*

Αποστολέας Θέμα: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων  (Αναγνώστηκε 953512 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος TimPap

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 764
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #5152 στις: Μάρτιος 30, 2021, 12:17:20 μμ »
Ζητούσαμε τεστ, αυτα ηρθαν. Ζητουσαμε εμβολια, αυτα ηρθαν. Ε στο τελος θα ζητήσουμε πολυ απλα να καθομαστε σπιτι να κανουμε κατι σαν τηλεκπαιδευση...
Για όλα μια αντίδραση κακομαθημένων παιδιών. Δεν μου κάνει εντύπωση με τέτοιους πολίτες αλλά και τέτοιους ανθρώπους που εκπαιδεύουν πολίτες η καθυστέρηση της χώρας μας σε όλους τους τομείς. Οπισθοδρομικοί άνθρωποι τι θα έφερναν την άνοιξη;
Τα δεδομένα θα ήταν διαφορετικά αν είχε εμβολιαστεί όσος κόσμος έπρεπε.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:28:32 »

Αποσυνδεδεμένος μυωπία

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 437
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #5153 στις: Μάρτιος 30, 2021, 12:25:38 μμ »
Ναι τα ζητάνε όπως ζητούσαμε κ εμβόλια, κ τώρα γκρινιάζουμε γιατί δεν θελουμε το εμβόλιο ΑΖ. Θα διεκδικήσουμε υποχρεωτικά τεστ από κινητά κλιμάκια μέσα στο σχολείο υποχρεωτικά για όλους κ οποίο παιδί δεν το αφήνουν να μείνει σπίτι; ή θα αρχίσουμε τα περί αυταρχισμού κλπ;; πολύ φοβάμαι ότι δεν θέλουν όλοι να ελέγχονται τακτικά κ υποχρεωτικά....

Έσπερε, συγγνώμη αλλά όλο αυτό που περιγράφεις είναι μια λογική πλάνη. Κάποιοι ζητούν ελέγχους από την αρχή της χρονιάς, κάποιοι άλλοι δεν θα δέχονταν να κάνουν τεστ και θα μιλούσαν περι αυταρχισμού. Δεν είναι τα ίδια άτομα προφανώς που έχουν δύο συγκρουόμενες απόψεις, είναι διαφορετικά άτομα....

Τώρα σχετικά με το εμβόλιο της Αστρα, κι εγώ περίμενα τα εμβόλια σαν μάννα εξ ουρανού, ωστόσο δεν σου κρύβω, ανθρώπινα, ότι φοβάμαι να κάνω το εμβόλιο της Άστρα, καθώς έχω διαβάσει για πραγματικές περιπτώσεις (όχι θεωρίες συνωμοσίας) που εμφάνισαν θρόμβους άτομα χωρίς κανένα προηγούμενο πρόβλημα και κάποια από αυτά κατέληξαν. Και εδώ στην Ελλάδα, αποδεδειγμένα από αντίδραση στο εμβόλιο. Ξέρω ότι οι πιθανότητες είναι μικρές, μπλα, μπλα, μπλα, ξέρω ότι ο κορωνοϊός είναι επικίνδυνος. Αλλά από τον κορωνοϊό προσπαθώ να προστατευτώ κάνοντας ό,τι καλύτερο μπορώ ενώ το εμβόλιο της Άστρα θα πρέπει να πάω να το κάνω οικειοθελώς, παίζοντας πάλι με τις πιθανότητες. Είναι ανθρώπινο να φοβάμαι. Και ίσως και φρόνιμο.

Δεν μπορώ σίγουρα να κατηγορήσω τους ανθρώπους που θα επιθυμούσαν να κάνουν κάποιο άλλο εμβόλιο από αυτό. Μια καθόλα υγιής 60χρονη γυναίκα από τη Σύρο, πήγε, το έκανε, έπαιξε με τις πιθανότητες και έχασε...και δεν είναι πλέον στη ζωή. Κι εσύ κουνάς το δάχτυλο στους ανθρώπους που τολμούν να ζητήσουν κάποιο άλλο εμβόλιο από αυτό; Δεν μπορώ να καταλάβω πραγματικά...
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 30, 2021, 12:37:00 μμ από μυωπία »

Αποσυνδεδεμένος tiel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 947
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #5154 στις: Μάρτιος 30, 2021, 12:57:43 μμ »
Ζητούσαμε τεστ, αυτα ηρθαν. Ζητουσαμε εμβολια, αυτα ηρθαν. Ε στο τελος θα ζητήσουμε πολυ απλα να καθομαστε σπιτι να κανουμε κατι σαν τηλεκπαιδευση...
Το "Θα γίνουν" μην το μπερδεύετε με το " έγιναν" με ασφαλείς διαδικασίες. Γιατί η Υπουργός από την αρχή της πανδημίας παρουσιάζει μια παράλληλη πραγματικότητα, καθώς δεν έχει ιδέα από την σχολική καθημερινότητα.
Να θυμίσω τις μάσκες αερόστατα που χρυσοπληρωθηκαν δύο φορές μέχρι να πετύχουν το σωστό μέγεθος;

Αποσυνδεδεμένος math22

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1856
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #5155 στις: Μάρτιος 30, 2021, 01:13:50 μμ »
Το "Θα γίνουν" μην το μπερδεύετε με το " έγιναν" με ασφαλείς διαδικασίες. Γιατί η Υπουργός από την αρχή της πανδημίας παρουσιάζει μια παράλληλη πραγματικότητα, καθώς δεν έχει ιδέα από την σχολική καθημερινότητα.
Να θυμίσω τις μάσκες αερόστατα που χρυσοπληρωθηκαν δύο φορές μέχρι να πετύχουν το σωστό μέγεθος;
Δεν έχεις άδικο αλλά κάτσε να το δούμε πρώτα και μετα κράζουμε

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:28:32 »

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4125
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #5156 στις: Μάρτιος 30, 2021, 01:29:22 μμ »
Έσπερε, συγγνώμη αλλά όλο αυτό που περιγράφεις είναι μια λογική πλάνη. Κάποιοι ζητούν ελέγχους από την αρχή της χρονιάς, κάποιοι άλλοι δεν θα δέχονταν να κάνουν τεστ και θα μιλούσαν περι αυταρχισμού. Δεν είναι τα ίδια άτομα προφανώς που έχουν δύο συγκρουόμενες απόψεις, είναι διαφορετικά άτομα....

Τώρα σχετικά με το εμβόλιο της Αστρα, κι εγώ περίμενα τα εμβόλια σαν μάννα εξ ουρανού, ωστόσο δεν σου κρύβω, ανθρώπινα, ότι φοβάμαι να κάνω το εμβόλιο της Άστρα, καθώς έχω διαβάσει για πραγματικές περιπτώσεις (όχι θεωρίες συνωμοσίας) που εμφάνισαν θρόμβους άτομα χωρίς κανένα προηγούμενο πρόβλημα και κάποια από αυτά κατέληξαν. Και εδώ στην Ελλάδα, αποδεδειγμένα από αντίδραση στο εμβόλιο. Ξέρω ότι οι πιθανότητες είναι μικρές, μπλα, μπλα, μπλα, ξέρω ότι ο κορωνοϊός είναι επικίνδυνος. Αλλά από τον κορωνοϊό προσπαθώ να προστατευτώ κάνοντας ό,τι καλύτερο μπορώ ενώ το εμβόλιο της Άστρα θα πρέπει να πάω να το κάνω οικειοθελώς, παίζοντας πάλι με τις πιθανότητες. Είναι ανθρώπινο να φοβάμαι. Και ίσως και φρόνιμο.

Δεν μπορώ σίγουρα να κατηγορήσω τους ανθρώπους που θα επιθυμούσαν να κάνουν κάποιο άλλο εμβόλιο από αυτό. Μια καθόλα υγιής 60χρονη γυναίκα από τη Σύρο, πήγε, το έκανε, έπαιξε με τις πιθανότητες και έχασε...και δεν είναι πλέον στη ζωή. Κι εσύ κουνάς το δάχτυλο στους ανθρώπους που τολμούν να ζητήσουν κάποιο άλλο εμβόλιο από αυτό; Δεν μπορώ να καταλάβω πραγματικά...

Δεν είμαι σίγουροι ότι όλοι όσοι ζητούν λυσσαλέα ανοιχτά σχολεία εις πεισμα των συνθηκών και αγνοώντας το ότι και σε άλλες χώρες έκλεισαν φέτος τα σχολεία, θα δέχονταν κάθε βδομάδα να έρχεται συνεργείο να τους κάνει τεστ κ χωρίς αυτό να απομακρύονται από τη δουλειά. ΠΟλλοί εκπαιδευτικοί, οι συνδικαλιστές πρώτοι πρώτοι, καθώς και κάποιοι εδώ μέσα που αρνούνται ότι γίνεται κάτι στην τηλεκπαίδευση, έστω και λειψό, φωνάζουν ευχολόγια από την αρχή, κάτι ασαφειες για λήψη μέτρων, λες και στην κορυφή του κύματος σώζεσαι με 15 παιδιά "μόνο" στην τάξη. Θα δείξει από τη ρητορική της αντίδρασης. αν η αντίδραση είναι "εμείς κυρία κεραμέως ζη΄τησαμε να μειώσετε τους μαθητές και δεν κάνατε τίποτα"θα απογοητευτώ. περιμένω απαίτηση για ελέγχους μαζικούς και υποχρεωτικούς και όχι να πετάνε τν ευθύνη σε εμάς.

όσο για τα εμβόλια, καείς δεν διαλέγει. δίνεται στους εκπαιδευτικούς η δυνατότητα εμβολιασμού εκτός σειράς. δεν μπορεί να διαμαρτύρεσαι ρωτώντας για την εταιρεία γιατί κανείς δεν ρωτάει κ απ όσο ξέρω σε καμία χώρα δεν υπάρχει επιλογή. όλο το ηβ που εμβολιάζεται δηλαδή με το αζ είναι βλάκες;

« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 30, 2021, 01:38:54 μμ από Έσπερος »

Αποσυνδεδεμένος μυωπία

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 437
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #5157 στις: Μάρτιος 30, 2021, 02:17:20 μμ »
Δεν είμαι σίγουροι ότι όλοι όσοι ζητούν λυσσαλέα ανοιχτά σχολεία εις πεισμα των συνθηκών και αγνοώντας το ότι και σε άλλες χώρες έκλεισαν φέτος τα σχολεία, θα δέχονταν κάθε βδομάδα να έρχεται συνεργείο να τους κάνει τεστ κ χωρίς αυτό να απομακρύονται από τη δουλειά. ΠΟλλοί εκπαιδευτικοί, οι συνδικαλιστές πρώτοι πρώτοι, καθώς και κάποιοι εδώ μέσα που αρνούνται ότι γίνεται κάτι στην τηλεκπαίδευση, έστω και λειψό, φωνάζουν ευχολόγια από την αρχή, κάτι ασαφειες για λήψη μέτρων, λες και στην κορυφή του κύματος σώζεσαι με 15 παιδιά "μόνο" στην τάξη. Θα δείξει από τη ρητορική της αντίδρασης. αν η αντίδραση είναι "εμείς κυρία κεραμέως ζη΄τησαμε να μειώσετε τους μαθητές και δεν κάνατε τίποτα"θα απογοητευτώ. περιμένω απαίτηση για ελέγχους μαζικούς και υποχρεωτικούς και όχι να πετάνε τν ευθύνη σε εμάς.

όσο για τα εμβόλια, καείς δεν διαλέγει. δίνεται στους εκπαιδευτικούς η δυνατότητα εμβολιασμού εκτός σειράς. δεν μπορεί να διαμαρτύρεσαι ρωτώντας για την εταιρεία γιατί κανείς δεν ρωτάει κ απ όσο ξέρω σε καμία χώρα δεν υπάρχει επιλογή. όλο το ηβ που εμβολιάζεται δηλαδή με το αζ είναι βλάκες;

Δεν με νοιάζει αν ΟΛΟΙ όσοι ζητούν να ανοίξουν λυσσαλέα τα σχολεία δεν θέλουν να υποβάλλονται σε τεστ. Υπάρχουν διάφορες μερίδες πληθυσμού. Άλλοι φοβούνται τη σκιά τους και φορούν 3 μάσκες σε εξωτερικό χώρο, άλλοι δεν φορούν μάσκα ούτε μέσα στην τάξη, άλλοι θέλουν να ανοίξουν τα σχολεία, άλλοι να κλείσουν, άλλοι θέλουν τεστ, άλλοι δεν θέλουν. Δεν καταλαβαίνω πού το πάει αυτή η λογική. Εγώ θέλω οι άνθρωποι που κυβερνούν τη χώρα μου να λειτουργούν με γνώμονα τη λογική την καλή διαχείριση και την επιστήμη. Η επιστήμη έχει πει ότι πολεμάμε την πανδημία κάνοντας πάρα πολλά τεστ και ιχνηλάτηση. Η κυβέρνηση δεν κάνει τίποτα από αυτά για 8 μήνες στα σχολεία και ξαφνικά μας δίνει ένα ‘σελφ τεστ‘ με συνθήκες που δεν έχουν καμία σχέση με έλεγχο των κρουσμάτων ή της πανδημίας. Ναι αντιδρώ, ναι δεν συμφωνώ, ναι πάει το μυαλό μου στο γιατί δεν αύξησαν ποτέ τα τεστ στα σχολεία και αυτή την ύστατη στιγμή και πάλι αντί να αυξήσουν τα τεστ στα σχολεία, σκαρφίζονται σοφιστείες που θα μας αφήσουν πάλι εκτεθιμένους στον ιό!

Γιατι να αγοράσουν 40.000.000 σελφ τεστ που το μεγάλο μέρος τους θα πεταχθεί στα σκουπίδια από τους πολίτες και να μην πάρουν 1.000.000 παραπάνω ράπιντ και να βάλουν σε λειτουργία έναν μηχανισμό να τα ενεργούν;

Επίσης σχετικά με τα λιγότερα παιδιά στην τάξη, σαφώς και θα περιορίζονταν η επικινδυνότητα αλλά και η διασπορά με αυτό το μέτρο. Αν έρθουμε εκ των υστέρων με την πανδημία πλέον να καλπάζει, τι να κάνουν πλέον τα 15 παιδιά στην τάξη; Δεν μας σώζει τίποτα. Αν είχαν παρθεί όμως μέτρα θα μπορούσαμε να έχουμε περιορίσει το χρόνο που είναι κλειστά τα σχολεία καθώς και το μέγεθος της διασποράς

Τέλος για το εμβόλιο, αυτό είναι προσωπική επιλογή του καθενός. Δεν προσπαθώ να πείσω εσένα π.χ. να μην το κάνεις αλλά αναφέρω τους προσωπικούς μου προβληματισμούς που είναι βασισμένοι σε πραγματικά στοιχεία και γεγονότα. Η απάντηση γιατί το κάνουν τότε στην Αγγλία είναι πραγματικά εντελώς άσχετη με το σκεπτικό μου και τελικά αδιάφορη. Έχει γίνει μεγάλο θέμα για το συγκεκριμένο εμβόλιο από επίσημες κυβερνήσεις και φορείς, έχει πάρει θέση ή ίδια η κατασκευάστρια εταιρεία. Δεν μιλάμε για θεωρίες συνωμοσίας.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 30, 2021, 02:21:47 μμ από μυωπία »

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4125
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #5158 στις: Μάρτιος 30, 2021, 02:37:03 μμ »
Δεν με νοιάζει αν ΟΛΟΙ όσοι ζητούν να ανοίξουν λυσσαλέα τα σχολεία δεν θέλουν να υποβάλλονται σε τεστ. Υπάρχουν διάφορες μερίδες πληθυσμού. Άλλοι φοβούνται τη σκιά τους και φορούν 3 μάσκες σε εξωτερικό χώρο, άλλοι δεν φορούν μάσκα ούτε μέσα στην τάξη, άλλοι θέλουν να ανοίξουν τα σχολεία, άλλοι να κλείσουν, άλλοι θέλουν τεστ, άλλοι δεν θέλουν. Δεν καταλαβαίνω πού το πάει αυτή η λογική. Εγώ θέλω οι άνθρωποι που κυβερνούν τη χώρα μου να λειτουργούν με γνώμονα τη λογική την καλή διαχείριση και την επιστήμη. Η επιστήμη έχει πει ότι πολεμάμε την πανδημία κάνοντας πάρα πολλά τεστ και ιχνηλάτηση. Η κυβέρνηση δεν κάνει τίποτα από αυτά για 8 μήνες στα σχολεία και ξαφνικά μας δίνει ένα ‘σελφ τεστ‘ με συνθήκες που δεν έχουν καμία σχέση με έλεγχο των κρουσμάτων ή της πανδημίας. Ναι αντιδρώ, ναι δεν συμφωνώ, ναι πάει το μυαλό μου στο γιατί δεν αύξησαν ποτέ τα τεστ στα σχολεία και αυτή την ύστατη στιγμή και πάλι αντί να αυξήσουν τα τεστ στα σχολεία, σκαρφίζονται σοφιστείες που θα μας αφήσουν πάλι εκτεθιμένους στον ιό!

Γιατι να αγοράσουν 40.000.000 σελφ τεστ που το μεγάλο μέρος τους θα πεταχθεί στα σκουπίδια από τους πολίτες και να μην πάρουν 1.000.000 παραπάνω ράπιντ και να βάλουν σε λειτουργία έναν μηχανισμό να τα ενεργούν;

Επίσης σχετικά με τα λιγότερα παιδιά στην τάξη, σαφώς και θα περιορίζονταν η επικινδυνότητα αλλά και η διασπορά με αυτό το μέτρο. Αν έρθουμε εκ των υστέρων με την πανδημία πλέον να καλπάζει, τι να κάνουν πλέον τα 15 παιδιά στην τάξη; Δεν μας σώζει τίποτα. Αν είχαν παρθεί όμως μέτρα θα μπορούσαμε να έχουμε περιορίσει το χρόνο που είναι κλειστά τα σχολεία καθώς και το μέγεθος της διασποράς

Τέλος για το εμβόλιο, αυτό είναι προσωπική επιλογή του καθενός. Δεν προσπαθώ να πείσω εσένα π.χ. να μην το κάνεις αλλά αναφέρω τους προσωπικούς μου προβληματισμούς που είναι βασισμένοι σε πραγματικά στοιχεία και γεγονότα. Η απάντηση γιατί το κάνουν τότε στην Αγγλία είναι πραγματικά εντελώς άσχετη με το σκεπτικό μου και τελικά αδιάφορη. Έχει γίνει μεγάλο θέμα για το συγκεκριμένο εμβόλιο από επίσημες κυβερνήσεις και φορείς, έχει πάρει θέση ή ίδια η κατασκευάστρια εταιρεία. Δεν μιλάμε για θεωρίες συνωμοσίας.

Ούτε εγώ συμφωνώ με τα σελφ τεστ. Όμως δεν φωνάζω κιόλας ότι πρέπει να ανοίξουν τα σχολεία. ΑΝ είναι να ανοίξουν θέλω να ανοίξουν με υποχρεωτικά τεστ, είτε εβδομαδιαία, είτε δειγματοληπτικά, είτε με πλήρη έλεγχο ανα 2 δυο ημέρες όλων των επαφών μαθητή που βρέθηκε θετικός, δεν ξέρω τι και πώς, αλλά εν πάση περιπτώσει αν είναι να ανοίξουν τα σχολεία θέλω να διασφαλιστεί ότι οι ασθενείς θα απομονώνονται όσο πιο γρήγορα γίνεται και ότι επίσης θα διαπιστώσουμε επιτέλους αν κολλάει ή δεν κολλάει στα σχολεία, με κανονικό επιστημονικό τρόπο, και όχι με προπαγάνδα. Πραγματικά όμως θέλω να δω αντιδράσεις. Ψηφίζεται υποχρεωτικότητα τεστ. Θα ζητήσουμε  υποχρεωτικότητα  από εξωτερικό συνεργείο που θα έρχεται στον χώρο του σχολείου; θα ζητήσουμε χαρτί αρνητικού αποτελέσματος κάθε εβδομάδα; δεν ξέρω τι, αλλά πρέπει να αντιδράσουμε ζητώντας τεστ συνεχώς, για όλους και για εμάς φυσικά, και για τις καθαρίστριες, και τους επιστάτες, και όποιον άλλον μπαίνει στον χώρο του σχολείου.

Είσαι σίγουρηὂς ότι όλοι οι εκπαιδευτικοί θέλουν αυτό; γιατί εγώ δεν είμαι σίγουρη. Φοβάμαι ότι θα υπάρξει απλώς μ ια αντίδραση στο σελφ τεστ και τίποτα άλλο, γιατί κατά βάθος όλοι φοβόμαστε τα αντανακλαστικά όσων αντιδρούν στην ιδέα του υποχρεωτικού τεστ και του υποχρεωτικού εμβολιασμού όταν αυτό αφορά τους ίδιους. Από την ανακοίνωση της ΔΟΕ απογοητεύτηκα. Όπως έχω απογοητευτεί από το ότι οι συνδικαλιστές φωνάζουν για την εξΑΕ χωρίς να ζητήσουν να μας υποστηρίξουν ώστε να λειτουργήσει σωστά, πχ με γενναία μείωση ύλης έτσι ώστε να πηγαίνουμε όσο αργά χρειάζεται για να αναγκάζουμε τον κάθε μαητή να είναι ενεργός και να μιλάει, θέλει δεν θέλει, αντί να κρύβεται πίσω από τις πιθανότητες ότι θα σηκώσει χέρι κάποιος άλλος πρώτος κ εμείς πάνω στη βιασύνη μας κάποια στιγμή θα σταματήσουμε να παρακαλάμε να μιλήσουν.



Δεν ξέρω σε ποια χώρα ο πληθυσμός διαλέγει τεστ, στην Ελλάδα πάντως δεν διαλέγει κανένας και είναι δείγμα πολύ κακής κρίσης η αντίδρασή μας να είναι να ζητήσουμε να μάθουμε με τι θα εμβολιαστούμε, όταν κανείς άλλος στη χώρα δεν έχει τέτοιο δικαίωμα, και όταν μιλάμε για εμβόλια εγκεκριμένα από επιστημονικούς φορείς. Όποιος δεν θέλει, ας περιμένει αργότερα μήπως υπάρξουν περισσότερα διαθέσιμα και μπορεί να διαλέξεις. Ας συμβουλευτεί τον γιατρό του. Τα περιστατικά των θρομβώσεων είναι αμελητέα. Όλα τα φάρμακα που παίρνουμε έχουν παρενέργειες, αν διαβάσουμε το φυλλο οδηγιών δεν θα πάρουμε ούτε ντεπόν. δεν λέω ότι η φασαρία γύρω από το ΑΖ είναι συνωμοσία, σε καμία περίπτωση, όμως από την αρχή κάτι πήγε στραβά με αυτό το εμβόλιο και την επικοινωνιακή διαχείριση. τη μία αν είναι για μεγάλους, την άλλη οι θρομβώσεις, δεν είναι δυνατόν να σαμποτάρεται έτσι η διαδικασία του εμβολιασμού, όταν έχει δοκιμαστεί σε τόσο μεγάλο βαθμό.

Αποσυνδεδεμένος μυωπία

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 437
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #5159 στις: Μάρτιος 30, 2021, 03:44:15 μμ »
Έσπερε θέλω να ξέρεις ότι σε εκτιμώ, δεν έχω καμιά διάθεση αντιπαράθεσης και ο λόγος για τον οποίο εμπλέχθηκα σε μια συζήτηση περί εμβολίων, κάτι που δεν μου αρέσει καθόλου να κάνω, είναι γιατί έθιξες με πολύ υποτιμητικό τρόπο την αγωνία κάποιων συναδέλφων σχετικά με το εμβόλιο που θα κληθούν να κάνουν.

Δεν θα αποδείξουμε οι δυο μας εδώ στο pde αν το εμβόλιο της astra είναι ασφαλές ή όχι, απλά θέλω να επισημάνω ότι είναι απόλυτα θεμιτό και δικαιολογημένο κάποιος να ανησυχεί για την υγεία του βάσει όλων αυτών που έχουν συμβεί και αφορούν το συγκεκριμένο εμβόλιο. Οπότε βρίσκω άκομψο να κρίνουμε αυτούς τους ανθρώπους ως ψεκασμένους ή ως ‘αχάριστους‘ γιατί δεν τους φτάνει που τους δίνουν ένα εμβόλιο, θέλουν να είναι σίγουροι ότι δεν θα πάθουν κάτι κάνοντάς το. ::)

Και όσο μιλάμε να και ένα ολόκληρο κράτος, ο Καναδάς, που εκφράζει τις ίδιες ακριβώς επιφυλάξεις:
https://edition.cnn.com/2021/03/29/americas/canada-astrazeneca-vaccine-intl/index.html

ΥΓ Όσον αφορά το τι θα πρέπει να ζητήσουμε από την κυβέρνηση και το υπουργείο σχετικά με τους ελέγχους, την εξ αποστάσεως κ.λπ. δεν σου κρύβω ότι εγώ σε αυτή τη φάση που βρισκόμαστε δεν επιθυμώ να ζητήσω τίποτα. Δεν βρίσκω το νόημα. Έχουν αποδείξει οι αρμόδιοι ότι είναι τόσο αδιάλακτοι, τόσο εμμονικοί, τόσο αδιαπραγμάτευτοι, τόσο απάνθρωποι, που πραγματικά δεν έχω τίποτα περαιτέρω να ζητήσω προσωπικά ή να απαιτήσω από το συνδικαλιστικό μας όργανο να ζητήσει... Θα κάνει κάποια διαφορά;
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 30, 2021, 03:49:24 μμ από μυωπία »

Αποσυνδεδεμένος Alan Turing

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 681
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #5160 στις: Μάρτιος 30, 2021, 03:49:19 μμ »
Θα ήταν ενδιαφέρον να μάθουμε πόσοι εκπαιδευτικοί πήγαν να κάνουν rapid test μέσω της πλατφόρμας και πόσο συχνά.
Προσωπικά πήγαινα κάθε εβδομάδα μέχρι που έκλεισαν τα σχολεία στην περιοχή μου.
Και το λέω γιατί πολλοί θέλουν ένα συνεργείο για test έξω από το σχολείο τους (να μην πω έξω από το σπίτι τους).

Αν γινόταν υποχρεωτικό το rapid test στους εκπαιδευτικούς θα υπήρχαν γκρίνιες;
Να μη σας πω ότι θα ζητούσαν αποχή οι συνδικαλιστές.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4125
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #5161 στις: Μάρτιος 30, 2021, 03:56:36 μμ »
Θα ήταν ενδιαφέρον να μάθουμε πόσοι εκπαιδευτικοί πήγαν να κάνουν rapid test μέσω της πλατφόρμας και πόσο συχνά.
Προσωπικά πήγαινα κάθε εβδομάδα μέχρι που έκλεισαν τα σχολεία στην περιοχή μου.
Και το λέω γιατί πολλοί θέλουν ένα συνεργείο για test έξω από το σχολείο τους (να μην πω έξω από το σπίτι τους).

Αν γινόταν υποχρεωτικό το rapid test στους εκπαιδευτικούς θα υπήρχαν γκρίνιες;
Να μη σας πω ότι θα ζητούσαν αποχή οι συνδικαλιστές.

Αυτό λέω κι εγώ. Θα δέχονταν οι εκπαιδευτικοί υποχρεωτικό τεστ;
αν όχι από συνεργείο στο σχολείο, θα δέχονταν να παρουσιάζουν κάθε μια βδομάδα χαρτί ότι έχουν ελεγχθεί; θα δέχονταν οι γονείς που επιμένουν να ανοίξουν τα σχολεία, να πηγαίνουν το παιδί τους κάθε εβδομάδα για τεστ υποχρεωτικά, αλλιώς να μην γίνεται δεκτό;

πολύ φοβάμαι ότι οι περισσότεροι δεν θα το δέχονταν....

εντωμεταξύ, εν όψει του σημερινού ρεκόρ κρουσμάτων όπως αναμένεται, άρχισαν οι υπαναχωρήσεις.
Ίσως ανοίξουμε στις 7, ίσως στις 12.

Αλλά.... το κορυφαίο ζήτημα, δεν είναι το πώς θα πιστοποιείται το αποτέλεσμα του "υποχρεωτικού" οικιακού τεστ, αλλά το τι μορφή θα έχει η........... υπεύθυνη δήλωση του γονέα. Θα είναι ηλεκτρονική ή έντυπη; Ιδού η απορία... Αυτό το σοβαρότατο ζήτημα καλούνται να ρυθμίσουν τα μεγάλα κεφάλια των πολύ επιτυχημένων υπουργείων υγείας και παιδείας, σύμφωνα με το -πάντα στην πρώτη γραμμή της ενημέρωσης - esos.
Προβληματισμός υπάρχει ανάμεσα στα υπουργεία Παιδείας και και Υγείας για το πως θα “φιλτράρονται” από τις σχολικές μονάδες τα αποτελέσματα των  υποχρεωτικών  τεστ Κορωνοϊού που θα κάνουν οι μαθητές μια φορά την εβδομάδα, προκειμένου να συμμετάσχουν στη δια ζώσης διδασκαλία, όταν αυτή επιτραπεί από την Κυβέρνηση.

Σύμφωνα με πληροφορίες του esos στο “τραπέζι” των συζητήσεων έπεσαν δύο προτάσεις:

Α. Οι γονείς να συμπληρώνουν υπεύθυνη δήλωση με το αρνητικό ή θετικό αποτέλεσμα του τεστ των παιδιών τους.

Β. Να δημιουργηθεί ειδική πλατφόρμα και η υπεύθυνη δήλωση να γίνεται ηλεκτρονικά.


και το κορυφαίο,
Σε περίπτωση ψευδούς δήλωσης οι γονείς θα έχουν νομικές συνέπειες.

Εντάξει τώρα τα διασφαλίσαμε όλα. Πώς δηλαδή θα διαπιστώνεται η ψευδής δήλωση;

Αποσυνδεδεμένος μυωπία

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 437
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #5162 στις: Μάρτιος 30, 2021, 03:57:45 μμ »
Θα ήταν ενδιαφέρον να μάθουμε πόσοι εκπαιδευτικοί πήγαν να κάνουν rapid test μέσω της πλατφόρμας και πόσο συχνά.
Προσωπικά πήγαινα κάθε εβδομάδα μέχρι που έκλεισαν τα σχολεία στην περιοχή μου.
Και το λέω γιατί πολλοί θέλουν ένα συνεργείο για test έξω από το σχολείο τους (να μην πω έξω από το σπίτι τους).

Αν γινόταν υποχρεωτικό το rapid test στους εκπαιδευτικούς θα υπήρχαν γκρίνιες;
Να μη σας πω ότι θα ζητούσαν αποχή οι συνδικαλιστές.

Δεν έκανα την πρώτη εβδομάδα γιατί δεν ερχόμασταν ως οικογένεια σε επαφές, όλοι τηλεκπαίδευση και τηλε εργασία, οπότε γνώριζα σίγουρα ότι δεν είχα εκτεθεί. Οπότε το άφησα για να ξεκινήσω να πηγαίνω από τη δεύτερη εβδομάδα. Την δεύτερη εβδομάδα λοιπόν, δεν πρόλαβα γιατί κλείσαμε.  ::)

Αυτή ήταν η δική μου εμπειρία από το την πλατφόρμα testing. Εννοείται ότι θα δεχόμουν τακτικό έλεγχο, ακόμα και καθημερινό αν ανοίξουν τα σχολεία, απλά θα πρέπει να ισχύει το ίδιο και για όλους τους υπόλοιπους καθηγητές και τους μαθητές, διαφορετικά δεν έχει νόημα.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4125
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #5163 στις: Μάρτιος 30, 2021, 04:01:18 μμ »
Δεν έκανα την πρώτη εβδομάδα γιατί δεν ερχόμασταν ως οικογένεια σε επαφές, όλοι τηλεκπαίδευση και τηλε εργασία, οπότε γνώριζα σίγουρα ότι δεν είχα εκτεθεί. Οπότε το άφησα για να ξεκινήσω να πηγαίνω από τη δεύτερη εβδομάδα. Την δεύτερη εβδομάδα λοιπόν, δεν πρόλαβα γιατί κλείσαμε.  ::)

Αυτή ήταν η δική μου εμπειρία από το την πλατφόρμα testing. Εννοείται ότι θα δεχόμουν τακτικό έλεγχο, ακόμα και καθημερινό αν ανοίξουν τα σχολεία, απλά θα πρέπει να ισχύει το ίδιο και για όλους τους υπόλοιπους καθηγητές και τους μαθητές, διαφορετικά δεν έχει νόημα.

Φυσικά να ισχύει για οποιονδήποτε εργάζεται στη σχολική μονάδα, από εκπαιδυετικό μέχρι κυλικειάρχη. όχι όμως υποχρεωτικό στα χαρτιά. υποχρεωτικό με προσκόμιση αποτελέσματος υπογεγραμμένου από ιατρικό φορέα. όχι με υπεύθυνη δήλωση και βλακείες που λένε...

Αποσυνδεδεμένος μυωπία

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 437
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #5164 στις: Μάρτιος 30, 2021, 04:16:32 μμ »
Φυσικά να ισχύει για οποιονδήποτε εργάζεται στη σχολική μονάδα, από εκπαιδυετικό μέχρι κυλικειάρχη. όχι όμως υποχρεωτικό στα χαρτιά. υποχρεωτικό με προσκόμιση αποτελέσματος υπογεγραμμένου από ιατρικό φορέα. όχι με υπεύθυνη δήλωση και βλακείες που λένε...

Πιστεύεις ότι αυτός που σκέφτηκε τις υπεύθυνες δηλώσεις και αυτοί που θα υπογράψουν αυτή την απόφαση είναι τόσο ηλίθιοι ή κρύβουν μια άλλη ατζέντα πίσω από όλον αυτό τον παραλογισμό;

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4125
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #5165 στις: Μάρτιος 30, 2021, 04:23:55 μμ »
Πιστεύεις ότι αυτός που σκέφτηκε τις υπεύθυνες δηλώσεις και αυτοί που θα υπογράψουν αυτή την απόφαση είναι τόσο ηλίθιοι ή κρύβουν μια άλλη ατζέντα πίσω από όλον αυτό τον παραλογισμό;

καλά δεν έχω απόλυτη εμπιστοσύνη στο ότι δεν είναι ηλιθιοι, ή τέλος πάντων ανίκανοι.

ατζέντα... λογικά κάποια μίζα για τα τεστ. και ένα ωραίο επικοινωνιακό τρικ και φυσικά μετάθεση ευθύνης στον πολίτη, ως συνήθως.
ενδεχομένως ψάρεμα αντιδράσεων, πχ αν αντιδράσουν γονείς στα υποχρεωτικά τεστ, παραμονή κλειστά σχολεία μέχρι το Πάσχα (που προφανώς βολεύει το υπουργείο).

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159610
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 418
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 380
Σύνολο: 381

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.096 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.