*

Αποστολέας Θέμα: Αδεια ευπαθών ομάδων covid 19  (Αναγνώστηκε 67511 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος danai1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 78
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αδεια ευπαθών ομάδων covid 19
« Απάντηση #196 στις: Ιούνιος 02, 2020, 03:51:17 μμ »
Ευχαριστώ για τη βοήθεια dimitris. Ελπίζω να βγάλω άκρη.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αδεια ευπαθών ομάδων covid 19
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:31:04 »

Αποσυνδεδεμένος fivi

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 128
    • Προφίλ
Απ: Αδεια ευπαθών ομάδων covid 19
« Απάντηση #197 στις: Ιούνιος 02, 2020, 06:27:04 μμ »
Διευκρινίζεται ότι για αυτήν την κατηγορία γονέων προβλέπεται ότι χορηγείται κατ’ αρχάς η διευκόλυνση της παροχής εργασίας με μειωμένο ωράριο εργασίας μέχρι και 25% ημερησίως και κατ’ εξαίρεση η άδεια ειδικού σκοπού, εφόσον το επιτρέπουν οι υπηρεσιακές ανάγκες και εφόσον πληρούνται οι λοιπές προϋποθέσεις της οικείας διάταξης (σχετική η αριθ. ΔΙΔΑΔ/Φ.69/108/οικ.7874/12.3.2020, ΑΔΑ: ΩΦΠΩ46ΜΤΛ-87Χ εγκύκλιος).

Εφαρμογή των διατάξεων της παρ. 4 του άρ. 5 της από 11.3.2020 ΠΝΠ περί επιλογής εργασίας
με μειωμένο ωράριο μέχρι και 25% ημερησίως, αντί της άδειας ειδικού σκοπού μπορεί να γίνει μόνο
για τις εξωδιδακτικές εργασίες των εκπαιδευτικών.

Κατ’ αρχάς χορηγείται η διευκόλυνση της παροχής εργασίας με μειωμένο ωράριο εργασίας μέχρι και 25% ημερησίως από το συνολικό εργασιακό ωράριο των εκπαιδευτικών και των μελών ΕΕΠ/ΕΒΠ (ήτοι 30 ώρες/εβδομάδα ή 6 ώρες/ημέρα), διατηρώντας όμως, ει δυνατόν, το διδακτικό τους ωράριο.

Κάνε μια γραπτή αίτηση και ζήτα την κατ'εξαίρεση άδεια ειδικού σκοπού ή την διευκόλυνση παροχής εργασίας ( με αυτή την σειρά ) με υπέρβαση του 25% λόγω απόστασης - παραλαβή τέκνου κλπ ... Εάν στην αρνηθούν είναι πιθανότατα παράβαση καθήκοντος ή μη έγκριση διευκόλυνσης παροχής εργασίας και μπορείς να ζητήσεις αποζημίωση δικαστικά .
Εάν διαφωνούν ας ζητήσουν διευκρινίσεις από το ΥΠΕΣ .  Αλλά δεν μπορούν να το ερμηνεύουν ,όπως θα ήθελαν . 
Εάν σου απαντήσουν αρνητικά ,θα κάνεις απευθείας ιεραρχικό αίτημα στο Υπουργείο (υπηρεσιακά) ,ώστε αρχικά να μην το απορρίψουν & θα σου δώσουν την ερμηνεία νομικά.
Σε κάθε περίπτωση ,ποτέ να μην δέχεσαι ότι προφορικά επικαλούνται . Ειδικά στο Δημόσιο , ότι δεν απαγορεύεται ρητά ,επιτρέπεται !
Δημήτρη πολύ χρήσιμα όσα λες. Υπηρεσιακά το αίτημα στο υπουργείο πως γίνεται ακριβώς; Καταθέτεις το αίτημα-ερώτηση στο σχολείο υπόψη υπουργείου και παίρνεις πρωτόκολλο; Θεωρείς ότι καλύτερο και γρηγορότερο είναι να κινείσαι εγγράφως; Προσωπικά κινήθηκα εγγράφως και η στρατηγική τους ήταν κωλυσιεργία, μπούλινκ και πάντα προφορικές αερολογίες. Αν το θέμα δεν ήταν πολύ σοβαρό ίσως είχα υποκύψει. Μέχρι που μου ζήτησαν να ακυρώσω τα αιτήματά μου. Μετά βασάνων έλαβα μια αίολη για όποιον ξέρει γράμματα αρνητική απάντηση ανυπόγραφη, υποτίθεται από το νομικό τμήμα δευτεροβάθμιας και σκέφτομαι πως να κινηθώ.

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3368
    • Προφίλ
Απ: Αδεια ευπαθών ομάδων covid 19
« Απάντηση #198 στις: Ιούνιος 02, 2020, 06:43:08 μμ »
Εγώ κατάλαβα από τα λεγόμενα του dimitris75 ότι πρέπει να κάνει αίτηση προς τον διευθυντή και να μην εμπλακεί η κοπέλα σε προφορική αντιδικία μαζί του. Τουλάχιστον να του μιλήσει ωραία και σε ήρεμους τόνους για να είναι καλυμμένη.  Γιατί αυτός μπορεί κάλλιστα να της κάνει αναφορά αν είναι το στιλ του αυτό. Μήπως κατάλαβα λάθος;
danai, υπάρχουν και τέτοιοι διευθυντές δυστυχώς...

Αποσυνδεδεμένος effiet

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 608
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αδεια ευπαθών ομάδων covid 19
« Απάντηση #199 στις: Ιούνιος 02, 2020, 07:55:17 μμ »
Καλησπέρα σας,
Είμαι αναπληρώτρια εκπαιδευτικός.
Θέλω να ρωτήσω αν γνωρίζετε γιατί έχω μπερδευτεί πολύ.
Δεν ανήκω ξεκάθαρα στις αριθμημένες κατηγορίες ομάδων αυξημένου κινδύνου του ΦΕΚ. Όμως, σύμφωνα με το έγγραφο του υπουργείου Εσωτερικών μπορώ να επικαλεστώ ότι έχω αντίστοιχα σοβαρό νόσημα σχετικό με κάποιο από τις ασθένειες που έχει το ΦΕΚ.
Δικαιούμαι άδεια ειδικού σκοπού; Δεν καταλαβαίνω αυτό με την αναρρωτική άδεια ειδικού σκοπού. Είναι άλλος τύπος άδειας;
Χρειάζομαι νέα γνωμάτευση από γιατρό ειδικότητας; Έχω γνωμάτευση για την πάθηση και το αντίστοιχο έγγραφο από το ΚΕΠΑ.
Πρέπει να ξαναπάω σε γιατρό για να επικαιροποιήσουν τη γνωμάτευση; Πρέπει αυτός να γράψει κάτι συγκεκριμένο στη γνωμάτευση;

Σας ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αδεια ευπαθών ομάδων covid 19
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:31:04 »

Αποσυνδεδεμένος dimitris75

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 441
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αδεια ευπαθών ομάδων covid 19
« Απάντηση #200 στις: Ιούνιος 03, 2020, 08:37:33 πμ »
Εγώ κατάλαβα από τα λεγόμενα του dimitris75 ότι πρέπει να κάνει αίτηση προς τον διευθυντή και να μην εμπλακεί η κοπέλα σε προφορική αντιδικία μαζί του. Τουλάχιστον να του μιλήσει ωραία και σε ήρεμους τόνους για να είναι καλυμμένη.  Γιατί αυτός μπορεί κάλλιστα να της κάνει αναφορά αν είναι το στιλ του αυτό. Μήπως κατάλαβα λάθος;
danai, υπάρχουν και τέτοιοι διευθυντές δυστυχώς...

Καλημέρα . Ναι ,σωστά το διατύπωσες .

Αποσυνδεδεμένος dimitris75

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 441
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αδεια ευπαθών ομάδων covid 19
« Απάντηση #201 στις: Ιούνιος 03, 2020, 09:21:28 πμ »
Καλησπέρα σας,
Είμαι αναπληρώτρια εκπαιδευτικός.
Θέλω να ρωτήσω αν γνωρίζετε γιατί έχω μπερδευτεί πολύ.
Δεν ανήκω ξεκάθαρα στις αριθμημένες κατηγορίες ομάδων αυξημένου κινδύνου του ΦΕΚ. Όμως, σύμφωνα με το έγγραφο του υπουργείου Εσωτερικών μπορώ να επικαλεστώ ότι έχω αντίστοιχα σοβαρό νόσημα σχετικό με κάποιο από τις ασθένειες που έχει το ΦΕΚ.
Δικαιούμαι άδεια ειδικού σκοπού; Δεν καταλαβαίνω αυτό με την αναρρωτική άδεια ειδικού σκοπού. Είναι άλλος τύπος άδειας;
Χρειάζομαι νέα γνωμάτευση από γιατρό ειδικότητας; Έχω γνωμάτευση για την πάθηση και το αντίστοιχο έγγραφο από το ΚΕΠΑ.
Πρέπει να ξαναπάω σε γιατρό για να επικαιροποιήσουν τη γνωμάτευση; Πρέπει αυτός να γράψει κάτι συγκεκριμένο στη γνωμάτευση;

Σας ευχαριστώ.

Καλημέρα . Είναι 2 διαφορετικές άδειες . Εσύ ξεχνάς την άδεια ειδικού σκοπού .
ΑΔΑ: ΨΩ4446ΜΤΛ6-ΠΡΧ
Σύμφωνα με την εισήγηση της αρμόδιας Επιτροπής, η συνδρομή των ανωτέρω παθήσεων ή ισάξιας βαρύτητας παθήσεων ως προς την ευπάθεια στον κορωνοϊό δύναται να πιστοποιείται από βεβαιώσεις ειδικευμένων ιατρών της αντίστοιχης ειδικότητας της πάθησης, με πιστοποίηση της βαρύτητάς τους και της ένταξής τους σε κάποια εκ των ανωτέρω κατηγοριών.
Προκειμένου να τηρούνται όλα τα απαραίτητα μέτρα πρόληψης της διάδοσης του κορωνοϊού, αλλά και για λόγους προστασίας της δημόσιας υγείας, οι ενδιαφερόμενοι δύνανται να καταθέτουν σχετική υπεύθυνη δήλωση και σε εύλογο χρόνο αλλά σε κάθε περίπτωση αμέσως μετά την επάνοδό τους στην Υπηρεσία, θα καταθέτουν τα απαραίτητα δικαιολογητικά προς απόδειξη του ότι είναι δικαιούχοι της εν λόγω ειδικής αυτής άδειας


ΑΔΑ: Ω38Η46ΜΤΛΗ-ΥΡ1
Κατά τα λοιπά, ισχύει η σχετική εγκύκλιος και – σε λοιπές λεπτομέρειες – οι 6 εγκύκλιοι του
ΥΠΕΣ που αναφέρονται σε αυτήν.


Αποσυνδεδεμένος effiet

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 608
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αδεια ευπαθών ομάδων covid 19
« Απάντηση #202 στις: Ιούνιος 03, 2020, 05:43:58 μμ »
Καλησπέρα dimitris
Βλέπω ότι γνωρίζεις καλά.
Επειδή είπες ότι εγώ ξεχναω την ειδικού σκοπού, τότε ποια άδεια επικαλούμαι;

Αποσυνδεδεμένος jfk1976

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 249
    • Προφίλ
Απ: Αδεια ευπαθών ομάδων covid 19
« Απάντηση #203 στις: Ιούνιος 03, 2020, 07:07:21 μμ »
Καλησπέρα σας,
Είμαι αναπληρώτρια εκπαιδευτικός.
Θέλω να ρωτήσω αν γνωρίζετε γιατί έχω μπερδευτεί πολύ.
Δεν ανήκω ξεκάθαρα στις αριθμημένες κατηγορίες ομάδων αυξημένου κινδύνου του ΦΕΚ. Όμως, σύμφωνα με το έγγραφο του υπουργείου Εσωτερικών μπορώ να επικαλεστώ ότι έχω αντίστοιχα σοβαρό νόσημα σχετικό με κάποιο από τις ασθένειες που έχει το ΦΕΚ.
Δικαιούμαι άδεια ειδικού σκοπού; Δεν καταλαβαίνω αυτό με την αναρρωτική άδεια ειδικού σκοπού. Είναι άλλος τύπος άδειας;
Χρειάζομαι νέα γνωμάτευση από γιατρό ειδικότητας; Έχω γνωμάτευση για την πάθηση και το αντίστοιχο έγγραφο από το ΚΕΠΑ.
Πρέπει να ξαναπάω σε γιατρό για να επικαιροποιήσουν τη γνωμάτευση; Πρέπει αυτός να γράψει κάτι συγκεκριμένο στη γνωμάτευση;

Σας ευχαριστώ.

Αν δεν ανήκεις στις ευπαθείς ομάδες μπορείς να επικαλεστείς αυτό το άρθρο
 "Υπάλληλοι του Δημοσίου, οι οποίοι δεν περιλαμβάνονται στις ανωτέρω διατάξεις της σχετικής
ΠΝΠ και της ΚΥΑ ως ομάδες αυξημένου κινδύνου για σοβαρή λοίμωξη COVID19, πλην όμως
πάσχουν σύμφωνα με τις ιατρικές γνωματεύσεις θεραπόντων ιατρών από αντίστοιχα επικίνδυνες
παθήσεις σε περίπτωση προσβολής από COVID-19, δύνανται κατά την κρίση των αρμοδίων κατά
ειδικότητα θεραπόντων ιατρών τους, να προσκομίσουν εκείνα τα δικαιολογητικά δυνάμει των
οποίων είναι δυνατή είτε η χορήγηση άδειας στους υπαλλήλους αυτούς, σύμφωνα με τις πάγιες
κείμενες διατάξεις (π.χ. αναρρωτική άδεια) ή εναλλακτικά να παρέχουν εργασία αποκλειστικά εξ
αποστάσεως ή να απασχοληθούν σε καθήκοντα, για τα οποία δεν απαιτείται καθημερινή επαφή με
κοινό (back office), κατόπιν της σχετικής βεβαίωσης του θεράποντος ιατρού για την επικινδυνότητα
έκθεσης στον κορωνοϊό, βεβαίωση, η οποία θα πρέπει να ληφθεί υπόψη από την αρμόδια Υπηρεσία
κατά την κατάρτιση του πλάνου εργασιών της.

https://www.ypes.gr/wp-content/uploads/2020/05/egkr9670-18052020.pdf

Αποσυνδεδεμένος effiet

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 608
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αδεια ευπαθών ομάδων covid 19
« Απάντηση #204 στις: Ιούνιος 03, 2020, 07:36:03 μμ »
Ευχαριστώ πολύ. Ακριβώς αυτό το αποσπασμα έδειξα σε γιατρό. Δε μου έγραψε στη γνωμάτευση τίποτα τέτοιο και μου είπε απλά προφορικά να μην έρχομαι σε επαφή με ανθρώπους.. Κουλό.
Τι άδεια δικαιούμαι; Πώς τη λένε αυτή την άδεια;
Γιατί από τη Διεύθυνση μου είπαν ότι πρέπει να ανήκω σε μία από τις κατηγορίες που είναι αριθμημένες. Πολύ μπέρδεμα βρε παιδί μου.

Αποσυνδεδεμένος dimitris75

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 441
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αδεια ευπαθών ομάδων covid 19
« Απάντηση #205 στις: Ιούνιος 04, 2020, 01:07:58 πμ »
ΙΔΙΚΗ ΑΔΕΙΑ ΑΠΟΥΣΙΑΣ ΟΜΑΔΩΝ ΑΥΞΗΜΕΝΟΥ ΚΙΝΔΥΝΟΥ     ΑΔΑ: 6Δ8Ι46ΜΤΛ6-8ΞΩ

Β. ΕΙΔΙΚΗ ΑΔΕΙΑ ΑΠΟΥΣΙΑΣ ΟΜΑΔΩΝ ΑΥΞΗΜΕΝΟΥ ΚΙΝΔΥΝΟΥ   ΑΔΑ : ΩΒ3Π46ΜΤΛ6-Ε9Ψ

1. Στους υπαλλήλους που υπάγονται στις ομάδες αυξημένου κινδύνου, όπως έχουν προσδιοριστεί με την αριθ. ΔΙΔΑΔ/Φ.64/346/9011/14-5-2020 (ΦΕΚ Β' 1856, ΑΔΑ: ΩΥΥΠ46ΜΤΛ6-ΓΟ2) υπουργική απόφαση και αιτούνται να τους χορηγηθεί η προβλεπόμενη ειδική άδεια απουσίας, αλλά λόγω της φύσεως των καθηκόντων τους δεν είναι δυνατή η εξ αποστάσεως παροχή εργασίας κατά τα αναφερόμενα στις (η) και (θ) σχετικές εγκυκλίους μας, χορηγείται υποχρεωτικά η εν λόγω ειδική άδεια απουσίας εφόσον πληρούνται οι σχετικές προϋποθέσεις.

2. Εφόσον ο /η υπάλληλος αιτηθεί τη χορήγηση ειδικής άδειας απουσίας και η οικεία υπηρεσία εγκρίνει τη χορήγησή της κατόπιν διαπίστωσης ότι συντρέχουν οι προβλεπόμενες προϋποθέσεις βάσει των προσκομιζόμενων δικαιολογητικών δεν είναι δυνατή στη συνέχεια η διακοπή της κατόπιν αίτησης του/ της υπαλλήλου ή η χορήγησή της σε διακεκομμένα διαστήματα εφόσον από τα προσκομιζόμενα συνοδευτικά ιατρικά δικαιολογητικά προκύπτει ότι δεν έχει εκλείψει ο λόγος, για τον οποίο αρχικά χορηγήθηκε η εν λόγω άδεια.

Σύμφωνα με την εισήγηση της αρμόδιας Επιτροπής, η συνδρομή των ανωτέρω παθήσεων ή ισάξιας βαρύτητας παθήσεων ως προς την ευπάθεια στον κορωνοϊό δύναται να πιστοποιείται από βεβαιώσεις ειδικευμένων ιατρών της αντίστοιχης ειδικότητας της πάθησης, με πιστοποίηση της βαρύτητάς τους και της ένταξής τους σε κάποια εκ των ανωτέρω κατηγοριών.


Είναι σαν τον Ενιαίο Πίνακα Προσδιορισμού Ποσοστού Αναπηρίας . Υπάρχουν παθήσεις που εντάσσονται σε κατηγορία  . Βρες άλλο γιατρό που να γνωρίζει την διαδικασία . Να του εξηγήσεις ότι θες την άδεια , δείξε την απόφαση ΚΕΠΑ & θα σε κατατάξει (σαν συνάφεια )  σε μια από τις 13 κατηγορίες ,ώστε και η Διεύθυνση να μην σου δημιουργεί  πρόβλημα . Σε κάθε περίπτωση πάτα πάνω στην εγκύκλιο και αν μέχρι να λήξει η σύμβαση δεν μπορέσεις να βρεις την ιδανική βεβαίωση ,τότε θα την γράψεις ως αναρρωτική ( δικαιούσαι 15 ημέρες) . Δεν χάνεις προυπηρεσία - μόρια κλπ.

Αποσυνδεδεμένος dimitris75

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 441
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αδεια ευπαθών ομάδων covid 19
« Απάντηση #206 στις: Ιούνιος 04, 2020, 01:13:11 πμ »
Ευχαριστώ για τη βοήθεια dimitris. Ελπίζω να βγάλω άκρη.

ΑΔΑ: ΩΒ3Π46ΜΤΛ6-Ε9Ψ

2. Αντίστοιχα, η άδεια ειδικού σκοπού εξακολουθεί να χορηγείται στους υπαλλήλους, των
οποίων τα τέκνα δεν προσέρχονται στους βρεφικούς, βρεφονηπιακούς και παιδικούς
σταθμούς κατόπιν υποβολής υπεύθυνης δήλωσης, σύμφωνα με την οποία το τέκνο ανήκει
σε ομάδα αυξημένου κινδύνου για νόσηση από COVID-19, όπως αυτή ορίζεται στην αριθ.
ΔΙΔΑΔ/Φ.64/346/9011/14.5.2020 κοινή απόφαση (Β’ 1856) ή έρχεται σε στενή επαφή με
άτομο του οικογενειακού του περιβάλλοντος που ανήκει στην παραπάνω ομάδα
αυξημένου κινδύνου, ή ήδη νοσεί. Για τη χορήγηση της άδειας απαιτείται βεβαίωση από
την οικεία δομή, από την οποία προκύπτει ότι το τέκνο δεν προσέρχεται στον βρεφικό,
βρεφονηπιακό ή παιδικό σταθμό, κατόπιν υποβολής της ως άνω προβλεπόμενης
υπεύθυνης δήλωσης (σχετική και η αριθ. 33164/29-5-2020 εγκύκλιος του Υπουργείου
Εσωτερικών, ΑΔΑ: 97ΓΔ46ΜΤΛ6-ΒΛ1).[email][/email]

Αποσυνδεδεμένος danai1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 78
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αδεια ευπαθών ομάδων covid 19
« Απάντηση #207 στις: Ιούνιος 04, 2020, 03:03:26 μμ »
Καλησπέρα σε όλους.
Τα νεότερα είναι ότι η άδεια ειδικού σκοπού "μάλλον θα εγκριθεί" αλλά η υπέρβαση του 25% μειωμένου ωραρίου όχι. Γιατί; Γιατί λέει από το υπουργείο ναι μεν σου είπανε ότι δικαιούσαι να φεύγεις νωρίτερα για να παίρνεις το παιδί σου αλλά δεν τους είπες ότι δεν υπάρχει κανένας να σε αντικαταστήσει! 🙄Και επειδή ο ΒΛΑΚΑΣ είναι ανίκητος εγώ του ζήτησα την απόρριψη της αίτησης μου γραπτώς για να ξέρω ποιος θα κατηγορηθεί για το οτιδήποτε συμβεί το διάστημα που το παιδί θα περιμένει μόνο του.

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3368
    • Προφίλ
Απ: Αδεια ευπαθών ομάδων covid 19
« Απάντηση #208 στις: Ιούνιος 04, 2020, 07:15:44 μμ »
Πωπω, danai, τελικά οι βλάκες είναι πολλοί!!! Ας πάρεις την άδεια ειδικού σκοπού, δεν σε καλύπτει;

Αποσυνδεδεμένος danai1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 78
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αδεια ευπαθών ομάδων covid 19
« Απάντηση #209 στις: Ιούνιος 04, 2020, 11:09:51 μμ »
Η ειδικού σκοπού με καλύπτει για τις μέρες που το παιδί δεν πάει σχολείο. Για τις μέρες που πηγαίνει και ΣΧΟΛΑΕΙ 13.15 αφού δεν υπάρχει πια ολοήμερο δεν προλαβαίνω να τον πάρω γιατί κάνω και 1,5 ώρα δρόμο για να φτάσω. Και δε μπορούν να κρατήσουν τα παιδιά για μια ώρα, δηλαδή να φύγω 11.30 αντί για 12.25.Σημαντικη λεπτομερεια:Είμαι Αγγλιδα😳-ω ναι, έτσι με λένε-σε δημοτικά..

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159425
  • Σύνολο θεμάτων: 19210
  • Σε σύνδεση σήμερα: 306
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 285
Σύνολο: 295

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.101 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.