*

Αποστολέας Θέμα: Απόλυση λόγω Κορονοϊoύ + Απαίτηση για διαδικτυακό μάθημα  (Αναγνώστηκε 17458 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος tsixlas

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 121
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ

Καλησπέρα σε όλους,

Εργαζόμουν σε φροντιστήριο μέχρι την προηγούμενη Τρίτη που ανακοινώθηκε το αναγκαστικό κλείσιμο σχολείων και φροντιστηρίων για 14 μέρες. Την επόμενη ημέρα μας κάλεσε όλους ο εργοδότης και μας έβαλε να υπογράψουμε απόλυση. Μας εξόφλησε τα πάντα μέχρι εκείνη την στιγμή + δώρο Πάσχα. Σήμερα, μετά από 1 εβδομάδα μου τηλεφώνησε και μου ζήτησε να ξεκινήσουμε διαδικτυακά μαθήματα. Μπορεί να με βοηθήσει κάποιος με το τι να κάνω; Τι πρέπει να προσέξω;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος platonas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 685
  • Φύλο: Άντρας
  • δεν είμαστε όλοι το ίδιο στην εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απόλυση λόγω Κορονοϊoύ + Απαίτηση για διαδικτυακό μάθημα
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 18, 2020, 10:02:07 μμ »
Βασικά δεν μπορείς να κάνεις τίποτα. Προφανώς δεν το ενδιαφέρει να πάρει επιδότηση οπότε σας απολύει για να σας προσλάβει και πάλι όταν ανοίξουν τα φροντιστήρια.
Θα πληρωθείς για τα μαθήματα εξ αποστάσεως; Να το ζητήσεις.

Αποσυνδεδεμένος eran

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 358
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απόλυση λόγω Κορονοϊoύ + Απαίτηση για διαδικτυακό μάθημα
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 18, 2020, 10:58:59 μμ »
Τη νομιμότητα όλων αυτών προφανώς καθώς και τους νέους όρους πληρωμής...

Αποσυνδεδεμένος anpapath86

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 430
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Απόλυση λόγω Κορονοϊoύ + Απαίτηση για διαδικτυακό μάθημα
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 18, 2020, 11:00:45 μμ »
Καλησπέρα σε όλους,

Εργαζόμουν σε φροντιστήριο μέχρι την προηγούμενη Τρίτη που ανακοινώθηκε το αναγκαστικό κλείσιμο σχολείων και φροντιστηρίων για 14 μέρες. Την επόμενη ημέρα μας κάλεσε όλους ο εργοδότης και μας έβαλε να υπογράψουμε απόλυση. Μας εξόφλησε τα πάντα μέχρι εκείνη την στιγμή + δώρο Πάσχα. Σήμερα, μετά από 1 εβδομάδα μου τηλεφώνησε και μου ζήτησε να ξεκινήσουμε διαδικτυακά μαθήματα. Μπορεί να με βοηθήσει κάποιος με το τι να κάνω; Τι πρέπει να προσέξω;
Λόγω της απόλυσης λογικά δεν δικαιουσαι το 800σαρι. Επίσης τα φροντιστήρια τώρα είναι κλειστά, άρα η πληρωμή πώς θα γίνει;
Στην θέση σου δεν θα του έκανα την χάρη, ας ψάξει να βρει άλλους καθηγητές.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος eran

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 358
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ

Αποσυνδεδεμένος thephantom

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 183
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απόλυση λόγω Κορονοϊoύ + Απαίτηση για διαδικτυακό μάθημα
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 19, 2020, 06:08:48 πμ »
tsixlas, χθες ο υπουργός εργασίας ανήγγειλε ότι αναστέλλονται όλες οι απολύσεις και αυτό το μέτρο ισχύει από 22 (για την ημερομηνία δεν είμαι σίγουρος) Φεβρουαρίου. Οπότε, σκέψου τι θα κάνεις.

Αποσυνδεδεμένος IoannisDr

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1200
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Απόλυση λόγω Κορονοϊoύ + Απαίτηση για διαδικτυακό μάθημα
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 19, 2020, 12:28:08 μμ »
Καλησπέρα σε όλους,

Εργαζόμουν σε φροντιστήριο μέχρι την προηγούμενη Τρίτη που ανακοινώθηκε το αναγκαστικό κλείσιμο σχολείων και φροντιστηρίων για 14 μέρες. Την επόμενη ημέρα μας κάλεσε όλους ο εργοδότης και μας έβαλε να υπογράψουμε απόλυση. Μας εξόφλησε τα πάντα μέχρι εκείνη την στιγμή + δώρο Πάσχα. Σήμερα, μετά από 1 εβδομάδα μου τηλεφώνησε και μου ζήτησε να ξεκινήσουμε διαδικτυακά μαθήματα. Μπορεί να με βοηθήσει κάποιος με το τι να κάνω; Τι πρέπει να προσέξω;

Δε ρωτάς καλύτερα κανένα δικηγόρο ή/και λογιστή πριν κάνεις το οτιδήποτε;

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2490
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Απόλυση λόγω Κορονοϊoύ + Απαίτηση για διαδικτυακό μάθημα
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 19, 2020, 01:11:22 μμ »
Καλησπέρα σε όλους,

Εργαζόμουν σε φροντιστήριο μέχρι την προηγούμενη Τρίτη που ανακοινώθηκε το αναγκαστικό κλείσιμο σχολείων και φροντιστηρίων για 14 μέρες. Την επόμενη ημέρα μας κάλεσε όλους ο εργοδότης και μας έβαλε να υπογράψουμε απόλυση. Μας εξόφλησε τα πάντα μέχρι εκείνη την στιγμή + δώρο Πάσχα. Σήμερα, μετά από 1 εβδομάδα μου τηλεφώνησε και μου ζήτησε να ξεκινήσουμε διαδικτυακά μαθήματα. Μπορεί να με βοηθήσει κάποιος με το τι να κάνω; Τι πρέπει να προσέξω;

tsixlas,

Δες και το παρακάτω:


https://www.in.gr/2020/03/19/economy/koronaios-ti-allazei-stis-ergasiakes-sxeseis-10-erotiseis-kai-apantiseis-pou-endiaferoun-olous/

Αποσυνδεδεμένος bloodymary195

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 317
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απόλυση λόγω Κορονοϊoύ + Απαίτηση για διαδικτυακό μάθημα
« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 19, 2020, 01:31:15 μμ »
Με αυτά τα δεδομένα τα 800€ τα χάνεις. Το ερώτημα είναι με τι όρους θα κάνετε τα διαδικτυακά μαθήματα; Αυτός θα εισπράττει από τους γονείς; Εσάς θα σας δίνει κάτι; Στο μεταξύ σίγουρα θα υπάρξει ένα γενικότερο πρόβλημα ρευστότητας. Για'μένα το πρόβλημα είναι το μετά. Κάποια στιγμή, αργά ή γρήγορα αυτή η ιστορία θα λήξει. Αν πει κανείς όχι τώρα, όταν θα ανοίξει ξανά το φροντιστήριο θα τον προσλάβουν ξανά; Προφανώς κανένας δεν θα ήθελε να ξαναβγεί στην γύρα στα φροντιστήρια για δουλειά.

Αποσυνδεδεμένος anpapath86

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 430
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Απόλυση λόγω Κορονοϊoύ + Απαίτηση για διαδικτυακό μάθημα
« Απάντηση #9 στις: Μάρτιος 19, 2020, 03:28:18 μμ »
Με αυτά τα δεδομένα τα 800€ τα χάνεις. Το ερώτημα είναι με τι όρους θα κάνετε τα διαδικτυακά μαθήματα; Αυτός θα εισπράττει από τους γονείς; Εσάς θα σας δίνει κάτι; Στο μεταξύ σίγουρα θα υπάρξει ένα γενικότερο πρόβλημα ρευστότητας. Για'μένα το πρόβλημα είναι το μετά. Κάποια στιγμή, αργά ή γρήγορα αυτή η ιστορία θα λήξει. Αν πει κανείς όχι τώρα, όταν θα ανοίξει ξανά το φροντιστήριο θα τον προσλάβουν ξανά; Προφανώς κανένας δεν θα ήθελε να ξαναβγεί στην γύρα στα φροντιστήρια για δουλειά.
Εδώ μιλάμε για την επιτομή της ανηθικότητας από μέρους του φροντιστή. Με το που βλέπει ότι πάει για κλείσιμο τους απολύει, και τώρα τους ζητάει διαδικτυακά μαθήματα επειδή έτσι κάνουν και οι άλλοι. Ας τον αφήσει να ψάξει καθηγητές. Άσε που μπορεί να τους πιστολιάσει και στον μισθό.

Αποσυνδεδεμένος Foufoutos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 692
    • Προφίλ
Απ: Απόλυση λόγω Κορονοϊoύ + Απαίτηση για διαδικτυακό μάθημα
« Απάντηση #10 στις: Μάρτιος 19, 2020, 04:46:49 μμ »
Σύμφωνα με τα νέα μέτρα για να πάρει την ενίσχυση που εξήγγειλε η κυβέρνηση και η οποία είναι 60% επιδότηση ενοικίου αν δεν είναι δικό του κτήριο και κάλυψη μεγάλου μέρους ασφαλιστικών εισφορών και μισθού, καθώς και παράταση διαστήματος απόδοσης φόρων κτλ ΠΡΟΫΠΌΘΕΣΗ είναι να ΜΗΝ έχει απολύσει κάποιον υπάλληλο τώρα τελευταία. Δεν το κάνει γιατί το ξανασκέφτηκε το κάνει για να τα αρπάξει! Επίσης κάθε απόλυση που έγινε μετά τις 18 Φεβρουαρίου θεωρείται παράνομη και άκυρη σύμφωνα με τα νέα μέτρα.

Εγώ δε θα του έκανα τη χάρη πάντως!  >:( >:( >:(
Μη ξανασηκώσεις τηλέφωνο. Σας βλέπει αναλώσιμα και σας χρησιμοποιεί οπότε ωραίο θα ήταν να είχε κάποιες συνέπειες αυτός ο τρόπος σκέψης...

MOΛΙΣ ΑΝΑΚΟΙΝΩΘΗΚΕ ΟΤΙ ΤΑ 800 ΕΥΡΩ ΒΟΗΘΗΜΑ ΘΑ ΤΑ ΠΑΡΟΥΝ ΚΙ ΟΣΟΙ ΑΠΟΛΥΘΗΚΑΝ Η ΕΞΑΝΑΓΚΑΣΤΗΚΑΝ ΣΕ ΠΑΡΑΙΤΗΣΗ ΑΠΟ 1 ΜΑΡΤΙΟΥ ΩΣ ΣΗΜΕΡΑ. ΠΑΡΤΑ ΚΙ ΑΣΤΟΝ ΝΑ ΣΚΑΣΕΙ!
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 19, 2020, 07:37:29 μμ από Foufoutos »
stuDYING...!

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Απόλυση λόγω Κορονοϊoύ + Απαίτηση για διαδικτυακό μάθημα
« Απάντηση #11 στις: Μάρτιος 19, 2020, 09:06:26 μμ »
Καλησπέρα σε όλους,

Εργαζόμουν σε φροντιστήριο μέχρι την προηγούμενη Τρίτη που ανακοινώθηκε το αναγκαστικό κλείσιμο σχολείων και φροντιστηρίων για 14 μέρες. Την επόμενη ημέρα μας κάλεσε όλους ο εργοδότης και μας έβαλε να υπογράψουμε απόλυση. Μας εξόφλησε τα πάντα μέχρι εκείνη την στιγμή + δώρο Πάσχα. Σήμερα, μετά από 1 εβδομάδα μου τηλεφώνησε και μου ζήτησε να ξεκινήσουμε διαδικτυακά μαθήματα. Μπορεί να με βοηθήσει κάποιος με το τι να κάνω; Τι πρέπει να προσέξω;

Εγώ θα έλεγα να ζυγίσεις τους όρους τις σύμβασης, τους οποίους θα απαιτήσεις γραπτά και ανάλογα με την ανάγκη που έχεις και την προοπτική, θα αποφασίσεις. Έτσι κι αλλιώς αυτός είναι χαμένος επειδή θα χάσει το βοήθημα, ενώ εσύ θα το πάρεις.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος nikolopol

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3421
  • ΠΕ 4.01
    • Προφίλ
Απ: Απόλυση λόγω Κορονοϊoύ + Απαίτηση για διαδικτυακό μάθημα
« Απάντηση #12 στις: Μάρτιος 31, 2020, 07:19:26 μμ »
Ερωτηση αν γνωριζει καποιος.

Εκπαιδευτικος ειναι σε 2 φροντιστηρια το ενα βγαινει σε αναστολη το αλλο οχι. Θα παρει το επιδομα 800€ ;

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10795
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Απόλυση λόγω Κορονοϊoύ + Απαίτηση για διαδικτυακό μάθημα
« Απάντηση #13 στις: Μάρτιος 31, 2020, 08:12:31 μμ »
Για να δικαιούται κάποιος το επίδομα των 800 € απαιτείται να έχουν βγει σε αναστολή και τα 2 φροντιστήρια.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158561
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 597
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 519
Σύνολο: 533

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.102 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.