπτώσεις παιδιών, ούτε πέντε, δεν αξίζει τον κόπο...

Δεν μπορώ να φύγω, είμαι μόνιμος κάτοικος κ με το ζόρι πήρα οργανική...
Πραγματικά έχουμε 2-3 άτομα που έχουν πάθει υστερία κ η μια μάλιστα ποτέ δεν ήταν εκδικητική με τους μαθητες. τα ζόρια του webex τα ξεσπάνε στα παιδθα, πολύ κρίμα. δυο τρία άτομα θα φέρουν τεράστια αναστάτωση....
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 03, 2021, 10:31:25 μμ από Έσπερος »

Αποσυνδεδεμένος math22

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1856
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #6114 στις: Ιούνιος 03, 2021, 11:28:27 μμ »
Χάχα υπήρχε περίπτωση να μετρήσουν οι απουσίες? Ακόμα θυμάμαι την νικουλα να λέει πως θα μετρήσουν κανονικά όσοι δεν μπαίνουν ουεμπεξ...

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #6115 στις: Ιούνιος 04, 2021, 08:18:19 πμ »
Χάχα υπήρχε περίπτωση να μετρήσουν οι απουσίες? Ακόμα θυμάμαι την νικουλα να λέει πως θα μετρήσουν κανονικά όσοι δεν μπαίνουν ουεμπεξ...

Εμείς πάντως έχουμε άτομα που θεωρούν ότι μόνο οι απουσίες που πήρε ο γονιός κ είπε ότι δεν έχουν δίκτυο πρέπει να μην μετρήσουν. Λες κ απλώς η επίκληση μιας δικαιολογίας σε καλύπτει...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 04, 2021, 02:27:44 μμ από Έσπερος »

Αποσυνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2887
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #6116 στις: Ιούνιος 04, 2021, 02:08:54 μμ »
Το πρόβλημα της εκπαίδευσης δεν είναι αυτό των απουσιών. Υπάρχουν πολύ σοβαρότερα. Πάμε παρακάτω.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #6117 στις: Ιούνιος 04, 2021, 03:59:15 μμ »
Το πρόβλημα της εκπαίδευσης δεν είναι αυτό των απουσιών. Υπάρχουν πολύ σοβαρότερα. Πάμε παρακάτω.

Σε ένα σχολείο που τα παιδιά δεν κάνουν κοπάνες κ γενικα δεν είναι για να μείνουν στον τόπο (όχι ότι δεν έχει συμβεί, λέω για τους τωρινούς μας), δεν είναι πρόβλημα να μην δεχτούν κάποιοι στον σύλλογο μη προσμέτρηση απουσιών, όταν τα κριτήρια είναι ασαφη; αυτά τα παιδιά αν η χρόνια είχε κυλήσει ομαλα, θα έρχονταν σχολείο, θα έκαναν κάτι υποτυπώδες με λίγο σπρώξιμο, πάντως θα ήταν μαθητες. Τώρα η χρόνια ήταν ανώμαλη, το παλέψαμε όσο μπορούσαμε να μπαίνουν όλοι, οκ κάποιοι έβρισκαν δικαιολογίες ή δεν έβρισκαν πάντα. Είναι δυνατόν να τους αφήσουμε; Τα απωθημένα όσων εκπαιδευτικών ζορίστηκαν με το webex θα την πληρώσουν τα παιδιά; και θα μείνουν ποιοι, αυτοί που ει αν τουλάχιστον την εντιμότητα να μην μπαίνουν καν, αντί να βάζουν το ξυπνητήρι για να συνδεθούν την ώρα που έπρεπε κ να είναι αλλου...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159793
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 531
Σύνολο: 538

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.08 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.