*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις 2020  (Αναγνώστηκε 172678 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2020
« Απάντηση #294 στις: Ιούλιος 15, 2020, 06:02:44 μμ »
Ναι, αλλά στην 1η, 2η ή στην 5η επιλογή; Στην  Α/θμια ή στην Β/θμια; :D
εύχομαι στην πρώτη! :)

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2020
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:08:32 »

Αποσυνδεδεμένος Sun

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1433
  • Φύλο: Άντρας
  • αιτία ελομένου ' θεός αναίτιος
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2020
« Απάντηση #295 στις: Ιούλιος 15, 2020, 06:02:49 μμ »
Ξέρουμε, αν θα βγουν σήμερα;
Οι αποσπάσεις έχουν βγει. Το θέμα είναι πότε θα ανακοινωθούν επίσημα.

Αποσυνδεδεμένος Touristakos

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1231
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2020
« Απάντηση #296 στις: Ιούλιος 15, 2020, 06:11:50 μμ »
Αν η πρωτη σας επιλογη στα τελικα κενα εμφανιζει αρνητικο προσημο τοτε σιγουρα εχετε παει εκει.

Αποσυνδεδεμένος g22

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2020
« Απάντηση #297 στις: Ιούλιος 15, 2020, 06:39:16 μμ »
Αν η πρωτη σας επιλογη στα τελικα κενα εμφανιζει αρνητικο προσημο τοτε σιγουρα εχετε παει εκει.

Δεν ισχύει αυτό απόλυτα.Έχεις πάρει 100% απόσπαση στην 1η επιλογή  εάν το αρνητικό νούμερο των τελικών κενών σε μια περιοχή είναι μεγαλύτερο από αυτούς που έφυγαν από την περιοχή αυτή.Και βέβαια δεν ισχύει τίποτα εάν δεν υπογράψει η υπουργός.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2020
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:08:32 »

Αποσυνδεδεμένος Touristakos

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1231
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2020
« Απάντηση #298 στις: Ιούλιος 15, 2020, 06:50:25 μμ »
Δεν ισχύει αυτό απόλυτα.Έχεις πάρει 100% απόσπαση στην 1η επιλογή  εάν το αρνητικό νούμερο των τελικών κενών σε μια περιοχή είναι μεγαλύτερο από αυτούς που έφυγαν από την περιοχή αυτή.Και βέβαια δεν ισχύει τίποτα εάν δεν υπογράψει η υπουργός.
Για την υπογραφη συμφωνω απολυτα. Τιποτα δεν ειναι επισημο χωρις επισημη αποφαση με υπογραφη υπουργου.
Πως γινεται μια περιοχη να εχει τελικα κενα -5 πχ και εγω που το εχω δηλωσει πρωτη μου επιλογη να μην εχω παει? Εχω την αισθηση οτι ειναι στανταρ αυτο που γραφω με το τελικο αρνητικο προσημο.
Τελος να σχολιασω κατι γενικοτερο, πολυ ευχαριστο, τα κενα πλεον ειναι φανερο οτι ξεφευγουν και στην δευτεροβαθμια, μακαρι να ληφθουν στο μετρο του δυνατου υποψιν τα τοσα κενα και στις μεταθεσεις (δε λεω να γινονται μεταθεσεις σε λειτουργικα κενα). Δε γινεται να μη δινονται μεταθεσεις σε μια περιοχη και μετα αυτη να εχει αναγκη απο 20 καθηγητες στα λειτουργικα κενα και αυτο να γινεται καθε χρονο, με ολο και περισσοτερα λειτουργικα αλλα μηδεν μεταθεσεις!

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2020
« Απάντηση #299 στις: Ιούλιος 15, 2020, 06:53:22 μμ »
Αν η πρωτη σας επιλογη στα τελικα κενα εμφανιζει αρνητικο προσημο τοτε σιγουρα εχετε παει εκει.

Δεν ισχύει αυτό απόλυτα.Έχεις πάρει 100% απόσπαση στην 1η επιλογή  εάν το αρνητικό νούμερο των τελικών κενών σε μια περιοχή είναι μεγαλύτερο από αυτούς που έφυγαν από την περιοχή αυτή.Και βέβαια δεν ισχύει τίποτα εάν δεν υπογράψει η υπουργός.
Το εξηγείς λίγο αυτό, γιατί είμεθα και φιλόλογοι. Αν η πρώτη μου επιλογή έχει 42 κενά (τελικά) στην ειδικότητά μου, σημαίνει ότι , λόγω αυτών που έφυγαν τα κενά είναι 42 ή ότι το ισοζύγιο όσων έφυγαν και όσων ήρθαν είναι -42; Δεν το έχω καταλάβει ακριβώς. :-[

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2020
« Απάντηση #300 στις: Ιούλιος 15, 2020, 06:54:35 μμ »
Για την υπογραφη συμφωνω απολυτα. Τιποτα δεν ειναι επισημο χωρις επισημη αποφαση με υπογραφη υπουργου.
Πως γινεται μια περιοχη να εχει τελικα κενα -5 πχ και εγω που το εχω δηλωσει πρωτη μου επιλογη να μην εχω παει? Εχω την αισθηση οτι ειναι στανταρ αυτο που γραφω με το τελικο αρνητικο προσημο.
Τελος να σχολιασω κατι γενικοτερο, πολυ ευχαριστο, τα κενα πλεον ειναι φανερο οτι ξεφευγουν και στην δευτεροβαθμια, μακαρι να ληφθουν στο μετρο του δυνατου υποψιν τα τοσα κενα και στις μεταθεσεις (δε λεω να γινονται μεταθεσεις σε λειτουργικα κενα). Δε γινεται να μη δινονται μεταθεσεις σε μια περιοχη και μετα αυτη να εχει αναγκη απο 20 καθηγητες στα λειτουργικα κενα και αυτο να γινεται καθε χρονο, με ολο και περισσοτερα λειτουργικα αλλα μηδεν μεταθεσεις!
Μα, δε γίνονται μεταθέσεις πάντα βάσει οργανικών κενών. Ρώτα κι εμάς να σου πούμε...

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος misanofagos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 419
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2020
« Απάντηση #301 στις: Ιούλιος 15, 2020, 06:56:29 μμ »
Θεσμικά δεν γίνεται να δοθούν μεταθέσεις σε λειτουργικά διότι δεν γίνεται μια οργανική να την κατέχουν δύο. Ωστόσο θα μπορούσε να βρεθεί ένας αλγόριθμος π.χ. το  10% του κινητού μέσου όρου της τελευταίας πενταετίας να δίνεται ως μεταθετικό ή κάτι τέτοιο.

Αυτά τα τελικά και αρχικά κενά που τα είδατε διότι φέτος βλέπω σιγή ασυρμάτου και μυστικοπάθεια.

Αποσυνδεδεμένος Touristakos

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1231
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2020
« Απάντηση #302 στις: Ιούλιος 15, 2020, 07:02:18 μμ »
Το εξηγείς λίγο αυτό, γιατί είμεθα και φιλόλογοι. Αν η πρώτη μου επιλογή έχει 42 κενά (τελικά) στην ειδικότητά μου, σημαίνει ότι , λόγω αυτών που έφυγαν τα κενά είναι 42 ή ότι το ισοζύγιο όσων έφυγαν και όσων ήρθαν είναι -42; Δεν το έχω καταλάβει ακριβώς. :-[
Aν η περιοχη ειχε πχ αρχικα πλεονασμα +2 και τελικα κενα -42 (τυχαιο το παραδειγμα) αυτο σημαινει οτι εφυγαν 44 περισσοτεροι απο οσους ηρθαν. Μπορει απλα να εφυγαν 44  και να μην ηρθε κανενας. Μπορει να ηρθαν 100 αλλα να εφυγαν 144! Προφανως αν καποιος ειχε δηλωσει αυτη την περιοχη πρωτη επιλογη πηγε! Τα 42 κενα θα καλυφθουν θεωρητικα απο αναπληρωτες ( ή β φαση αποσπασεων).

Αποσυνδεδεμένος alfa137

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 77
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2020
« Απάντηση #303 στις: Ιούλιος 15, 2020, 07:06:10 μμ »
Και γιατί να μην γίνονται μεταθέσεις - σε κάποιο ποσοστό - και σε λειτουργικά κενά; π.χ. όταν ένα ΠΥΣΔΕ έχει ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ 10-15 λειτουργικά, γιατί να μην πάρει και 2-3 με μετάθεση;
Γιατί να αγνοούμε συνέχεια τους μονίμως απόντες (αποσπασμένους στα υπουργεία ή στις διάφορες υπηρεσίες, διευθυντές σχολείων, μέλη πυσδε, πληνετ, εκφε, κπε και δε συμμαζεύεται);

Αποσυνδεδεμένος g22

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2020
« Απάντηση #304 στις: Ιούλιος 15, 2020, 07:08:28 μμ »
υπάρχει η μικρή πιθανότητα μια περιοχή να έχει π.χ. 10 κενά να πήγαν 10 (ενώ την είχαν ζητήσει 30) και να έφυγαν από εκεί για άλλη περιοχή 20.Θα βγάλει -20 τελικά κενά και 20 άτομα που ήθελαν να πάνε εκεί δεν πήγαν. Η Α Πειραία για τους φιλολόγους είναι κάτι αντίστοιχο.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 15, 2020, 07:12:25 μμ από g22 »

Αποσυνδεδεμένος alfa137

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 77
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2020
« Απάντηση #305 στις: Ιούλιος 15, 2020, 07:08:35 μμ »
... δε λεω να γινονται μεταθεσεις σε λειτουργικα κενα...
Και γιατί να μην γίνονται μεταθέσεις - σε κάποιο ποσοστό - και σε λειτουργικά κενά; π.χ. όταν ένα ΠΥΣΔΕ έχει ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ 10-15 λειτουργικά, γιατί να μην πάρει και 2-3 με μετάθεση;
Γιατί να αγνοούμε συνέχεια τους μονίμως απόντες (αποσπασμένους στα υπουργεία ή στις διάφορες υπηρεσίες, διευθυντές σχολείων, μέλη πυσδε, πληνετ, εκφε, κπε και δε συμμαζεύεται);

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5013
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2020
« Απάντηση #306 στις: Ιούλιος 15, 2020, 07:13:19 μμ »
Εύχομαι σε όλους καλά αποτελέσματα και να βρεθούμε όλοι στα σπίτια μας τη νέα σχολική χρονιά!
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος svoura

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 193
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2020
« Απάντηση #307 στις: Ιούλιος 15, 2020, 07:16:08 μμ »
Aν η περιοχη ειχε πχ αρχικα πλεονασμα +2 και τελικα κενα -42 (τυχαιο το παραδειγμα) αυτο σημαινει οτι εφυγαν 44 περισσοτεροι απο οσους ηρθαν. Μπορει απλα να εφυγαν 44  και να μην ηρθε κανενας. Μπορει να ηρθαν 100 αλλα να εφυγαν 144! Προφανως αν καποιος ειχε δηλωσει αυτη την περιοχη πρωτη επιλογη πηγε! Τα 42 κενα θα καλυφθουν θεωρητικα απο αναπληρωτες ( ή β φαση αποσπασεων).

Δεν νομίζω να ισχύει αυτό που λες. Εγώ καταλαβαίνω ότι αρχικά υπήρχε πλεόνασμα 2 ατόμων μετά έφυγαν 44 άτομα με απόσπαση και έμειναν 42 τελικά κενά επί των οποίων έγιναν οι αποσπάσεις.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32277
  • Τελευταία: ΤΣΕΦΙ
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158517
  • Σύνολο θεμάτων: 19198
  • Σε σύνδεση σήμερα: 557
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 21
Επισκέπτες: 393
Σύνολο: 414

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.131 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.