*

Αποστολέας Θέμα: Απαλλαγή από δίδακτρα μεταπτυχιακου  (Αναγνώστηκε 3448 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Constantine

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απαλλαγή από δίδακτρα μεταπτυχιακου
« στις: Μάρτιος 12, 2020, 09:47:20 μμ »
Καλησπέρα ξέρω ότι έχει ξαναγίνει θέμα στο παρελθόν απλά επειδή δεν καλύφθηκα είπα να ξεκινήσω ένα καινούριο. Ετοιμάζομαι για αιτήσεις μεταπτυχιακου φέτος για την επόμενη χρονιά. Ο νόμος της απαλλαγής δεν έχει βγει για φέτος το γνωρίζω. Αν όμως ο νόμος βγει και φέτος με τα περσινά δεδομένα δεν είμαι σίγουρος να με καλύπτει καθώς μένω με την μητέρα Μ αλλά κάνω φορολογική δήλωση μόνος μου και είμαι 27 , είμαι φιλοξενούμενος όχι προστατευόμενο μέλος.
Αυτό που θέλω να μάθω είναι η οποιαδήποτε πληροφορία σχετικά με τον νόμο και την εφαρμογή του η κάποια υπηρεσία που μπορώ να απευθυνθώ καθώς οι γραμματείες δεν γνωριζουν να ρωτήσω τις λεπτομέρειες που θέλω να μάθω

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απαλλαγή από δίδακτρα μεταπτυχιακου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:38:33 »

sapore

  • Επισκέπτης

Αποσυνδεδεμένος Constantine

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απαλλαγή από δίδακτρα μεταπτυχιακου
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 13, 2020, 12:58:29 μμ »
Το διάβασα πριν ποσταρω αυτό το θέμα δυστυχώς ξέρω ήδη τη λέει η εγγυκλιο το θέμα είναι ότι οι πληροφοριες δεν είναι αρκετές και δεν υπάρχει κάποια υπηρεσία που μπορώ να απευθυνθώ να μου απαντήσει τις υπολοιπες, για παραδειγμα σε ποιες περιπτώσεις μετράει το οικογενειακό και σε ποιες το ατομικό

sapore

  • Επισκέπτης
Απ: Απαλλαγή από δίδακτρα μεταπτυχιακου
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 13, 2020, 02:13:41 μμ »
ΚΑΙ τα 2 (ατομικό ΚΑΙ οικογενειακό) πρέπει να πληρούν τις προϋποθέσεις:

https://www.eduguide.gr/nea/ypoyrgikh-apofash-apallaghs-apo-ta-telh-foithshs-foithtwn-progra/

Παράθεση
Οικογενειακό διαθέσιμο ισοδύναμο εισόδημα:

Για τον υπολογισμό του οικογενειακού διαθέσιμου ισοδύναμου εισοδήματος, λαμβάνεται υπόψη το συνολικό καθαρό εισόδημα, δηλαδή το άθροισμα των εισοδημάτων των μελών της οικογένειας από όλες τις πηγές εισοδήματος (εισόδημα από μισθωτές υπηρεσίες, από αυτοαπασχόληση, συντάξεις, εισόδημα από ακίνητη περιουσία, επιδόματα - ανεργίας, οικογενειακά κλπ), μετά την αφαίρεση των φόρων (συμπεριλαμβανομένου του ΕΝΦΙΑ) και των εισφορών για κοινωνική ασφάλιση, διαιρουμένου με την κλίμακα ισοδυναμίας. Τεκμαρτά εισοδήματα δεν λαμβάνονται υπόψη. Για τον υπολογισμό της κλίμακας ισοδυναμίας, ορίζεται συντελεστής στάθμισης 1 για τον πρώτο ενήλικα, 0,5 για τον δεύτερο ενήλικα και για μέλη 14 ετών και άνω και 0,3 για παιδιά 13 ετών και κάτω. Επομένως, το οικογενειακό διαθέσιμο ισοδύναμο εισόδημα ισούται με το λόγο του συνολικού καθαρού οικογενειακού εισοδήματος δια του αθροίσματος των συντελεστών, αναλόγως των μελών της οικογένειας.

1. Δε γνωρίζω ΑΝ γράφοντας "φιλοξενούμενος" στη φορολογική σου δήλωση εμπίπτεις στην κατηγορία όπου το "οικογενειακό" σου ΔΕΝ διαιρείται δια του 1 (ΆΡΑ το 5.504euro ΚΑΙ για το δικό σου), σύμφωνα με την παραπάνω παράθεση
Ή
2. Θα πρέπει το συνολικό σας εισόδημα (εσύ και η Μ) πρέπει διαιρούμενο δια 1,5 να έχετε λιγότερο από 5.504euro.

Απευθύνσου σε φοροτεχνικό για αυτό το θέμα, ΑΝ και , νομίζω, ότι δεν επηρεάζει το "φιλοξενούμενος" αφού κάνεις ατομική δήλωση {δικιά σου ΜΟΝΟ και άλλη η μητέρα σου}:
Για το ακαδημαϊκό έτος 2019-2020 , προκειμένου να εξεταστεί η αίτηση απαλλαγής απ'τα δίδακτρα από ΠΜΣ θα έπρεπε να ισχύει το <5.504euro για εκκαθαριστικό που περιλαμβάνει #1# άτομο: ΟΠΩΣ ΕΣΥ.


5.504 EURO * 1,5 = 8256 EURO
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 13, 2020, 02:16:53 μμ από sapore »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απαλλαγή από δίδακτρα μεταπτυχιακου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:38:33 »

Αποσυνδεδεμένος ElisaPDE

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 238
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απαλλαγή από δίδακτρα μεταπτυχιακου
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 13, 2020, 03:22:09 μμ »
Αυτή η απαλλαγή αφορά όλο το ποσό των διδάκτρων ή τα δίδακτρα ενός έτους ή εξαμήνου?

Αποσυνδεδεμένος Constantine

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απαλλαγή από δίδακτρα μεταπτυχιακου
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 14, 2020, 01:38:17 πμ »
Αυτό που μου φαίνεται περίεργο είναι ότι για ποιον λόγο να μετράει το οικογενειακό Μ και όχι μόνο το ατομικό μου εισόδημα, είμαι 27 ετών μην προστατευόμενο μέλος δεν καταλαβαίνω τι δουλειά έχει το πόσα χρήματα βγάζει η μητέρα μου , εγώ μπορεί να μην μιλάω με την μητέρα Μ εδώ και 10 χρόνια και να με φιλοξενεί ένα οικογενειακό η μη μελος. Έχω ρωτήσει λογιστή ο οποίος μου είπε ότι μάλλον μετράει μόνο το δικό μου εισόδημα αλλά χωρίς να είναι σίγουρος. Το θέμα είναι ότι ποια είναι η αρμόδια υπηρεσία να μου απαντήσει αυτήν την ερώτηση

Αποσυνδεδεμένος Constantine

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απαλλαγή από δίδακτρα μεταπτυχιακου
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 14, 2020, 01:39:58 πμ »
Αυτή η απαλλαγή αφορά όλο το ποσό των διδάκτρων ή τα δίδακτρα ενός έτους ή εξαμήνου?

Είναι για όλο το ποσό των διδάκτρων

sapore

  • Επισκέπτης
Απ: Απαλλαγή από δίδακτρα μεταπτυχιακου
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 14, 2020, 03:35:44 μμ »
Αυτό που μου φαίνεται περίεργο είναι ότι για ποιον λόγο να μετράει το οικογενειακό Μ και όχι μόνο το ατομικό μου εισόδημα, είμαι 27 ετών μην προστατευόμενο μέλος δεν καταλαβαίνω τι δουλειά έχει το πόσα χρήματα βγάζει η μητέρα μου , εγώ μπορεί να μην μιλάω με την μητέρα Μ εδώ και 10 χρόνια και να με φιλοξενεί ένα οικογενειακό η μη μελος. Έχω ρωτήσει λογιστή ο οποίος μου είπε ότι μάλλον μετράει μόνο το δικό μου εισόδημα αλλά χωρίς να είναι σίγουρος. Το θέμα είναι ότι ποια είναι η αρμόδια υπηρεσία να μου απαντήσει αυτήν την ερώτηση

Αφού ούτε ο ειδικός σου απάντησε στο ερώτημά σου, αλλά μάλλον έχει δίκιο σε αυτό που σου είπε αφού κάνεις ατομική φορολογική δήλωση (και όχι κοινή πχ σύζυγος ή/και παιδιά {με τους συντελεστές στάθμισης που αναφέρθηκαν παραπάνω} με εισοδήματα) , τότε ισχύει το ίδιο ποσό (5.504 euro ΑΝ πχ αφορούσε το ακαδημαϊκό έτος 2019-20 ΚΑΙ στα #2# ποσά: ατομικό ΚΑΙ οικογενειακό {στάθμιση 1, άρα ίδιο ποσό}), μη περιμένεις να σου απαντήσει αξιόπιστα σε τέτοιο forum άλλος εδώ μέσα και να "σε πάρει στο λαιμό του".

Κάνεις την αίτηση στο ΠΜΣ που σε ενδιαφέρει
ΚΑΙ ΑΝ σε πάρουν
Καταθέτεις ό,τι χαρτιά σου ζητήσουν απ'τη σχολή ΤΟΤΕ.

Αποσυνδεδεμένος Constantine

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απαλλαγή από δίδακτρα μεταπτυχιακου
« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 16, 2020, 03:11:15 μμ »
Αφού ούτε ο ειδικός σου απάντησε στο ερώτημά σου, αλλά μάλλον έχει δίκιο σε αυτό που σου είπε αφού κάνεις ατομική φορολογική δήλωση (και όχι κοινή πχ σύζυγος ή/και παιδιά {με τους συντελεστές στάθμισης που αναφέρθηκαν παραπάνω} με εισοδήματα) , τότε ισχύει το ίδιο ποσό (5.504 euro ΑΝ πχ αφορούσε το ακαδημαϊκό έτος 2019-20 ΚΑΙ στα #2# ποσά: ατομικό ΚΑΙ οικογενειακό {στάθμιση 1, άρα ίδιο ποσό}), μη περιμένεις να σου απαντήσει αξιόπιστα σε τέτοιο forum άλλος εδώ μέσα και να "σε πάρει στο λαιμό του".

Κάνεις την αίτηση στο ΠΜΣ που σε ενδιαφέρει
ΚΑΙ ΑΝ σε πάρουν
Καταθέτεις ό,τι χαρτιά σου ζητήσουν απ'τη σχολή ΤΟΤΕ.

Ευχαριστώ για την απάντηση δεν κρέμομαι από την απάντηση σε ένα φόρουμ, απλά ρώτησα αν έχει κάποιος προσωπική εμπειρία η ακόμα καλύτερα αν ξέρει κάποιος ποια υπηρεσία είναι αρμόδια να μου απαντήσει την ερώτηση μου γιατί δυστυχώς η επιλογή του μεταπτυχιακου μου θα λαμβάνει υπόψιν αν θα πάρω την απαλλαγή η όχι διαφορετικά θα κινηθώ σε κάποιο πιο φθηνό.
Η γραμματείες του εκάστοτε μεταπτυχιακού είναι αρμόδιες να μου απαντήσουν ?

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158550
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 25
Επισκέπτες: 502
Σύνολο: 527

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.121 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.