*

Αποστολέας Θέμα: Άδεια ανατροφής τέκνου  (Αναγνώστηκε 3618 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Ifigeneiamar

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Άδεια ανατροφής τέκνου
« στις: Μάρτιος 04, 2020, 09:54:18 μμ »
Καλησπέρα, είμαι αναπληρώτρια εκπαιδευτικός και έχω πάρει την άδεια ανατροφής (3μήνες και 15μέρες) που ψηφίστηκε πέρυσι. Ήθελα να ρωτήσω αν αυτή η άδεια θεωρείται όμοια διευκόλυνση με την 9μηνη των δημοσιων υπαλλήλων. Διάβασα σε ένα άρθρο ότι τη συγκεκριμένη άδεια στήριξης φροντίδας τέκνου τη δικαιούται μόνο η μητέρα και συνεπώς σκέφτομαι μήπως δεν είναι ίδια με την 9μηνη που επιλέγεται αν θα την πάρει η μητέρα ή ο σύζυγος εργαζόμενος. Ο σύζυγος μου είναι λιμενικός και θέλουμε να μάθουμε αν δικαιούται 9μηνη ή κάποια συμπληρωματική. Ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:00:21 »

Αποσυνδεδεμένος Vania

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1585
  • Φύλο: Γυναίκα
  • οσο ζω....διαβαζω...
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 04, 2020, 10:15:19 μμ »
Ο άντρας σου σίγουρα μπορεί ν πάρει το 9μηνο.ομως επειδή τώρα εσύ πήρες αυτήν την άδεια που λες δεν πιστεύω ότι μπορεί πλέον  ν την πάρει ο άντρας σου.καλύτερα ρώτα στο τμήμα αδειών της εκπαίδευσης σου κ θ σου τα πούνε αναλυτικά

Αποσυνδεδεμένος dimitris75

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 435
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 04, 2020, 10:59:33 μμ »
Καλησπέρα, είμαι αναπληρώτρια εκπαιδευτικός και έχω πάρει την άδεια ανατροφής (3μήνες και 15μέρες) που ψηφίστηκε πέρυσι. Ήθελα να ρωτήσω αν αυτή η άδεια θεωρείται όμοια διευκόλυνση με την 9μηνη των δημοσιων υπαλλήλων. Διάβασα σε ένα άρθρο ότι τη συγκεκριμένη άδεια στήριξης φροντίδας τέκνου τη δικαιούται μόνο η μητέρα και συνεπώς σκέφτομαι μήπως δεν είναι ίδια με την 9μηνη που επιλέγεται αν θα την πάρει η μητέρα ή ο σύζυγος εργαζόμενος. Ο σύζυγος μου είναι λιμενικός και θέλουμε να μάθουμε αν δικαιούται 9μηνη ή κάποια συμπληρωματική. Ευχαριστώ!
https://neaplefsi.gr/?p=14577
ΠΔ 80/2015 – “Άδειες απουσίας του προσωπικού Λ.Σ.- ΕΛ.ΑΚΤ.”
Α.Π. 2415.9/40964/2015 – “Εγκύκλιος για τις άδειες προσωπικού Λ.Σ.-ΕΛ.ΑΚΤ.”


Αποσυνδεδεμένος filologos100

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 470
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 05, 2020, 11:41:15 πμ »
O άνδρας σου θα πάρει 9 -3,5 μήνες που πήρες εσύ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:00:21 »

Αποσυνδεδεμένος Vania

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1585
  • Φύλο: Γυναίκα
  • οσο ζω....διαβαζω...
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 05, 2020, 02:00:54 μμ »
Ένας από τους δύο μπορεί ν πάρει την άδεια ανατροφής..δεν μπορούν ν την πάρουν κ οι δύο ..

Αποσυνδεδεμένος Vania

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1585
  • Φύλο: Γυναίκα
  • οσο ζω....διαβαζω...
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 05, 2020, 02:03:09 μμ »
Αν μπορεί ν πάρει 9μηνες πλην των 3. 50 δεν το ξέρω.νομιζω ότι η άδεια αυτή δεν διακοπτεται ν ν συμπληρωθεί από τον άλλο σύζυγο..όμως δεν είμαι βεβαιη

Αποσυνδεδεμένος Ifigeneiamar

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 11, 2020, 10:13:23 μμ »
Ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις! Η αλήθεια είναι ότι είναι περίεργο το θέμα διότι η νομοθεσία του λιμενικού είναι από το 2015 ενώ εμας η άδεια ανατροφής ψηφίστηκε πέρυσι και έτσι δεν έχει προσαρμοστεί με τα νέα δεδομένα. Στη βεβαίωση της Πρωτοβάθμιας αναγράφεται ως "στήριξη φροντιδας τεκνου" και όχι ως άδεια ανατροφής. Γι αυτό λέω μήπως δεν προκειται για όμοια άδεια-διευκόλυνση ώστε να την παιρνει ο ένας από τους δύο.

Αποσυνδεδεμένος dimitris75

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 435
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 12, 2020, 01:55:15 μμ »
Το θέμα είναι ''το παιχνίδι των λέξεων'' ...αφού είσαι έχεις κάνει εξολοκλήρου χρήση της άδειας ανατροφής τέκνου , ο σύζυγος δεν την δικαιούται . Εάν είχες κάνει μερική χρήση της άδειας ανατροφής τέκνου (π.χ είχες πάρει 3 μήνες άδεια) ,ο σύζυγος θα την δικαιούνταν & θα έπαιρνε το υπόλοιπο της άδειας (6 μήνες + ) .
Σε κάθε περίπτωση και επειδή και η κάθε περίπτωση είναι διαφορετική ,την ερμηνεία την δίνει το ΝΣΚ . Άρα ας κάνει αναφορά ο σύζυγός σου στην υπηρεσία του για την άδεια ανατροφής τέκνου και ,ή θα απαντήσουν αρνητικά ή θα την αποδεχτούν .

Υ.Γ : Υπάρχει και το μειονέκτημα ότι δεν είναι συνεχόμενη η άδεια με την δική σου . Συγκλίνω στην αρνητική απάντηση αλλά άμα δεν κάνει επίσημη αναφορά ,μην δίνεις σημασία σε προφορικές απαντήσεις ! .

Αποσυνδεδεμένος Dr.W

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 601
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 12, 2020, 04:03:21 μμ »
Η άδεια είναι 9 μήνες. Σπάει όπως θέλει ανάμεσα στο ζευγάρι (π.χ 4 και 5 μήνες ή 6 και 3 μήνες), αλλά πάντα ΣΥΝΕΧΟΜΕΝΑ.
Αυτό σημαίνει ότι αν μια αναπληρώτρια πάρει τους 3.5 μήνες και αυτοί τελειώνουν π.χ τέλη Ιουνίου, του συζύγου ξεκινάει υποχρεωτικά από Ιούλιο. Δεν γίνεται δηλαδή 3.5 - κενό - 5.5.
Οπότε θέλει πολύ προσοχή πότε θα ξεκινήσει κάποιος. Αυτό τουλάχιστον εφαρμόζεται στην δικιά μου Διεύθυνση.

Αποσυνδεδεμένος Ifigeneiamar

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #9 στις: Μάρτιος 12, 2020, 09:29:51 μμ »
Ευχαριστώ πολύ! Θα κάνει ο σύζυγος τα χαρτιά αιτούμενος να πάρει συνεχόμενα την άδεια και ελπίζω να έχουμε θετική απάντηση!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158543
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 21
Επισκέπτες: 328
Σύνολο: 349

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.098 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.