*

Αποστολέας Θέμα: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού  (Αναγνώστηκε 439811 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Απάντηση #2366 στις: Μάιος 21, 2020, 03:20:54 μμ »
https://www.ipaidia.gr/paideia/paidikoi-stathmoi-tha-anoiksoun-mazi-me-ta-dimotika-sxoleia

Τοσο καιρο μας ζαλισαν να ακουμε τις οδηγιες για καραντινα και τωρα τα ανοιγουν ολα και η ευθυνη στον γονεα. Ειναι δυνατον ρε καραγκιοζηδες τα παιδια του παιδικου να κρατησουν αποστασεις; Μαλλον το σχεδιο στο εξης ειναι οποιον παρει ο Χαρος. Οπως και το "σχεδιο" για τον τουρισμο. Ουτε τεστ ουτε καραντινα ουτε μασκες! Τρελο σχεδιο πρεπει να αφιερωνουν πολλη σκεψη για να τα σχεδιασουν αυτα.
Ακριβώς, έχει "κλατάρει" η οικονομία και μπροστά στο ενδεχόμενο ενός νέου μνημονίου, τα ανοίγουν όλα κι όποιον πάρει ο Χάρος. Σκασίλα τους μεγάλη...! Κι ο Τσιόδρας καλά το λέει το παραμύθι κάθε μέρα...μήπως το δικό του το παιδί θα ριψοκινδυνεύσει;
Μας έπρηξαν ν' ανοίξουν και ν' ανοίξουν τα σχολεία για παιδαγωγικούς λόγους και κάνουν ότι δε βλέπουν πως το 1/3 μόνο των μαθητών επέστρεψε κι αυτό θα μειωθεί τις επόμενες μέρες... ποιο παιδαγωγικό όφελος, λοιπόν; Και τι καραμέλα είναι αυτή για τα Δημοτικά; Υπάρχουν λόγοι κοινωνικοποίησης & ψυχολογικοί που επιβάλλουν την επιστροφή των μικρών παιδιών; Αφού το 73% της κοινής γνώμης δε συμφωνεί, ούτε αυτό το έχουν δει; Και απορώ, ειλικρινά, πόσοι θα στείλουν τα παιδιά τους στο σχολείο, μέσα στη ζέστη και τον καύσωνα, για να κερδίσουν τι;
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 21, 2020, 03:49:20 μμ από gia 96 »
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:47:30 »

Αποσυνδεδεμένος vnikolitsa

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 266
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Απάντηση #2367 στις: Μάιος 21, 2020, 04:29:52 μμ »
Ναι αλλά και τ παιδιά δεν μπορούν να μείνουν μόνα τους τόσο μικρά στο σπίτι αν δουλεύουν και οι δυο!
Σύμφωνα με την τελευταία εγκύκλιο αδειών δικαιούμαστε άδεια ειδικού σκοπού για τις μέρες που το παιδί δεν πάει σχολείο
 ( π.χ. Τρίτη-Πέμπτη)

Αποσυνδεδεμένος gmork

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 663
    • Προφίλ
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Απάντηση #2368 στις: Μάιος 21, 2020, 04:40:11 μμ »
Συνάδελφοί, σας έχουν στείλει από τη διεύθυνση που υπηρετείτε να δηλώσετε σε ποια σχολεία επιθυμείτε να.πατε επιτηρητής πανελλαδικών και μάλιστα υποχρεωτικά λόγω αυξημένων αναγκων;
Επίσης αν.μισ οικογένεια αποφασίσει να μη στείλει το παιδί δημοτικό, νηπιαγωγείο παιδικό σταθμό τι γίνεται με άδεια του ενός;Μπορεί να πάρει κάποια άδεια ή άπαξ κ άνοιξαν οι δομές όλα πάνε περίπατο.Προσωπικα σκέφτομαι να μην τον στείλω καθόλου στον παιδικό σταθμό, διότι διστάζω κάπως.αλλα δεν ξέρω τι θα κάνω με άδεια

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2522
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Απάντηση #2369 στις: Μάιος 21, 2020, 04:52:09 μμ »
Συνάδελφοί, σας έχουν στείλει από τη διεύθυνση που υπηρετείτε να δηλώσετε σε ποια σχολεία επιθυμείτε να.πατε επιτηρητής πανελλαδικών και μάλιστα υποχρεωτικά λόγω αυξημένων αναγκων;
Επίσης αν.μισ οικογένεια αποφασίσει να μη στείλει το παιδί δημοτικό, νηπιαγωγείο παιδικό σταθμό τι γίνεται με άδεια του ενός;Μπορεί να πάρει κάποια άδεια ή άπαξ κ άνοιξαν οι δομές όλα πάνε περίπατο.Προσωπικα σκέφτομαι να μην τον στείλω καθόλου στον παιδικό σταθμό, διότι διστάζω κάπως.αλλα δεν ξέρω τι θα κάνω με άδεια

Για το πρώτο ερώτημα, ναι έχουμε δηλώσει. Μας είπαν ότι θα έχουν νεώτερα  για τις επιτηρήσεις την άλλη εβδομάδα, όταν θα βγει η προκήρυξη των πανελληνίων.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:47:30 »

Αποσυνδεδεμένος dimfil

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 350
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Απάντηση #2370 στις: Μάιος 21, 2020, 04:52:51 μμ »
Και πως θα βγει ωρολόγιο πρόγραμμα αν λείπουν κάποιες μέρες οι συνάδελφοι αυτοί; Και πόσες ώρες θα εργάζονται τις 2-3 μέρες που θα πάνε σχολείο; Η μήπως δε  θα δημιουργηθούν εντάσεις με τους υπόλοιπους εκπαιδευτικούς που θα πηγαίνουν κάθε μέρα για το πρόγραμμα; Αμάν τι προχειρότητες...
ΑΜΕΣΑ ΜΑΖΙΚΕΣ ΠΡΟΣΛΗΨΕΙΣ ΦΙΛΟΛΟΓΩΝ

Συνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Απάντηση #2371 στις: Μάιος 21, 2020, 05:09:41 μμ »
Και πως θα βγει ωρολόγιο πρόγραμμα αν λείπουν κάποιες μέρες οι συνάδελφοι αυτοί; Και πόσες ώρες θα εργάζονται τις 2-3 μέρες που θα πάνε σχολείο; Η μήπως δε  θα δημιουργηθούν εντάσεις με τους υπόλοιπους εκπαιδευτικούς που θα πηγαίνουν κάθε μέρα για το πρόγραμμα; Αμάν τι προχειρότητες...
θα εργάζονται τις ωρες που αντιστοιχουν στις μέρες που θα είναι στο σχολείο,. αφού τις άλλες χρεώνεται άδεια. παραλογισμός είναι όλα αυτά αλλά τι να κάνουμε.
εμείς πάντως, που αυτήν την εβδομάδα λείπουν αρκετοί, είμαστε μια χαρά, κάθε μέρα 5ωρο οι περισσότεροι, ίσως κ κενάν 6ωρο. δεν πετάμε από τη χαρά μας να γυρίσουν οι υπόλοιποι κ να πάμε σε φουλ πρόγραμμα να έχουμε τελευταίες ώρες κλπ, καλύτερα λίγες ώρες να φεύγουν να σχολάνε. αφού κοροιδευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Jackb

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 183
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Απάντηση #2372 στις: Μάιος 21, 2020, 06:06:42 μμ »
Ακριβώς, έχει "κλατάρει" η οικονομία και μπροστά στο ενδεχόμενο ενός νέου μνημονίου, τα ανοίγουν όλα κι όποιον πάρει ο Χάρος. Σκασίλα τους μεγάλη...! Κι ο Τσιόδρας καλά το λέει το παραμύθι κάθε μέρα...μήπως το δικό του το παιδί θα ριψοκινδυνεύσει;
Μας έπρηξαν ν' ανοίξουν και ν' ανοίξουν τα σχολεία για παιδαγωγικούς λόγους και κάνουν ότι δε βλέπουν πως το 1/3 μόνο των μαθητών επέστρεψε κι αυτό θα μειωθεί τις επόμενες μέρες... ποιο παιδαγωγικό όφελος, λοιπόν; Και τι καραμέλα είναι αυτή για τα Δημοτικά; Υπάρχουν λόγοι κοινωνικοποίησης & ψυχολογικοί που επιβάλλουν την επιστροφή των μικρών παιδιών; Αφού το 73% της κοινής γνώμης δε συμφωνεί, ούτε αυτό το έχουν δει; Και απορώ, ειλικρινά, πόσοι θα στείλουν τα παιδιά τους στο σχολείο, μέσα στη ζέστη και τον καύσωνα, για να κερδίσουν τι;
 

Δε νομιζω οτι τους καιει να μην υπαρξει νεο μνημονιο. Η οικονομια ειχε κλαταρει απο πριν αλλα θα το φορτωσουν στον κορονοιο. Αν ομως δεν ανοιξουν πώς θα πεσουν τα διδακτρα στα ιδιωτικα;

Αποσυνδεδεμένος supernova1980

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 376
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Απάντηση #2373 στις: Μάιος 21, 2020, 09:08:58 μμ »
Καλησπέρα κι από μένα..
Μου φαίνεται ότι θα δημιουργηθεί πρόβλημα για τις μέρες που τα παιδιά μας δε θα χουν σχολείο.
Θα σου δίνουν άδεια τις μέρες που τα δικά σου παιδιά δεν πάνε νηπιαγωγείο ή δημοτικό?Έχω την αίσθηση ότι τώρα σου δίνανε άδεια μόνο αν μια δομή ήταν εντελώς κλειστή (ήσουν στο γυμνάσιο καθηγητής και το παιδί σου ήταν δημοτικό).Θα δίνουν άδειες για τις μέρεςπου τα παιδιά σου δεν έχουν σχολείο?Μου φαίνεται λίγο δύσκολο.Πιο πιθανό μου φαίνεται να σου πουν βρες λύση με γυναίκα ή γιαγιά πχ
Εγώ πχ έχω 3 παιδιά.Δύο στο δημοτικό και ένα στο νήπιο..Τρεςι την ώρα θα παίρνω άδεια?Δε νομίζω ότι θα γίνεται.

Αποσυνδεδεμένος skathari

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 930
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Απάντηση #2374 στις: Μάιος 21, 2020, 09:39:02 μμ »
Καλησπέρα κι από μένα..
Μου φαίνεται ότι θα δημιουργηθεί πρόβλημα για τις μέρες που τα παιδιά μας δε θα χουν σχολείο.
Θα σου δίνουν άδεια τις μέρες που τα δικά σου παιδιά δεν πάνε νηπιαγωγείο ή δημοτικό?Έχω την αίσθηση ότι τώρα σου δίνανε άδεια μόνο αν μια δομή ήταν εντελώς κλειστή (ήσουν στο γυμνάσιο καθηγητής και το παιδί σου ήταν δημοτικό).Θα δίνουν άδειες για τις μέρεςπου τα παιδιά σου δεν έχουν σχολείο?Μου φαίνεται λίγο δύσκολο.Πιο πιθανό μου φαίνεται να σου πουν βρες λύση με γυναίκα ή γιαγιά πχ
Εγώ πχ έχω 3 παιδιά.Δύο στο δημοτικό και ένα στο νήπιο..Τρεςι την ώρα θα παίρνω άδεια?Δε νομίζω ότι θα γίνεται.

Ας βρουν λύση τότε. Δε θα αφήσουμε μωρά παιδιά στο σπίτι μόνα τους εννοείται.

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Απάντηση #2375 στις: Μάιος 21, 2020, 09:53:27 μμ »
Ας βρουν λύση τότε. Δε θα αφήσουμε μωρά παιδιά στο σπίτι μόνα τους εννοείται.
Θα σου πει το Υπουργείο, αφού άνοιξαν τα Δημοτικά, τα νηπιαγωγεία και οι παιδικοί, πήγαινέ τα εκεί τα παιδιά σου... Αλλιώς, κάνε ό,τι έκανες και πριν, δηλ. παππού-γιαγιά ή γυναίκα.
Φυσικά, μπορείς να πάρεις και άδεια κανονική ή αναρρωτική και κάθεσαι σπίτι σου με τα παιδιά σου.
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος irisiris

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 95
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Απάντηση #2376 στις: Μάιος 21, 2020, 11:15:42 μμ »
Για το πρώτο ερώτημα, ναι έχουμε δηλώσει. Μας είπαν ότι θα έχουν νεώτερα  για τις επιτηρήσεις την άλλη εβδομάδα, όταν θα βγει η προκήρυξη των πανελληνίων.
Οι αναπληρωτές εαν δεν δηλώσουμε έχουμε κυρώσεις;
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 21, 2020, 11:19:22 μμ από irisiris »

Αποσυνδεδεμένος Jackb

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 183
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Απάντηση #2377 στις: Μάιος 21, 2020, 11:58:24 μμ »
Θα σου πει το Υπουργείο, αφού άνοιξαν τα Δημοτικά, τα νηπιαγωγεία και οι παιδικοί, πήγαινέ τα εκεί τα παιδιά σου... Αλλιώς, κάνε ό,τι έκανες και πριν, δηλ. παππού-γιαγιά ή γυναίκα.
Φυσικά, μπορείς να πάρεις και άδεια κανονική ή αναρρωτική και κάθεσαι σπίτι σου με τα παιδιά σου.

Εδω λεμε οτι και τα νηπια και οι παιδικοι θα λειτουργησουν με τμηματα σπασμενα. Πως θα σου πει να τα πας ολες τις μερες; Τις μερες που δε θα πανε με ποιον θα ειναι σπιτι.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 22, 2020, 12:02:42 πμ από Jackb »

Αποσυνδεδεμένος topsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1692
    • Προφίλ
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Απάντηση #2378 στις: Μάιος 22, 2020, 12:46:33 πμ »
Ο υπουργός εσωτερικών σήμερα είπε πάντως, αναφερόμενος στις άδειες ειδικού σκοπού δημοσίων υπαλλήλων ότι, όσοι έχουν παιδιά στο γυμνάσιο, δικαιούνται να παίρνουν άδειες τις μέρες που δεν είναι η σειρά των παιδιών τους να πάει σχολείο.

Αποσυνδεδεμένος skathari

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 930
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Απάντηση #2379 στις: Μάιος 22, 2020, 12:59:13 πμ »
Θα σου πει το Υπουργείο, αφού άνοιξαν τα Δημοτικά, τα νηπιαγωγεία και οι παιδικοί, πήγαινέ τα εκεί τα παιδιά σου... Αλλιώς, κάνε ό,τι έκανες και πριν, δηλ. παππού-γιαγιά ή γυναίκα.
Φυσικά, μπορείς να πάρεις και άδεια κανονική ή αναρρωτική και κάθεσαι σπίτι σου με τα παιδιά σου.

Αυτό δεν μπορεί να σου το πει το Υπουργείο εφόσον τα παιδιά θα πηγαίνουν τις μισές μέρες σχολείο. Ούτε να τα στέλνεις τις μισές μέρες σχολείο και μετά στη γιαγιά για να την κολλήσουν ό,τι αρπάξουν. Ούτε φυσικά να πληρώσεις γυναίκα για τις μέρες που είναι σπίτι εννοείται. Χρειάζεται να το εξηγήσω;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159787
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 3
Επισκέπτες: 561
Σύνολο: 564

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.107 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.