*

Αποστολέας Θέμα: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού  (Αναγνώστηκε 440104 φορές)

0 μέλη και 7 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Anemos2017

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1727
  • Φύλο: Άντρας
  • Βαθειές οι ρίζες πώς να φύγεις απο τον τόπο σου...
    • Προφίλ
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Απάντηση #2632 στις: Ιούνιος 10, 2020, 11:23:25 μμ »
Προστατεύει τους πάντες όπως και η χειρουργική. Την χρησιμοποιουν και οι γιατροί.
Όλες οι λύσεις είναι φίνες και ωραίες τότε και μόνο όταν είναι εφικτές. Μα σαν δεν έχεις κότσια να τις εφαρμόσεις άσε καλύτερα καθόλου μην τις λες.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:00:44 »

Αποσυνδεδεμένος irisiris

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 95
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Απάντηση #2633 στις: Ιούνιος 13, 2020, 02:11:04 πμ »
 Κατά τη γνώμη μου το να μην φορούν οι εκπαιδευτικοί μάσκα δίνει ξεκάθαρα μήνυμα χαλαρότητας στους μαθητές. Στο δικό μου εξαρχής δε φορούσε κάνεις, εγώ μόνο φοράω ανελλιπώς υφασμάτινη, προστατεύει δε προοστατευει το μήνυμα που έχω χρέος να δώσω το δίνω. Φυσικά τα μέτρα τηρούνται στο ελάχιστο κ προσπαθώ να μαζεύω τα αμαζευτα κ η μόνιμη αντίδραση των μαθητων;"μα οι άλλοι μας αφήνουν δε μας λένε τιποτα"
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 13, 2020, 02:12:38 πμ από irisiris »

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3370
    • Προφίλ
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Απάντηση #2634 στις: Ιούνιος 13, 2020, 07:42:32 πμ »
Παράθεση
[Κατά τη γνώμη μου το να μην φορούν οι εκπαιδευτικοί μάσκα δίνει ξεκάθαρα μήνυμα χαλαρότητας στους μαθητές./quote]

Συμφωνώ απολύτως. Αλλά και χτες που έγινε ο παιδαγωγικός σύλλογος σε μας έγινε του... συνωστισμού.

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2522
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Απάντηση #2635 στις: Ιούνιος 13, 2020, 07:54:14 πμ »
Κατά τη γνώμη μου το να μην φορούν οι εκπαιδευτικοί μάσκα δίνει ξεκάθαρα μήνυμα χαλαρότητας στους μαθητές. Στο δικό μου εξαρχής δε φορούσε κάνεις, εγώ μόνο φοράω ανελλιπώς υφασμάτινη, προστατεύει δε προοστατευει το μήνυμα που έχω χρέος να δώσω το δίνω. Φυσικά τα μέτρα τηρούνται στο ελάχιστο κ προσπαθώ να μαζεύω τα αμαζευτα κ η μόνιμη αντίδραση των μαθητων;"μα οι άλλοι μας αφήνουν δε μας λένε τιποτα"

Πολλά παιδιά αντιδρούν έτσι και μία απάντηση που βάζει τα πράγματα στη θέση τους, είναι: "Να βλέπεις τον εαυτό σου και να προσπαθείς να φέρεσαι σωστά. Πρώτα να κάνεις εσύ αυτό που πρέπει και άσε τι κάνουν οι άλλοι".

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:00:44 »

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Απάντηση #2636 στις: Ιούνιος 13, 2020, 01:31:01 μμ »
Προστατεύει τους πάντες όπως και η χειρουργική. Την χρησιμοποιουν και οι γιατροί.

Η μάσκα ασπίδα από μόνη της δεν νομίζω ότι παρέχει προστασία, αφού από κάτω και στα πλαϊνά έχει κενά που περνάει αέρας. Σε συνδυασμό με χειρουργική μάσκα, ίσως. Αλλά στην παρούσα φάση προσωπικά το βρίσκω άκρως υπερβολικό..
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2887
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Απάντηση #2637 στις: Ιούνιος 13, 2020, 02:21:13 μμ »
Εγώ φορώ το σιδηρούν προσωπείο. 100% προστασία. Εγγυημένα.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Απάντηση #2638 στις: Ιούνιος 13, 2020, 02:28:34 μμ »
Νομίζω την ασπίδα τη φοράνε οι γιατροί κυρίως για προστασία ματιών, σε συνδυασμό με μάσκα που καλύπτει το αναπνευστικό.

Εμείς στο νησί δεν φορούσαμε όσο ήταν όλα κλειστά, ούτε τώρα στο σχολείο, αλλά σιγά σιγά θα αρχίσω να πηγαίνω και στο σουπερ με μάσκα, τώρα που έρχεται κόσμος, και γενικά θα εξακολουθήσουμε να αποφεύγουμε τον κόσμο όσο πιο πολύ μπορούμε. Το παιδί μας μόνο θα παίζει πού και πού με επιλεγμένα παιδάκια αλλά όχι στην παιδική χαρά ούτε σε σπίτια ούτε σε πάρτι.

Αποσυνδεδεμένος nefeli999

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 60
    • Προφίλ
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Απάντηση #2639 στις: Ιούνιος 14, 2020, 08:52:40 πμ »
Στη δευτεροβάθμια πότε είναι η τελευταία μέρα λειτουργίας σχολείων όπου όλοι παρουσιάζονται στις οργανικές τους; Δεδομένου ότι πολλοί είναι βαθμολογητές και οι πανελλήνιες κρατάνε στα ΕΠΑΛ μέχρι και 30 Ιουνίου κάποιος που πήρε μετάθεση και βαθμολογεί τι θα κάνει; Θα πάμε πιο πίσω όπως τα δημοτικά;

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Απάντηση #2640 στις: Ιούνιος 14, 2020, 08:32:32 μμ »
Στη δευτεροβάθμια πότε είναι η τελευταία μέρα λειτουργίας σχολείων όπου όλοι παρουσιάζονται στις οργανικές τους; Δεδομένου ότι πολλοί είναι βαθμολογητές και οι πανελλήνιες κρατάνε στα ΕΠΑΛ μέχρι και 30 Ιουνίου κάποιος που πήρε μετάθεση και βαθμολογεί τι θα κάνει; Θα πάμε πιο πίσω όπως τα δημοτικά;
30/6 όλοι παρουσιάζονται στις οργανικές τους.
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος μυωπία

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 437
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Απάντηση #2641 στις: Ιούνιος 15, 2020, 07:09:42 μμ »
Επιτήρηση Πανελλήνιες, οι μάσκες είναι υποχρεωτικές για τους επιτηρητές και μας μοίρασαν ΜΙΑ ‘υφασμάτινη‘ μάσκα σε κάθε άτομο, ΜΙΑ για όλες τις επιτηρήσεις, την οποία θα πρέπει να πλένουμε και να φοράμε την ίδια κάθε φορά. Και μάλιστα κάκιστης ποιότητας, από ένα υλικό τόσο λεπτό που μοιάζει με καλσόν και όχι με ύφασμα.

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2522
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Απάντηση #2642 στις: Ιούνιος 15, 2020, 08:17:37 μμ »
Ναι, χάλια είναι. Εμείς φέραμε δικές μας πράσινες, χάρτινες μίας χρήσης και κάναμε τη δουλειά μας.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Απάντηση #2643 στις: Ιούνιος 15, 2020, 08:29:12 μμ »
Στις Κυκλάδες μας έστειλαν και χάρτινες και υφασμάτινες σε σετάκι των δύο. Πρόχειρες και στενές, ήταν σαν κάτι ταινίες που μια θείτσα έχει πονόδοντο κι έχει τυλίξει ένα πανί γύρω από το σαγόνι. Α και ήθελαν και πλύσιμο πριν από την πρώτη χρήση. Φοβερή οργάνωση. Πολύ άβολες, Δεν κάνουν για το τρίωρο, είναι μόνο για να πεταχτείς σε κανένα σουπερμάρκετ ή καμιά εξέταση αίματος. Τις πήρα φυσικά αλλά χρησιμοποιώ τις δικές μου.

Εμείς μόλις τελείωσαν τα πάρε δώσε με τους μαθητές, τις βγάλαμε γιατί καθόμασταν έτσι κι αλλιώς πάνω από δύο μέτρα και δεν μιλούσε κανείς. Όταν άρχισαν να αποχωρούν, τις ξαναβάλαμε. Άλλοι απλώς τις κατέβασαν, άλλοι τις είχαν σκουλαρίκι, εγώ την έβγαλα και μετά έβαλα άλλη, μην κοροϊδευόμαστε και τελειως.

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Απάντηση #2644 στις: Ιούνιος 15, 2020, 08:30:03 μμ »
Επιτήρηση Πανελλήνιες, οι μάσκες είναι υποχρεωτικές για τους επιτηρητές και μας μοίρασαν ΜΙΑ ‘υφασμάτινη‘ μάσκα σε κάθε άτομο, ΜΙΑ για όλες τις επιτηρήσεις, την οποία θα πρέπει να πλένουμε και να φοράμε την ίδια κάθε φορά. Και μάλιστα κάκιστης ποιότητας, από ένα υλικό τόσο λεπτό που μοιάζει με καλσόν και όχι με ύφασμα.
Να πάρεις τις μάσκες μιας χρήσης από κάποιο φαρμακείο. Μια 5άδα κάνει 2 ευρώ.
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος μυωπία

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 437
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Απάντηση #2645 στις: Ιούνιος 16, 2020, 07:14:14 πμ »
Να πάρεις τις μάσκες μιας χρήσης από κάποιο φαρμακείο. Μια 5άδα κάνει 2 ευρώ.

Φυσικά είχα φέρει δικές μου από φαρμακείο, τις οποίες και χρησιμοποίησα. Το θέμα μου δεν είναι τα 2-3 ευρώ που θα πληρώσω στο φαρμακείο. Το θέμα μου είναι η υποκρισία των υπευθύνων. Όπου προς τα έξω παρουσιάζουν ότι έχουν ληφθεί όλα τα απαραίτητα μέτρα, όλοι οι επιτηρητές φορούν μάσκα, παραδόθηκαν μέσα ατομικής προστασίας από το Υπουργείο, κλπ. Ενώ η πραγματικότητα είναι ότι έδωσαν στους επιτηρητές μία και μόνο μάσκα αμφιβόλου ποιότητας που σε καμιά περίπτωση δεν προστατεύει ούτε αυτόν που τη φορά, ούτε τους άλλους από αυτόν σε περίπτωση που είναι φορέας. Ατομική ευθύνη λοιπόν και σ’ αυτό  ::)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159814
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 554
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 538
Σύνολο: 545

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.131 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.