*

Αποστολέας Θέμα: Πρώτος Μισθος Αναπληρωτή?  (Αναγνώστηκε 81105 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Miss Elenious

  • Επισκέπτης
Απ: Πρώτος Μισθος Αναπληρωτή?
« Απάντηση #42 στις: Νοέμβριος 16, 2007, 08:11:44 πμ »
Για να σου βαζουν τα χρηματα στην τραπεζα πρεπει να μιλησεις με τη διευθυνση και να ανοιξεις λογαριασμο μοσθοδοτικο στην τραπεζα που θα σου πουν

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πρώτος Μισθος Αναπληρωτή?
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:24:09 »

Αποσυνδεδεμένος pe06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 601
  • "Η διδασκαλία σπάνια ταυτίζεται με τη μάθηση..."
    • Προφίλ
Απ: Πρώτος Μισθος Αναπληρωτή?
« Απάντηση #43 στις: Νοέμβριος 16, 2007, 06:17:27 μμ »
jim jian Απάντηση 1 Ναι 
           Απάντηση 2 Όχι, αλλά νομίζω ότι  θα πρέπει να συμπληρώσεις τις 21 ώρες με άλλο τρόπο, δηλαδή είτε να αναλάβεις                        μαθήματα  παλαιότερων συναδέλφων ώστε να έχουν μειωμένο,είτε με κάποια γραμματειακή υποστήριξη εντός σχολείου.
Μήπως μπορεί κάποιος να μου πει σε ποιόν πρέπει να απευθυνθώ για να μου βάζουν το μισθό στην τράπεζα?Τίνος αρμοδιότητα είναι, γιατί στο σχολείο δεν έβγαλα άκρη και δεν αντέχω άλλο την ταλαιπωρία αφού είμαι η μόνη αναπληρώτρια στο σχολείο και πρέπει να τα κάνω όλα μόνη μου!

Απορια... Δηλαδη αν 2 αναπληρωτες αναλαβουν υπηρεσια την ιδια ημερα και εχει ο ενας 24 ωρες ενω ο αλλος 16, στο τελος της σχολικης χρονιας, κοιταζοντας τον πινακα διορισμων, θα εχουν ακριβως τα ιδια μορια προυπηρεσιας? Επισης οι αποδοχες ειναι οι ιδιες και για τους 2?

Αποσυνδεδεμένος Ange

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 15
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρώτος Μισθος Αναπληρωτή?
« Απάντηση #44 στις: Νοέμβριος 16, 2007, 08:21:21 μμ »
Αγαπητή Miss Elenious,τα είχα κάνει και τα δύο.Φαίνεται όμως ότι στο σχολείο μου υπάρχει άγνοια.Λες και δεν έχουν περάσει από κει αναπληρωτές.Απ`ότι φαίνεται κανείς αναπληρωτής μέχρι σήμερα δεν το`χε ψάξει στο συγκεκριμένο σχολείο.Πάντως ρώτησα σήμερα στην εφορία και μου λύθηκε η απορία.                                                                                                                                                                                          Προς peo6:Τα μόρια είναι τα ίδια.Απλώς ο αναπληρωτής της Β`βάθμιας πρέπει να συμπληρώνει 21 ώρες μαθήματος.Οι υπόλοιπες 3 που αναφέρεις είναι υπερωριακή απασχόληση και πληρώνεται εξτρά.Όσο για αυτόν με τις 16 ώρες απλά δε θα μείνει με τόσες γιατί μπορεί να απασχοληθεί όπως προείπα σε μαθήματα παλαιότερων συναδέλφων ή σε γραμματειακή υποστήριξη.Αυτά απ`όσο ξέρω.

Αποσυνδεδεμένος jim_jiann

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 24
  • Μάθε τέχνη κ' άστηνα κι άμα πεινάσεις πιάστηνα
    • Προφίλ
Απ: Πρώτος Μισθος Αναπληρωτή?
« Απάντηση #45 στις: Νοέμβριος 16, 2007, 09:06:43 μμ »
jim jian Απάντηση 1 Ναι 
           Απάντηση 2 Όχι, αλλά νομίζω ότι  θα πρέπει να συμπληρώσεις τις 21 ώρες με άλλο τρόπο, δηλαδή είτε να αναλάβεις                        μαθήματα  παλαιότερων συναδέλφων ώστε να έχουν μειωμένο,είτε με κάποια γραμματειακή υποστήριξη εντός σχολείου.
Μήπως μπορεί κάποιος να μου πει σε ποιόν πρέπει να απευθυνθώ για να μου βάζουν το μισθό στην τράπεζα?Τίνος αρμοδιότητα είναι, γιατί στο σχολείο δεν έβγαλα άκρη και δεν αντέχω άλλο την ταλαιπωρία αφού είμαι η μόνη αναπληρώτρια στο σχολείο και πρέπει να τα κάνω όλα μόνη μου!

Απορια... Δηλαδη αν 2 αναπληρωτες αναλαβουν υπηρεσια την ιδια ημερα και εχει ο ενας 24 ωρες ενω ο αλλος 16, στο τελος της σχολικης χρονιας, κοιταζοντας τον πινακα διορισμων, θα εχουν ακριβως τα ιδια μορια προυπηρεσιας? Επισης οι αποδοχες ειναι οι ιδιες και για τους 2?



Στη Δ/μια οι ώρες είναι 21

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πρώτος Μισθος Αναπληρωτή?
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:24:09 »

Αποσυνδεδεμένος pe06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 601
  • "Η διδασκαλία σπάνια ταυτίζεται με τη μάθηση..."
    • Προφίλ
Απ: Πρώτος Μισθος Αναπληρωτή?
« Απάντηση #46 στις: Νοέμβριος 16, 2007, 09:47:56 μμ »
                                                                                                                                                                                     Προς peo6:Τα μόρια είναι τα ίδια.Απλώς ο αναπληρωτής της Β`βάθμιας πρέπει να συμπληρώνει 21 ώρες μαθήματος.Οι υπόλοιπες 3 που αναφέρεις είναι υπερωριακή απασχόληση και πληρώνεται εξτρά.Όσο για αυτόν με τις 16 ώρες απλά δε θα μείνει με τόσες γιατί μπορεί να απασχοληθεί όπως προείπα σε μαθήματα παλαιότερων συναδέλφων ή σε γραμματειακή υποστήριξη.Αυτά απ`όσο ξέρω.

Δικο μου λαθος..  Βασικα ρωταω για πρωτοβαθμια που εχει 24 ωρες (αρα δε μιλαμε για υπερωριες) αλλα μαλλον δεν αλλαζει τιποτα.. Απλα μου κανει εντυπωση που και οι 2 αναπληρωτες θα εχουν τα ιδια μορια εστω και αν ο ενας εχει λιγοτερες ωρες. Ειμαι αναπληρωτης εδω και λιγες ημερες και επελεξα 24 ωρες στην πρωτοβαθμια ενω υπηρχε και επιλογη για 17. Μαλλον εκανα λαθος..

Αποσυνδεδεμένος kateri

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 980
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Πρώτος Μισθος Αναπληρωτή?
« Απάντηση #47 στις: Νοέμβριος 16, 2007, 10:34:33 μμ »
Εγώ πάντως ανέλαβα στις 8/10 σε Β'βαθμια, έχω 21 ώρες και μία ώρα υπερωρία, χωρίς να ερωτηθώ φυσικά...Όσο για το διοριστήριό μου θα ρωτήσω αν ήρθε,αλλά το θέμα είναι ότι δεν έχω καταθέσει ακόμη τα χαρτιά που χρειάζονται...

Αποσυνδεδεμένος apuleius

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 379
  • Όλα μένουν ίδια αν δεν τ' αγαπάς.....
    • Προφίλ
Απ: Πρώτος Μισθος Αναπληρωτή?
« Απάντηση #48 στις: Νοέμβριος 16, 2007, 10:42:58 μμ »
Τι γίνεται ρε παιδιά με τις πληρωμές ημών των αναπληρωτών; Δεν κουνιέται φύλλο....Έχει ακούσει κανείς τίποτα;Κάποιος μου είπε ότι πάντα οι πρώτοι μισθοί των αναπληρωτών πέφτουν γύρω στις 15 του Δεκέμβρη. Ισχύει;
Και μια ακόμα απορία: οι αναπληρωτές δικαιούνται ολόκληρα τα δώρα των Χριστουγέννων και του Πάσχα ή μόνο ένα μέρος τους;
Εγώ προσελήφθην 17/10 και χθες μου έδωσαν τις καταστάσεις μισθοδοσίας.Τα χρήματα δεν τα βάζουν στην τράπεζα και θα πρέπει να πηγαίνω να τα παίρνω από τη ΔΟΥ.Ρώτησε το διευθυντή του σχολείου ή τον υπεύθυνο για τη μισθοδοσία αν έχουν πάει στο σχολείο οι καταστάσεις.Πίεσε τους λίγο,δεν παθαίνουν τίποτε.Το πιστοποιητικο υγείας το εχεις καταθέσει?Αν όχι,τότε πρέπει να το κάνεις το συντομότερο.Τα διοριστήρια τα πήρες στα χέρια σου?


Έχω καταθέσει όλα τα δικαιολογητικά (και πιστοποιητικό υγείας), έχω πάρει και το διοριστήριό μου εδώ και 10 μέρες περίπου, αλλά δε μου έχουν δώσει από το σχολείο καταστάσεις, παρότι προσλήφθηκα κι εγώ στις 17/10. Υπάρχει η περίπτωση να μου βάζουν κατευθείαν τα λεφτά στην Τράπεζα και να μην παίρνω κάποια κατάσταση μισθοδοσίας; Είμαι λίγο άσχετος πάνω σε αυτά.....

Αποσυνδεδεμένος imak

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 360
  • Φύλο: Άντρας
  • των εκλεκτών επιδίωξις η αρετή
    • Προφίλ
Απ: Πρώτος Μισθος Αναπληρωτή?
« Απάντηση #49 στις: Νοέμβριος 17, 2007, 12:12:47 πμ »
Την κατάσταση μισθοδοσίας τη ζητάς απο τον υπέύθυνο του σχολείου σου αφού βέβαια την πάρει απο τη Δευτεροβάθμια και κατόπιν απο το Δημόσιο ταμείο .Εχθές είδα τη δική μου και τελικά είμαστε οι ΜΚ 17 και προσληφθέντες στις 3/10 στα 1154 Ευρώ.Κάποιες αυξομοιώσεις έχουν σχέση με το φόρο.

Αποσυνδεδεμένος syrrahm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1951
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πρώτος Μισθος Αναπληρωτή?
« Απάντηση #50 στις: Νοέμβριος 17, 2007, 12:31:20 πμ »
Kι εγώ χθές είδα τη μισθολογική μου κατάσταση Νοεμβρίου . Το ποσό είναι στα 1177 Ευρώ καθαρά.Όπως φαίνεται, σ' εμάς παρακρατούν λιγότερο φόρο.

Αποσυνδεδεμένος stenies

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 333
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρώτος Μισθος Αναπληρωτή?
« Απάντηση #51 στις: Νοέμβριος 17, 2007, 03:13:00 μμ »
Kι εγώ χθές είδα τη μισθολογική μου κατάσταση Νοεμβρίου . Το ποσό είναι στα 1177 Ευρώ καθαρά.Όπως φαίνεται, σ' εμάς παρακρατούν λιγότερο φόρο.
Ti MK εχεις?Περσυ που ειχα ΜΚ 18 επαιρνα 1196 καθαρα.Γιατι εσυ παιρνεις λιγοτερα?

Αποσυνδεδεμένος syrrahm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1951
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πρώτος Μισθος Αναπληρωτή?
« Απάντηση #52 στις: Νοέμβριος 17, 2007, 05:42:11 μμ »
stenies, τώρα έχω ΜΚ 17, αλλά πληρώθηκα με ΜΚ 18. Τα οφειλομενα ποσά θα τα πάρω αναδρομικά. Οι διαφορές στους μισθούς των αναπληρωτών με ίδιο ΜΚ , ίδια οικογενειακή κατάσταση κλπ. οφείλονται στις διαφορές που υπάρχουν στην παρακράτηση φόρου από δευτεροβάθμια σε δευτεροβάθμια.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 17, 2007, 05:57:03 μμ από syrrahm »

Αποσυνδεδεμένος tennessee

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 689
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ4
    • Προφίλ
Απ: Πρώτος Μισθος Αναπληρωτή?
« Απάντηση #53 στις: Νοέμβριος 18, 2007, 02:49:54 μμ »
Παιδιά συγγνώμη στην ίδια χώρα δεν ζούμε; Γιατί π.χ. η Λαμία να κρατάει περισσότερο φόρο από τα Γιάννενα; Τι είναι κι αυτό πάλι;
Έρχεται κάποια ώρα που πρέπει να φύγεις, ακόμα κι αν δεν έχεις σίγουρο μέρος να πας.

Αποσυνδεδεμένος stenies

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 333
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρώτος Μισθος Αναπληρωτή?
« Απάντηση #54 στις: Νοέμβριος 19, 2007, 08:50:28 μμ »
stenies, τώρα έχω ΜΚ 17, αλλά πληρώθηκα με ΜΚ 18. Τα οφειλομενα ποσά θα τα πάρω αναδρομικά. Οι διαφορές στους μισθούς των αναπληρωτών με ίδιο ΜΚ , ίδια οικογενειακή κατάσταση κλπ. οφείλονται στις διαφορές που υπάρχουν στην παρακράτηση φόρου από δευτεροβάθμια σε δευτεροβάθμια.
Γιατι συμβαινει αυτο?σε ποια περιοχη εχεις τοποθετηθει αναπληρωτης?

Αποσυνδεδεμένος imak

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 360
  • Φύλο: Άντρας
  • των εκλεκτών επιδίωξις η αρετή
    • Προφίλ
Απ: Πρώτος Μισθος Αναπληρωτή?
« Απάντηση #55 στις: Νοέμβριος 20, 2007, 02:51:34 μμ »
Συάδελφοι ,τα κοινωνικά κριτήρια τα λαμβάνετε υπόψη ή τα επιδόματα παραμεθορίου ή μεταπτυχιακού τίτλου. Εγώ λαμβάνω 1154 ων άγαμος και  στερούμενος των παραπάνω.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162164
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 735
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 632
Σύνολο: 633

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.099 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.