*

Αποστολέας Θέμα: Αδεια ευπαθών ομάδων covid 19  (Αναγνώστηκε 67708 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος skathari

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 930
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αδεια ευπαθών ομάδων covid 19
« Απάντηση #112 στις: Μάιος 27, 2020, 12:34:26 μμ »
Για ειδικού σκοπού μιλάς ή για άδεια απουσίας υπαλλήλων αυξημένου κινδύνου?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αδεια ευπαθών ομάδων covid 19
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:46:40 »

Αποσυνδεδεμένος anwnymos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αδεια ευπαθών ομάδων covid 19
« Απάντηση #113 στις: Μάιος 27, 2020, 12:43:17 μμ »
εγώ που μίλησα χθες τηλεφωνικώς με τη Δευτεροβάθμιά μου, μου είπαν ότι για τις 4 μέρες που θα απουσιάζω, θα μου χρεώνουν τη 1 ως κανονική άδεια και ότι αυτό εξαρτάται από το διευθυντή του σχολείου, πόσες θα μου βάλει, μέχρι το τέλος του Ιουνίου, ο διευθυντής μου είπε ότι θα μου βάλει περίπου 4-5 μέρες κανονική άδεια μέχρι το τέλος του μήνα και αυτό εννοείται θα προσμετρηθεί στην αφαίρεση κάποιου ποσού από το επίδομα μη ληφθείσας αδείας

ρώτησα στην δευτεροβάθμια αν γνωρίσουν ότι δεν θα επηρεαστεί το επίδομα μη ληφθείσας αδείας, επειδή είναι άδεια ειδικού σκοπού και μου είπαν ότι δεν γνωρίζουν κάτι τέτοιο..

Μπερδεύεις την άδεια ειδικού σκοπού που χορηγείται σε γονείς με την ειδική άδεια που χορηγείται σε ευπαθείς ομάδες. Για την πρώτη περίπτωση, για κάθε 4 ημέρες, χρεώνεσαι 1 μέρα κανονική, με αποτέλεσμα να αφαιρείται κάποιο ποσό από το επίδομα μη ληφθείσης αδείας. Στη δεύτερη περίπτωση η ειδική άδεια πληρώνεται κανονικά, δεν αφαιρείται από την κανονική και ισχύει μέχρι να αποφασιστεί κατάργησή της από την Κυβέρνηση. Η απάντηση που έδωσα και την οποία παράθεσες αναφερόταν στην ειδική άδεια για ευπαθείς ομάδες και όχι στην άδεια ειδικού σκοπού για γονείς.

Αποσυνδεδεμένος IoannisDr

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1219
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αδεια ευπαθών ομάδων covid 19
« Απάντηση #114 στις: Μάιος 27, 2020, 12:44:09 μμ »
Στην 4ημερη άδεια ειδικού σκοπού,η μία μέρα χρεώνεται ως κανονική άδεια, άρα λογικά επηρεάζεται ανάλογα το επίδομα μη ληφθείσας αδείας.

Edit: με πρόλαβε ο ανώνυμος..

Αποσυνδεδεμένος gmork

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 663
    • Προφίλ
Απ: Αδεια ευπαθών ομάδων covid 19
« Απάντηση #115 στις: Μάιος 27, 2020, 02:57:17 μμ »
Και σε μένα το ίδιο. Οτι ισχύει μόνο για το γυμνάσιο.
Συνάδελφοι, αυτό που καταλαβαίνω εγώ διαβάζοντας τη νεα εγκύκλιο είναι ότι μπορούμε να πάρουμε άδεια ειδικού σκοπού μόνο τις.μερες που τα παιδιά μας θα είναι σπίτι , τις υπόλοιπες κανονικά δουλειά!Αυτό φαντάζομαι θα το πιστοποιουμε με υπεύθυνη δήλωση.και.με μια βεβαίωση από τον παιδικό για τις μέρες που πηγαίνει το παιδί μας σχολείο!
Ειστε σίγουροι ότι οι γονείς παιδιών γυμνασίου επαιρναν άδεια ειδικού σκοπού αν αποφάσιζαν να.μη τα στείλουν καθόλου;;;;
Σε μας  που έχουμε.παιδια στην πρωτοβάθμια είναι σαφές ότι δεν ισχύει!Άδεια μόνο τις.μερες που τα παιδιά παραμένουν σπίτι!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αδεια ευπαθών ομάδων covid 19
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:46:40 »

Αποσυνδεδεμένος Jackb

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 183
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αδεια ευπαθών ομάδων covid 19
« Απάντηση #116 στις: Μάιος 27, 2020, 03:08:36 μμ »
Ναι προβλεποταν και την επαιρναν.  Αναφεροταν στην προηγουμενο εγκυκλιο. Και τωρα αν επιμεινεις την δινουν για μαθητες πρωτοβαθμιας. Καποιες διευθυνσεις πιο ευκολα. Αλλοι κανουν τις παπιες για λογους που εκεινοι ξερουν. Ζητηστε την γραπτως για να παρετε σοβαρη απαντηση. Καθολου σαφες δεν ειναι.

Αποσυνδεδεμένος gmork

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 663
    • Προφίλ
Απ: Αδεια ευπαθών ομάδων covid 19
« Απάντηση #117 στις: Μάιος 27, 2020, 03:58:46 μμ »
Ναι προβλεποταν και την επαιρναν.  Αναφεροταν στην προηγουμενο εγκυκλιο. Και τωρα αν επιμεινεις την δινουν για μαθητες πρωτοβαθμιας. Καποιες διευθυνσεις πιο ευκολα. Αλλοι κανουν τις παπιες για λογους που εκεινοι ξερουν. Ζητηστε την γραπτως για να παρετε σοβαρη απαντηση. Καθολου σαφες δεν ειναι.

.1. Σε συνέχεια της ενότητας Γ΄ της (η) σχετικής εγκυκλίου της Υπηρεσίας μας και λαμβάνοντας υπόψη την επικείμενη επανέναρξη λειτουργίας και των δημοτικών σχολείων, των βρεφονηπιακών σταθμών, των παιδικών σταθμών και των νηπιαγωγείων, οι γονείς που δικαιούνται την άδεια ειδικού σκοπού, συνεχίζουν να κάνουν χρήση της άδειας αυτής αποκλειστικά για τις ημέρες εκείνες, για τις οποίες προκύπτει η ανάγκη φροντίδας των τέκνων συνεπεία του ειδικού προγράμματος λειτουργίας των εν λόγω μονάδων.
Το παραθέτω από εγκύκλιο.και.νομιζω ότι είναι σαφές ποιες μέρες δικαιούμαστε άδεια!
Τώρα σε ο, τι αφορά την εφαρμογή μιας εγκυκλίου κατά το δοκούν, το συμφέρον, τις γνωριμίες και την  πίεση που θ ασκήσει ο καθένας από εμάς στη διευθυνση προσωπικά με ενοχλεί ως νοοτροπια και θεωρώ πως δεν πρέπει να το υιοθετουμε ή να το ανεχομαστε, διότι σκάβουμε το λάκκο μας.

Αποσυνδεδεμένος Jackb

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 183
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αδεια ευπαθών ομάδων covid 19
« Απάντηση #118 στις: Μάιος 27, 2020, 04:50:33 μμ »
Η εγκυκλιος που παραθετεις ειναι συνεχεια και συμπληρωση μονο σε καποια σημεια της προηγουμενης εγκυκλιου 18-5 που αναφερει οτι η αδεια ειδικου σκοπου εξακολουθει να χορηγειται στους δικαιουχους των οποιων τα τεκνα δεν προσερχονται για παρακολουθηση μαθηματων  κατοπιν υποβολης υπευθυνης δηλωσης οτι ανηκουν σε ομαδα υψηλου κινδυνου. Να πιεσεις για να παρεις αυτο που δικαιουσαι ειπα εναντια στην αυθαιρεσια του καθε διευθυντη. Ο εξυπνακισμος και ο δηθεν καθωσπρεπισμος με ενοχλουν πολυ ως νοοτροπια. Ειδικα οταν επιδεικνυονται απο ατομα με σοβαρο προβλημα κατανοησης. Αυτο σου φανηκε σαφες; Εχει προηγηθει συζητηση για τις εγκυκλιους. Ανοιξε τα ματια σου να τις δεις.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 27, 2020, 04:52:51 μμ από Jackb »

Αποσυνδεδεμένος blethalassa

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 430
  • ...κύριε Κλεό, θα μας κάνεις τον ρέφερι ?
    • Προφίλ
Απ: Αδεια ευπαθών ομάδων covid 19
« Απάντηση #119 στις: Μάιος 27, 2020, 04:53:14 μμ »
Παρακουλουθώντας τη συζήτηση, ζήτησα από άτομο της νομικής επιστήμης να δώσει ''ερμηνεία ''στο θέμα που πραγματεύεστε
και μου είπε ότι στη νομική γλώσσα όταν λέμε ''σε συνέχεια'' μιας προηγούμενης εγκυκλίου εννούμε ότι η προηγούμενη εξακολουθεί
να ισχύει ....

Αποσυνδεδεμένος gmork

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 663
    • Προφίλ
Απ: Αδεια ευπαθών ομάδων covid 19
« Απάντηση #120 στις: Μάιος 27, 2020, 05:06:03 μμ »
Η εγκυκλιος που παραθετεις ειναι συνεχεια και συμπληρωση μονο σε καποια σημεια της προηγουμενης εγκυκλιου 18-5 που αναφερει οτι η αδεια ειδικου σκοπου εξακολουθει να χορηγειται στους δικαιουχους των οποιων τα τεκνα δεν προσερχονται για παρακολουθηση μαθηματων  κατοπιν υποβολης υπευθυνης δηλωσης οτι ανηκουν σε ομαδα υψηλου κινδυνου. Να πιεσεις για να παρεις αυτο που δικαιουσαι ειπα εναντια στην αυθαιρεσια του καθε διευθυντη. Ο εξυπνακισμος και ο δηθεν καθωσπρεπισμος με ενοχλουν πολυ ως νοοτροπια. Ειδικα οταν επιδεικνυονται απο ατομα με σοβαρο προβλημα κατανοησης. Αυτο σου φανηκε σαφες; Εχει προηγηθει συζητηση για τις εγκυκλιους. Ανοιξε τα ματια σου να τις δεις.
Αγαπητέ συνάδελφε, είχα κάποτε ένα φωτεινό δάσκαλο στη σχολή που μου είχε πει το εξής...πρόβλημα δε έχει αυτός που δεν καταλαβαίνει αλλά μάλλον αυτός που μιλάει και δε λέει σωστά ή με σαφήνεια αυτά που έχει στο μυαλό του!Αρα λοιπόν στο πρώτο σου ποστ υπάρχει ασάφεια στα λεγόμενά σου, τα οποία εξηγείς στο δεύτερο.κι σε ευχαριστώ!Όσο για το πρόβλημα κατανόησης που μου καταλογίζεις,ουδέν πρόβλημα, βελτιωνεται συν τω χρόνω και το φροντίζω!Ρίξε κι εσύ μια ματιά στο επιθετικό σου ύφος , κερδισμένοι θα βγούμε...εγώ πιο έξυπνη εσύ πιο ευγενής.

Αποσυνδεδεμένος Jackb

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 183
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αδεια ευπαθών ομάδων covid 19
« Απάντηση #121 στις: Μάιος 27, 2020, 05:17:39 μμ »
.1. Σε συνέχεια της ενότητας Γ΄ της (η) σχετικής εγκυκλίου της Υπηρεσίας μας και λαμβάνοντας υπόψη την επικείμενη επανέναρξη λειτουργίας και των δημοτικών σχολείων, των βρεφονηπιακών σταθμών, των παιδικών σταθμών και των νηπιαγωγείων, οι γονείς που δικαιούνται την άδεια ειδικού σκοπού, συνεχίζουν να κάνουν χρήση της άδειας αυτής αποκλειστικά για τις ημέρες εκείνες, για τις οποίες προκύπτει η ανάγκη φροντίδας των τέκνων συνεπεία του ειδικού προγράμματος λειτουργίας των εν λόγω μονάδων.
Το παραθέτω από εγκύκλιο.και.νομιζω ότι είναι σαφές ποιες μέρες δικαιούμαστε άδεια!
Τώρα σε ο, τι αφορά την εφαρμογή μιας εγκυκλίου κατά το δοκούν, το συμφέρον, τις γνωριμίες και την  πίεση που θ ασκήσει ο καθένας από εμάς στη διευθυνση προσωπικά με ενοχλεί ως νοοτροπια και θεωρώ πως δεν πρέπει να το υιοθετουμε ή να το ανεχομαστε, διότι σκάβουμε το λάκκο μας.


Αν θες να σου μιλανε ευγενικα θα πρεπει να εισαι εσυ πρωτα ευγενης. Παρεθεσες την αναρτηση μου υπονοωντας οτι συμβουλευω τους συναδελφους να πιεσουν για εφαρμογη των εγκυκλιων κατα το δοκουν και βασει γνωριμιων. Το πρωτο μου ποστ, στο οποιο αναφερεσαι, δεν εχει καμια ασαφεια αν το διαβασεις στη ροη της συζητησης. Αποτελουσε απαντηση σε αλλη αναρτηση και ηταν ξεκαθαρο, απλα διαβαζεις αποσπασματικα και οπως ειναι φυσικο δυσκολευεσαι να κατανοησεις. Ευκαιρια λοιπον να γινεις και πιο εξυπνος και πιο ευγενης ανθρωπος. Οσον αφορα την αδεια οποιος θελει μπορει να την ζητησει και να την παρει επαναλαμβανω.

Αποσυνδεδεμένος gmork

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 663
    • Προφίλ
Απ: Αδεια ευπαθών ομάδων covid 19
« Απάντηση #122 στις: Μάιος 27, 2020, 05:41:34 μμ »
Αν θες να σου μιλανε ευγενικα θα πρεπει να εισαι εσυ πρωτα ευγενης. Παρεθεσες την αναρτηση μου υπονοωντας οτι συμβουλευω τους συναδελφους να πιεσουν για εφαρμογη των εγκυκλιων κατα το δοκουν και βασει γνωριμιων. Το πρωτο μου ποστ, στο οποιο αναφερεσαι, δεν εχει καμια ασαφεια αν το διαβασεις στη ροη της συζητησης. Αποτελουσε απαντηση σε αλλη αναρτηση και ηταν ξεκαθαρο, απλα διαβαζεις αποσπασματικα και οπως ειναι φυσικο δυσκολευεσαι να κατανοησεις. Ευκαιρια λοιπον να γινεις και πιο εξυπνος και πιο ευγενης ανθρωπος. Οσον αφορα την αδεια οποιος θελει μπορει να την ζητησει και να την παρει επαναλαμβανω.
Δεν υπονοησα απολύτως τίποτα, παρανοήσες, θιχτηκες κ πέρασες στην επίθεση χάνοντας τους καλούς σου τρόπους κ την καλή διάθεση να μας διαφωτισεις κ υποτιμώντας τις δεξιότητες μου στην κατανόηση/επεξεργασία κειμένου!
Παρεμπιπτόντως διάβασα εξ αρχής κ πριν γράψω το μνμ μου όλη τη ροή της κουβέντας σας κι εξακολουθω να πιστεύω ότι το μνμ σου είναι ασαφές κι έτσι μπορεί να "σηκώσει" πολλές ερμηνείες, παρόλο που δεν ειχα στο μυαλό μου αυτό που με το ζόρι θες να μου βάλεις!
Θεωρώ ότι σου μίλησα ευγενικά, μένει να γίνω πιο έξυπνη!

Αποσυνδεδεμένος skathari

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 930
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αδεια ευπαθών ομάδων covid 19
« Απάντηση #123 στις: Μάιος 27, 2020, 05:49:18 μμ »
Jack σου στέλνω πμ
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 27, 2020, 05:50:53 μμ από skathari »

Αποσυνδεδεμένος Back to the old school

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αδεια ευπαθών ομάδων covid 19
« Απάντηση #124 στις: Μάιος 27, 2020, 05:57:07 μμ »
Στην νέα εγκύκλιο δεν   αναφέρει καθόλου την υπεύθυνη δήλωση,ούτε την αποκλείει όμως.Στο Ε1 Γενικές οδηγίες λέει:  Για όσα μέτρα –ενέργειες - άδειες ή διευκολύνσεις δεν υπάρχει ενημέρωση από την Υπηρεσία μας για άρση, αυτά συνεχίζουν να ισχύουν.
Θα πρέπει όμως να δοθούν διευκρινίσεις και να το ξεκαθαρίσουν.Αν έχετε κάποια επίσημη ενημέρωση, σας παρακαλώ γράψτε το και εδώ.

Αποσυνδεδεμένος Ragazza

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 105
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αδεια ευπαθών ομάδων covid 19
« Απάντηση #125 στις: Μάιος 27, 2020, 07:01:00 μμ »
Μπερδεύεις την άδεια ειδικού σκοπού που χορηγείται σε γονείς με την ειδική άδεια που χορηγείται σε ευπαθείς ομάδες. Για την πρώτη περίπτωση, για κάθε 4 ημέρες, χρεώνεσαι 1 μέρα κανονική, με αποτέλεσμα να αφαιρείται κάποιο ποσό από το επίδομα μη ληφθείσης αδείας. Στη δεύτερη περίπτωση η ειδική άδεια πληρώνεται κανονικά, δεν αφαιρείται από την κανονική και ισχύει μέχρι να αποφασιστεί κατάργησή της από την Κυβέρνηση. Η απάντηση που έδωσα και την οποία παράθεσες αναφερόταν στην ειδική άδεια για ευπαθείς ομάδες και όχι στην άδεια ειδικού σκοπού για γονείς.
ναι μάλλον έγινε μπέρδεμα, ίσως μπερδεύτηκαν και στη δευτεροβάθμια, εγώ μιλάω για την ειδική άδεια σε ευπαθείς ομάδες (είμαι έγκυος)  άρα δεν θα υπολογιστεί  το 4/1 και δεν θα χάσω την κανονική άδεια και άρα το επίδομα μη ληφθείσης αδείας; να το πω στο διευθυντή τότε να μην αρχίσει να μου "πατάει" άδειες..

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159768
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 336
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 273
Σύνολο: 273

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.073 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.